Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160/mid_valka-s-mloky-6Zv-160.jpg 4 4083 469

Autor ve svém slavném románu popisuje nezadržitelnou invazi nepřátelské síly, která byla zpočátku bezvýznamná, ba směšná. Zároveň však upozorňuje na skutečnost, že demokratické síly ji ve svém důsledku podporovaly a tím pádem se spolupodílely na svém zničení. Touto kritikou postihuje především politické, průmyslové a obchodní kruhy. Ve smírné ukončení už nedokáže věřit – spoléhá na to, že se „mloci\" postaví jedni proti druhým a vzájemně se vyhubí. Čapek dokázal své poselství vyjádřit s nenapodobitelným vtipem, ironií a postřehem pro detail. Díky tomu je Válka s mloky i po více než šedesáti letech jeden z jeho nejčtivějších románů a právem patří do literárního odkazu dvacátého století. Nové vydání je kvalitně provedená kniha, která nesmí chybět v žádné knihovně. V knize uvedeno chybné ISBN 80-86201-39-2... celý text

sabina5156
sabina5156
26.12.2022 3 z 5

Tahle kniha se mi nečetla příliš dobře. Ač se mi do ruky dostalo krásné vydání s velmi zajímavou a precizní ilustrací musela jsem neustále odkládat a vymýšlet si důležitější činnosti, než knihu dočíst. Každopádně po překonání zhruba 70 stran se mi podařilo začíst se. Souhrnem, u tohoto díla bych ocenila kratší rozsah a jednodušší, údernější příběh. Myšlenka je zcela jasná, to ano a o to důležitější je, že je stále aktuální. Přijde mi, že mnohem více, než historii (tehdy aktuální situaci nacistického Německa) Karel Čapek píše o osudech Libérie a už jen kvůli situaci na Africkém kontinentu bych knize přisuzovala naléhavější význam. Nepřijde mi to příliš jako Čapkovo dílo, není to tolik komplexní ani jednoznačné, rozhodně se ale jedná o působivou knihu, která se nám snaží předat myšlenku popisující časovou smyčku lidstva, ze které se nemáme šanci jednoduše dostat.

Alvari
Alvari
22.11.2022 5 z 5

Budu sice opakovat, co už tu zaznělo mnohokrát, ale Válka s mloky je nadčasovým veledílem. Čapek tu opět pracuje s nedokonalostí lidské nátury a její neustálou chamtivostí a touhou po zisku (ať už peněžním či mocenském), který je ve většině případů neukojitelný. Forma, kterou je Válka s mloky psaná, je úžasně funkční a příběh sebejistě pluje až ke svému konci.

8182
8182
30.10.2022 5 z 5

Od gymnaziálních let sbírám odvahu k přečtení této závažné antiutopie, je to asi poslední z Čapkových románů, který mi chyběl. Celá stavba románu, musela dát autorovi obrovskou práci, vytvořit nový druh, domyslet k němu vědeckou literaturu a články v tisku. Jedná se o velmi komplikovanou stať, stěžka se mi nazývá románem, která vyžaduje plnou angažovanost čtenáře, dějová linka se ztrácí a zase vynořuje v bohatém poznámkovém aparátu. Nebýt obyčejného malého lidského příběhu pana Povondry, možná by se vytratila úplně. V dnešních dnech nabývá román na děsivé aktuálnosti. Není to veselé čtení, i když lidský Čapkův styl dokáže udělat i z hrůzné antiutopie záležitost člověku srozumitelnou.

Bishamonten
Bishamonten
19.10.2022 3 z 5

„Proces, kterým se člověk pokouší nějak se zorganizovat v lidstvo, je tak starý jako sama civilizace, jako první zákony a první obce; dospělo-li se nakonec po tolika tisíciletích jenom k tomu, že propasti mezi rasami, národy, třídami a světovými názory se prohloubily tak ostrě a bezedně, jak to vidíme dnes, pak už nebudeme zavírat oči před tím, že nešťastný dějinný pokus utvořit ze všech lidí jakés takés lidstvo definitivně a tragicky ztroskotal.“
Dielo erudovaného človeka, ktoré prinúti čitateľa premýšľať. Prostredná časť je priam vedomostná exhibícia autora - klobúk dole pred jeho rozhľadenosťou. Avšak je to celé na úkor čitateľnosti. Viac než zaujímavý príbeh pripomína odbornú esej (a poriadne rozťahanú).

