V plesových střevíčkách sibiřským sněhem

Lotyšská autorka sepsala příběh svých rodičů, vyhnaných Stalinem na Sibiř. Předstupuje před čtenáře s dojemným osudem svých blízkých, které byly proťaty mocí, násilím, arogancí, nekulturností, neúctou k právu a spravedlnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31933/v-plesovych-strevickach-sibirskym-snehem-31933.jpg 4.436

Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos (2003)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Kasal Lubor

rajen

Silná kniha. Odhalí kus Lotyšské historie, ale především osud jedné Lotyšské rodiny, která skončila ve vyhnanství na Sibiři. Je kruté sledovat, jak jim ten zrůdný režim zničil život, zpřetrhal rodinné vazby, jak byla vlastně tato země dvakrát násilně okupována. Detaily ze života ve vyhnanství jsou fakt silné kafe. Ukazuje se zde v plné míře, jak komunismus opovrhoval životem, důstojností a lidskostí. Pro ty, koho zajímá tato část historie je kniha velmi čtivá a odhalí málo známá fakta. Doporučuji.

VladkaBU

... drsný příběh. Život na Sibiři vyžadoval velkou sílu, aby lidé vyhnaní tam přežili v hrozných podmínkách. Jen ty popisy politické situace bych zkrátila

evask

Neuvěřitelné, co všechno jsou lidé schopni vydržet. O Lotyších jsem toho moc nevěděla a ráda jsem se tedy dozvěděla něco nového. Taky mě zaujaly koncovky lotyšských křestních jmen a ještě více mužských a ženských příjmení, viz rodokmen předků autorky. Knížka “V šedých tónech” (podobné téma) je o něco čtivější, ale i tady dávám plný počet bodů.

marimari

Příroda je ve své podstatě drsná, má své zákonitosti a všechno má své místo. Ale to, co dokáží lidé dělat druhým lidem je nepochopitelné. Tato kniha ve mně zanechala hluboký dojem a obdiv nad schopností překonat všechny ty hrůzy a mít sílu k dalšímu životu. Kniha by měla být součástí doporučené literatury ! Pro každého by mělo být alarmující, když skupina jednotlivců rozhoduje ,, v zájmu všeho lidu " a má jasno v tom, co je pro ostatní nejlepší. Jen víc takových dobře zpracovaných skutečných událostí z historie a učit se lépe využívat svůj mozek při pohledu a hodnocení všeho kolem nás!

Evan28
22.07.2017

Nádherná kniha.

Mijagi
05.02.2015

Kvalitně a čtivě sepsaná mrazivá výpověď líčící události, na které by se nemělo nikdy zapomenout!

"Lidé jedli úplně všechno. Trávu, stromovou kůru, kopřivy, shnilé brambory, lněná semínka, žáby, mršiny. Žaludek se vzpíral tomu obrovskému množství dušených kopřiv a jiných náhražek a pozřená potrava opouštěla tělo téměř netknuta. Pražená lněná semínka omamovala a člověk po jejich požití upadl do stavu jakéhosi polobezvědomí. Hlad však byl tak strašlivý, že když vyhnanci spatřili ve svých výkalech nestrávená semena, byli připraveni je omýt a znovu je sníst."

"Po zabavení věcí byli vězni zahnáni do dřevěných baráků. Tam na nešťastníky čekaly holé dřevěné pryčny, jejichž spáry sloužily jako úkryt pro vyhládlé štěnice. Jakmile hmyz ucítil lidské teplo, ožil a po tisících se vrhal na příchozí. Baráky byly špinavé a všude po podlaze se válely odpadky. Pod palandami se skladovalo dřevo. Přestože se v zimě po celý den topilo v kamnech, pokrýval stěny baráku led."

Melanka
01.02.2013

Neuvěřitelné, co lidé dokážou přežít. Zajímavá a poučná kniha. Síla.

LinKa
29.01.2013

Moc zajímavá knížka - četla jsem ji s otevřeným zeměpisným atlasem na stole. Smutné a poučné čtení - doporučuji.

Sibiř Pobaltí, Baltské státy Lotyšsko Sovětský svaz stalinismus gulagy druhá světová válka (1939-1945)

Autor knihy

Sandra Kalniete