Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183310/bmid_valka-s-mloky-DrJ-183310.jpg 4 4097 469

Slavná antiutopická sci-fi z roku 1936 pojednává o rase inteligentních mloků, kteří se napřed nechají využívat jako levná pracovní síla, ale po čase se jejich populace přemnoží a začne lidstvo ohrožovat. Jelikož mloci nemůžou žít na souši, postupně likvidují pevninu a rozšiřují své mořské teritorium. Lidé je přitom stále zásobí nástroji a zbraněmi, ačkoliv vědí, že je mloci plánují zničit. V rozpínavosti národa mloků lze vidět paralelu s politikou Třetí říše a jejich teorií o Lebensraumu. Autor ponechal v knize záměrně otevřený konec.... celý text

Romány , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: , Omega

Robodlak
14.08.2023 5 z 5

Geniální dílo. Ale musel jsem k němu dospět. Jako náctiletého mě v rámci povinné četby nebavilo, ale po pár dekádách uznávám, že je to majstrštyk.

Pjotr08
19.07.2023 5 z 5

Nadčasová a skvělá kniha. Smekám před Karlem Čapkem

Amazonie2021
02.07.2023 5 z 5

Stále aktuální, doufám, že se neobjeví mlok ve Vltavě. Karel Čapek je nadčasový.

Doubravka1975
08.06.2023 5 z 5

Tohle že je napsané roku 1936 ? Nechápu ! Akorát mám tentokrát pocit, že se lidstvo nepoučilo a nikdy z historie nepoučí !!!
Úžasné a nadčasové dílo a stále aktuální !!!
Příběh pro mě těžký, vůbec jsem se nemohla začíst a moc to nechápala. Ale já nemám ráda a nečtu sci-fi :):)
Ale zkusila jsem audio verzi a předtím jsem si přečetla rozbor k maturitě na internetu a po poslechu jsem ještě objevila úžasný podcast Na potítku, kde pan David Jirsa mi všechno dovysvětlil
Doporučuji !!!
Rozhodně nemají duši. V tom se shodují s člověkem....

matous187
05.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Válka s mloky je dílo kritizující vykořisťování ve společnosti pomocí alegorie mloků. V díle se objevují také negativní prvky chamtivosti a moci. Kniha se mi četla dobře, přišla mi, že byla v některých místech nadčasová a mnohdy mě donutila zamyslet se nad prvky, které v ní jsou.

JSmerda
04.06.2023 4 z 5

Bohužel jsem Válku s mloky kdysi dávno "četl" jako komix v Kometě a udělal si mylnou představu, jak bude vypadat literární předloha. Měl jsem za to, že to bude vážně laděná kniha s protiválečným poselstvím. Proto mě ze začátku kniha zarazila, že je pojmuta skoro jako Povídání o pejskovi a kočičce - jako by byla určena spíše dětským čtenářům. S dalšími stránkami však Karel Čapek přechází k závažným tématům a styl vyprávění se upraví na dospělé čtenáře.
Fascinující na knize je vizionářství Karla Čapka, který v knize zábavnou formou provedl detailní rozbor příčin, které povedou ke světové válce.

BlaV.
27.05.2023 5 z 5

milovaný spisovatel, maturitní otázka + rozbor Války s mloky

Marbla2004
29.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Množství novinových článků bylo ubíjející. Některé bohužel až moc přípomínaly věci, které se skutečně děly v době 2.sv. války. Opět můžeme vidět, že lidstvo je nenapravitelné a dojíždí na svůj chtíč - namnoží si mloky, aby je mohli zotročit, ale obrátí se to celé proti nim, stále jim dodávají zbraně, aby měli prachy a nakonec se nechají sami zotročit. Nesedl mi Čapkův styl psaní, rozdělování na části, absence hlavní postavy. V knize bylo ale hodně zajímavých myšlenek.

