V rozpuku mládí

V rozpuku mládí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5097/bmid_v-rozpuku-mladi-648045f2291e3.png 5 259 26

Dědictví otců série

Historický román Stylizované, archaicky zabarvené vyprávění, inspirované stylem dobových kronik či pamětí, je plné dobrodružství, napětí i humoru. Původně šestidílný románový cyklus Dědictví otců (v originále Fortune de France čili Osudy Francie), k němuž autor později připojil uzavřený celek sedmi dalších románů, počíná za vlády Ludvíka XIII., v období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty. Hrdinou je druhorozený venkovský šlechtic a lékař v královských službách Petr ze Sioraku.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta

En nos vertes années

Tirius
02.04.2024 4 z 5

Příběh Petra ze Sioraku pokračuje študáckými léty. Notně přibylo romantických pasáží, které jdou sice velmi na hranici lehtivosti, nikdy ji ale nepřekročí k obscénosti, naopak společně se specifickým jazykem celé série přináší velmi příjemnou a zajímavou poetiku. Autor nás též provází náboženským prostředím jižní Francie 16. století, naplněném přetvářkou a nesnášenlivostí. Slabší je kniha co do samotného děje, kdy sice sledujeme různé Siorakovy eskapády a strasti (většinou související s penězi a ženami) vždy se ale vše poměrně rychle a ku prospěchu Petrově vyřeší, takže člověk ani nemá příliš potřebu se o hrdinu obávat a přilnout k němu. Lépe vypointovaný mohl být příběh kolem Fontanetky a též vztah k osudové Angelině. Naopak Svatomichalská noc v Nimes je jednou z nejpůsobivějších částí Merleho ságy.

Emik87
18.02.2024 5 z 5

Jak se žilo ve Francii v tehdejší době. Dobrý popis a velmi čtivý příběh.

lampernaqui
04.12.2023 4 z 5

Asi už jsem si zvykl na způsob vyprávění, takže jsem se začetl do knihy rychleji než předtím. Ale hlavně už byl obsahem nějaký děj, protože v prvním díle se nic moc nestalo. Zde sledujeme mladá studentská léta hlavního hrdiny. Nejenom škola mu hází překážky pod nohy, ale náboženské rozdělení společnosti se stále více projevuje. V rozpuku mládí je pěkný historický román a díky němu se konečně těším na celou ságu, pokud bude stejně dějově bohatá - což už asi bude.

fénix56
21.05.2023 4 z 5

Druhý díl mne zpočátku neupoutal tolik, jako první díl. Vše se točilo hlavně kolem Petrova studia. Ano, bylo to zajímavé, ale bylo toho moc. A samozřejmě je hodně místa věnováno jeho slabosti pro něžné pohlaví....

Rozjelo se to až v druhé polovině knihy, kde Petr ze Sioraku jen tak tak vyvázne ze spárů církve pro podezření z čarodějnictví. Rovněž jedna z jeho spousty "lásek" dopadne špatně. A mezitím bují další a další roztržky mezi katolíky a hugenoty.

Skutečným historickým postavám je v tomto díle věnováno minimum prostoru, což mi trochu chybělo. Ale vše je psáno květnatým archaickým stylem, klobouk dolů před překladatelem.

Schamila
22.07.2022 5 z 5

Krásné číst tento román, i když už podruhé, ale před mnoha mnoha lety, tohle se nikdy neomrzí, a pokračuji dalším dílem....

Elea
12.06.2021 4 z 5

Zajímavý popis života ve Francii v 16. století.

Eidalon
28.02.2021 4 z 5

Merle je autorem, kterého jsem v mládí objevil skrze jeho Malevil či knihu Smrt je mým řemeslem. Když pak začala vycházet rozsáhlá sága, původně šestidílná a posléze znovu stejnou měrou rozšířená, s chutí jsem se pustil do čtení, ale nikdy nedočetl ani prvních 6 knih.

Na stará kolena se ke knihám vracím a znovu si oživuji klíčové historické zvraty, jež v 16. a 17. století formovali Francii. Vedle ukázky života lidí v této historické době je to i příležitost si oprášit znalosti francouzských, potažmo evropských dějin.

Všechny knihy jsou spojeny v jeden příběh, v jednu časovou osu, kterou Vás provází hlavní hrdina, Petr ze Sioraku, který předkládá své paměti a životní úskalí od svého zrození až po své kmetské dovršení.

