Válečný kůň

Válečný kůň https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96619/bmid_valecny-kun-JPx-96619.jpg 5 248 73

Kniha začíná přátelstvím mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Když jsou oba násilně odděleni, příběh dále vypráví o mimořádné cestě koně, který putuje během první světové války, mění a ovlivňuje životy těch, se kterými se setkává - s britským jezdectvem, německými vojáky, francouzským farmářem a jeho vnučkou - před tím, než příběh dosáhne svého emocionálního vyvrcholení v srdci Země nikoho. První světová válka je v knize líčena prostřednictvím cesty koně Joey. Je to putování plné radosti i smutku, vášnivého přátelství a velkého dobrodružství. Válečný kůň je působivý příběh se silným mírovým poselstvím. Kniha se stala předlohou k úspěšné divadelní hře oceněné celou řadou cen. Příběh o přátelství a válce byl také přepracován do podoby scénáře ke stejnojmennému filmu, který natočil Steven Spielberg.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Pragma

War Horse , 2009

Morgainne
Morgainne
08.11.2018 2 z 5

Nějak nesdílím všeobecné nadšení z knihy. I když to není nikde výslovně uvedeno, zdá se mi, že je určena spíš pro staršího dětského čtenáře (cca 12-14 let), nejen rozsahem, použitím většího písma a širšího řádkování, ale také jednoduchým stylem vyjadřování. Kdysi jsem v tomto věku četla dvě úžasné knihy od Václava Prokůpka - Naše hříbátka a Baba, a ty mě zaujaly mnohem víc. Trochu pochybuji, že si za dvacet let budu knížku Válečný kůň pamatovat. Zároveň mě ale inspirovala k tomu se znovu ke knížkám od pana Prokůpka vrátit, takže aspoň nějaký přínos pro mě měla.

yandýs9
yandýs9
10.10.2018

Nádherný, dojemný příběh o víře a lásce v těžké době. Psychická síla koně byla neskutečná.

Elulilinka1
Elulilinka1
14.09.2018 5 z 5

Neskutečně smutná a dojemná knížka o skvělém koni Joeym, která mě chytla za srdce a rozhodně stojí za přečtení.

domino1701
domino1701
03.09.2018 5 z 5

Téhle knize se ani méně než pět hvězdiček dát nedá. Je to neuvěřitelně smutná a napínavá kniha o životě jednoho výjimečného koně za doby 1. světové války. Vypravěčem je sám koník.

Přečteno jedním dechem. Kniha se čte velmi dobře, je poměrně tenká s poměrně velkými písmeny, takže za dvě hoďky máte přečteno.

medvídě
medvídě
29.08.2018 5 z 5

Je to nádherný příběh, který mě překvapil hned na začátku tím, že je vyprávěn koněm (což bylo velmi milé překvapení). Je to velmi tenká kniha, která má velká písmena, takže jsem čekala, co se tam asi tak může stát, když je tam tak málo prostoru. Byla jsem ale mile překvapena, když jsem zjistila, co všechno se tam dokázalo vejít, celé Joeyho válečné tažení a jeho šťastné i velmi smutné chvíle, při kterých máte slzy na krajíčku. Je to velice nádherný příběh.
Kdysi jsem viděla filmové zpracování, které si už moc nepamatuji, ale velmi mě potěšilo, že je i kniha.
Bohužel, podle zahraničních stránek jsem objevila, že je i pokračování, které se však u nás neobjevilo :/
Takže, pokud máte rádi příběhy z pohledu zvířat, neváhejte a směle do toho. Nebudete litovat.

Ninde
Ninde
09.08.2018 5 z 5

Příběh se mi líbí,i když pro někoho jako já kdo tráví čas s koňmi je tohle kruté.Ale zpátky ke knize,která byla dojemná.Už od čtvrté kapitoly jsem plakala jak dokonalá fontána a ke konci to byly doslova Niagarské vodopády.Nedoporučuji těm kdo je srdcem koňák,protože je tona vlastní nebezpečí.Doporučuji těm lidem obdivující vztah člověka a zvířete.

sola_lupa
sola_lupa
10.07.2018 5 z 5

Pozor, lehce obsahuje spoiler!!!
Dojemný příběh koně, který se dostane do první světové války. Film jsem zatím neviděla, ale kniha mi přišla velmi hezká. Pro mě asi nejhezčí byl obraz, kdy si Němec s Angličanem házeli na frontě, konkrétně na území nikoho, pod bílou vlajkou o Joeyho mincí. A k tomu se mi líbil také citát: „Bůh pomáhá těm, kteří si pomáhají sami.“

marketa4853
marketa4853
07.07.2018 5 z 5

Nemám ráda válečnou tématiku, ale když je v hlavní roli kůň a kluk, kteří se navzájem tak moc milují...neodolala jsem. Příběh mě nenechal spát, musela jsem stále číst a nakonec jsem si i knihu koupila a bude mou stálicí v knihovně.

