V tieni mafie

V tieni mafie https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32357/bmid_v-tieni-mafie-Fta-32357.jpg 4 304 70

V tieni mafie série

Drsný a zároveň dojímavý mafiánsky román o úpadku jednej celej generácie. Autor so znalosťou veci analyzuje príčiny formovania prvých zločineckých skupín, teritoriálne rozdelenie moci a vplyv podsvetia na politickú klímu v krajine. Jozef Karika sa neskrýva za pseudonym, umožňuje nahliadnuť do zákulisia nielen gangstrov nižšieho rangu, ale i mafie v bielych golieroch, fungovania regionálnej politiky i práce médií. Román V tieni mafie so šokujúcou otvorenosťou opisuje bezohľadné mafiánske praktiky od výpalníctva, nakrúcania pornografie, obchodu s bielym mäsom až po korupciu, ktorá rozožiera štátne a samosprávne štruktúry. Román však hovorí aj o priateľstve dnešných tridsiatnikov. Traja kamaráti dozrievajú pod vplyvom spoločenského diania. Život im ponúka rozličné spôsoby, ako si vydobyť spoločenskú prestíž. Odolá ich priateľstvo nástrahám, alebo ich rozdelí v svete financií a zločinu taký neočakávaný cit, ako je láska? Autor o románe: "Príbeh odkrýva zákulisie fungovania našej spoločnosti, je v ňom motív rozvratu osobnosti, témy zla, smrti, násilia i šialenstva, vzťah mentora a učeníka – zasväcovanie do mocenskej filozofie podsvetia, investigatívne prvky… Román obsahuje aj citlivé a dojímavé pasáže, no verím, že v primeranom a opodstatnenom rozsahu. Je to generačná výpoveď o tom, čím ľudia na Slovensku žijú, s čím sa každodenne stretajú a čo ich obklopuje. Za najväčší autorský úspech budem považovať, ak po publikovaní tejto knihy prežijem v zdraví ďalšie tri mesiace. Na rozdiel od mojich starších kníh je táto naozaj na hrane."... celý text

Svamburger
Svamburger
02.01.2021 5 z 5

Moje první kniha od Kariky a určitě ne poslední. Na tuzemského autora (Slovák/Čech, to je jedno) velká paráda. Gangsterka ze Slovenka? – upřímně jsem se dočtení pouštěl z obavami. Naštěstí se žádná vykrádačka Kmotra nekonala. Musím pochválit absenci akčních scén či přestřelek v temných uličkách – tohle prostě do našeho kraje nepatří, nebo to spíš nefunguje.
Tenhle styl psaní mi zkrátka sedí. Žádný uhlazený styl, žádná zastaralá slova, která už se ani nepoužívají. Pryč s romantikou! Jednoduchost, údernost. Jak Karika popisoval, tak jsem si představoval. Viděl jsem perfektní, drsný film s kvalitním hereckým obsazením... ovšem nezfilmovatelný. Proč? To jistě všichni, co jsme knihu se zatajeným dechem četli, dobře víme. Že někdo kritizuje přemíru násilí v knize? Hmm, tak si dejte raději Rowlingovou nebo podobně. Tohle je zkrátka drsný, surový příběh o tom, jak se dá ze dna vyškrábat hodně vysoko, anebo to vzít opačným směrem a spadnout do úplných ho..n. Ani jedna z hlavních či vedlejších postav si nemůže získat vaše sympatie; na druhou stranu jim v jejich snažení nelze nefandit. Jasný, postava Denisy je tu tak trochu na víc. Těžko říct, zda ji Michal nutně potřeboval ke svému vývoji. Bez této ženské postavy by byla knížka asi tak o šedesát stránek chudší... a určitě i nudnější. Právě děj kolem Denisy je skutečný, explicitní kolotoč bolesti a ponížení.
Není všechno zlato co se třpytí. Tady máte malou ukázku toho, co dnes frčí na Instagramu za lži. Krásné, sexy dívky v plavkách, co neustále cestují a mají se jako v pohádce. Kupují si luxusní oblečení a šperky. Náš život pak vypadá tak trochu nudně. Určitě jim to nedotují pouze fanoušci. Jistě za tím stojí hodiny tvrdé dřiny – třeba podobné, jakou zažívala Denisa.
Že je pro nějaké čtenáře příběh těžko uvěřitelný? Nesouhlasím. Nedávno objednaná vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně, je smutnou ukázkou toho, že je cosi zkaženého ve státě slovenském.

1374
1374
22.11.2020 4 z 5

Za mna jedna z najlepších kníh od autora. V knihe nechýbalo nič.

