Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36155/valka-s-mloky-36155.jpg 4 4083 469

Toto dílo se pohybuje mezi novinovým žánrem a uměleckou fikcí; souvislost s oblastí publicisticky potvrzuje reportážní dokumentárností, uvolněnou kompozicí, fejetonním přiřazováním jednotlivých motivů - do sféry fikce proniká zejména obsažným, mnohoznačným, hyperbolizujícím obrazem mloků. Srůst těchto dvou poloh umožnil Čapkovi dosáhnout velké šíře záběru, celistvosti a obecné platnosti jakoby všeobsáhlého pohledu na buržoazní svět. V tomto obrazu nejdříve převažuje tón humoristický, postupně však přibývá prvků ostře satirických: jimi Čapek stále hlouběji odhaluje a zesměšňuje problematické společenské vztahy.... celý text

666Jitka
666Jitka
13.01.2022 5 z 5

Další vynikající literární práce z fantaskní dílny mistra Čapka. Skvělá satira a podobenství, které má být varováním před vzestupem fašismu v Německu v čele s Adolfem Hitlerem. Dystopický román Válka s Mloky je bohužel poplatný každé době a jeho varovné poselství bude aktuální pořád.

Ailee
Ailee
05.01.2022 3 z 5

Naposloucháno jako rozhlasová hra, takže mohu mít trochu zkreslený úsudek. Nápad je geniální a chování některých lidí, z něhož se mi ježily vlasy, až neuvěřitelně trefné. Skutečně nadčasově promyšlené.

soupik2012
soupik2012
03.01.2022 3 z 5

Docela velké zklamání. Na knize je znát, že byla původně psána pro noviny, jako román na pokračování a tak je zde opravdu hodně moc zbytečné vaty. Jinak nadčasové a silné téma. Rozhlasová hra z roku 1958 je o moc lepší a všem bych doporučila sáhnout raději po tomto zpracování. Kniha samotná totiž nemá děj, je to pouhé vypravování příběhu. Audioknihu od úplného propadáku zachránil fantastickým načtením pan Lukáš Hlavica.

Kopta
Kopta
22.12.2021 4 z 5

Dlouho odkládaný kus, na který muselo dojít. A vlastně dílo dost nečekaně klame. Čapek v díle jasně dokazuje, že to byl muž silně vnímaný a vzdělaný v mnoha ohledech. V knize nalezneme snad vše od nějakého vyprávění, po fikce, faktografickou kroniku i vlastně rozmluvu samu se sebou. Která možná trochu paradoxně zavírá celou knihu ve velkém otazníku a asi i trochu s divným podtextem. Docela to trvá totiž než si na styl knihy zvykneme. Do toho ještě tedy fakt, že samotná "válka" je materiál asi na čtvrtinu knihy. I tak kniha dokazuje mnoho věcí a co si budeme, je hlavně spíše inspirativní. Za to asi nechám ty bonusové body i v hodnocení. Ale je fakt, že občas je to trochu plaváček.

Mindy
Mindy
21.12.2021 4 z 5

Lidstvo si myslí, že může vládnout celému světu a že dokáže trumfnout přírodu.
Další skvělé dílo Karla Čapka.

Mi--LADA
Mi--LADA
15.12.2021 5 z 5

A jak si ty mloky šlo zpočátku snadno oblíbit. Jak snadno se může něco zvrtnout! Nekončící dav neustále se rozšiřujících mloků, kteří požadují stále víc a víc...

jes09
jes09
07.12.2021 5 z 5

Neuvěřitelné dílo!

Meda77
Meda77
25.11.2021 4 z 5

Napsat tuhle krásnou knihu v době, kdy se na planetě nacházel takový lidský odpad jako Hitler chtělo,jak by řekli školáci "pěkný koule". Krásný román není jen útočně zaměřený na kritiku jednání výše uvedeného odpadu, ale ukázkou typického Čapkova psaní. Najdete tu zamyšlení, ale i situační humorné poznámky. Jedna z nejznámějších knih. Hodně doporučuji.

Trudi806
Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Skvělý dílo. Psaný proti Hitlerovi, to asi chtělo dost odvahu v tý době, a stejně je aktuální i dneska. Což je smutný.

