Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343486/bmid_valka-s-mloky-ECX-343486.jpg 4 4097 469

Karel Čapek svůj světově proslulý román Válka s mloky napsal v roce 1935. Díky své schopnosti citlivě reagovat na dění ve společnosti a ve světě, si zřetelně uvědomoval nebezpečí nastupujícího fašismu a jeho destruktivní ideologie. Přestože Karel Čapek před Adolfem Hitlerem a jeho vzrůstající moci neustále varoval a burcoval, jeho slovům málokdo věřil. Knihu Válka s mloky lze považovat za literární vyjádření autorových obav a strachu z reálné hrozby další světové války. Jak dneska víme, jeho obavy se naplnily a fašisté v čele s diktátorem Hitlerem, které Čapek ve svém díle vyobrazil jako mloky, rozpoutali celosvětový válečný konflikt, který přinesl smrt, utrpení a zkázu milionům lidí. Autentičnosti románu napomáhá autorova schopnost měnit styl psaní, fiktivní novinová část, či použití neexistujících jazyků. Ačkoliv má Válka s mloky některé atributy sci-fi žánru, stal se tento román mementem varujícím před hrozbou lidské lhostejnosti, fanatismu a touhy po moci.... celý text

AntikvářPraha4
21.12.2016 5 z 5

První a třetí část úžasná, ta druhá část mě moc nebavila. Celkově nadčasová kniha. Nejvíce se mi líbila kritika lidstva, humor a hlavně mloci. Jako fantasy bytosti nemají chybu.

Voliarty
07.11.2016 2 z 5

Uživateľ pejty úplne vystihol môj názor na túto knižku. Prvá časť, kedy sa pán Bondy zoznamuje s mlokmy vtiahla do deja a bola zábavná a ja som rozmýšľal, že ide o jednu z najlepších knižiek, aká sa mi kedy dostala do rúk. Potom však prišla druhá časť, zapodievajúca sa začleňovaním mlokov do spoločnosti. Táto časť bola najdlhšia a ,bohužiaľ, aj najnudnejšia a dosť mi skazila chuť, takže ani tá tretia časť ma už tak nenadchla. Musím ale vyzdvihnúť poslednú kapitolu. Dovolím si tvrdiť, že ide o najoriginálnejší záver (nie len) knižného sci-fi. A aj vďaka nemu budem mať na Válku s mloky aj pekné spomienky. Bohužiaľ, tu budú aj tie na tú prostrednú časť :-(

Kaka.cs
17.10.2016 4 z 5

Trošku jsem se Čapka bála, protože jeho psaní je hodně charakteristické, ale přesto jsem se rozhodla ho do maturitní četby zařadit. Nakonec ale nelituju. Ačkoliv mě příběh neuchvátil tak moc jako jiné knížky, četl se celkem s lehkostí. Jen v části s novinovými výstřižky se mi trochu hůř orientovalo.

Adamson
11.10.2016 4 z 5

Dobra a velice prinosna knizka, ale bohuzel jsem nebyl schopen ji docist, neprisla mi tak atraktivni. Knizku rozhodne doporučuji, ale nezarucuji ze vas bude bavit.

jardass
09.10.2016 4 z 5

Originální způsob vyprávění. V této knize navíc perfektně vyniká krása naší mateřštiny. Nádhera. Jen ten konec mi přišel dost rychlý a nejasný. Skoro jakoby ani sám autor nevěděl, jak to zakončit (možná nejsem daleko od pravdy :)) Jen mi přijde, že Krakatit byl ještě o něco lepší :)

Karcoolka2210
05.10.2016 5 z 5

Keď poviem, že prekvapivo dobrá kniha, prečo prekvapivo? Nuž, pravda je taká, že veľa slovenskej či českej literatúry som nečítala, iba ak to bolo povinné čítanie a aj to nie s radosťou. Ale toto bolo super české sci-fi a ja môžem len odporučiť.

withoutchild
19.09.2016 5 z 5

Výborné apokalyptické sci-fi. Začně to nenápadně s Tapa-boys a skončí téměř destrukcí celého lidstva. Během čtení se mi nechtělo věřit že je to z roku 1935.