AbigailBC
AbigailBC
07.06.2018 3 z 5

Přečteno během jediného dne, kniha je vskutku velmi útlá a nejspíš to dělá, jak je zde již zmíněno, ono širší řádkování, jinak by příběh na stovku stránek nedosáhl. Příběh velmi poutavý, ale myslím si, že by mohl být ještě trochu lépe napsán. Přišel mi takový... v hodně místech zrychlený, přeskakující děj, nedotažený. Přesto velmi čtivý a v mnoha místech dojemný...

Leniik33
Leniik33
04.06.2018 5 z 5

Dokonale vymyšlený příběh, vypravěč je samotný koník. Je to silný příběh. Líbí se mi ukrytý význam.

RMarkéta
RMarkéta
04.06.2018 5 z 5

Nejdříve viděn Spielbergův film. U něho při závěrečné scéně brečím. Tak jsem byla moc zvědavá na knižní předlohu. Přečetla jsem ji při obědové pauze. Je to poměrně útlá knížka, která se čte velmi snadno. Možná, že to bylo i tím zvláštním řádkováním, ale spíše hlavně příběhem, protože ten čtenáře nepustí a nedá mu vydechnout. Moc hezky popsané přátelsctví mezi chlapcem a koněm. Michael Morpurgo měl moc dobrý nápad s podobou vyprávěče. To mě dostalo. Dojatá jsem byla od samého začátku do konce. Takových příběhů moc není. Je dobré, že jsou.

june.flower
june.flower
30.05.2018 5 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila náhodou v Levných knihách. A jak už to tak bývá, knihy které objevím náhodou mám nejradějí. Příběh War Horse jsem už znala ze stejnojmeného filmu. Co se týče rozhodnutí jestli byl lepší film nebo kniha, nemohu se rozhodnout. Ve filmu se stane plno scén úplně jinak, ale vlastně mi to vůbec nevadilo. Například scéna kde se spolu setkají britský a německý voják, byla mnohem emotivnější v knize.
Kniha jako celek mě naprosto dostala. Uvědomila jsem si díky ní hodně věcí. Nic takového by se už nikdy nemělo opakovat, bohužel se tomu asi stejně nikdy nevyhneme. Ve valkách umírají většinou naprosto nevinní lidé a zvířata.

Kerberos
Kerberos
12.05.2018 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film až potom četla knihu.Oboje velmi pěkné,přátelství chlapce a koně a to překonávání všech válečných útrap.Ve filmu mě z některých scém uplně mrazilo,nemám ráda když zvířata trpí.

alena755222
alena755222
05.05.2018 5 z 5

Nejsem nadšencem knih s válečným tématem,ale v této najdete několik silných dějových momentů,krom válečného tažení spjateho s drsným a smrtelným zacházení s koňmi, jakožto nástrojem pro boj,od bezcitnosti a drsným podmínkám,k lásce a moudrosti zvířete a člověka,k oddanosti, dojemným momentům při ztrátě,najdete lidskost v době nelidské, křehkost života, ztrátu i radost spjatou se spojením s koňskou oddaností a důvěrou.Tento příběh je plný zvratů, má sílu,se šťastným koncem pro Joeyho a Alberta

Sylvanas
Sylvanas
15.04.2018 4 z 5

Poprvé jsem viděla film a teprve až po několika letech jsem zjistila, že byl natočen podle knižní předlohy, proto jsem se rozhodla si knížku přečíst. Příběh byl jednoduchý a přitom krásný a dojemný. Nejednou se mi při čtení objevily slzy v očích.

Szekynka
Szekynka
28.03.2018 5 z 5

Nádherně napsaný příběh o věčném a nekončícím přátelství, které si najde cestu zpět i napříč překážkám, válce a nepřízni osudu. Kniha chytne za srdce a trvale se do něj vryje. Kniha dojímá, rozpláče a rozesmutní, na druhou stranu ale vrátí člověku pocit že nemožné jde a láska nekončí,....dokonce ani smrtí.

speciale88
speciale88
26.03.2018 5 z 5

Krásná, dojemná, zajímavě psaný děj z pohledu zvířete. Doporučuji

lenka.g
lenka.g
05.03.2018 4 z 5

Útlá knížečka s velkým řádkováním, ale velký příběh.

LadyCotton
LadyCotton
25.02.2018 5 z 5

Velký příběh v malé knize... Příběh je psán velice čtivě, a i když má kniha jen přes 170 stran - je na nich napsáno mnoho.
Nemusíte být milovníci koní ani čtenáři válečné literatury, ale přesto vás tento příběh dostane - ať už stylem psaní, nebo hloubkou příběhu.
Bohužel nemohu doporučit shlédnutí filmu, který v roce 2011 natočil Spielberg, jelikož film s knihou má velmi málo společného.

fifinka247
fifinka247
24.02.2018 5 z 5

Knih mě naprosto dostala. To že je to psáno z pohledu Joyeho je tak moc pro mě autentické, že mi chvílemi připadalo, že já sama jsem tím koněm. Prostě a jednoduše nádhera, vřele všem doporučuji ☺