V ráji šumavském

V ráji šumavském

Román zachycující hospodářskou změnu v životě obyvatel Šumavy po vichřici roku 1870.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32174/v-raji-sumavskem-32174.jpg 4.575
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Jos. R. Vilímek

Dáma s hrnstjm

Šumava, jak bych ji chtěla na vlastní oči vidět a osobně procházet! Od krásných popisů lesní divočiny mě rušila ta potvora dějová linka, která zrovna musela být tak moc zajímavá! :) Realistická, skoro až mikrohistorická sonda do šumavského života v kůrovcových letech, bez příkras a zamlčování nepěkných skutečností a lidských vlastností, každodennost šumavských hospodářů z různých úhlů pohledu, konflikt morálky a bezuzdnosti. Psáno krásným jazykem o krásném místě i době, ale přiznávám své velké zaujetí pro Šumavu i 19. století.

Marika Vanova

Moc krásná přehlídka šumavské krajiny a lidského života v něm. Svým dílem je tu i zaznamenána postava Rankl Sepp, o kterém jsem už slyšela při pobytu na Kvildě.

vikidala

Velmi krásné popisy krajiny, až tam chce člověk znovu být.

maryzka
03.09.2017

Jen stručně. Kdyby autor nepsal o Šumavě a o tomto kraji tak by to byli vesnický romány typu Raise apod. Jenom v jednom se to liší a to v oblasti. V těchto oblastech a především nepřístupných byl život o hodně drsnější.

KnihovniceVěra
15.08.2017

Klasický vesnický román, hlavně grunt a peníze ..... místy jako kdybych slyšela vyprávět a nadávat svého dědečka.
Kdyby jen Klostermann tušil, že šumavský les znovu naroste a kůrovcová kalamita se bude po více než 100 letech opakovat! Co by asi napsal o současném Národním parku Šumava, ekologických aktivistech, byrokratech, a o morálce těch, kdo na tom zbohatli?

Blue
20.07.2017

Poctivá literatura, klasický realistický román, osobně ale raději čtu něco optimističtějšího. Vyznění knihy je poněkud temné, bezútěšné, ale takový byl příběh, který nám byl vyprávěn. A dobře.

berau
06.07.2017

Klostermann možná nechtěně svým románem vytvořil působivou sociální sondu do života venkovského obyvatelstva 19 st. na Šumavě. Když se všeobecně usuzuje, že naše dnešní společnost prochází velkým morálním úpadkem, tak Klostermann odhalil průvodní jevy upadajících společenských hodnot už před více jak 140 lety. Zatímco doposud skromně žijící obyvatelstvo bylo téměř ve všem soběstačné, s příchodem "broučkového ráje" objeví zvrácenou hodnotu peněz, se kterou se nedokáže popasovat a zcela podlehne iluzi, že více peněz bude znamenat více štěstí... Celé dílo se uzavírá přesně v tomto naivním duchu tragickým koncem jedné z hlavních postav.

Lili2
22.04.2017

Čtivá kniha, i zde nalezáme specifické slovní obraty: "Vari z cesty ty bídáku, tebe nehledám!" A ty lidské osudy...Nic méně, kdybych mela tuto trilogii ohodnotit co do čtivosti od nuly do trojky, tak Ze sveta lesních samot - 0, V ráji šumavském - 2, O srdce člověka - 3 - pro mě nejčtivější a jedna z nejhezčích knih, jaké jsem kdy četla.

Eicherik
06.11.2016

V ráji šumavském je román odehrávající se v jednom z nejkrásnějších a také nejtajemnějším koutu naší země. V místě, kde hrozí neznalému člověku mnohá nebezpečí. Stačí sejít z cesty, zabloudit v zimě a nebo třeba být po dešti na nesprávném místě. V této knize sledujete po dobu zhruba šesti let osudy několika lidí, kteří v této lokalitě žijí a kterým do života zasáhl zlatý brouček. Postavy jsou mistrně zpodobněny a člověk hltá stránky, aby se dověděl jaký osud je čeká.

ondrula
12.09.2016

Zřejmě vrchol Klostermannova románového díla. Původní archaická čeština konce 19. století, kterou autor psal, skvěle doprovází atmosféru drsné Šumavy, jejíž úchvatné popisy jsou opravdovým klenotem. Osudy jednotlivých postav jsou dramaticky poměrně zdařile vykreslené, páteří příběhu je však samosebou furiantství a domýšlivost Podhamerského. Postava Rankla Seppa zas má skoro až biblické parametry. Klostermann nezastírá, že píše o Němcích a v jedné úžasné pasáži se dokonce dojemně vyznává z myšlenky, že šumavskému Němci je český sedlák z nížiny mnohem bližší nežli cizí element bavorský.

AntikvářPraha4
17.08.2016

Velmi dobrá kniha. Oceňuji hlavně 2 věci:
1) "Kdyby! Kdyby! - Honil bycha jen což, rval se s tím osudným bychem, hledě ho zabíti, zardousiti, zničiti. Bych se nedal, vymykal se mu, šklebil se naň úsměšně, posupně."
Je to napsané specifickým stylem, který je nezvyklý a mě se velmi dobře čte. Příjemná změna oproti "běžně" napsaným knihám.
2) Klostermann byl dobrý psycholog a pozorovatel, jeho postavy jsou zajímavé a uvěřitelné. Zkrátka člověk si je oblíbí, každá postava je jiná.

Harry
05.11.2015

Román znalce Šumavy není nijak veselý - taková byla i doba, kterou K.K.popisuje, přestože se díky "zlatému broučku" kůrovci "topili" místní obyvatelé v penězích. Většina z nich ale doplatila na to , že to nebylo nastálo a že podlehli klamné iluzy. Paradoxně vydělávali na zkáze svého prostředí a přáli si, aby "zlatý brouček" řádil co nejdéle...Autor popisuje osudy lidí, mnohdy i tragické a nesmlouvavé vztahy rodičů a dětí, pokud se jednalo o vypořádání majetku. A samozřejmě Klostermann umí nádherně vypodobnit krásu šumavské přírody, která však dokáže ukázat i krutost (zima, bouře, bažiny, prales ,...).

Angel_Castiel
12.01.2015

Tuhle knížku jsem si zcela náhodně půjčil ve školní knihovně kvůli krásnému starému obalu, aniž bych o ní nebo o autorovi cokoliv věděl. Takže jsem byl velmi příjemně překvapen. Je to psáno krásným jazykem a z každého řádku je cítit, že měl autor Šumavu opravdu rád.

shmaic
20.01.2014

Skvělé čtivo. Měl jsem strach, že jako znovuzačínající čtenář po několikaleté odmlce tohle nestrávím, ale ty obraty jsou tak nádherné... Třeba "krvácel jako zraněný zubr" :-)

Joges
05.03.2013

Nádherná románová sonda do doby devatenáctého století tzv. zlatého broučka (kůrovce) mezi šumavské rodiny. Klostermannův hrdina tu často bojuje s přírodou i s protivenstvím osudu. Kniha částečně připomíná ságu od Gulbranssena (Věčně zpívají lesy atd.).

Alix

Život na Šumavě v období "broučkovského ráje", kdy se těžbou dřeva daly vydělat neskutečné peníze. Ovšem za cenu těžké dřiny a někdy i života. Romantiku tady nehledejte.