Valhala

Rovnováha věčné války bohů ve Valhale je narušena příchodem nordických pilotů padlých na západní frontě roku 1917. Ódin doufá s jejich pomocí získat převahu nad Súrtovými okřídlenými draky, díky nimž byl doposud pán Múspellu vládcem vzduchu. Proto se sestřelený stíhací letoun Albatros poručíka Arnima rytíře von Gallwitz nezř... celý text

Rovnováha věčné války bohů ve Valhale je narušena příchodem nordických pilotů padlých na západní frontě roku 1917. Ódin doufá s jejich pomocí získat převahu nad Súrtovými okřídlenými draky, díky nimž byl doposud pán Múspellu vládcem vzduchu. Proto se sestřelený stíhací letoun Albatros poručíka Arnima rytíře von Gallwitz nezřítí k zemi, ale je Ódinovou dcerou valkýrou Reginleif přenesen i s pilotem do zásvětí. Avšak ani druhá strana nepohrdá pomocí zvenku a v Súrtově armádě se objevují miliony německých vojáků padlých na frontách druhé světové války. A ambice jejich vůdců nejsou menší, než jak je známe z učebnic našeho dějepisu.

V intrikách soupeřících stran je obtížné se dobrat jistoty, kdo je strůjce a kdo jen nástroj v cizích rukách, zda světové války byly příčinou převratných změn nebo jen prostředky v dalekosáhlých plánech gigantické hry bohů, démonů, zasvěcenců esoterických nauk z tajné lóže Thule a lidí posedlých touhou po moci. To, co začalo ve Valhale, pokračuje na Zemi, kde vládne Černý řád vítězných nacistických nekromantů, jejichž hlavní snahou je nedopustit, aby se svět vrátil do doby před jejich příchodem – zabránit, aby bludná větev času, na niž svět odklonil osudem předurčený Dveřník, odpadla a zanikla v nicotě.

Monumentální sága Františka Novotného rozvíjí před čtenářem možné budoucnosti (a minulosti) našeho světa a hlavně českých zemí a českého národa.

Válka, kterou kniha začíná, vypukla právě před sto lety a byla určující pro novodobé dějiny západní civilizace. Autor nám prostřednictvím svého alter ega Franze Karst-Nowotnyho dá nahlédnout do několika variant možného českého osudu, s jeho hrdiny můžete prožít jak český sen, tak nejhorší noční můry našeho národa. Jeho osudy též slouží autorovi, aby mohl vynést soud nad celým krátkým dvacátým stoletím, první světovou válkou počínaje a rozpadem SSSR konče, nad onou „bludnou větví času“, do níž svět přivedla existence dvou obludných totalitních režimů v komunistickém Rusku a nacistickém Německu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/192838/valhala-I5A-192838.jpg 415
Série:

Valhala

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
barlow
10. března

Absolutní pecka. Na druhou stranu chápu všechny zklamané. tato kniha totiž potřebuje čas a nejde číst splašeně. Já si užíval po kouscích každou strnu a musím říct, že je to jedna z největších sérií české fantasy scény. Na konci jsem musel číst kapitoly několikrát, abych je pochopil, kreslit si časové grafy, ale vůbec mi to nevadilo. Je to prostě hardcore fantasy, která si svého čtenáře najde....

MM1979
13.07.2016odpad!