Kara28
27.04.2023 3 z 5

Četla jsem jako povinnost četbu a nic moc. Určitě je to nadčasové a mrazí z toho, ale víc mi vzala dech Bílá nemoc nebo RUR.

lenka0383
11.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Z téhle knihy vyloženě mrazí. Příběh o univerzální lidské povaze, která dokáže všechno využít a zneužít a pak na to sama zajde. Asi nejmrazivější okamžik pro mě byl, když přišli mločí zástupci vyjednávat o míru a ukázalo se, že jsou to lidé.

hanak_v_exilu
31.03.2023 5 z 5

Je zarážející jak je příběh univerzální a trefný. Dá se v něm najít kritika nacismu i liberalismu, rasismu i progresivismu, kolonialismu i izolacionismu, militarismu i pacifismu, kapitalismu i komunismu. Kupodivu je aktuální i dnes, protože z řetězu osvobozená umělá inteligence se může snadno stát Mlokem budoucnosti. Sice nebude potřebovat náš životní prostor, jenže život v jejím stínu to snesitelnějším neučiní. Bez výhrad plný počet.

callahanh
27.03.2023 4 z 5

I po skoro sto letech je Válka s Mloky silně aktuální a při čtení není časový rozdíl moc znát. To je samozřejmě z literárního hlediska výborné, z lidského a historického ale zoufale smutné. Je sice znát, že Čapek byl spíš novinář, protože román jako takový nemá celistvý děj a hodně místa v něm zabírají "výstřižky" z novin a různé zprávy a reportáže, ty jsou ale na druhou stranu působivé, protože jsou psány věcně a objektivně, a tím pádem mají silnou vypovídací hodnotu. O hrdinech jako takových se taky nedá moc mluvit, protože jediný propracovanější je kapitán J. Van Toch, který ale velmi brzy zmizí. Je ale nefér to Čapkovi vytýkat, protože jeho záměrem rozhodně nebyly nějaké propracované lidské postavy. Drtivá většina románu je věnována mločí civilizaci, v čemž je asi ten největší kámen úrazu, protože ta je naopak tak detailní (včetně sexuálního života, který je popisován taky dost široce), až je trochu monotónní a ubíjející a mohla být klidně o něco kratší. To je ale opravdu to jediné, co ubírá body, protože ačkoli jde o alegorii na tehdy nastupující nacismus, je dílo poplatné v jakékoli době a je z něj znát, že lidstvo se od té doby vůbec nezměnilo, což dobře věděl i sám Čapek vzhledem k alarmujícímu konci. 85 %

Chytuš
16.03.2023 5 z 5

UCHOKNIHA. Lidstvo je stále stejné... Skoro by jeden zaplakal - nějaké poučení z předchozího vývoje nám zjevně nic neříká. Karel Čapek to viděl a měl dar všechno trefně popsat - v tomto případě není z mého pohledu úplně nejsilnější poselství jeho protiválečné naladění (to je z mého pohledu ještě mnohem silnější v Bílé nemoci), ale spíš kritika neustálého opakování velkých lidských omylů - lhostejnosti vůči okolním dějům, fanatismu a lidskému chtíči. Aneb kdo chce víc, nakonec nemá nic...

Love_books_369
13.02.2023 4 z 5

Válka s mloky je knížka z maturitní četby a i když mě maturita čeká až za poměrně dlouho (už za 3 roky ), tak jsem se rozhodla, že si ji přečtu. Rozhodně toho nelituji.
Válka s mloky je nadčasová knížka se spousty krásných a zajímavých myšlenek. Kdybych ji neměla půjčenou z knihovny, tak v ní mám dost lepíků. ️
Co se týče postav, v této knížce mi nepřišlo, že by byl nějaký hlavní hrdina. Příběh byl vyprávěný pomocí pohledů několika lidí a jednoho mloka. Z nich mi přišel nejvíc sympatický J. van Toch.
Jako jeden z mála lidí měl mloky opravdu rád a i když nepřímo mohl za jejich rozšíření, bylo mi ho líto, že z jeho konceptu zacházení s mloky se stalo to, co se stalo.
Líbilo se mi, že příběh nebyl napsán jen jako nějaký souvislý text, ale byly do něj vloženy různé novinové a odborné články.
Jediné minus z knížky je asi, že má docela pomalejší rozjezd. A také mě trochu zklamal konec, čekala jsem větší wow, ale jinak nemám, co vytknout.
A abych neskončila negativně, vypíchnu zde autorův krásný poetický styl psaní. Z toho jsem si sedla na zadek. ️
Za mě knížka, která dokazuje, že není třeba bát se klasiky.

