V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391702/bmid_v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4 538 122

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard... celý text

Literatura naučná , Historie , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Rybka Publishers

Prisoners of Geography , 2015

Kackac77
Kackac77
26.01.2023 4 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou. Nikdy jsem se o geografii nějak více nezajímala. Bylo to pro mne těžké čtení, po všech těch beletriích. Trošku jako číst učebnici. Bylo v ní však hodně zajímavých informací, jednoduché zhodnocení, proč se podle autora dějí některé konflikty a nebo naopak, kde se konflikty kvůli geografickým podmínkám v podstatě nedějí. Kniha je rozdělena do kapitol o Rusku, Číně a Spojených státech - tito největší hráči mají každý vlastní kapitolu, a pak jsou zde kapitoly o Západní Evropě, Africe, Blízkém východu, Indii a Pákistánu, Koree a Japonsku, Latinské Americe a Antarktidě. Autor se zabývá jak současností, tak uvádí i některé historické události a vývoj. Určitě stojí za přečtení.

bernadeta9876
bernadeta9876
08.01.2023 3 z 5

No trochu mám s touto knihou problém. Spočiatku som si myslela, že tých problémov bude viac, ale prvé dve kapitoly o Rusku a Číne boli poňaté naozaj skvelo. Objektívny pohľad na ich vývoj a politiku. Akosi sa vyhýba téme o ideológii, ktorá je jednoznačne iná od zvyšku sveta a ktorá určuje ich pohľad na svet, ale inak ok.
No a prišla kapitola o USA. A tam už začali pre mňa tie problémy. Autor tvrdí ako politika USA nie je "naivná", ale v ďalších kapitolách hovorí o neschopnosti pri vzťahu s Kóreou a kde sa jednoznačne ukazuje, že Amerika pri "kreslení čiar" mala tiež hlavu v oblakoch. Kritizuje kolonizáciu čo samozrejme je oprávnená kritika, ale vyhýba sa genocíde domorodých Indiánov pri obsadzovaní Ameriky, celý čas to tam viselo vo vzduchu ale nepovedalo sa to, zámer? Tá kapitola pre mňa postráda to čo prvé kapitoly majú. A názory na Čínu ako na globálneho (ne)hráča sa ukazujú ako veľmi nepravdivé. Nemyslím si, že Číne bude trvať až storočie kým sa stane globálnou veľmocou a Taiwan bude problémom a dnešok je jasným dôkazom.
Práve na týchto príkladoch sa ukazuje že autorove hypotézy sa nesplnili.
A po tretej kapitole to išlo dolu vodou úplne.
V kapitole o Afrike sa venuje asi štyrom štátom, čím vlastne nevysvetľuje nič. Od tejto kapitoly som čakala, že sa niečo dozviem. Bohužiaľ sa nestalo.
V Západnej Európe vyberá len 3 krajiny, tu mi úplne chýbal vzťah západnej Európy ku Východnej. Síce to nebol názov kapitoly a asi ani zámer, ale toto bolo najväčšie sklamanie čo sa týka nejakej pridanej hodnoty alebo nových poznatkov.
Blízky východ bol pre mňa jeden veľký chaos. Málo vysvetlené, veľmi chaoticky a znova som mala pocit, že autor len vyberá to o čom má sám prehľad a ostatné ignoruje.
Pakistan a India sú tak priemerné, znova som ale aspoň nabrala nový dych čo sa týka nových informácií a je dobre vedieť prečo má Čína záujmy s Pakistanom.
Pri Kórey je Južná Kórea spomenutá veľmi okrajovo, bolo by určite kľúčové rozanalyzovať jej vzťah smerom k Severnej Kórey. Keďže najmä ľudsky Južná Kórea rozdelením určite utrpela, ale toto je zas len subjektívny názor, keďže k tejto problematike mám toho dosť načítané a napozerané.
Pri Latinskej Amerike sa spomínajú asi 4 krajiny, kde Argentína je opäť vykreslená viac nadnesene než ukazuje súčasný vývoj. Očakávala som, že ak sa v predošlých kapitolách spomína v náznakoch komplikovaná a problematická Venezuela, keď sa konečne môžeme dostať k tomu, aby sa o nej povedalo viac, nič sa nedeje.
Arktída je fakt prekvapenie a to boli naozaj informácie o ktorých som netušila.
Suma sumárum, autor trpí trochu tým čo sám vyčíta, jeho predpovede sa v konečnom dôsledku vo väčšine prípadov neukazujú ako pravdivé a preto ho rozhodne neodporúčam ako hlavný a určite nie ako jediný zdroj tomu, kto sa o túto tematiku zaujíma.
Treba hľadať ďalej, lepšie spracované knihy s touto tematikou.
Ako úplný základný súhrn ok, ale pre ľudí čo sa zaujímajú o geopolitiku je to určite nedostačujúce.