DzordanoChruno
DzordanoChruno
27.09.2021 5 z 5

Okrem inými recenzentami uvedených kvalít knihy sa akosi zabúda na humor, dobre som sa zasmial pri pasážach ako:
"Jeho inteligenci (mloka) není naprosto třeba přeceňovat, nebo v žžád­ném ohledu nepřekračuje inteligenci průměrného člověka naššich dnů."

Ginosaji
Ginosaji
06.09.2021 4 z 5

Velice zajímavá alegorie. Ke knize se s odstupem času jistě vrátím. Uvidíme, jak se s přibývajícím rozhledem změní pohled na některá témata a myšlenky obsažené v díle.

tom.v
tom.v
31.08.2021 5 z 5

Skvěle různorodě (klasická výprava, novinové články...) napsaná nadčasová znepokojivá kniha. Je až neuvěřitelné, jak její poselství lze aplikovat na současnou migrační invazi...

ArkAngel
ArkAngel
15.08.2021 5 z 5

Válka s Mloky je jednou z těch knih, kterou budete chtít přečíst ještě téhož dne, co začnete s první stránkou. Možná je to oním specifickým stylem vyprávění, kdy se střídají klasické kapitoly s novinovými výstřižky či odbornými články, případně onou tradiční Čapkovskou nadčasovostí, která varuje před hamižností lidí, případně i rasismem. Mloci se z otroků vypracují na vlastní pány (nebo ne?) a svět začne patřit jim. Závěrečná kapitola je pak specifickou třešničkou na dortu, která mnohé myšlenky vyhání do jiných výšin.

Marie022
Marie022
08.08.2021 4 z 5

Knihu jsem měla v povinné četbě, a musím se přiznat, četla jsem ji až teď. Ale byla jsem příjemně překvapená. Na to, jak nemám moc v oblibě díla českých spisovatelů, jsem knížku dočetla až do konce a dozajista si koupím ještě další díla tohohle autora. Příběh je podle mě naprosto geniální jen si myslím že konec příběhu byl, jakmile pan Povondra spatřil mloka v Labi, poslední kapitola mi spíše připadá jako autorovy dodatečné myšlenky.

iLuciferie
iLuciferie
18.07.2021 3 z 5

Příběh zajímavý, i když úplný závěr mi ho trošku zkazil. Co mi ale příběh zkazilo víc, bylo zpracování, které mi tedy bohužel vůbec nesedělo..

Jrsnbl
Jrsnbl
01.07.2021 4 z 5

Komentář pod mou recenzí od Set123 sepisuje veškeré mé pocity z díla lépe, než bych já sám dokázal. Válku s mloky zde proto hodnotit nijak jinak nebudu. Dovolím si však jednu myšlenku, kterou jsem po dobu čtení závěrečných kapitol ve své hlavě oplýval.

Jedná se o lidství. Vzhledem k tomu, že je román společenskokritický, nelze si tohoto aspektu nevšimnout. Čapek proti sobě dává Mloky a lidi. Ve všech možných případech Mloci lidstvo porazí. Jsou Mloci výjimeční? Nikoliv. Mloci by mohli být lehce nahraditelní třeba roboty, přírodou nebo klimatickou krizí. Proč tedy lidstvo nedokáže v těch nejsložitějších krizích krizi ustát? Rozdíl mezi silou Mloků nebo robotů a lidmi tvoří právě rozdílnost. Lidi jsou chamtiví, politicky rozdělení a snaží se hájit své zájmy. Nemohou dělat věci, které jim jsou proti srsti. Nejdou do obchodu, na kterém by prodělali. Ať už kapitalismus, ekonomika, politika, rasová rozdělenost a bůhvíco činí lidi porazitelnými a slabými. Co se týče mé teze ohledně zmíněné klimatické krize, dovedu si ji označit za takové Mloky. Ač si lidstvo problém, snad, dostatečně uvědomuje, nebojuje proti němu se vší silou. Proč? Proč by velkofirmy dělaly opatření, které jim zisky složí o enormní procenta? Proč by člověk měl přestat jíst maso nebo už nikdy v životě nelétat? To je přeci zasahování do lidských práv a svobod! Ne, reálně tomu tak není. Reálně to je jen představa jakési utlačovanosti a lidské chamtivosti, která i v tomto případě, pokud nezačneme ihned jednat, dovede Mloky k drtivému vítězství. Snad jsem nikoho nepohoršil. Jen pro zamyšlení.

