V šedých tónech

V šedých tónech https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164866/bmid_v-sedych-tonech-ZIV-164866.png 5 3752 989

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

katulkav
08.08.2023 4 z 5

Srdcervoucí příběh o zoufalství,bezmoci a utrpení. Zase trošku jiný kousek historie,který nám dohromady s jinými válečnými příběhy dává nahlédnout do světa,jakým bohužel byl před jen pár desítkami let.
Vyhovovaly mi krátké kapitoly a líbilo se mi propojení do minulosti...to,co Lina zažívala ji často asociovalo nějaký moment z jejího předchozího života v Litvě.

tinka1974
03.08.2023 4 z 5

Tuhle knížku jsem začala číst dvakrát před tím, a nikdy nedočetla, což mě velmi mrzelo. Tentokrát jsem ji našla v knihovně jako audio a poslechla během víkendu. Příběh byl psaný velmi jednoduše, hlavně z pohledu mladičké tvrdohlavé a umíněné Liny. To mi v příběhu trochu vadilo. Děj se zaměřil hlavně na cestu do gulagu a pobyt ve dvou pracovních táborech. Kromě života vězňů se autorka zaměřila i na dozorce. Jak už to u těchto příběhů bývá, krutost někdy může maskovat laskavost a soucit. Pomoc a hrdinství se objevuje na těch místech, a od těch lidí, od kterých to vůbec nečekáte. Jen ten konec mě zklamal, ale možná to tak mělo být.

Před nějakou dobou jsem četla Sůl moře, vím že prolíná s příběhem Liny. I to byl příběh hodný pozornosti. Trochu jsem ho již pozapoměla a teď bych se k němu znovu vrátila.

knidopel
01.08.2023 5 z 5

Tento příběh o litevské dívce Lině a její rodině jsem si vyslechla jako audioknihu. Je to opravdu silný příběh, který ve mně asi nějaký ten čas ještě bude rezonovat. Jsem ráda, že jsem díky knize mohla dozvědět o této části smutné historie. Je to vyprávěno drsně, surově a bez příkras, přesně tak, jak se to na Sibiři odehrávalo. Je dobře, že autorka tímto otevřela dvířka k části historie, o které se až tolik nemluví.

MilackovaN
28.07.2023 5 z 5

Je to moje první knížka, kterou jsem četla ve spojitosti s pracovními tábory na Sibiři. Vyhovovaly mi opravdu krátké kapitoly, které by měly být u všech knížek s tímto tématem. Jediné, co mě mrzelo, že jsem se na konci knihy dozvěděla, že postavy v knize jsou smyšlené. U těchto knížek vždy s hlavními postavami soucítím a vytvořím si k nim vztah a ráda si pak zjišťuji více o jejich životě. Tady to bohužel nešlo, ale to nijak nesnižuje kvalitu knihy.

stanislava7096
23.07.2023 5 z 5

Knihu jsem četla už před rokem a zapomněla jsem hodnotit. Některé obrazy z mojí hlavy nechtějí zmizet. I to o knize hodně vypovídá. Navíc jsem získala informace o části dějin, o které jsem neměla ani potuchy. Moc zajímavé.

Holly.W
17.07.2023 4 z 5

Další ohromně silný přiběh od této autorky. Další kus dějin této planety o kterém jsem neměla ani tušení, že se odehrál. Můj ještě větší údiv, jaké jsou lidé bestie.
Kniha mě hodně zasáhla, z každé strany čiší obrovská bolest, strach, zoufalství, ale i naděje a zoufalá snaha bojovat o svůj život.
Co mě zklamalo, byl konec. Podivně utnuté, pořádně neukončené. Kniha měla mít o 200 stran více. Vše pořádně popsat, dořešit. Hlavně příběh Liny a jejího bratra.
Ocenila bych těké lepší propracování postav. K žádné z nich jsem si nevytvořila speciální pouto. Chtělo by to prostě víc, víc se do nich vžít. Více o nich napsat. Více psychologie. Škoda

midone
10.07.2023 3 z 5

Asi jsem nedostala to, co jsem čekala. 93% od tří tisíc lidí, to udělalo své.
Jistě, bylo to velmi zajímavé téma. Většina učebnic dějepisu, nebo všeobecně historie se mnohokrát nepozastavuje nad osudy lidí z Litvy, Lotyšska a Estonska za druhé světové války. Bylo fajn se o tom něco dozvědět.
Co mi však chybělo, byly více propracované postavy. Nebo spíše myšlenky Liny. Celá kniha je psána Ich-formou, avšak tak nějak neosobně. Nedokázala jsem si nikoho zvlášť oblíbít, neměla jsem šanci je nějak více poznat a tím s nimi soucítit. Proto to pro mě nebyl tak silný zážitek, jako by měl být.