Stromovous
Stromovous
25.12.2022 5 z 5

Kniha je napsaná mistrně a zaobírá se všemi kouty naší planety. Je v ní sposta odkazů a mnohé souvislosti jsem si dohledával a dál zabředával do dalšího poznání faktů a poznatků z jiné literatury a wikipedie.
Musím vřele doporučit!

bigbabe
bigbabe
21.11.2022 4 z 5

Výborná kniha, krásné mapy (hodilo by se do ČV 2023), jen mi chyběla Kanada a Austrálie. Výborně a stručně vysvětleny kameny úrazu historie.

ondra295
ondra295
26.10.2022 5 z 5

Pro člověka, který se v geopolitice částečně orientuje, některé věci nejsou vyloženě nové, ale Marshall vše dává do souvislostí, které do celé situace vnáší více světla. V této knize totiž nejde o čistá fakta, ale i o odpovědi na otázky, které se k tomu pojí. Proč tomu tak je? Jaké historické okolnosti hrály roli v utváření mentality států? K tomu je tu psáno i oblastech, které nejsou tolik známé a hlavně do nepřehledné africké situace kniha vnáší trochu více světla.

andik007
andik007
09.10.2022 4 z 5

Neuvěřitelné co je na světě konfliktů. Spoustu z nich jsem ani neznal. Někdy jsou to vyloženě malichernosti, jindy strach ze svých sousedů a jindy jen touha po moci. Po dočtení knihy jsem byl překvapený, že se lidstvo ještě samo nevyhladilo. No snad to ještě chvilku vydrží. Libil se mě autoruv doslov, kdy v něm píše, že jako lidstvo se nedokážeme dohodnout na planetě zemi, ale cpeme se již za hranice naší planety. Poučná kniha, doporučuji...

Re@ding_9-wine
Re@ding_9-wine
04.09.2022 5 z 5

Geografii mám ráda, ale co se týče geopolitiky, neměla jsem v ní před knihou vlastně žádný přehled (jak jsem zjistila :D). Líbilo se mi, že kniha nebere hledisko geografické jako jediné závazné, ale zároveň ukazuje, že pro určité regiony je často dodnes hlavní hybnou silou.

Asi největším překvapením (i když to vlastně vůbec není překvapující :D) bylo, jak se od "evropského stolu" "čmáraly čáry hranic" států, které vlastně nedávaly a nedávají smysl... Spoustu věcí v tomhle světle pak dává smysl, jak autor více popisuje např. v kapitolách o Africe, Blízkém východu apod.

radekk33
radekk33
16.08.2022 5 z 5

Knihu doporučuji. Člověk si udělá ucelený obrázek o globálním světě. Při čtení jsem si uvědomil, v jaké žijeme v Evropě vlastně bublině, jak ekonomické, tak bezpečnostní. Pohled na některé aspekty je zjednodušený, ale jinak to nejde.

Lukyn96
Lukyn96
31.07.2022 5 z 5

Trochu zavádějící název, geografie je jen jeden díl skládanky, ve skutečnosti se jednotlivé kapitoly odkazují i na řadu dalších faktorů: náboženství, historické animozity, politická spojenectví.
Teprve na základě tohoto výčtu autor celkem zdařile popisuje mocenské soupeření mezi státy a důvody ekonomické (ne)rozvinutosti jednotlivých regionů. Zde ale podle mě Marshall málo bere v potaz míru kompetence k vládnutí. Vemme si třeba příklady států DR Kongo a Katar. Oba mají obrovské nerostné zdroje, zatímco první ze států můžeme považovat za nefunkční plný vnitrostátních konfliktů, Katar má taky svoje problémy, ale v porovnání s Kongem z toho jistě vychází mnohem lépe.

momo67
momo67
21.05.2022 5 z 5

Kniha pomáha pochopiť mnohé z toho čo sa dnes vo svete deje vrátane vojny na Ukrajine.

