Valentina / Rodové tajemství / Jana

Valentina / Rodové tajemství / Jana https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91243/valentina-rodove-tajemstvi-jana-91243.peg 4 13 2

Hrdinkou Valentiny je nešťastně provdaná žena, venkovská šlechtična Valentina, hrdiny Rodového tajemství pak příslušníci šlechtického rodu Maupratů, především Edma Maupratová, jež je vylíčena jako typ ušlechtilé, hrdé a vzdělané ženy, jako Sandové ideál ženství. Jana je příběhem chudé, nevzdělané, ale duševně i fyzicky krásné venkovské dívky, která se sama propracovala k pochopení podstaty existujícího společenského řádu a jeh nespravedlnosti a která v symbolické, možno říci křesťansky utopické formě dovede pochopit nutnost přeměny této společnosti v takovou, jež by byla založena na rovnosti. V Janě Sand zobrazila prostředí venkovského pracujícího lidu, venkovské šlechty a maloměstské buržoazie a zároveň z tohoto "ženského" románu učinila tribunu svých filosofických a sociálních názorů. Proti svému sklonu končit své románové příběhy idylou šťastného manželství dvou sociálně protikladných hrdinů zde příběh krásné pastýřky Jany dovádí k odmítnutí sňatku sbohatým, mravně ušlechtilým anglickým šlechticem a k tragické smrti "galské panny", již způsobí bohatý advokát...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Valentine / Mauprat / Jeanne

Katania
12.03.2022 3 z 5

Vybrala jsem si román Valentina a nebylo to špatné. Jen mě už občas nudilo neustále opakování jejich vzájemné lásky.

IreneP
22.01.2022 3 z 5

Z trojice románů jsem si vybrala Rodové tajemství a jsem spokojená. Není to první román od autorky, co čtu. Před lety jsem mírně přetrpěla Consuelo, takže jsem měla trochu obavy. I tady se setkáme v prostými, moudrými lidmi, nějakými těmi promluvami do duše, pár lekcemi z náboženství a troškou té morality a ušlechtilosti. Ale román sám je pěkné, romantické dílo. Loupeživý, neotesaný šlechtic Bernard žijící v peleši lotrovské se svými zlovolnými a špatnými strýci na jejich hrádku jednoho dne zachrání svou sestřenici, krásnou, ušlechtilou, hrdou, vzdělanou a vůbec úžasnou Edmu před zneuctěním a možná i smrtí, když ona zbloudí na lovu a dostane se na hrádek. Za odměnu mu slíbí, že se stane jeho ženou. Bernard odchází s Edmou do jejího domova, kde ho její otec přivítá jako vlastního syna. Ovšem Edma je zasnoubená, a tak nějak se ke splnění svého slibu nemá.... Román má okolo 270 stran, je docela napínavý, dojde na vraždy, soud i šibenici a část se odehrává i v Americe z době občanské války.

19. století Francie

George Sand