V zámku a podzámčí a jiné povídky

V zámku a podzámčí a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248412/bmid_v-zamku-a-podzamci-a-jine-povidky-248412.JPG 4 67 10

"V ZÁMKU A PODZÁMČÍ a jiné povídky (Chudí lidé, Čtyry doby, Dlouhá noc, Domácí nemoc)." Napsala Božena Němcová, upravil a literární medailon napsal: Dr. Q. M. Vyskočil. II. vydání v roce 1926, vazba celoplátěná nakladatelská se zlatým popisem na hřbetu.

Filomena1961
11.03.2024 4 z 5

Klasika, kterou jsme četli v době gymnaziální. Božena Němcová si všímá pozorněji sociálních poměrů na českém venkově. Konfrontuje život panských vrstev s chudobou obyvatel v podzámčí. Panská rozmařilost u kněžny se omezila až tehdy, když její nositelku ohrozila cholera. Teprve pak se postarala o potřeby chudých. Zajímavá knížka, kde musíte počítat s trochu odlišnou češtinou poloviny 19. století a zcela jistě stojí za přečtení.

proni
06.03.2022 4 z 5

Krásná klasika, mám ráda tyto knihy "z jiné doby"

Gejitka
22.03.2021 5 z 5

Jedním slovem NÁDHERA!!! Krásný příběh, mistrná čeština. Zkrátka "paní spisovatelka". Hned jdu do knihovny shánět nějaké další povídky od Boženy Němcové.

janadibelkova
27.02.2021 5 z 5

Budete plakat, usmívat se, přát hlavním postavám štěstí, ale hlavně si přečtete milou, českou klasiku..

Mistr119
07.07.2017 2 z 5

Četl jsem jenom proto, že jsem musel do povinné četby, jinak mi Božena Němcová svým jazykem fakt říká pramálo... :-/

rašule
17.06.2015 4 z 5

Četla jsem ji jen jako povinnou četbu ve škole, ale myslím že to je zatím jediná knížka ktera mě bavila a nebylo to jen pouhe čtení ,,protože musím"....DOPORUČUJI

Cusco
04.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
I. Boženy Němcové křížová pouť na životní Golgatu (1926):
II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

"... Z nich na prvém místě jmenuji "V ZÁMKU A V PODZÁMČÍ", vzniklou ze vzpomínek na infekční nákazu morovou (cholera) v Nymburce na podzim r. 1849 a kreslící vedle tuposti městské společnosti bídu poddaných a lidumilné působení tamnějšího lékaře (dra Dlabače), .."

"... dále povídku "CHUDÍ LIDÉ", skoro idylu z r. 1837, kdy mladá paní Němcová trávila prvé týdny svého manželství v Červeném Kostelci, .. "

"... autobiografické vyznání zhroucené duše v ČTYŘECH DOBÁCH, .. "

"DLOUHÁ NOC je slavnost přástevnická, .."

" .. a ve vídeňské, silně národnostně zabarvené črtě (povídce) "DOMÁCÍ NEMOC". .."

1v8na
07.08.2014 5 z 5

zajímavé a velmi smutné, moc se mi to líbilo :-)

ladyfromskye
02.08.2014 3 z 5

Kniha V zámku a v podzámčí, Mladá fronta, nakladatelství ČSM, Praha 1953: V zámku a v podzámčí 4*, Divá Bára 3*, Chyže pod horami 5*, Kávová společnost 2*, Cesta z pouti 3*.

Bunburistka
16.02.2014 3 z 5

Zajímavá knížka, určitě doporučuji si přečíst :)

Božena Němcová
česká, 1820 - 1862
1958  72%V zámku a v podzámčí
1942  77%Divá Bára
2021  72%Babička
2002  79%Povídky
1988  94%Velká kniha pohádek

Kniha V zámku a podzámčí a jiné povídky je v