EliskaD
EliskaD
17.05.2022 4 z 5

Kniha pro mě byla jednoduchým a svěže podaným úvodem do geopolitiky. Přinesla mi spoustu nových informací a z některých mi začalo být i dost úzko. "Chamtivost bývá koneckonců pramenem válek právě tak jako strach z druhých [...] Historie zná spoustu příkladů hrabivého soupeření na úkor druhých." (str. 275).

Kniha má velice ambiciózní podtitul Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku. Nemohu říci, že by se tak stalo. Kniha ve mě ale vzbudila spíše zvídavost po dalších informacích, protože na mnohá svá proč jsem v knize odpovědi nenalezla. Jenže to by rozsah knihy musel být několikanásobný.

Velkou výtku mám k mapám. Proč proboha nakladatel neinvestoval do barevného tisku? Nejenže jsou mapy černobílé, ale také poměrně malé. Bez map na internetu bych se neobešla.

Anne_and_books
Anne_and_books
21.04.2022 2 z 5

Marně hledám mezi recenzemi níže nějakou, která by reflektovala mé pocity z (nedočtené) knihy. Tim Marshall se zde veze na vlně geografického determinismu, kterým vysvětluje vlastně úplně vše. A můj mozek naplněný vědomostmi ze studia geografie na vysoké škole trpí. Dnes už přece mnohem více, než přírodní podmínky, ovlivňují světové dění v mnoha případech faktory mocenské struktury nebo goepolitická kultura státního režimu. To však v knize není vzáno v úvahu. Jedno se Marshallovi musí nechat. Přispěl k zpopularizování geografie. Jen doufám, že kritický čtenář bude knihu brát s nahledem a reflektuje ji se současným vývojem, který se od Marshallova výkladu značně liší.

momo01
momo01
03.04.2022 4 z 5

"Zeměpis byl vždy svého druhu vězením - vězením, které určuje, čím národ je nebo může být, a z něhož se naši světoví vůdci často snažili vymanit."

Přehledná, dobře strukturovaná kniha, která mě poučila o tom, co je (aspoň částečně) hnacím motorem, který ovlivňuje politiku a pro zarámování aktuálních událostí (Rusko, Čína…). Zůstalo ve mě hodně podnětů k zamýšlení. Kapitola o Rusku mi přinesla souvislosti k současnému útoku na Ukrajinu, ovšem nejvíc mě zaujala kapitola o Arktidě a jsem zvědavá, jak to bude dál. Původně jsem čekala trochu víc podrobnějších map (když už se píše o geografii), při čtení se jako pomůcka hodí mít při ruce i atlas světa.

„Geografické faktory, které pomáhaly formovat naši minulost, vesměs nepřestanou formovat ani naši budoucnost, a to ani s postupujícím 21. století. I za 100 let bude Rusko pořád s obavami hledět na západ, kde se bude dál prostírat rovina. Indii a Čínu bude dál oddělovat Himaláj…“

Corso
Corso
01.04.2022 4 z 5

Sprava o stave sveta, prehladna, zrozumitelna, z roku aktualneho vtedy 2016, Marshall ozrejmuje citatelovi, ake motivy vlastne vedu tie ktore mocnosti a krajiny ku krokom a sposobu vlady, diplomacii, vojenskej doktriny. Zo zvysenym zretelom na geograficke obmedzenia a podmienky. Co sa v dnesnom svete "bez hranic" zda uz zastaraly pohlad, ale... V podstate platia. V niecom clovek moze s Marshallom polemizovat. Ale co som ja nejaky expert?
Takze pre vseobecny prehlad vyborna strucna kniha. Su v nej vedomosti ci uz z historie, ekonomiky, politiky, vojenstva, co by mal poznat kazdy clovek, aby si vedel urobit nazor aj na dnesne otazky. Autor sa navyse vyhyba nejakemu prilisnemu komentovaniu udalosti a politike sa vyhyba, takze nevyvolava vasnive reakcie :)
PS: Atlas sveta alebo idealne google earth majte po ruke.