Merle psát umí, ale jednotlivé díly celkové ságy se přeci jen mírně liší, především v časovém rozsahu, který jednotlivé díly popisují.

V rozpuku mládí je druhý díl, kde vás autor zavede do krásného jihofrancouzského Montpellieru, kam se bratři Siorakové vypraví za svými studiemi ve věku 15 let, prožíváte s nimi krásná léta dospívání, studií, sondu do života lidí či měšťanů středověkého města. a nahlédnete pod pokličku, jak byla vnímána lékařská věda a uplatňována v praktickém životě.

Tento díl je čtenářsky vděčný, neb kdo by nevzpomněl na léta studentská a vše co tyto roky přinášejí, vše je poprvé, vše je zajímavé, vše je poučné a zároveň dobrodružně nebezpečné. Krásná sonda do života a studií této doby.

Po druhém dílu se hlavní hrdina vrací do rodného kraje jako čerstvý lékař, jenž má své znalosti rozvíjet a uplatnit v dalším žití

boxas
23.12.2020 5 z 5

Chcete se něco dozvědět o léčení, medicích a šarlatánech ve Francii přelomu 16. a 17. století? Zde máte možnost.

Alma5
30.10.2020 4 z 5

Příjemné romanticko-dobrodružné čtení, tedy až na deprimující popisy náboženských bojů.

lencin
25.08.2020 4 z 5

2.díl ságy o Hugenotech ve Francii 16.století. Rod pánů ze Sioraku.
(2006)

Alizon
01.05.2020 5 z 5

Druhy dil me oblibene historicke serie Dedictvi otcu. Z rodneho hradu se Petr Siorak vydava do sveta - studovat medicinu a objevovat ruzna poteseni, ktera zivot mlademu muzi nabizi. V mem osobnim zebricku patri druhy a treti dil k tem nejoblibenejsim. Petrovy eskapady jsou kouzelne, jazyk autoruv vytribeny, Robert Merle byl myslim prvnim autorem, ktereho jsem si na tady na databazi knih dala mezi oblibene. Zrovna jsem v te dobe serii cetla a i prezdivku Alizon jsem si vybrala podle jedne z Petrovych lasek:)

maryzka
10.09.2019 3 z 5

taky mě to pravda moc nenadchlo, ale alespon si člověk přečetl něco o zdravotnictví ve středověku. probíhání boje mezi církevním a světským životem jak by se dalo nazvat.

katka134
12.05.2019 4 z 5

První díl mě nadchnul, druhý trochu zklamal. Čekala jsem více poznatků ze studia medicíny a né tolik milování. I když nic proti....Těším se na pokračování v Paříži.

mosem
17.12.2018 4 z 5

I když ani tento díl neztrácí nic na poutavosti a navazuje na díl první, o hvězdičku míň si u mne zasluhuje až příliš akcentovaným popisem Petrových milostných dobrodružství, který v některých momentech působí nadbytečně. Je to jen subjektivní pohled čtenáře, který dává přednost zapojení fantazie před "polopatickým" popisem. Naproti tomu mimořádně poutavě vyznívá popis bojů mezi papeženci a hugenoty. Neidealizuje ani jednu ze stran, stejně jako v mnoha případech odkrývá pozadí krvavých střetů, velmi vzdálených nábozenskému idealismu. I přes drobné výhrady knížka nesporně kvalitní a mimořádné zajímavá.

milan3144
14.10.2018 4 z 5

Druhý díl se mi zdá o něco lepší než první. Přeci jen se děj více rozvíjí a má větší spád, ačkoliv autor si určitou rozvláčnost stylu přeci jen zachovává. Také za počet milostných eskapád hlavního hrdiny v tak mladém věku by se nemusel stydět ani Giacomo Casanova a tak se tato část trochu přibližuje k červené knihovně. Třetí díl, který jsem si společně s prvními dvěma pořídil, rozhodně také přečtu a pak, pokud zachová laťku ve stejné výši, přikoupím i další pokračování.

kilometr
02.08.2017 4 z 5

Tuhle knihu mi doporučil člověk,kterého jsem potkal tak trochu náhodou(a doufám,že ho ještě uvidím).Kniha se mi velmi líbila a docela čučím,že je to takhle rozmáchlá sága.První kniha od tohoto autora,který si mě hned téměř získal.Mám stejný názor a náhled na ženy,jako Petr ze Sioraku a jeho nejen milostné eskapády se mi velmi zamlouvali.Tudíž se nevidíme naposledy.85%.

