V samotách duše: Deníky z let 1925–1954

od:


KoupitKoupit eknihu

Rukopis této knihy byl nalezen teprve nedávno v pozůstalosti jedné pražské rodiny. Jeho autorka, ystupující pod pseudonymem Jaroslava Lukavská, jej připravila ve formě strojopisu pravděpodobně v polovině padesátých let, a to na základě svých deníkových záznamů z let 1925 až 1954, které zachycují období od jejích jedenadvaceti do padesáti let. Autentická životní zpověď vzdělané a inteligentní ženy je dramatickou četbou, v níž se prolínají roviny jejího intimního života se společenskými a politickými událostmi dané doby. Množství postav a uzavřených příběhů dodává rukopisu charakter románu - o hledání a pozbývání lásky, o nacházení pravých hodnot, jež by obstály v proudu času. Kniha je zároveň bezprostředním svědectvím o pohnuté a tragické době. V prvním dílu (1925-1926) je hlavní hrdinka ve svých jedenadvaceti letech přeložena v rámci svého zaměstnání na ministerstvu zahraničí na jiné oddělení. Zapisuje si zprvu dojmy ze zaměstnání, z kolegyň, popisuje atmosféru doby, ale posléze se její zápisky začnou věnovat jedinému tématu: silné a nezvladatelné náklonnosti, kterou k sobě začnou pociťovat s ženatým kolegou. Ve druhém dílu, zachycujícím léta 1929-1931, se hlavní hrdinka vyrovnává s tímto vztahem a pokouší se překonat své citové zmatky a morální rozpory. Třetí díl (1932-1933) se odehrává ve znamení nového vztahu. Hrdinka se ve svých sedmadvaceti letech seznamuje s mužem, jenž je poznamenán traumatickými zkušenostmi vojáka světové války. Po delším váhání s ním vstupuje do manželství; to však po několika letech nečekaně tragicky končí. Čtvrtý a nejrozsáhlejší díl vymezují léta 1937 až 1954. Těžiště vyprávění tvoří dramatické události, jako je mnichovská krize, dění za druhé republiky, pronásledování Židů, nacistický teror, heydrichiáda a Pražské povstání. Složité a bolestné jsou však nadále i autorčiny osobní vztahy. Nakonec překoná válečné útrapy i komunistické ústrky po roce 1948 a díky svým jazykovým schopnostem si udrží dobré zaměstnání. Na závěr rukopisu, v době dovršení padesáti let, provádí bilanci svého života, jakož i rekapitulaci osudů dalších postav a pokouší se odlišit, co je v životě hodnotné, trvalé a co pomíjivé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/157032/v-samotach-duse-deniky-z-let-1925-1954-157032.jpg 4.310
Orig. název:

V samotách duše: Deníky z let 1925-1954 (2013)

Žánr:
Literatura česká
Vydáno:, Eroika
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
bookcase
11. května

Výborný počin, místy mrazivý, díky jazykovému stylu velmi autentický. Zajímavá výpověď o životě ženy v průběhu třiceti let psaná formou deníku.

Daydreamer
27.08.2016

Velice zajímavé počtení z mimořádně zajímavého období našich dějin. Čtvrtá část byla pro mne nejzajímavější, ale lhostejné mi nebyly ani ono počáteční období autorčiných vzpomínek. Za sebe bych knihu určitě doporučil.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Autor knihy

Jaroslava Lukavská

Jaroslava Lukavská
česká, 1904

Uživatelé mají knihu

v Přečtených11x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce4x
v Chystám se číst6x
v Chci si koupit2x