Jack Bauer
Jack Bauer
07.06.2020 5 z 5

Drsný příběh sleduje osudy tří mladých lidí v době po pádu komunismu a následnému chaosu po něm na Slovensku. To samé bylo ovšem i v Česku. Velmi čtivě a surově hned od prvních stránek napsaná kniha, která nabírá na tempu a nepustí až do konce. Doporučuji.

sioux
sioux
13.05.2020 2 z 5

Tak nevím, tenhle Karika, mám ho číst nebo nemám? Zkoušel jsem číst Trhlinu a byla to hrozná kravina o nějakém strašidelném lese, nedokázal jsem to dočíst. Kariku jsem odepsal. Pak jsem ale narazil na román Na smrt a přeci jenom téma holokaustu a druhé světové mě zlákalo a byla to paráda. Mimo jiné skvěle zachycené charaktery Heydricha a Mengeleho. Takže jsem od něj zkusil Ve stínu mafie a velké zklamání. Nebavila mě žádná linie příběhu, mafie na Slovensku, ok, no a co? Porno a drogy v Anglii, ok, no a co? Nebyla tam jediná nová myšlenka, nemělo to napětí, stokrát popsaná témata v jiných knihách, jen v jiných zemích, hlavní hrdinové nesympatičtí, politici proradní, normální lidé naivní, každý podlácí každého, samoúčelné násilí bez děje a napětí, taková drastická slovenská nuda.
Tak nevím, zda má pro mě cenu číst Kariku.

barsmol
barsmol
13.01.2020 4 z 5

Na mě moc silné kafe. Čekala jsem nějaký horor, podobně jako trhlina. Nedočetla jsem.

Nunynka
Nunynka
23.12.2019 5 z 5

Po dlouhé době kniha,která nesla jen tak odložit. Nejvíc čtu knihy před spaním a po některých pasážích v knize jsem vůbec nemohla usnout. Fakt drsný a děsivý a zároveň hrozně čtivý. Moc mě to bavilo a jen doufám,že je to všechno opravdu jen vymyšlené.

eliska2669
eliska2669
01.06.2019 4 z 5

Depresso jaxviň, kdyby mi někdo potvrdil, že tohle všechno se nějak takhle dělo nebo děje, jdu se asi zabít. Ale spíš bych řekla, že to bude lehce přitažené za vlasy. Nicméně autor mě baví, jeho styl psaní je hrozně jednoduchý na čtení a zároveň u toho čtenář nemá pocit, že by to byl úplný brak.
Nejvíc mě na tom bavilo, jak se na sebe vlastně všichni koukali jako na ty hodné, ta myšlenka, jak si každý v hlavě dokáže všechna svá zvěrstva omluvit a ještě je vlastně obrátit ve svůj prospěch jakože "já jsem tady ta oběť" nebo "já jsem přece jiný než ostatní tady", ačkoli se na tom všem podílí stejně, ne - li víc.

CharlesWard
CharlesWard
15.05.2019 4 z 5

Čtenáře z toho až mrazí. Potom si uvědomí, že je to beletrie. Poté mu dojde, že stejně jako my měli u nás např. Mrázka, ani na Slovensku situace asi nebyla zrovna 2x poklidná.

oasismanik
oasismanik
25.04.2019 3 z 5

Prvá polovica fajn, potom to už prešlo do až veľmi veľkej absurdity, čo je škoda, pretože Karika to mal dobre rozohraté, ale ku koncu sa už snažil až privelmi šokovať a pôsobilo to skôr ako nejaký gangstersky film ... Sexu tam bolo tiež až priveľmi, nie som nejaký puritan, ale bolo to až moc prvoplánove a v podstate to až taký vplyv na dej nemalo. A celkovo dosť naivna kniha, keď sa tak nad tým s odstupom času zamyslím, čo som si počas čítania až tak neuvedomoval. Najviac ma asi bavil životný príbeh Denisy.

Jaruš7
Jaruš7
03.04.2019 4 z 5

Hrozný, odložený, drsný-nečtený, na milost vzaný, dočtený román Ve stínu mafie.
Po Trhlině, nešlo autora ignorovat. Ale to jsem si dala.
Jeho styl, děsu přidává na intenzitě a zde až nad hranici únosnosti.
Citace:"Legislativa sloužila především k legalizaci dosud nelegálních kroků. Kdo ji ovládal, obhájil cokoli. Zákona se bát nemusel, většinu svých krádeží a podvodů spáchal zcela legálně, v souladu s literou zákona, i když v naprostém protikladu s jeho duchem. Ale duch naštěstí v téhle zemi nikoho nezajímal."
Dril latinských citátů - extra bonus.
"Finis coronat opus" (Konec korunuje dílo).
Hrátky zla.

