Smrt na jazyku

Smrt na jazyku https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165175/bmid_smrt-na-jazyku-4c7-165175.jpg 4 65 16

Do Prahy přijíždí uprchlý římský tribun Cola di Rienzo, aby přesvědčil nejmocnějšího evropského panovníka Karla IV. o nutnosti obnovení jednotné Itálie. Římského a českého krále tato myšlenka láká, ale pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic radí k opatrnosti. Přes jeho varování se Karel inkognito vydává do Itálie, ale nebýt jeho rádce dominikána Pavla, mohl se pro něj tento výlet stát málem osudným. Na půl roku zcela zmizí všem z očí a potácí se mezi životem a smrtí. Dokonce k němu nesmí ani jeho druhá manželka Anna Falcká. Zvlášť když ji někteří podezírají, že se krále pokusila otrávit?... celý text

EdaLevý
EdaLevý
07.02.2022 5 z 5

Příjemný relax, slušný spád.

jprst
jprst
12.10.2020 4 z 5

Série nabrala spád, fabulaci a manipulaci s historickými fakty zvládá autor už téměř mistrně.

jiriburda01
jiriburda01
19.09.2020 3 z 5

Začátek knihy a některé další kapitoly jsou velice zajímavé. Autor zde vypráví spíše historicky podložený příběh. Tento díl série mi nepřišel moc jako detektivní historický román.

pepa3rd
pepa3rd
01.09.2020 3 z 5

Stále mám pocit, že autor jen vypráví příběh, který někde četl. Fakt bych si tu původní knížku chtěl přečíst, ale bohužel není k sehnání a tak mi musí stačit tahle zkrácená převyprávěná verze. 60 %

čef
čef
05.11.2019 5 z 5

Další díl zajímavé série ze života Karla IV tentokráte z nepříliš známých událostí kolem roku 1450. Dominikán Pavel znovu chrabře intrikuje a bojuje za zájmy českého a římského krále a nic neprozradím, když naznačím, že vítězně. Tak už to stejně v románech autora pořád chodí, a proto je také máme tak rádi.

francouz
francouz
29.09.2019 4 z 5

Tak trochu jiný pohled na Otce vlasti, na jeho problémy, radosti a touhu stát se tím, kdo bude určovat chdo Evropy.
To jak vypraví autor, je pro mě naprosto srozumitelné, děj krásně plyne a b´fabulace na pozadí jasných dějinných skutečností je perfektní.
Ano vidíme nejmocnějšího vladaře jako normálního člověka a ten jako my všichni ostatní občas chybuje, nejsme neomylné stroje. A to je na tom pěkné, to zlidštění panovníka, ta jeho až dětská posedlost, když si něco umanul.
A všude nepozorovaně jako pavučina intriky o moc o větší kus chleba, která se dějinami lidstva táhne od pravěku, prostě to máme v genech. Chceme vždy víc, víc,víc....
Zde je však nasnadě otázka, jakým způsobem jsme shcopni těchto genentických pohnutek dosáhnout. A to je často úkol pro autora, aby to uchopil tak, že nám to bude příjemné, že se stím jsme schopni ztotožnit a proto si určitě přečtu další díl, tohoto moc pěkného eposu...

Peti
Peti
03.05.2019

Třetí díl o Otci vlasti, musím říct, že tento díl mě přišel méně čtivý a vlastně nevím, zda-li se mi úplně líbí činy dominikána Pavla - na mě to jsou asi již příliš velké intriky. Ale ve světě mocných to asi jinak nejde.

Kerberos
Kerberos
17.04.2019 3 z 5

Bauer sice využívá známých dat o Karlu IV.,ale popisuje je tak,že s tím většina čtenářů nemůže souhlasit.

babystar
babystar
16.09.2018 5 z 5

Hrozně mne zajímalo, jak se autor popasuje s těžkým úrazem Karla IV., který ho na několik měsíců "přikoval na lůžko". A musím říci, že jsem byla spokojena. "Omáčka" kolem ochrnutí Karla se mi líbila. Dominikána Pavla, i když má být hýbatelem dějin, vnímám jako fikci, kdežto život Karla IV. jako skutečnost, a proto jsem zvědavá, co bude dál. Cesta k císařské korunovaci je lemována mnoha zločiny a intrikami, až je mi to trochu nepochopitelné. Ale vyznejte se v myšlení středověkého člověka...

TeaPeter
TeaPeter
05.09.2016 2 z 5

Tenhle díl mi přešel nějaký rozvláčný, takový neslaný-nemastný. Doufám, že další díl to napraví.

tenax
tenax
03.03.2016 4 z 5

Třetí příběh dominikána Pavla ve službách Karla IV. se odehrává v letech 1350-52. Je stejně zajímavý jako předcházející díly, kdo nečte sérii chronologicky, o dost přichází, je zde mnoho odkazů na to, co se stalo dříve. Pavel je opět moudrý a nepřemožitelný, trochu středověký James Bond, Karel IV. na něj spoléhá, a když se neřídí jeho radami, málem to zaplatí životem. Nejde o nějakou alternativní historii, základní historická fakta sedí. A to, co k nim přidal autor? Mohlo to tak být, ale ani nemuselo, kdo to dneska posoudí? Rozhodně to láká k četbě dalších pokračování.

Ereniss
Ereniss
03.02.2015 3 z 5

Ne, že by se mi příběh četl nějak těžce. K plnému hodnocení mi v knize ale něco chybělo. Možná lepší propracovanost děje. Jak bych to řekla: bylo to takové nemastné neslané. Rozhodně upřednostňuji knihy pana Vondrušky. Pan Bauer mě neumí tolik zaujmout.

vincek1
vincek1
27.12.2013 4 z 5

Hezká, čtivá kniha od autora, který patří k mým oblíbeným. Jak jsem již několikrát napsal ve svých komentářích, je zajímavé když autor dokáže napsat poutavý příběh vycházející z historicky známých faktů. Taková kniha potom pobaví i poučí a toho si já cením nejvíce. Doporučuji k přečtení.

Dandulka
Dandulka
02.12.2013 5 z 5

Moc hezky zpracováno téma Karlovy záhadné několikaměsíční nemoci. Autor zde uvedl obě možné verze a to jak údajný pokus o otravu Karlovou manželkou Annou Falckou, tak možné zranění při turnajovém klání. Kniha končí čekáním českého krále a římského krále Karla na římskou korunovaci na císaře.

MartinaF
MartinaF
26.08.2013 3 z 5

Do knihy jsem se nemohla začíst tak, jak to bývá u ostatních knížek, postavy se mi pletly, nevěděla jsem, co je vlastně cílem. Pořád jsem čekala, že tam bude něco dobrodružného a napínavého. Naštěstí konec se mi opravdu líbil, protože všechny psané věci, které se opravdu v historii odehrály, dostaly smysl.

kilometr
kilometr
16.08.2013 3 z 5

Čtivý,ale ve výsledku pouze průměrný historický román,který se odehrává v letech 1350-52.
Karel IV. usiluje o titul římského císaře a díky schopnostem dominikána Pavla,který je blízkým přítelem mocného vladaře,
(já osobně v něm viděl agenta Bourna)se mu to daří.50%.