los
13.02.2023 4 z 5

ono je v podstatě jedno, jestli si budeme hrát s roboty, primitivními zvířátky, mikroby, energií nebo výbušninou, nakonec vždycky dojdeme k nemilému poznání: "lidi proti lidem - to se nedá zastavit"

tittanie
02.02.2023 5 z 5

Když jsem letos přemýšlela nad čtenářskou výzvou u témata, kniha, kterou nebudu číst poprvé, tak jsem si řekla, super to mi jistí Harry Potter, ale pak jsem se podívala do předchozích výzev a zjistila, že HP už mám všechny díly, kromě prvního, u všech možných témat a některé díly dokonce dvakrát.
Tak jsem si řekla ne musím si přečíst něco jiného a pak jsem si říkala, že mám ráda Čapka a že je to super příležitost ke znova přečtení Války z mloky, kterou jsem četla asi před 15 lety a četla jsem ji jenom jednou.
No a co k tomu dodat? Obdivuji Čapka. Jeho knihy jsou opravdu nadčasové a je jenom škoda, že umřel tak mladý.

Leonora
01.02.2023

Opět klasický Čapkův familiární styl. Zavírám hned po první stránce a jdu dál hledat něco od Čapka, co by mi nelezlo tak kolosálně na nervy. Ještě mi zbývá Bílá nemoc, Hordubal a Věc Makropulos, tak snad něco z toho vyjde...

žlučníkář
30.01.2023 3 z 5

Já teda neměl moc rád Dášenku, ale povídky z obou kapes mě docela bavily. Tak jsem si řekl sakra, dám ti teda ještě šanci Karlosi a šáhnul po týhle věci o ještěrkách. Teda asi to nebudou úplně ještěrky. Je to prej utopie, ale mloka ve vodě jde utopit stějně těžko, jako se topí doktor Mráček. Je to teda docela podivný zvířátko, překvapivě dobře jde vycvičit a ve škole mu to jde líp, než mně, takže sedět s ním v lavici, tak od něj na beton opisuju. A překvapivě dobře se množí, takže mi to natřel i tady.

V době, kdy se nelítá do vesmíru a nemáme žádnou planetu, kam by se dalo odletět jako na chalupu, je velice smutný, že se vždycky najde nějakej kretén, kterej prodá mlokům bedny dynamitu na výrobu mělčin, protože pevniny se budou prej bourat kvůli mělčinám. Pokud nejsi čahoun a nestačí ti k životu šnorchl, tak jsi v hajzlu. To se dá hodnotit jako prodej čehokoli z důvodu namaštění kapsy na potápějící se lodi. Co to může bejt za kreténa? Ahaaa, už to mám, kdo jinej by tohle dokázal? Jedině člověk. Asi mě to moc nepřekvapuje.

Docela to jelo, ale když jsem narazil na obsáhlý dějiny mloků, šlo to v mých očích kamsi do hajzlu a chtěl jsem se utopit na jedný hezký mělčině. To bylo moc dlouhý a ubíjející. Ale i přes dějiny mloků se asi přenesu a jěště si nějakou tu utopii od tohohle pána otevřu. Mloci, co nosej ze školy samý jedničky jsou teda asi utopie, podělanej člověk je bohužel realita. Jako obvykle.

Flamaintenebris
11.01.2023 5 z 5

Tato kniha je knihou po jejímž přečtení člověk dozajisté objevuje myšlenky, kterých si není ani vědom že je má v hlavě. První otázkou je pojem nebývalých rozměrů a ten není ničím jiným než tím, zdali by k něčemu takovému mohlo dojít. Dílo je prostoupeno myšlenkami, jež jsou vlastní fylozofům a proto je dle mého názoru přímo geniální, nadčasové i v dnešní době. Další otázku, jež si můžeme položit, je přirovnání k něčemu co známe. A to, co představují Mloci?

Jirka430
03.01.2023 5 z 5

Klasické dílo české literatury, tak známé, že ho jako jediné zná i Andrej. Nyní ale fóry stranou. Jedná se o nadčasové dílo, ve kterém Čapek ukazuje svoji profesionalitu a znalosti z oboru. Kniha se mi velmi líbila.