Finn69
09.07.2017 4 z 5

Druhý díl této rozsáhlé ságy nezklame, dávám dokonce o hvězdu víc než první části. Pěkně a detailně popsané prostředí středověké univerzity s množstvím zajímavých postav, k tomu znovu propukající válka mezi katolickou a hugenotskou stranou, to všechno okořeněné nějakou tou romantikou ... jeden z nejlepších dílů celé série.

elizabeth_ba
14.09.2016 5 z 5

Když jsem tuto knihu četla poprvé, tak jsem stejně jako hlavní hrdinové studovala, Petr se Samsonem v Montpelliéru, já v Olomouci. Teď jsem pro změnu ve věku, kdy Petr ze Sioraku píše své paměti ;-) Tenkrát jsem přiřadila historickým i fiktivním postavám jména ze svého reálného života a prožívala s nimi radosti i trampoty (a že jich tentokrát bylo nemálo, včetně několika poprav, vylíčených velmi reálně, přesto však se stejnou lidskostí, jako to dokázali mistr van Gulik a paní Naďa Horáková, jejichž líčení přece jen bylo asi malinko děsivější) vitae studiosae, studentského života. Nyní, když jejich příhody znovu čtu a pokud si vzpomenu, kdo byl kdo (vzpomněla jsem si kupříkladu kromě hlavních hrdinů i u hejtmana Cossolata), tak si také vzpomenu, co jsem tehdy asi dělala (a s kým). :-)) Chtěla bych ještě rovněž doplnit nějakou citaci, což učiním odpoledne a znovu poděkovat autorovi a překladateli (i když si má slova nemohou přečíst). Asi přečtu i nějakou další autorovu knihu kromě této ságy, protože už teď vím, že až dočtu budu moc a moc smutná, neboť rozloučením s Merlovými hrdiny ztratím i kus sebe sama.

alef
07.09.2016 5 z 5

Skvěle okořeněné je to Vaše vyprávění, pane Merle, trefil jste se mi přesně do chuti, všeho přesně tak akorát, žádné z ingrediencí není moc, ani málo ... dozvíme se hodně ... jak se studuje medicína na univerzitě v Montpellieru, jak si počínat na cestách, jak se bezpečně pohybovat po městě, jak se soudilo, uplácelo, jedlo, žilo, milovalo ....

Vaši Siorakové jsou k ženám převelice lichometní (a mně jako ženě, to velmi imponuje :-), dnes bychom prostě řekli, že mají jednoduše nadání, jak velice velmi úspěšně sbalit ženu :-) ... a jejich strategie jsou nadmíru úspěšné :-)

„Chlapci, ona je malá brunetka zakulacená všude, jak má být a má hnědé oči se zlatými záblesky. Ach ty vóči ...“

... a to vše navzdory době, ve které žijí, kdy křesťanství nepřiřklo slasti snad téměř žádné důstojenství ...

... a tohle činí Vaše vyprávění po všech stránkách příjemným a naprosto neodolatelným :-) ... a já už se velice velmi těším na další setkání ... Vaše oddaná spanilá čtenářka :-)

kristleko
14.01.2015 5 z 5

Napínavý, strhující, zábavný a nesmírně barvitý příběh o univerzitních studiích dvou mladých šlechticů v Montpellieru. Druhý díl (na rozdíl od prvního, spíše stylizovaného do kroniky rodu a vzpomínek na dětství) si daleko méně všímá historických událostí a naopak se soustředí na osudy obou dospívajících hrdinů – horkokrevného a „fraucimorem posedlého“ Petra a mírného a prostoduchého Samsona. Na pozadí erotických zážitků, rozverných historek ze studentského života a četných provinění proti zákonům božím i světským se však odehrává cosi významnějšího. Zdánlivý mír netrvá dlouho, velké dějiny pomalu probublávají příběhem a v závěru knihy vyvřou na povrch v plné syrovosti náboženských (občanských) válek 16. století. Ať už jde o výjevy slastného života či válečných ohavností, jsou popsány tak poutavě a výpravně, že čtenáře do příběhu doslova vtahují. (9/10)