józi.odkudkam
12.08.2016 5 z 5

Křižovatkou a svorníkem celého díla je bezesporu apokalyptický čin pana Povondry; totiž pustit van Tocha s nápadem k Bondymu. To už pak byla jen otázka času, kdy To sem začnou lifrovat ve velkém. A ještě To, bože chraň, začnou učit číst a psát...ts, ts, ts, no jak to asi mohlo dopadnout, jak, když svěříte propisku kdejakému mlokovi ?!
To si hned začne myslit co chce a nemá to konce.
Ba že, pravím, nebýt onoho Povondrova osudového škobrtnutí o práh dějin, mohli se dál čolci vesele cachtat v tropech, dělat žralokům plňku a ne se tu rozvalovat po stránkách Čapkovy novely, nota bene kafrat o nějakých nárocích a topit lidi.
5 bublinek z hastrmaních hrníčků *****

PS: Jak většinou nemám rád literární koláže setávající se z rozličných mini epizodek, dokumentů, novinových výstřižků a podobně, tak tady to fungovalo; totiž, povedlo se jimi navodit dojem skutečné události. A to i navzdory všudypřítomně sžíravému podtextu, který v Mlocích beze zbytku prostupuje vším.

Rozsáhlý doslov soudružky Aleny Hájkové píšící v stachanovském duchu "lidí žijících již pod hvězdou komunismu" už pak byl jen třešničkou ve smítku pupku nahého Vojtěch Filipa na kapotě sporťáku limitované edice letošního stranického kalendáře.

susan0834
08.08.2016 5 z 5

Krásná kniha, nic víc říci netřeba.

kuky921
05.08.2016 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, jen si myslím, že je nutné k té knize dospět. Když jsem jí zkoušela číst ještě jako studentka na SŠ, tak pro mě byla absolutně mimo, nyní jsem se od ní nemohla odloučit.

Edeltruda
01.08.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Jen není moc dobrý nápad číst ji na dovolené u moře. :-) Čekala jsem ponurý válečný příběh a místo toho dostala obsahem i formou nadčasový příběh o fungování společnosti. Někdy vtipný, jindy ironický. Uvědomila jsem si, že vlastně Čapka jako spisovatele znám pořád strašně málo. Moc se mi líbily ty změny ve vyprávěcím stylu. Připadala jsem si při tom jako badatel, který se probírá hromádkou různorodých záznamů o jedné důležité historické epoše, a na jejich základě si dělá představu o tom, co se stalo.

buccaneerka
01.08.2016 4 z 5

Válka s mloky je asi z toho, co jsem od Čapka četla, pro čtenáře nejnáročnější. Je to dost obsáhlá kniha, ale nutno říct, že styl psaní je ojedinělý. Zajímavé jsou vložené pseudonovinové zprávy.
Asi ne pro každého je tato kniha stravitelná, ale kdo má možnost, doporučuju divadelní představení v Ostravě. :)

ManželéMannovi
27.07.2016 5 z 5

Doporučuji a naprosto souhlasím s TATSUME.

´Mann

Tatsume
21.07.2016 5 z 5

Přečteno v rámci knižní výzvy. Docela jsem se u knihy bavila, lepší kritiku společnosti, navíc pojatou s tak velkoryse laskavým humorem, jsem dlouho nečetla. Vůbec jsme se od té doby nezměnili, kniha je stále aktuální. Myslí, že kdyby pan Čapek viděl, co se děje dneska ve světě, asi by se chytil za hlavu a propukl v zoufalý smích, jako já při čtení téhle knihy...