Tak za mě velké, ale opravdu velké rozčarování a zklamaní! Knihu jsem koupil na základě recenzí a mé záliby ve fantasy a sci-fi. Mělo to být něco výjimečného (jak dle rozsáhlosti, tak dle ceny - PC 798,-), ale byl jsem znechucen a cítím se podveden. První část (více než 250 stran) fakt děs a úplné utrpení. Mnoho postav, velmi zmatený děj, u nesmyslů si autor pomáhání časovým skokem a zdvojením jak postav, tak i předmětů. Úchylné laciné sexuální scény (například když hlavní hrdinka - valkýra honí penis drakovi, aby mohla v kovárně zakalit meč jeho semenem, ten meč ková jeho matka a její sestra honí druhého bratra, nebo když ta samá ukousne a ukradne pilotovi penis, aby se s nim mohla uspokojovat - fakt jak v béčkovém pornu pro uchyláky z 80 let) a hlavně dlouhé nudné a zbytečné pasáže mě skoro donutili knihu definitivně odložit. Na základě recenze kolegáčka čtenáře (kterou jsem vyhledal při svém znechucení), kdy i on konstatoval, že první část byla úmorná a později se to lepší jsem tedy vydržel a zajímalo mě, proč to vydavatel přivedl na svět. Druhá část už jde skutečně číst a je vidět, že ty léta, co knihy dělí fakt pomohla, ale pořád je tam na mě moc hluchých míst. Kniha po 640 stranách definitivně odložena. Celkově zajímavá myšlenka, ale nudné a podprůměrné provedení (zejména ta první část). Kdyby autor těch 1000 stran vtisknul do max 400, a celou první část nově přepsal do jedné úvodní kapitoly, tak by to mohlo být opravdu fajn, protože od druhé části se to trochu lepší. Ale nyní jsem fakt otráven a knihu pošlu obratem do bazaru, pokud mi teda na to někdo skočí a koupi to než to bude v levných knihách za 49,- :-). Místo v mé knihovně si to nezaslouží a určitě bych to nikdy nečetl znovu! Ty recenze musí být zaplacené vydavatelem, jinak nechápu, že se někdo k tomu "dobrému" vůbec tím začátkem pročetl a já nemám sílu to dočíst... A to nemluvím o provedení papírového potahu pevné vazby bez ochranného potahu - člověk aby četl knihu jen doma a v rukavičkách! Za více jak sedm stovek je to smutné! Prodáno do výkupu za 300,-! Díky bohu, že je ten brak z domu!

wally
20.01.2016

Dal bych i klidně šest sedm hvězdiček...opravdu úžasné a nevšední dílo, které svou neuvěřitelnou komplexností okouzluje a ohromuje. Strašně moc mne knížka bavila a nedokázal jsem se od ní odtrhnout. Super!

furunkl
15.08.2015

Valhala je jako žulový masiv. Naprosto kompaktní dílo složené z částeček a žilek. Tu různé mýty, náboženství, a filizofické systémy. Tu odkazy na různé známé postavy historie v naprosto překvapivých kontextech. Cestování v čase, cestování v cestování v čase. Někdy drsné vyprávění o bezmoci a fatalismu, jindy téměř hrdinské sebeobětování a boj do posleního dechu. Někdy dobrodružné příběhy o přátelství, jindy zničující explicitní sex. Čtenář, který je alespoň průměrně znalý historie První a Druhé Světové, ale také Studené války, bude okouzlen alternativami, které jsou mu zde nabízeny. Zajímavě je pojatá druhá a třetí kniha, jejichž části jsou vyprávěny z pohledu jiných účastníků událostí. I přesto, že čtenář zná výsledek jejich peripetií, je nový pohled obohacením a dovysvětlením cesty, která byla v prostřední knize jen nastíněna.
Valhala je intelektuální hostinou v tom nejlepším slova smyslu a přemýšlivý čtenář si přijde na své.
Vzhledem k hutnosti textu a spletitosti příběhu je lepší, číst všechny díly jedním rázem. K tomu je nové, krásné, omnibusové vydání jako stvořené.
Ukončení příběhu je logicky jednoduché, přesto uspokojující. Vše završuje rozsáhlý poznámkový aparát.
Valhala je pro mně jeden z nejlepších českých románů. Nejen fantastických. Obstojí totiž i mezi tzv. vážnou literaturou i jakoukoli beletrií.

witko
18.02.2015

Tato kniha mne dostala svou komplexností. Dobře provázaný děj, paralelní svět v němž se mihne i spousta reálných postav naší historie. Byť začátek knihy se mi četl trošku těžce, než jsem si zvykl na autorův styl psaní, od druhé knihy ( Další den Valhaly) mne to absolutně pohltilo.