V šedých tónech

V šedých tónech https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164866/bmid_v-sedych-tonech-ZIV-164866.png 5 3758 989

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

JojaMaja
12.02.2023 5 z 5

Silný příběh. Velmi čtivý styl, jakým autorka píše. Jedna z nelepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. DOPORUČUJI!

Pisquosus
11.02.2023 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Tíživé téma, o kterém jsem skoro nic nevěděla.

Škoda toho useklého konce.

velociraptor
08.02.2023 5 z 5

Úžasný a poměrně emočně náročné čtení.
Úžasně spracovaná knížka na nelehké téma, je to napínavé a když začnete číst nemůžete přestat. Rozhodně doporučuji.!

Kackac77
07.02.2023 4 z 5

Ruta Sepetys si vybírá závažná témata. Už jsem od ní četla dvě knihy, tato je třetí. Pracovní tábory na Sibiři, tisíce Litevců, které Sověti odsunuli, hlad, nemoci, zoufalství, smrt. Pro mě, jako matku, je hrozné číst o tom, jak umírají malé děti. Tyto příběhy se moc těžko čtou, ale měli bychom si je připomínat, abychom věděli, že ten blahobyt, ve kterém žijeme teď, není samozřejmost, a že život se může změnit lusknutím prstu.

Magdalenkačte
05.02.2023 4 z 5

Píše se rok 1941 a Lina Vilkasová je patnáctiletá studentka, která sní o umělecké škole.
Jednoho dne ji, její matku a mladšího bratra odvleče ruská NKVD do pracovního tábora na Sibiři. Zde musí Lina bojovat nejen o holý život, ale i překousnout ponižování a bití.

Důležité ale je nenechat se zlomit a snažit se tu hrůzu přežít. Udrží si Lina svoje nastavení lásky a naděje až do konce těchto těžkých časů?

Ruta Sepetys píše knihy o událostech, které zapadly do propadliště dějin. Je ale dobře, že je vytahuje na povrch a nemělo by se na tyto události zapomínat ️️
Tato kniha mě opět (stejně jako Musím tě zradit) šokovala a příběh se mě velmi dotknul.

kaja9825
03.02.2023 5 z 5

Rutu jsem nikdy nečetla, ale všimla jsem si, jaký je kolem ní hype. Díkybohu za #bingovýzva, která mě přiměla si přečíst jednu z knih a byla to teda jízda.

Všichni jsme četli a nebo viděli spoustu knih a filmů na téma holocaustu. Neskutečná zvěrstva, která se děla za druhé světové války. Sama toto téma moc nevyhledávám a přijde mi, že už autoři už z toho tlačí co se dá. Je to samozřejmě důležité upozornit na to, co se dělo (protože do dnes existují lidé, kteří popírají, že se něco takového dělo), ale je také skvělé se zaměřit na jiné události, jako třeba Ruta v této knize.

Když se řekne rok 1941, tak Vás určitě napadne, že se jedná o další knihu na výše zmíněné téma. Opak je ale pravdou. Naše hlavní hrdinka Lina není židovka a žije v Litvě. Její poklidný život s rodinou naruší sovětská tajná policie, která Linu, její matku a malého bratra odvlečou a spolu s dalšíma nacpou do přeplněného vagónu pro prasata. Takhle započne cesta na Sibiř a především cesta o přežití.

Tahle kniha se četla sama a opět mi vyrazilo dech, že takováto část historie Litvy, Estonska, Finska a Lotyšska, která probíhá zároveň s druhou světovou válkou se nevyučuje. Spousta rodin přišla o svůj domov i o život a přitom neudělali nic tak hrozného. Jen se postavili komunistickému režimu za vlády Stalina.
Tuto knihu by si měli přečíst opravdu všichni a ideálně bych jí zařadila do seznamu povinné četby k maturitě.
5/5⭐️

lištička123
01.02.2023 4 z 5

Možná slabší, oproti ostatním, které jsem od autorky četla, přesto výborná.

Ada0004
19.01.2023 5 z 5

Děkuji za tuto knihu, která by měla být snad povinnou literaturou. Sama jsem byla v Lotyšsku v r. 1989 a na vlastní oči viděla nenávist vůči utlačovatelům - protesty “raději zemřeme hlady, než se podrobit” slyšela od lotyšských přátel vyprávět hrůzu, která potkala jejich lid ze strany Ruska - o vystěhování celých rodin na Sibiř, o vyvražďování jejich synů…a nyní jsem si vše přečetla o osudu jejich předků …. Je moc dobře, že byla kniha napsána …. Je zázrak, že někdo takové krutosti mohl přežít. Lidé čtěte a nezapomínejte!

Adellll
02.01.2023 5 z 5

Kniha, která mě velmi silně zasáhla. O průběhu druhé světové války v Pobaltí a odsunu obyvatel na Sibiř jsem věděla před čtením jen opravdu málo, za což se zpětně trochu stydím a zároveň se divím, že se vlastně o tak bolestném tématu nemluví více. Příběh mě už na začátku naprosto pohltil a i po dočtení jsem o obsahu těch necelých tři sta stran nemohla nepřemýšlet. Nádherně napsané, pět hvězdiček zkrátka je málo.

