V bažinách Ardistanu

V bažinách Ardistanu https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188676/bmid_v-bazinach-ardistanu-65c893ab994bc.jpg 3 36 3

Kara ben Nemsi efendi a jeho věrný přítel Halef Omar prožívají další ze svých dobrodružství: V Říši stříbrného lva VII

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Levné knihy

Ardistan und Dschinnistan: Ardistan , 1907

Kakho-Oto
05.11.2023 2 z 5

Bohužel, tomuto svazku nemohu udělit ani tři hvězdičky. Celkem se mi líbila první a předposlední kapitola, ale zbytek mě převážně nudil, děj je nejenže strašně naivní, ale také se velmi vleče. Jedná se o mysticky a symbolicky laděný pacifistický román odehrávající se ve smyšlených zemích Orientu. Dnes bývá dvousvazkový román Ardistan a Džinistán často dokonce označován za fantasy dílo Karla Maye. To všechno však pro mě osobně neznamená, abych román hodnotil jinak, než to cítím. Takže Karel May byl a je autorem klasické dobrodružné literatury, ale jeho pozdní vážně míněná díla nehodnotím příliš vysoko a nechápu, že je někdo považuje za vrchol Mayovy tvorby. Uvidím, jak mě bude bavit závěr cyklu, který Laser zařadil do svazku Na hoře Alláhově. Moc si od toho však neslibuji. Hodnocení svazku V bažinách Ardistanu: cca 45 %.

o_mega
16.06.2020 1 z 5

Naivita sa mení na absurditu.

hemrbinladin
18.11.2011 3 z 5

Stejně jako u série "Ve stínu Padišáha", tak i zde musím hodnotit celou sérii. Ze začátku se děj krásně rozvíjí a slibuje i v dalších dílech spoustu překvapení. Téměř v každém díle zůstane něco nevyřešeno na potom. Děj krásně plyne a rozvíjí se v spoustu napínavých dobrodružství. Bohužel po dopadení pašeráků se děj pomalu začíná drobit a Kara už nevítězí silou a důvtipem při spoustě dobrodružných akcí, ale spíš své soky vyřídí tím, že je přemluví. Navíc jsem v posledních dílech musel spoustu stránek přeskočit, protože autor se zde sálodlouze zabívá křesťanstvím a smrtí, což u dobrodružné literatury nijak nepotřebuji. (právě v této knize už se děj začíná trochu rozplizávat)

Karel May
německá, 1842 - 1912