Váha inkoustu

Román o ženách oddělených staletími a o obětech, které musely podstoupit, aby naplnily své životní poslání. V nejnovějším románu americké židovské autorky Rachel Kadishové se proplétají příběhy dvou žen. Churavějící profesorku historie Helen osloví bývalý student s prosbou, aby prozkoumala vzácné židovské rukopisy nalezené při rekonstrukci domu. Helen si na pomoc přizve mladého Američana Aarona, který se v Anglii neúspěšně pokouší napsat disertační práci. Nejsou však sami, kdo se o listiny zajímá — souběžně s nimi je zkoumá i konkurenční tým ambiciózních badatelů. Současně odhalujeme příběh dívky Ester, která v sedmnáctém století prchá před inkvizicí a v Londýně dostane svolení působit jako písařka slepého rabína. Osiřelá Ester dobře ví, že nechce-li po zbytek života strádat v chudobě, bude se muset provdat. Manželství však pro ni představuje zásadní dilema: musela by opustit svět knih a psaní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384401/big_vaha-inkoustu-uqp-384401.jpg 4.353
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Host

The Weight of Ink, 2017

Kniha Váha inkoustu

strana1-100
22.04.2021

Původně jsem knížku nechtěla hodnotit. Říkala jsem si - je sice pěkně a čtivě napsaná, ale vnímám v ní užívání schémat typických pro dnešní angloamerické romány. Hrdinka emancipovaná v rámci možností, prolínání dvou časových rovin (resp. tří... až čtyř), přičemž současníci pátrají po osudech dávných postav, nesympatie měnící se v sympatie, překonávání překážek v cestě za šťastným koncem. Ale kupodivu ve mně tahle knížka a její příběh zanechávají otisk i týdny po jejím přečtení... Proč? Je prostě pěkně napsaná.

legonka
09.03.2021

Tato kniha mne nadchla.Děj je velice promyšlený a propracovaný.Kniha mne přenesla do 17.století,do Londýna.Prožila jsem dramatický a hluboký příběh židovské dívky Ester.Zažila jsem epidemii moru,to bylo hodně drsné....Dvě časové linky mne nadchly!Do četby jsem byla hodně ponořená,soustředěná, nad filosofickými myšlenkami jsem musela dlouze přemýšlet.Je to kniha,na kterou potřebujete klid a čas,kterou nezhltnete rychle.Kdo má rád historii,bude nadšený.Stojí za přečtení.

Dadulina
22.12.2020

Pozoruhodné dílko. Kdo si libuje v silném příběhu s nádechem historie, nebude zklamán.

lidunka1
27.07.2020

nepřečteno

eiramka
16.07.2020

Ten pocit, když začnete číst knihu a noříte se do příběhu stále hlouběji, postavy před vámi ožívají a vy s nimi žijete, nemůžete se od nich odtrhnout. Dvě ženy - Ester a Helen - si podávají ruce ač je dělí několik staletí. Je toho tolik, co je spojuje, obě jsou silné, nepokořené, navzdory všemu a všem. Jejich okolnosti se liší, ale mají toho tolik společného . A vy čtete, bez dechu sledujete ten zápas, nechcete se odtrhnout a pak zase číst moc rychle, protože kniha k vám mluví a rozeznívá něco, tak hluboko uloženého, souznění se všemi Ester a se všemi Helenami světa.

patch
20.03.2020

Krásné čtení, trochu historie a trochu psychologie.

qydko
11.02.2020

Četla jsem ji dlouho, po kouskách, abych zvládala všechno vstřebávat. Krásná, leč místy náročnější kniha.

Arev122
08.02.2020

Zajímavá kniha, příběh psaný ve dvou časových obdobích se mi líbil. Zpracování života židovské komunity v 17. století v Anglii je popsán velice živě, životní osud Ester mě zcela vtáhl do děje. Jen některé popisy událostí byly jak v příběhu v minulosti, tak i v příběhu ze současnosti zbytečně rozvláčné.