Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362207/bmid_valka-s-mloky-P7m-362207.jpg 4 4099 469

Kapitán Van Toch (který je českého původu) objeví na ostrově Tana Masa v Tichém oceánu podivné, inteligentní, v moři žijící tvory, podobné mlokům. Zahájí s nimi výměnný obchod: kapitán Van Toch dodá mlokům nože na obranu proti žralokům a mloci na oplátku budou nosit kapitánu Van Tochovi perly. Mloci se ale postupně vyvinou v ještě inteligentnější tvory, značně se přemnoží, vzbouří, začnou vyhrožovat lidem válkou...... celý text

ctenar2846
31.12.2022 5 z 5

Mohl bych se tu rozepsat a opakovat vše, co už bylo níže psáno. Tudíž se budu snažit být stručný.
Od prvního kontaktu mezi mloky a lidmi sledujeme jejich postupný vývoj a s ním spojené změny celého světa a to velmi originální formou.
Pozastavení autora nad mnohými tématy (nadčasovými jak víme). Rasizmus, otroctví, nacizmus, neshody mezinárodní politiky, drancování přírodního bohatství, politika světových firem a mnohé další...
Od prvotního objevu a s ním spojené fascinace přes lhostejnost, když se mloci stali něčím naprosto všedním až po strach z tohoto strašného nepřítele celého lidstva.

sabina5156
26.12.2022 3 z 5

Tahle kniha se mi nečetla příliš dobře. Ač se mi do ruky dostalo krásné vydání s velmi zajímavou a precizní ilustrací musela jsem neustále odkládat a vymýšlet si důležitější činnosti, než knihu dočíst. Každopádně po překonání zhruba 70 stran se mi podařilo začíst se. Souhrnem, u tohoto díla bych ocenila kratší rozsah a jednodušší, údernější příběh. Myšlenka je zcela jasná, to ano a o to důležitější je, že je stále aktuální. Přijde mi, že mnohem více, než historii (tehdy aktuální situaci nacistického Německa) Karel Čapek píše o osudech Libérie a už jen kvůli situaci na Africkém kontinentu bych knize přisuzovala naléhavější význam. Nepřijde mi to příliš jako Čapkovo dílo, není to tolik komplexní ani jednoznačné, rozhodně se ale jedná o působivou knihu, která se nám snaží předat myšlenku popisující časovou smyčku lidstva, ze které se nemáme šanci jednoduše dostat.

Alvari
22.11.2022 5 z 5

Budu sice opakovat, co už tu zaznělo mnohokrát, ale Válka s mloky je nadčasovým veledílem. Čapek tu opět pracuje s nedokonalostí lidské nátury a její neustálou chamtivostí a touhou po zisku (ať už peněžním či mocenském), který je ve většině případů neukojitelný. Forma, kterou je Válka s mloky psaná, je úžasně funkční a příběh sebejistě pluje až ke svému konci.

8182
30.10.2022 5 z 5

Od gymnaziálních let sbírám odvahu k přečtení této závažné antiutopie, je to asi poslední z Čapkových románů, který mi chyběl. Celá stavba románu, musela dát autorovi obrovskou práci, vytvořit nový druh, domyslet k němu vědeckou literaturu a články v tisku. Jedná se o velmi komplikovanou stať, stěžka se mi nazývá románem, která vyžaduje plnou angažovanost čtenáře, dějová linka se ztrácí a zase vynořuje v bohatém poznámkovém aparátu. Nebýt obyčejného malého lidského příběhu pana Povondry, možná by se vytratila úplně. V dnešních dnech nabývá román na děsivé aktuálnosti. Není to veselé čtení, i když lidský Čapkův styl dokáže udělat i z hrůzné antiutopie záležitost člověku srozumitelnou.