adabraz
adabraz
01.10.2022 2 z 5

Vím, že na tuto knihu je spousta dobrý recenzí, každopádně jsem ji četla k maturitě a opravdu mě neoslovila. Zdlouhavá kniha za mě o ničem.. Rozumím pointě a poselství knihy ale jsem toho názoru, že jsou mnohem lepší knihy do povinné četby.

janka2000
janka2000
28.09.2022 4 z 5

Klasický čapkovský příběh s prvky fantastiky, za kterým je schovaný pohled na společnost. Lidé chtějí ovládnout mloky, inteligentní tvory mluvící lidským jazykem... Krátká kniha se mi nejprve špatně četla a pak byl najednou konec.

ikorka
ikorka
15.09.2022 5 z 5

Naprosto geniální a nadčasové dílo. V kontextu s dnešní dobou dostává Válka s mloky o notný kus vetší rozměr. Párkrát jsem musela přestat číst a podumat nad velikostí myšlenek pana Čapka. Pojem Válka s mloky jsem znala z hodin Literatury, ale nikdy jsem knihu nečetla. Narazila jsem na ni na netu, když jsem v dlouhé chvíli hledala něco zdarma online k přečtení a uznala jsem sama v sobě, že už jsem velká holka a jako velká holka můžu číst velké věci. Dobře jsem udělala. Za mě 5 hvězd.

Peter74
Peter74
11.09.2022 5 z 5

Na to v akej dobe to Pán Čapek písal, akoby sa preniesol do budúcnosti a predpovedal modernú katastrofu nadľudských chamtivých ľudí bažiacich po bohatstve a nadvlády vo svete, avšak ta sa im vypomstila.

jan.para
jan.para
09.09.2022 5 z 5

Naprosto geniální a nadčasové dílo Karla Čapka včetně fiktivních novinových článků. Prostě bomba.

Criosphinxx
Criosphinxx
04.09.2022 5 z 5

Čapek byl revolučním spisovatelem. Toto dílo se trefuje do tolika věcí, které pro nás stále platí, že z toho až mrazí. Způsob jakým je to psáno a jakou formou je to pojato, nelze nazvat jinak, než originální a nadčasové. Při čtení a i po dočtení se ve mne stále mísí pocity.

“Rozhodně nemají duši. V tom se shodují s člověkem”

Apo73
Apo73
28.08.2022 5 z 5

Pan Povondra je typická čapkovská postava. A ten se ocitá v podstatě tváří v tvář světovému jevu a musí se s tím nějak vyrovnat. Pro mne to byla první Čapkova kniha, kterou jsem v dětství četl sám (tj. pomíjím, že Dášeňku, Devatero pohádek a dokonce i Povídky z jedné i druhé kapsy mi byly nejdřív čteny.) A byl to pro mne zážitek. To si pomatuju. Samozřejmě jsem si mloka představoval spíš něco jako Lochnesku a asi jsem v tom úplně neviděl metaforu nastupujícího nacismu, ale moc se mi to líbilo. Byl to úplně nový svět, který už nebyl jakoby pohádkový, Čapek to vystavěl téměř dokumentárně a civilně, a přitom to nebyla jen hříčka, jako třeba Pučkálkovic Amina od Jindřicha Plachty. Zkrátka později jsem si Válku s mloky přečetl znovu a uchvátilo mě to opět, už s větším povědomím o souvislostech. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší Čapkova kniha. Souhlasím.

Hakate
Hakate
28.08.2022 5 z 5

Skvělé sci-fi, za mě jedno nejlepší z Čapkových děl.

Filomena1961
Filomena1961
16.08.2022 5 z 5

První umělecky významnou reakcí na nebezpečí světového fašismu byla Válka s mloky. Karel Čapek navozuje dohady, co by se stalo kdyby.... Alegorická utopie o mlocích, kteří se zmocňují světa, je až neuvěřitelně jasnozřivá, když se vezme v úvahu vše, co následovalo po Čapkově smrti až do současnosti. Autor doslova vtahuje čtenáře svými nečekaně dějovými zvraty, bohatou fabuli díla, satirickým postojem k líčeným událostem. Autor je svým dílem bezesporu nadčasový, román je pro nás stále aktuální. Doporučuji k přečtení.