JackieDecker
30.06.2016 2 z 5

Já si pana Čapka jako autora nesmírně vážím. Všeho co udělal pro českou a literaturu celkově. Ve své době psal skutečně nadčasově...
Ale přiznám se bez mučení, že mne Válka s mloky jako kniha neoslovila. Forma napůl novinových článků je vskutku zajímavá, má dodat na autenticitě. Ale vadilo mi že to nešlo prožít jako příbeh s hlavními charaktery, které tam vlastně ani žádné nebyli.
Na druhé straně líbila se mi a to velice, myšlenka díla jako celku. bohužel si myslím, že pro dnešního čtenáře je kniha již prakticky nečitelná, protože tento styl a vůbec pojetí je pro čtenáře jen málo blízké a zajímavé...

lushi
29.06.2016 4 z 5

Ohromný skvost české literatury. První a třetí kniha jsou prostě perfektní. Problém jsem měla s druhou knihou, protože jsem se ztrácela v základním textu, který odkazuje někdy na velmi dlouhé novinové články. Po prokousání jsem si proto druhou knihu přečetla ještě jednou, ale už bez pročítání výstřižků.

Na příběh jsem se ale nedívala s dobové perspektivy (1935), ale spíš jsem na problém pohlížela sociologicky a historicky. Jako nacisti se chovali spíše lidé, ne mloci. Mloci byli ti utlačovaní a s nimi jsem celou dobu soucítila, protože člověk - "pán světa, jediná plnohodnotná bytost na Zemi" - byl ten, kdo ničil. Kniha je pořád varováním. Varováním, že příroda má sílu člověka potopit.

Lifa
16.06.2016 3 z 5

Dobře napsané, zaujme střídání stylů, kterými je příběh vyprávěn. Ze začátku mě děj vtáhnu, ale asi v polovině nadšení opadá.. kdyby to nebylo "povinné" tak bych se asi nepročetla dokonce. Nicméně je dobře že patří do povinné literatury.. závěrečná část byla skvělá.

knihomolik1
08.06.2016 5 z 5

Další nadčasové dílo! Čapek byl prostě génius.
Je pravda, že druhá část knihy, plná novinových ústřižků pana Povondry, byla těžším čtivem, ale tato část tam prostě patřila, a ubírat hvězdy knize kvůli tomu nebudu.

pejty
06.06.2016 2 z 5

Kniha je rozdělena na tři části, které bohužel jsou strašně nevyrovnané. První část bych hodnotil velmi kladně. Četla se velmi dobře, byla zajímavá a místy i poměrně vtipná. Zato druhá část byla neskutečně nudná a úmorná a měl jsem velký problém s tím, abych tu knihu vůbec dočetl. Ty novinový články pana Povondry prostě tam neměly být. Poslední část je už zase trochu lepší, ale už mě nedokázala tak nadchnout jako ta první část. Nejlepší na celé knize ovšem byla poslední kapitola, kde autor mluví sám se sebou a řeší otázky, na které by si už lidé měli najít odpovědi. Pro mě kniha byla velmi zajímavou, ale díky útrpné druhé části jsem ji trochu zavrhl.

miska98
29.05.2016 5 z 5

Výtečná kniha, která se dá popsat hláškou z třetího Iron Mana - Své démony si vytváříme sami.

Na této knize je úžasné to, že není jako ostatní. Nejde tu o hlavního hrdinu, který se takřka omylem ocitne uprostřed války. Nejde ani o někoho, kdo stojí na vítězící straně a má s tím morální problém. Jde zkrátka a jednoduše o povahu lidstva, povahu každého jednotlivce, která je faktograficky vylíčená pohledem někoho, kdo do děje nezasahuje a nemá k němu žádný citový vztah. Celá "válka", která se vlastně neodehrála, je popsána jako naprosto logický důsledek lidské přirozenosti. Lidé mohli zpozorovat hrozbu, mohli něco udělat, ale finančně výhodnější bylo pomalu prohrávat. Postup Mloků je popsán naprosto racionálně ve stylu: "Peníze jsou vaší nejvyšší hodnotou? Tak tedy dobrá, odkoupíme od vás vaši pevninu. A pokud neprodáte, vezmeme si ji sami. Věříme, že se na ceně domluvíme."

Podle mě je tato kniha skvělým varováním. Ne před fašismem nebo nacismem, kteréžto byly aktuální v době vzniku knihy. Dnes je naprosto fascinujícím dílem, které upozorňuje na nešvary dnešní doby - např. že ti, co mohou něco udělat, nezasáhnou, pokud z toho nebudou mít prospěch. Až neuvěřitelně nadčasové dílo!