Bishamonten
19.10.2022 3 z 5

„Proces, kterým se člověk pokouší nějak se zorganizovat v lidstvo, je tak starý jako sama civilizace, jako první zákony a první obce; dospělo-li se nakonec po tolika tisíciletích jenom k tomu, že propasti mezi rasami, národy, třídami a světovými názory se prohloubily tak ostrě a bezedně, jak to vidíme dnes, pak už nebudeme zavírat oči před tím, že nešťastný dějinný pokus utvořit ze všech lidí jakés takés lidstvo definitivně a tragicky ztroskotal.“
Dielo erudovaného človeka, ktoré prinúti čitateľa premýšľať. Prostredná časť je priam vedomostná exhibícia autora - klobúk dole pred jeho rozhľadenosťou. Avšak je to celé na úkor čitateľnosti. Viac než zaujímavý príbeh pripomína odbornú esej (a poriadne rozťahanú).

adabraz
01.10.2022 2 z 5

Vím, že na tuto knihu je spousta dobrý recenzí, každopádně jsem ji četla k maturitě a opravdu mě neoslovila. Zdlouhavá kniha za mě o ničem.. Rozumím pointě a poselství knihy ale jsem toho názoru, že jsou mnohem lepší knihy do povinné četby.

janka2000
28.09.2022 4 z 5

Klasický čapkovský příběh s prvky fantastiky, za kterým je schovaný pohled na společnost. Lidé chtějí ovládnout mloky, inteligentní tvory mluvící lidským jazykem... Krátká kniha se mi nejprve špatně četla a pak byl najednou konec.

ikorka
15.09.2022 5 z 5

Naprosto geniální a nadčasové dílo. V kontextu s dnešní dobou dostává Válka s mloky o notný kus vetší rozměr. Párkrát jsem musela přestat číst a podumat nad velikostí myšlenek pana Čapka. Pojem Válka s mloky jsem znala z hodin Literatury, ale nikdy jsem knihu nečetla. Narazila jsem na ni na netu, když jsem v dlouhé chvíli hledala něco zdarma online k přečtení a uznala jsem sama v sobě, že už jsem velká holka a jako velká holka můžu číst velké věci. Dobře jsem udělala. Za mě 5 hvězd.

Peter74
11.09.2022 5 z 5

Na to v akej dobe to Pán Čapek písal, akoby sa preniesol do budúcnosti a predpovedal modernú katastrofu nadľudských chamtivých ľudí bažiacich po bohatstve a nadvlády vo svete, avšak ta sa im vypomstila.

jan.para
09.09.2022 5 z 5

Naprosto geniální a nadčasové dílo Karla Čapka včetně fiktivních novinových článků. Prostě bomba.

Criosphinxx
04.09.2022 5 z 5

Čapek byl revolučním spisovatelem. Toto dílo se trefuje do tolika věcí, které pro nás stále platí, že z toho až mrazí. Způsob jakým je to psáno a jakou formou je to pojato, nelze nazvat jinak, než originální a nadčasové. Při čtení a i po dočtení se ve mne stále mísí pocity.

“Rozhodně nemají duši. V tom se shodují s člověkem”

Apo73
28.08.2022 5 z 5

Pan Povondra je typická čapkovská postava. A ten se ocitá v podstatě tváří v tvář světovému jevu a musí se s tím nějak vyrovnat. Pro mne to byla první Čapkova kniha, kterou jsem v dětství četl sám (tj. pomíjím, že Dášeňku, Devatero pohádek a dokonce i Povídky z jedné i druhé kapsy mi byly nejdřív čteny.) A byl to pro mne zážitek. To si pomatuju. Samozřejmě jsem si mloka představoval spíš něco jako Lochnesku a asi jsem v tom úplně neviděl metaforu nastupujícího nacismu, ale moc se mi to líbilo. Byl to úplně nový svět, který už nebyl jakoby pohádkový, Čapek to vystavěl téměř dokumentárně a civilně, a přitom to nebyla jen hříčka, jako třeba Pučkálkovic Amina od Jindřicha Plachty. Zkrátka později jsem si Válku s mloky přečetl znovu a uchvátilo mě to opět, už s větším povědomím o souvislostech. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší Čapkova kniha. Souhlasím.

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Skvělé sci-fi, za mě jedno nejlepší z Čapkových děl.