PetK
01.07.2023 4 z 5

Ruta Sepetys otevírá a přibližuje širší veřejnosti těžká a bolavá témata minulosti. Což je skvělý počin. Tento příběh mi trochu připomínal můj oblíbený román Zulejka otevírá oči. Jen si vyměňte Tatarstán za Litvu... Ty zvěrstva byly šílené a vidíme, co se stále děje dnes. Rusko je nemocné už minimálně sto let. :-( Audio bylo povedené.

Knihotyna
26.06.2023 5 z 5

Musím se přiznat, že před pár lety, kdy vycházely první knihy od Ruty Sepetys mě to nějak minulo. Zaznamenala jsem obálky v knihkupectví, ale nikdy jsem se více nezajímala.
Letos jsem konečně začala :).
Chtěla jsem si přečíst grafický román - V šedých tónech - jenže mě napadlo, že jsem nečetla knihu. Tak jsem si půjčila rovnou oboje :). A četla to zároveň :).

Co se mi líbilo:
- každý příběh, který nese poselství skutečných událostí je pro mě důležitý - Ruta Sepetys má ne jen dar psaní, ale i stylistiky - krátké kapitoly vám budou rychle ubíhat a bude chtít číst dál
- pohledy na celou situaci z očí dětí - v příběhu se jich vyskytne hned několik - nemusí být nutně hlavní postavou, abychom si dokázali představit, co cítí
- povaha a síla člověka - láska, trpělivost, víra, empatie
- lidská společnost, společenství
- lidské nápady - člověk by nevěřil, co vše dokáží lidé v potřebě nouze vymyslet, aby přežili - jak spojí síly, dokáží i nemožné
- Kreckij - ne vše je na první pohled takové, jak se zdá :)
- situace po roce 1954, utrpení lidí, které muselo po dlouhá léta zůstat tajemstvím

Kristy.Seb
22.06.2023 5 z 5

Je těžší umřít, nebo být ten, kdo přežil?

Tohle bylo pro mě hodně náročné čtení. A zase mě dostal tak useknnutý konce. Ale opět skvělá kniha!

Emily82
19.06.2023 5 z 5

Knihy této autorky jsem si zamilovala. Poprvé jsem se setkala s knihou Musím tě zradit, a to úplně náhodou. Příběh mě dostal natolik, že jsem sáhla i po další knize, a asi ne poslední. Autorka se zabývá ne zcela známými okolnostmi historie, o to se jeví prožitky lidí silnější.

Werčíík
13.06.2023 4 z 5

Kdyby nebylo toho uspěchaného konce, tak bych dala plný počet *, protože je to zajímavé čtení a ještě o kousku historie, který jsem doteď vůbec neznala. Doporučuji!

Adusa68
10.06.2023 5 z 5

Opět skvělá knížka se zajímavým námětem. Osudy Litevců, se kterými bylo otřesně zacházeno ze strany sovětů, to vše vyprávěno pohledem 15leté dívky. Smutný a silný příběh z prostředí pracovních táborů a gulagů na území Sovětského svazu. Škoda rychlého konce, ještě pár stránek do příběhu by se hodilo, ale na druhou stranu možná právě v tom vyznívá celé kouzlo tohoto příběhu. Skvěle zpracované a moc doporučuji!

zbožňuju_knihy
07.06.2023 5 z 5

Vždycky po přečtení těchto knih, nějak nemůžu pochopit, jak to ti lidé zvládli a jak to vůbec mohl někdo dopustit. Napadá mne současně, jestli se každý proměníme v takovou bestii, pokud máme tu moc? A nechala bych si vymýt mozek a byla také tak krutá?
Neskutečná hrůza, dnes žijeme v přepychu, luxusu, nevážíme si a stěžujeme si na hlouposti. Krásných 5*, knihu jsem přečetla jako povídku a to raz-dva.

