Růže ze Šírázu

Růže ze Šírázu https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43836/bmid_ruze-ze-sirazu-65c8872c9533b.jpg 4 43 3

Kara ben Nemsi efendi a jeho věrný přítel Halef Omar prožívají další ze svých dobrodružství: V Říši stříbrného lva VI.

Kakho-Oto
26.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Zatím hodnotím pouze první tři kapitoly, poněvadž od čtvrté kapitoly se jedná již o děj cyklu Ardistan a Džinistan, nikoliv o cyklus V říši stříbrného lva. Nejprve byly domluveny podrobnosti závodů, ve kterých bylo o vítězích čtenáři předem jasno. Totéž se dá říct o způsobu, jakým nakonec byla poražena a zničena organizace "stínů" a vůbec všichni nepřátelé Džamikunů. Hodnocení mi tak vychází na čisté tři hvězdičky, tj. 60 %.
Dodatek z 31. 10. 2023: Zbývající kapitoly knihy, tj. začátek románu Ardistan a Džinistan, jsou o trochu lepší. Čtenář je uveden do nového mysticky laděného příběhu a neví přesně, co ho čeká. Poslední kapitola svazku Růže ze Šírázu (Vězeň na ostrově) je vrcholem této knihy. Hodnocení posledních pěti kapitol knihy i celého svazku Růže ze Šírázu: 65 %.

o_mega
13.06.2020 2 z 5

S poľutovaním konštatujem, že otravnosť sa zvyšuje s pribúdajúcimi knihami tejto série. Dobrodružstva ako šafránu, za hrsť akcie a otravných prvkov pribúda. Rádobyvtipné žiaľ viac trápne žvatlanie, moralizovanie, filozofovanie o viere, smrti či kadečom ďalšom a samozrejme zdĺĺĺĺhavééééé opisovanie každého lístočku. Musím preskakovať stále častejšie. Veru takto si ja MAYovky z detstva nepamätám. Na Vinetu-ovky toto nemá ani omylom. Neverím, žeby toto niekoho mohlo baviť.

hemrbinladin
18.11.2011 4 z 5

Stejně jako u série "Ve stínu Padišáha", tak i zde musím hodnotit celou sérii. Ze začátku se děj krásně rozvíjí a slibuje i v dalších dílech spoustu překvapení. Téměř v každém díle zůstane něco nevyřešeno na potom. Děj krásně plyne a rozvíjí se v spoustu napínavých dobrodružství. Bohužel po dopadení pašeráků se děj pomalu začíná drobit a Kara už nevítězí silou a důvtipem při spoustě dobrodružných akcí, ale spíš své soky vyřídí tím, že je přemluví. Navíc jsem v posledních dílech musel spoustu stránek přeskočit, protože autor se zde sálodlouze zabívá křesťanstvím a smrtí, což u dobrodružné literatury nijak nepotřebuji

Karel May
německá, 1842 - 1912