Rainbow_Owl
Rainbow_Owl
11.01.2019 5 z 5

Palec hore! Perfektne vystihnutá atmosféra 90-tich rokov. Niektoré pasáže (hlavne tie násilné) sa mi čítali ťažšie, ale k mafiánskej tematike to patrí. Za mňa je táto „mafiánska sága“ naj knihami autora.

ju-ro
ju-ro
10.01.2019 5 z 5

Výborné vystihnutie 90-tych rokov na Slovensku. Autor dôveryhodne poukazuje na praktiky podsvetia a prepojenia väzieb slovenskej mafie na politiku. Dialógy a žargón pôsobia prirodzene, žiadne zbytočné prikrášľovanie, tak ako sa na román z mafiánskeho prostredia patrí.

genie
genie
20.10.2018 4 z 5

Přiznávám, že jsem dvakrát přemýšlela o tom, že knihu odložím … Přesto nakonec hodnotím 4*, a to hlavně díky 2. polovině knížky, skvělému pisatelskému stylu a vykreslení postav, které mě nenechaly chladnou.
Velmi zaujal "chladnokrevný filosof" Michal … A ten konec - Finis coronat opus.

IvaKo
IvaKo
15.10.2018 2 z 5

Po knize jsem sáhla jen kvůli letošní výzvě. Působivě napsaný černočerný příběh, ze kterého na čtenáře padne těžká deprese nebo nutkání na zvracení. Explicitně popsané násilí a mafiánské postupy působí sice autenticky, ale mohou být i návodné. Nikde ani jiskřička naděje. Pro mě příliš jednostranný pohled, který ve svém důsledku může vést buď k naprosté apatii a strachu nebo naopak k adoraci zla.

Paulett199
Paulett199
19.08.2018

Hodně silný debut. Místy se mi to opravdu špatně četlo, ne snad pro sexuální či násilné scény, ale kvůli chování a povaze některých postav. Docela věřím tomu, že takhle nějak to v politice skutečně funguje a nejen na Slovensku.

Rade
Rade
24.05.2018 2 z 5

Karikův Strach se mi hodně líbil, tak jsem sáhla po poněkud jiném žánru.
Dost zklamání, takové… přehnané. Všeho moc; moc frustrací, moc mindráků, moc násilí, moc touhy po moci a penězích, moc sexu…
Poměry na Slovensku jsou asi opravdu dost nestandardní, nakonec vražda novináře Kuciaka o lecčems vypovídá, ale přeci jen se mi zdálo, že autor v literárním ztvárnění toho marasmu a negativismu příliš tlačil na pilu. Příklad hned z úvodu: učitelka ve škole (již po listopadu ´89) bodá děti špičkou kružítka, nůžkami, facky lítají, děti jsou mláceny pravítkem, stojanem na noty, uši jsou natrhávány až krev stříká… A žádnému z rodičů to nevadí? Po takto přehnaných scénách jsem už přistupovala k četbě poněkud rezervovaně.
Na druhou stranu popis primátorské předvolební kampaně a triků, jak přitáhnout a zmanipulovat voliče, je dost znepokojivý a člověk v tom leccos pozná, že…?
Váhala jsem mezi 2 – 3, po závěrečné, za vlasy přitažené gangsterské části, kdy se nejen hrdinové, ale zřejmě i autor inspiroval u Puzova Kmotra, se přikláním k nižšímu hodnocení…

Dervish
Dervish
18.05.2018 5 z 5

Fíha. Nechal jsem si na napsání komentáře schválně odstup 24 hodin, abych téma rozdýchal. Ale nepovedlo se. Je to hnus velebnosti a to vůbec nepřeháním. Jenže přesně takovéto knihy jsou nejlepší, pokud ve čtenáři vyvolají emoce, je to známka dobře odvedené práce. Ve mně se to povedlo. Například když Michal přišel za Denisou do nemocnice, měl jsem v koutku očí nějak mokro, tak silně to bylo napsáno. Proměna všech hlavních postav je brutální a nebere si servítky, jenže takový je dnešní svět. Silnější pes šuká. Je to bez debat výborná kniha a Kariku mám od teď zařazeného jako velmi zajímavého autora. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího. Vyplatí se to.

MajaHA
MajaHA
10.03.2018 5 z 5

Výborna kniha opisujúca divoké roky na SK.Myslím že séria kníh o mafii sa Karikovi vydarila najviac...pre mňa séria najlepších kníh.

Macek58
Macek58
09.03.2018 4 z 5

Výborná knížka, i když místami doasti drsná jen pro silné povahy. Konečně někdo napsal, i když v takovéto formě - podobnost čistě náhodná - jak to na Slovensku v 90.letech bylo.

Warty
Warty
05.03.2018 5 z 5

Hodně drsné, nic pro slabé povahy. Chvílemi se mi i dělalo docela zle, a to se považuji celkem za otrlého člověka. Ale jinak kniha velice dobrá, můžu jen doporučit.

vraždy mafie prostituce pornografie slovenská mafie

Jozef Karika
slovenská, 1978
2016  80%Trhlina
2015  67%Tma
2014  78%Strach
2020  69%Smršť
2010  87%V tieni mafie

Kniha V tieni mafie je v