Váha inkoustu

Román o ženách oddělených staletími a o obětech, které musely podstoupit, aby naplnily své životní poslání. V nejnovějším románu americké židovské autorky Rachel Kadishové se proplétají příběhy dvou žen. Churavějící profesorku historie Helen osloví bývalý student s prosbou, aby prozkoumala vzácné židovské rukopisy nalezené při rekonstrukci domu. Helen si na pomoc přizve mladého Američana Aarona, který se v Anglii neúspěšně pokouší napsat disertační práci. Nejsou však sami, kdo se o listiny zajímá — souběžně s nimi je zkoumá i konkurenční tým ambiciózních badatelů. Současně odhalujeme příběh dívky Ester, která v sedmnáctém století prchá před inkvizicí a v Londýně dostane svolení působit jako písařka slepého rabína. Osiřelá Ester dobře ví, že nechce-li po zbytek života strádat v chudobě, bude se muset provdat. Manželství však pro ni představuje zásadní dilema: musela by opustit svět knih a psaní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/384401/vaha-inkoustu-uqp-384401.jpg 4.426
Literatura světová, Romány, Historie

30.12.2019

Velká krása.

Danka22
13.10.2019

Mam ráda romány, kdy se děj prolíná jak s minulostí tak s budoucností. V něčem mi to připomínalo Kate Mosseovou a její trilogii Labyrint nejen dějové ale i stylem psaní. Každopádně musím říct že mě kniha hodně bavila a zaujala .

MichelleS
09.10.2019

Kniha pomalého tempa, které čtenáři umožní sžít se s postavami, jejich dobou a myšlenkami. Historická linka se mi moc líbila, včetně náhledů do soudobé filozofie, židovských zvyků, odkazů na Shakespeara. Ta současná mohla být měně rozsáhlá. Okolnosti vědeckého zkoumání a zacházení se vzácnými rukopisy, dvojice badatelů, jejichž komentáře čtenáři mnohé osvětlují a doslova zhmotňují fascinaci historií, a vývoj jejich profesního vztahu, mě zajímaly a zvyšovaly napětí při čekání na další osudy Ester. Ale ty osobní milostné a zdravotní linky už dostaly na můj vkus příliš prostoru.

knihovniceVS
07.09.2019

Kniha je bezesporu přínosná pro každého, koho zajímá židovství. Byla by opravdu krásná, být třetinová. Bohužel nesdílím autorčinu onanii nad slovy. Dvojice vystoupí z auta a jde k domu. Pět stránek. Víte vše o mechu, kytičkách, kamíncích na cestě. Vstoupí do domu a dvě stránky jdou k místu, ke kterému směřují. Opět znáte všechny druhy ostění, prach na kdekteré sošce, vryp ve zdi, vůně i zápachy starého domu. Vcelku brzy jsem začala tyto pasáže přeskakovat a původní nadšení opadlo.

hanap
03.05.2019

Krásné, náročné čtení. Dvě dějové linky současná a historická se proplétají.

Talys
03.02.2019

Pěkný příběh, i když žádný thriller. Děj proplétá přítomnost a minulost, dává čtenáři ochutnat atmosféru londýnského morového roku, umožňuje mu nahlédnout do života tehdejší židovské evropské diaspory. A nadto si ještě užije krásných jazykových obratů v překladu Zory Freiové. O jednu hvězdičku méně kvůli tomu, že pro čtenáře méně obeznámené se základy evropské novověké filosofie to může být poněkud komplikované čtení.

MíšaS.
03.01.2019

Myslím si, že jsem náročný čtenář, ale asi jsem četla jinou knihu než kastelán13 a bookcase.
Možná kdyby bylo v knize více Ester a méně náboženství, tak by mě bavila, ale takhle jsem se jen nudila u dopisů rabína a jeho soukmenovníků, kteří mezi sebou vedli rozpravy o víře a utrpení, jehož se jim dostává za to, že jsou Židé, protože oni jsou přeci lepší národ a jen ten svět nechápe, že jejich víra je ta pravá a jediná (co mi to připomíná?).
Děj ze současnosti byl hodně plochý a vyzněl do ztracena - Aron, co si myslí, že je king a každou dostane, a když ne, tak ejhle existenční krize je tady... A profesorka, která v historii judaismu hledá důvod, proč nemohla být s mužem, jehož před 40 lety milovala.
Kdyby tato kniha byla o judaismu a jeho zákonech, tak je dobrá, ale jako román, co má zaujmout nejen odborníky, to ne...
Ale plusem je, že se mi hodí do Čtenářské výzvy :) Takže i tak díky.

Kastelán13
06.12.2018

Zajímavá kniha, úžasný příběh, krásný jazyk. Doporučuji všem náročným čtenářům.

Autor knihy

Rachel Kadish