Iki1
29.05.2023 5 z 5

Kniha se mi nečetla snadno. Přece jen, má-li člověk hodně rozvětvenou rodinu, snadno si představí, co by nás mohlo potkat, protože největší nebezpečí do našich krajin historicky přichází z východu. A navíc tu máme v současnosti hordy chcimírů, kteří by nás rádi dostali do područí Rusáků. Příběh je sestavený excelentně, děj postupně graduje, jako odlehčení pro slabší žaludky jsou zařazeny vzpomínky na dobu nedávnou, i když v sibiřském táboře smrti je vnímána jako velmi, velmi dávná. Líbil se mi i epilog, ve kterém je jasně a stručně vyjádřeno myšlení všech komunistů, kteří se kdysi spojili - pokrást, užívat cizí majetky a ty, když jsi přes všechny nástrahy přežil, nesmíš ani ceknout a hajdy mimo "normální" společnost. Výborně je také popsána úžasná spolupráce, která umožnila přežití a bohužel trochu upozaděna je problematika udavačství. Takže za mě výborně beletristicky zpracovaná část litevské historie.

Vivetkav
27.05.2023 4 z 5

Pro mě rozšíření informací ohledně litevského národa.. zatím jsem se nesetkala .. hezky zpracované ..ráda si přečtu další knihu od autorky.. silný příběh plný krutosti nelidstvi, ale i odvahy lásky a naděje

KnihoSny
25.05.2023 5 z 5

Tenhle příběh si myslím každého chytí za srdce...Příběh byl smutný silní musím se přiznat v pár momentech mi ukápla slzička... Říkám si čeho všeho byly vojáci schopni a co vše lidé vydrželi a vydržet museli musím říct že příběh se nedal odložit...

aquaver
22.05.2023 5 z 5

Druhý příběh v pořadí, co jsem četla od autorky. Z příběhu až mrazí. Ani nevím jakými všemi slovy mám knihu popsat. Z knihy jsem pak chytla menší čtecí depreso-krizi (což u mě většinou znamená, až na výjimky, že jsem si přečetla něco co mě zasáhlo a většinou se jedná o skvělou knihu). A i když jsem z autorčiných knih četla zatím jen dvě (rozhodně to chci v nejbližší době napravit), tak autorka už i tak patří mezi mé oblíbené autory. Její příběhy jsou psané, jak kdyby tam člověk sám byl (už z toho jen mrazí) a navíc se dozví něco co třeba ani neznal. A řekla bych že je to i lepší forma, než hodiny dějepisu ve škole. Určitě doporučuji.

Makůvka
22.05.2023 5 z 5

Silný, smutný příběh, krásně napsaný, který musí každého čtenáře chytit za srdce. Obsazení Litvy a odsun lidí na Sibiř do pracovních táborů, je historie o které jsem moc nevěděla a nic moc nečetla.
Je až neuvěřitelné, co všechno museli lidé vytrpět, jak fyzicky, duševně, tak hlavně psychicky. Už jen při čtení člověk cítí tu bezmoc, nespravedlnost, zimu, ale občas také naději a hlavně chuť se zachránit, žít a přežít.
Člověk doma v teple s rodinou po boku a možností se kdykoliv napít a najít, by si měl uvědomit, že né každý takovou možnost měl a má.
Knížka velice čtivá, moc doporučuji, hlavně mladší generaci, aby věděla, že né vše je samozřejmost.

sladkovka
17.05.2023 5 z 5

Tak to byla síla. Nemožné, co vše lidi vydrželi. Ten pud sebezáchovy, aby přežili. Jsou to otřesné skutečnosti, který by si měl každý přečíst a vážit si toho, že má kolem sebe rodinu, že se můžu najíst, když mám hlad. Mě tato kniha teda hodně zasáhla.

Židé gulagy stalinismus Rusko americká literatura Sibiř pracovní tábory Litva

Ruta Sepetys
americká, 1967
2013  93%V šedých tónech
2016  92%Sůl moře
2020  89%Mlčící fontány
2014  84%Potrhaná křídla
2022  93%Musím tě zradit

Kniha V šedých tónech je v

Přečtených5 016x
Čtenářské výzvě1 175x