Set123
Set123
22.06.2021

Roky jsem tuto knihu odkládal, ale nyní, po složení maturity, při které jsem se musel učitelce přiznat, že jsem Válku posud nečetl a ona mi ji naléhavě doporučila, jsem se na to vrhnul. (Maturoval jsem z Bílé nemoci.) Inu, Čapek byl autor experimentální a to se ukazovalo již na způsobu vyprávění Továrny na absolutno, i na samé existenci „noetické trilogie“. Válka s mloky je jednoznačným vrcholem nikoliv jen tohoto experimentování, ale zároveň celé autorovy tvorby. Komentář dost dobře možná bude obsahovat spoiler.

Co do obsahu, nemá myslím cenu snažit se postihnout co všechno zde Karel Čapek kritizuje, či před čím vším varuje. Dílo je, nehledě na rozsah, neuvěřitelně zaplněné spoustou úvah, postřehů a zajímavostí. Dovoluji si říci, že se zde nevyskytla jediná kapitola, která by neobsahovala něco zajímavého. A čím je toto dílo? Varováním před fašismem? Varováním před nacismem (němečtí nadmloci… wow)? Kritikou kapitalismu? Kritikou komunismu? Kritikou konzumu? Ne. Válka s mloky je jednou z mála povedených celospolečenských kritik. Čapek toho zde stihl opravdu mnoho a řídil se tím demokratickým heslem „Všichni dostanou stejnou nakládačku.“. To je mi sympatické. A o to pozoruhodnější je, jakou dávkou humoru autor tuto kritiku obalil. Mše za tovární ceny a podobné výroky mne doháněly málem k slzám.

Každopádně nelze tvrdit, že by kniha byla vtipná celá. Inu, dostaňme se k dělení Války. Sestává se ze tří knih. Vtipná je právě ta první, která zabírá dobrou polovinu textu. Nikoliv nekritická, ale velice vtipná. Inu a pak je tam kniha druhá. A druhá kniha je jedním z klenotů české literatury. Hordubal je zajímavý proto, že obsahuje několik vypravěčů, kteří nám nabízejí rozdílné pohledy. Ti vypravěči jsou čtyři. Ve válce s mloky je jich tuším ke třiceti. Druhá kniha je totiž autorem skládána jako kronika zániku lidstva. A tato kronika se skládá z více či méně zajímavých článků. Právě tyto články jsou zdrojem humoru, ale také zdrojem mrazení při čtení druhé části. Přečtěte si Bukanýry XX. Století, nebo záznamy vědeckých pokusů na mlocích. Přečtěte si, jak zjevně myslící bytosti amputovali všechny končetiny (a přihoďte k tomu ocas), či jak snědli svého vědeckého kolegu. Jistá míra odporu se ve vás prostě zvednout musí, stejně tak, jako zjevně naplnila autora při psaní. Třetí část je… Inu, je rychlá. Je zatraceně rychlá. A nezvratná.

Na Válce je zajímavá jedna další věc. Končí optimisticky. Tedy, jakž takž. Autor připouští, že lidstvo možná přežije. To je myslím hlavní rozdíl ve vyznění právě Bílé nemoci a Mloků. A je to zajímavý rozdíl, který nám může prozradit opravdu mnoho o rozpoložení autora.

Doufám, že jsem neopomenul nic důležitého, co jsem tu chtěl sdělit. Snad jenom ještě podotknu, že Válka s mloky je možná opravdu nejlepším Čapkovým dílem.

Any26
Any26
11.05.2021 5 z 5

Nemám slov - vynikající, geniální. Konec - děsivě dechberoucí.

Netopyr07
Netopyr07
06.04.2021 4 z 5

Už delší dobu jsem chtěla sáhnout po této "školní četbě", ale pořád jsem to odkládala. Až teď se mi dokonce hodí do Čtenářské výzvy (pruhovaná obálka). Čapek má skvostný jazyk! A ta fantazie! Kdo by se tak dokázal ponořit do sociologické, biologické a politologické studie Mloků!!! Kdo by dokázal vymyslet ty novinové články!!! (Přiznávám ovšem, že se to nečte nijak lehce :-)) ) Celkově je to ohromné dílko.

Vaceda
Vaceda
12.03.2021 5 z 5

Fenomenální dílo Karla Čapka, které stejně jako R.U.R. varuje, před přejímáním člověka role boha.