V údolí Sacramenta

V údolí Sacramenta https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17905/bmid_v-udoli-sacramenta-By5-17905.jpg 4 26 5

V novém souboru povídek Breta Harta se setkáváme jak s některými jeho klasickými příběhy, tak s kalifornskými povídkami, které už dlouhá léta česky nevyšly. Znovu se začítáme do oblíbených vyprávění tohoto slavného povídkáře a humoristy a neměli bychom zapomínat, že Harte byl vlastně první, kdo zachytil atmosféru amerického pionýrského západu druhé poloviny minulého století a že stopy jeho vlivu nacházíme v literatuře podnes. Postavy, které zalidňovaly tehdejší západní pobřeží, ovzduší Kalifornie a jejích zlatonosných toků, přitahujících chudáky i boháče, bezelstné dobráky i dravce a dobrodruhy, drsný život v zlatokopeckých táborech i městečkách a osadách, které si teprve vytvářely své tradice, osudy Indiánů a Číňanů, čelících krutým předsudkům — to všechno byl svět, který skýtal ideální látku pro mladého žurnalistu. a Harte, jako mnozí jiní představitelé regionální literatury té doby, navazoval i na tradici lidových vyprávěčů a vnesl do svých próz i nové prvky humoru a přímočaré etiky. Snad v nás dnes leckteré Hartovy zápletky vyvolají úsměv stejně jako nezbytná melodramatičnost, ale jeho živě odpozorované charaktery, jako např. Tennesseeho Parťák, Yuba Bili, plukovník Starbottle aj., nás dodnes upoutají a strhnou. Strhne nás humor a bodrost Hartova podání, jeho smysl pro paradox i na onu dobu nekonvenční morální cítění (ať je to v poměru k domorodcům, tak k ženám, které Harte zbavuje falešné romantické křehkosti a nemohoucnosti) a ostatně i leckterý jeho „happy end" či „nenápadná náhoda" nás pobaví nechtěným kouzlem. Hartovy povídky i po více než stu letech neztrácejí půvab.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Povídky

Vydáno: , Odeon

The Works of Bret Harte

Luigi1
Luigi1
29.11.2022 5 z 5

Tyto povídky se opravdu povedly.

Richie1
Richie1
30.08.2021 4 z 5

Krásné povídky od mého oblíbeného spisovatele. Harte píše o autentickém "Divokém západě" v době zlatokopeckých horeček, kdy se právo ještě plně neprosadilo a často rozhodovala rychlá ruka a dobrý kolt. Nejsou to ale povídky ryze dobrodružného charakteru, většinou jde spíše o popisy života obyčejných lidí, kteří prožívají své lásky, nelásky, životní výhry i prohry, to vše okořeněné nefalšovanou mentalitou a kulturou obyvatel amerického západu poloviny 19. století. Je to trochu jiný svět, který již dávno zanikl, ale při čtení Hartových povídek opět ožívá před našima očima. 75%

ludek.n
ludek.n
08.03.2021 3 z 5

První povídkář amerického západu, velký humorista a učitel Marka Twaina Bret Harte nabízí ve sbírce trefně pojmenované V údolí Sacramenta sedmnáct průzračných povídek z podhůří Sierry Nevady. Jeho „kalifornský povídkový cyklus“ je zřejmě nejhodnotnější a nejoceňovanější součást jeho díla a významný odkaz všem následovníkům. Bret Harte je možná vůbec prvním z píšících autorů, který do literatury uvedl postavu prostitutky (Čarokézská Sally v Štístkovi z Tábora křiklounů). Ostatně ani v dalších svých povídkách se nebál vzkřísit „bídné“ postavy od ožralů, nemytých zlatokopů, dobrodruhů, banditů až po falešné hráče (John Oakhurst v Zavržených z Poker Flatu nebo Harry J. Dimwood v Neteři Frajera Harryho). Zastává se menšin Indiánů a Číňanů (Pohan Wan Li, Tři vyhnanci z Trinidadu) a neváhá dokonce bojovat s přízraky slavných pirátů (Legenda o Čertově skále) nebo přijmout účast ve válce Severu proti Jihu (Zrada paní Bunkerové). Hartovy zápletky mají často velmi působivou a roztomilou pointu, naivně romantické zabarvení a téměř všechny povídky oslňují svéráznými postavami. V údolí Sacramenta je milé, veselé a oddechové čtení pro každou příležitost a jakoukoli náladu.

Pavelpi
Pavelpi
07.05.2019 5 z 5

Výborné povídky,které nás zatáhnou do děje a drží nás od začátku až do konce příběhu.

Atanone
Atanone
05.08.2017 5 z 5

Bret Harte,to je klasika.
Kniha povídek,jedna hezčí než druhá. Nebudu se snažit trumfnout anotaci,doufám,že komentů k této knize přibude. Určitě si to zaslouží.