Domaj54
Domaj54
07.02.2022 5 z 5

Knihu doporučuji každému kdo se zajímá o geopolitiku a tuto knihu považuji za skvělý úvod do ní. Vysvětluje spletité vztahy mezi státy a jistě po jejím přečtení budete v této problematice vzdělanější.

Vidlička
Vidlička
27.01.2022 5 z 5

Teda, takhle bídný mapky v knize, kde je geografie hlavní postavou! Mám chuť strhnout hvězdičku, ale neudělám to. Jednak jsem jí četla v práci u zapnutého počítače, takže jsem si mapy mohla vystrejčkovat, a druhak (Miluju to slovo! Existuje "třeťak"?) si to text nezaslouží. A proto já nejsem génius, i když si to o sobě ráda myslím, když mě nenapadne podívat se na něco jiným úhlem pohledu, než je zaběhnuto. A přitom je to pak všechno tak jasný a jednoduchý... A moje nejoblíbenější kapitola? Éééé... všechny. Jo, a nezapomeňte, že už je na světě i "druhý díl" - Síla geografie ve 21. století.

Standa24
Standa24
12.01.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která přináší základní informace o geopolitice. Nejzajímavější mi přišly kapitoly o regionech, které jsou nám středoevropanům méně známé, např. Afrika či Latinská Amerika. Velmi se mi líbila také závěrečná kapitola o Arktidě.
Některé věci se od vydání knihy již změnily, např. situace v Afghánistánu, další se měnit budou a ne vše lze vysvětlit pouze na základě geografie, ale v mnoha ohledech lze s autorem souhlasit.
Trochu mi vadilo, že menší mapy, které doplňují text, jsou až na konci jednotlivých kapitol a ne na stránce, kde se od dané zemi / regionu píše.

Rawen616
Rawen616
02.01.2022 4 z 5

Velice čtivá, vyloženě polopaticky psaná přehledovka díky které se opravdu snadno zorientuje v základech geopolitiky i malé dítě. Je ale nutno si uvědomit, že jde o knihu shrnující jen ty nejzákladnější poznatky o historii a vztazích mezi různými zeměmi a o tom jaký vliv na to má jejich geografická poloha. Navíc popisuje zejména problémová místa a významnější hráče na světové mapě, nebo místa která hrozí konfliktem(či tam aktuálně konflikt probíhá). Trochu zamrzí, že kniha o geografii neobsahuje více podrobnějších map. Pro hlubší studium konkrétních zemí je tahle kniha jen takový rozcestník k odbornějším publikacím. Ale jako přehledovka a doporučená četba k dějepisu/zeměpisu třeba pro střední školy by rozhodně nebyla na škodu.

georgearrow
georgearrow
29.12.2021 3 z 5

Nepovažuji se úplně za experta ale o tématu něco vím, a proto mi kniha přišla plná banalit, asi nejpřínosnější mi přišlo objasnění obav Ruska z napadení, které se vzhledem k historickým konsekvencím mohou zdát oprávněné.

Krapet-CZ
Krapet-CZ
29.12.2021 3 z 5

V zajetí geografie jsem koupil po přečtení Pomsty geografie od Kaplana, která mne bavila a chtěl jsem se podívat na další obdobnou literaturu. Kaplanova kniha je obsáhlejší, ale hůře se čte, V zajetí geografie je zase jen takové dobře čitelné shrnutí. Obě knihy bohužel neobsahují žádné kvalitní mapy (pravděpodobně z důvodu ceny).
Knihu lze doporučit spíše žákům vyšších ročníků ZŠ, kteří se rádi zajímají o dění kolem sebe, a studentům SŠ.

mezinárodní vztahy geopolitika historie a fakta

Tim Marshall
britská, 1959
2018  89%V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku
2020  90%Věk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradby
2021  91%Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta
2019  80%Zomrieť pre vlajku
2021  82%Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe

Kniha V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku je v