Neluš
02.01.2023 5 z 5

Líbily se mi krátké kapitoly. Příběh je velmi smutný a dojemný. Určitě bych si chtěla přečíst i jiné autorčiny knihy.

jaroiva
01.01.2023 5 z 5

Těžko k tomu něco psát, zvlášť v dnešní době je potřeba o těchto událostech mluvit. Zveřejňovat, nezapomenout!

amanda99
30.12.2022 4 z 5

nemám ráda toto téma,filmy,knihy....ale pro mě druhá knížka od této autorky,proto jsem musela dočíst do konce a ani slza nechyběla,nelituji a doporučuji přečíst,skutečnost musela být....

Hani77
27.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Pro mě byl nejsilnějším zážitkem život v táboře za polárním kruhem. Autorka mu ale věnovala malou část díla, velmi krátké období. Proto ubírám jednu hvězdičku. POZOR, SPOILER!!!! A také se nevysvětlilo, jak mohlo vydržet přátelství Liny a Andriuse, když byli po několikaměsíční známosti odděleni na 12 let. Tato zápletka mi tam tedy neseděla.

Nofar197
21.12.2022 5 z 5

Lotyšsko Litva, Estonsko. Tři malé pobaltské státy, do kterých vtrhl ruský medvěd a poničil krasu, kulturu, degradoval lidství. Jeden den byla Lina dospívající litevskou dívkou, která měla své ideály, sny a touhy, to vše se změnilo v jeden jediný okamžik. Skláním se před všemi, kteří zažili podobnou hrůzu, ale přesto dokázali začít znovu a uvěřit v dobro.

pavel1238
12.12.2022 4 z 5

Knížka není špatná, ale zdejší hodnocení mi přeci jenom připadá nadhodnocené. Jedná se o celkem prostý příběh o ruské genocidě litevského národa. Autorka se držela při zemi a vše povídá z pohledu dospívající dívky. Nevím jestli je to hlavní hrdinkou, ale vyprávění mi připadá až příliš jednoduché, postavy málo rozpracované. Čte se to pěkně, ale působí to prostě až příliš jednoduše.

Kacased
29.11.2022 5 z 5

Kniha se čte dobře, rychle. Avšak téma je tak silné, smutné. Bohužel taková doba byla a jak se píše v knize Hitler nebo Stalin, zkáza lidstva byla kvůli oběma. Čím jsem starší tyto knihy mi už nedělají dobře. Letos už jen romantika.

Tesset
26.11.2022 5 z 5

Obecně nemám ráda období druhé světové války a příběhy, které se v něm odehrávají. Ani koncentrační tábory a podobně. Ale protože to je Ruta, chtěla jsem si knihu přečíst, ať to mám kompletní. Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Neuvěřitelně rychle se to čte. Člověk až nemůže uvěřit čeho jsou někteří lidé schopni a co dokáže lidská bytost přežít. Klobouk dolů.

denib
22.11.2022 5 z 5

Mám pocit, že vše podstatné už tu bylo v komentářích napsáno. Výborná, skvěle čtivá kniha o hrozných věcech, které se na světě dějí. Tady konkrétně o deportaci lidí z Pobaltí do pracovních táborů na Sibiř během druhé světové války. O tom, jak někteří přežijí (a za jakou cenu), někteří ne. O tom, jak to lidi mění. O zvůli, násilí, ale i dobrotě některých lidí. Ruta Sepetys si vždy vybírá těžká historická témata a zatím mě nikdy nezklamala.

Dagmar76
18.11.2022 5 z 5

Masakr. Velmi těžké čtení. Zrůdnost sovětského imperialismu a systému, který bohužel vidíme i dnes...

Angie.D
11.11.2022 5 z 5

Prečítané za jeden a pol dňa. To u mňa hovorí samo za seba.
Čítanie to bolo ťažké vzhľadom na tému a realistickosť s minulosťou, ale neskutočne pútavé, nevedela som sa od toho odtrhnúť. Na viacerých miestach som bola zdesená, znechutená, smutná a silno bojovala so slzami.
Autorka zvládla napísať brutálne silný, surový príbeh, plný ľudského zla, ale zároveň plný nádeje a lásky, hlavne tej materinskej.
Pre citlivé povahy to bude určite náročná kniha, ale podľa mňa by takéto knihy mali byť povinné čítanie v školách. Inak sa zabudne čo bolo v minulosti a chyby sa budú opakovať.
Síce sa kniha môže zdať že je to čítanie pre mládež, vzhľadom na vek hlavnej hrdinky, ale nenechajte sa zmiasť. Toto je čítanie pre všetky generácie. Je to jedna z tých kníh, ktoré len tak nezabudnete.
Určite si prečítam ďalšie knihy od tejto autorky.

Židé gulagy stalinismus Rusko americká literatura Sibiř pracovní tábory Litva

Ruta Sepetys
americká, 1967
2013  93%V šedých tónech
2016  92%Sůl moře
2020  89%Mlčící fontány
2014  84%Potrhaná křídla
2022  93%Musím tě zradit

Kniha V šedých tónech je v

Přečtených5 026x
Čtenářské výzvě1 175x