Sutuscula
Sutuscula
13.08.2022 5 z 5

Čapek: "Není to utopie, nýbrž dnešek". A dnešek je to bohužel i v roce 2022.

KarelKeslly
KarelKeslly
09.08.2022 3 z 5

Pokud má rád někdo čtenářský masochizmus, tak verze ISBN: 22-027-86, kterou ilustruje Adolf Born, je přesně pro vás :D (rozeberu níže)
Ne, ne, srandu si nedělám. Od prvních stránek vnořená souvětí ve vnořených souvětích... sáhodlouhé poznámky pod čarou táhnoucí se přes několik stran atd. Ne, ne, a ne, tohle mi nesedlo, byť je příběh parádní a nadčasový. Ale co naplat, když zpracování pokulhává, tak se dá jen těžko začíst... takže jen 3*

Renatka11
Renatka11
09.08.2022 5 z 5

Úžasně čtivé, chytré a vizionářské! A překvapivě i hodně vtipné. Několikrát jsem se při čtení smála nahlas, u kapitol s drahouškem Li skoro pořád. Na druhou stranu jsem byla zaskočena tím, že vzhledem ke vzniku knihy Čapek označení nordický mlok použil vlastně už před druhou světovou válkou, ne až v reakci na ni. Taky mě zaujaly popsané postoje různých zemí na konflikt s mloky, které se lišily podle priorit jednotlivých států a působily dost reálně. Už u R.U.R. jsem psala, že Čapek byl génius a tohle mé přesvědčení Válka s mloky opět potvrdila. Na závěr chci opět vyzdvihnout autorovu češtinu, která je naprosto dokonalá, hravá a inspirativní, tady navíc i v kombinaci s angličtinou. Děkuju svým dětem za krásný dárek k narozeninám a už se těším na další Čapkovy poklady.

radek8015
radek8015
31.07.2022 5 z 5

Ke knize Válka s mloky od K. Čapka jsem se k mému zahanbení dostal až pozdě ve svých 26 letech dávno po maturitní četbě a době, kdy nám byl tento autor ve škole vyzdvihován a doporučován. K dílu jsem přistupoval jako k jednomu z největších klenotů české literatury první poloviny 20. století. Očekával jsem hluboká filozofická témata, rozebírání společenských problémů i geniální argumenty k politickému vývoji doby, na jejímž pozadí mloci vznikali. Nicméně kniha rozčleněná do tří částí, z nichž každá pojednává o příběhu inteligentních mloků po svém a zanechává v čtenáři otázky vztahující se k tehdejšímu světu i tomu dnešnímu, mně ještě více zasáhla, než jsem si myslel. Čapek byl opravdu mistr pera a nadčasový génius, který v tomto konkrétním díle ukryl nesčetně mnoho myšlenek a tvrzení, která platí o lidské společnosti a jednotlivých národech dodnes. Jedná se o českou kulturní povinnost naší četby.

alois.randa
alois.randa
26.07.2022 5 z 5

Nadčasové dílo. Geniálně propracováno do všech detailů. Vše do sebe krásně zapadá.

Bakana
Bakana
14.07.2022 5 z 5

Čapek byl opravdu génius.
Většina jeho věcí, aspoň tedy ty, co známe ze školy (Matka, Věc Maktopulos, Krakatit, R.U.R., Bílá nemoc, Válka s mloky,…) se týká hlubokých filozofických témat. A na prvorepublikovou dobu je to všechno napsané čtivě, s nadhledem, a hlavně jako by Čapek viděl do psýché nepoučitelných lidí, kterým jde v každé době jen o zisk a do budoucnosti nevidí a hlavně nechtějí vidět.
Někdy si říkám: co všechno by asi ještě napsal, kdyby žil déle? A pak mě hned v zápětí napadne: nežil a nenapsal, umřel by v zápětí v koncentráku jako jeho bratr. O nic jsme nepřišli - jakkoliv je to smutné a cynické.

Liturgievpatek
Liturgievpatek
01.07.2022 5 z 5

Tahle kniha je věčná! Nikdy se nepřestanu pozastavovat nad tím, jak je vystvavěné, stejně jako nad faktem, jak dobrým prorokem Čapek v mnoha svých dílech byl.