Filomena1961
16.08.2022 5 z 5

První umělecky významnou reakcí na nebezpečí světového fašismu byla Válka s mloky. Karel Čapek navozuje dohady, co by se stalo kdyby.... Alegorická utopie o mlocích, kteří se zmocňují světa, je až neuvěřitelně jasnozřivá, když se vezme v úvahu vše, co následovalo po Čapkově smrti až do současnosti. Autor doslova vtahuje čtenáře svými nečekaně dějovými zvraty, bohatou fabuli díla, satirickým postojem k líčeným událostem. Autor je svým dílem bezesporu nadčasový, román je pro nás stále aktuální. Doporučuji k přečtení.

Sutuscula
13.08.2022 5 z 5

Čapek: "Není to utopie, nýbrž dnešek". A dnešek je to bohužel i v roce 2022.

KarelKeslly
09.08.2022 3 z 5

Pokud má rád někdo čtenářský masochizmus, tak verze ISBN: 22-027-86, kterou ilustruje Adolf Born, je přesně pro vás :D (rozeberu níže)
Ne, ne, srandu si nedělám. Od prvních stránek vnořená souvětí ve vnořených souvětích... sáhodlouhé poznámky pod čarou táhnoucí se přes několik stran atd. Ne, ne, a ne, tohle mi nesedlo, byť je příběh parádní a nadčasový. Ale co naplat, když zpracování pokulhává, tak se dá jen těžko začíst... takže jen 3*

Renatka11
09.08.2022 5 z 5

Úžasně čtivé, chytré a vizionářské! A překvapivě i hodně vtipné. Několikrát jsem se při čtení smála nahlas, u kapitol s drahouškem Li skoro pořád. Na druhou stranu jsem byla zaskočena tím, že vzhledem ke vzniku knihy Čapek označení nordický mlok použil vlastně už před druhou světovou válkou, ne až v reakci na ni. Taky mě zaujaly popsané postoje různých zemí na konflikt s mloky, které se lišily podle priorit jednotlivých států a působily dost reálně. Už u R.U.R. jsem psala, že Čapek byl génius a tohle mé přesvědčení Válka s mloky opět potvrdila. Na závěr chci opět vyzdvihnout autorovu češtinu, která je naprosto dokonalá, hravá a inspirativní, tady navíc i v kombinaci s angličtinou. Děkuju svým dětem za krásný dárek k narozeninám a už se těším na další Čapkovy poklady.

radek8015
31.07.2022 5 z 5

Ke knize Válka s mloky od K. Čapka jsem se k mému zahanbení dostal až pozdě ve svých 26 letech dávno po maturitní četbě a době, kdy nám byl tento autor ve škole vyzdvihován a doporučován. K dílu jsem přistupoval jako k jednomu z největších klenotů české literatury první poloviny 20. století. Očekával jsem hluboká filozofická témata, rozebírání společenských problémů i geniální argumenty k politickému vývoji doby, na jejímž pozadí mloci vznikali. Nicméně kniha rozčleněná do tří částí, z nichž každá pojednává o příběhu inteligentních mloků po svém a zanechává v čtenáři otázky vztahující se k tehdejšímu světu i tomu dnešnímu, mně ještě více zasáhla, než jsem si myslel. Čapek byl opravdu mistr pera a nadčasový génius, který v tomto konkrétním díle ukryl nesčetně mnoho myšlenek a tvrzení, která platí o lidské společnosti a jednotlivých národech dodnes. Jedná se o českou kulturní povinnost naší četby.

alois.randa
26.07.2022 5 z 5

Nadčasové dílo. Geniálně propracováno do všech detailů. Vše do sebe krásně zapadá.

Bakana
14.07.2022 5 z 5

Čapek byl opravdu génius.
Většina jeho věcí, aspoň tedy ty, co známe ze školy (Matka, Věc Maktopulos, Krakatit, R.U.R., Bílá nemoc, Válka s mloky,…) se týká hlubokých filozofických témat. A na prvorepublikovou dobu je to všechno napsané čtivě, s nadhledem, a hlavně jako by Čapek viděl do psýché nepoučitelných lidí, kterým jde v každé době jen o zisk a do budoucnosti nevidí a hlavně nechtějí vidět.
Někdy si říkám: co všechno by asi ještě napsal, kdyby žil déle? A pak mě hned v zápětí napadne: nežil a nenapsal, umřel by v zápětí v koncentráku jako jeho bratr. O nic jsme nepřišli - jakkoliv je to smutné a cynické.