Vagon č. 106

Vagon č. 106 https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104337/bmid_vagon-c-106-UrG-104337.jpg 4 11 5

Tři detektivní novely, které spojuje postava kriminalisty Holíka, přezdívaného inspektor Meniér. V prvním příběhu vyšetřuje Meniér v Hospicu svaté Alžběty podivné úmrtí uklizečky. Přijde tak na stopu rafinovaného zločinu, jehož cílem je získat budovu hospice i přilehlé pozemky pro komerční využití. Děj druhého příběhu se točí kolem nálezu mrtvoly malého děvčátka a záhadné staré vily. Inspektor Meniér zjistí, že obojí souvisí s gangem organizujícím prostituci a obchod s pornografií. Třetí příběh začíná vraždou na ulici za bílého dne. Meniér musí nejprve zjistit pravou identitu zavražděného a teprve pak může pátrat po vrahovi a motivech jeho činu. Důležitou roli při tom hraje mobilní telefon...... celý text

čef
18.02.2020 4 z 5

Tři povídky, docela dobré, ale přespříliš nenadchnou. Napětí vyprchává příliš brzy a ani ostatní vedlejší motivy nejsou moc atraktivní a objevné, spíše naopak. Kladem zůstává určitá shoda se skutečností, kterou pozorujeme v naší společnosti, ale po 13 letech od vydání je zde přeci jen také poměrně velký posun, rezonují již jiná témata, technika postoupila, jakož i vyšetřovací metody zločinů, zde navíc místy dost zpackané. Ke čtení tedy ano, ale jen v krajní čtenářské nouzi.

trudoš
28.07.2018 2 z 5

Pro vcelku zajímavý autorský styl, evokující pozdější romány s komisařem Maigretem, bych hodnotil knihu i více procenty, nebýt nudně schematických zápletek, v nichž si autor často vypomáhá náhodami, nebo odbytými policejními postupy. Trojice povídek mi tak v mnohém připomněla nízkorozpočtové televizní inscenace, kdy přes veškerou snahu tvůrců bylo pořád znát, jak moc je to umělé. A ačkoliv přijde ke slovu několik zajímavých motivů, jsou přebity rozvláčnými popisy každodenního života. Ty jsou sice umělecky hodnotné, ale podkopávají tempo vyprávění. Přitom si s nimi Pavel Svoboda hraje výrazně víc, než co energie věnuje logice příběhu. Když se pak pokouší zachytit problémy porevoluční kriminalistiky, příliš mu to nefunguje. Podle mě by se více osvědčil v komornějších zločinech, kde si může vyhrát s propletenci vztahů. Každopádně v rámci edice Původní česká detektivka se z mého hlediska jedná o to lepší, co se v ní dá nalézt, nepočítám-li ta nejznámější jména. Pořád ovšem bohužel průměr.

konicekbily
19.12.2017 3 z 5

Jsou to spíše jenom novely, krátké detektivní příběhy, skladné, pouze na cestu veřejným dopravním prostředkem - autobus nebo vlak. Dobrý průměr.

dagmar5477
12.07.2017 4 z 5

Další povedená česká detektivka.

kika 13
12.12.2013 4 z 5

Pěkná česká detektivka.

detektivní a krimi romány české krimi české detektivky

Pavel Svoboda
česká, 1931