V pekle plynových komor

V pekle plynových komor https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39223/bmid_v-pekle-plynovych-komor-a7T-39223.jpg 5 799 199

Podtitul: Svědectví přeživšího člena osvětimského sonderkommanda „Až doted’ jsem to nikomu nevyprávěl. Je to tak tíživé a děsivé, že mluvit o tom, co jsem viděl, mi stále dělá potíže…“ Autentické svědectví někdejšího člena židovského sonderkommanda v Osvětimi – jednoho z mála těch, kteří osvětimské peklo přežili, a jediného, kdo podal ucelenou pravdivou výpověď o smrticí mašinérii, které musel sloužit. Shlomo Venezia se odvážil otevřeně popsat i ty nejděsivější stránky své „práce“ a vynesl na světlo šokující podrobnosti, jež odhalují spáchaný zločin v celé jeho obludnosti. Jak konstatuje spoluautorka knihy Béatrice Prasquierová, Veneziovo svědectví je historický dokument, který vrhá světlo na nejtemnější stránku našich dějin.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Rybka Publishers

Sonderkommando - Dans l´enfer des chambres á gaz , 2007

LaKrec
09.03.2024 5 z 5

Autentické svědectví člena židovského sonderkommanda v Osvětimi. Působil v krematoriu jako stříhač vlasů. To co zažil ve svých cca 21 letech ho poznamenalo na celý život.
Kniha je napsaná formou rozhovoru což ji přidává na autenticitě. Ilustrace francouzského malíře Davida Olèra zvyšují celkový dojem a dokreslují hrůzy, které se tam odehrávaly...

matogeminimato
22.11.2023 3 z 5

Čo o tejto knihe napísať? Smútok,bolesť, nemohúcnosť. To sú asi najčastejšie pocity pri jej čítaní.Príbeh gréckeho žida ktorý sa dostane do Osvienčima a bude členom sonderkomanda. Bude ,,sprevádzať" ľudí na popravy a do plynových komôr... Zažije neskutočné utrpenie a aj keď sa zachráni a dožije vysokého veku, nikdy už nedokáže byť šťastný ani sa usmiať. Jeho rodina sa až po dlhych rokoch dozvie o tom že bol v koncentračnom tábore, keď začne prednášať na školách o tom, ako prežil peklo....

katerina0699
09.11.2023 5 z 5

Velmi zajímavá kniha trochu z jiného úhlu, určitě stojí za to si ji přečíst!

Maanna
14.09.2023 5 z 5

V záplavě všech možných současných srdceryvných beletristických zpracování tahle kniha nepůsobí tak prvoplánově na slzotvorné kanálky. Je to ale o to mrazivější svědectví člověka, který viděl, přežil a svým způsobem nikdy z plynových komor neodešel. To pro mne možná bylo na tom svědectví nejsilnější.

fanous21
30.08.2023 5 z 5

Název knihy, který nepřehání. Další z řady svědectví přeživších (především se zdravým rozumem, což je takřka k neuvěření) jednu z největších ohavností dějin.

kamila5406
30.07.2023 5 z 5

Úžasně sepsané, silný příběh z jiné strany pekla.

rumund
21.07.2023 5 z 5

Bylo to šílené, bylo to neskutečné a dodnes neuvěřitelné. Ale bohužel to bylo! Autentické svědectví Shloma Venezia, přeživšího z Osvětimi a přímého svědka při likvidaci židů v tomto táboře smrti. Silná kniha navíc doplněna skvělými malbami, z tehdejší dennodenní reality, dalšího přeživšího Davida Olera.

ka.dudk
25.06.2023 5 z 5

Čirá hrůza. Zařadila bych mezi povinnou četbu všem lidem. Budiž nikdy nezapomenuto všem osudům Holocaustu.

Balenka
14.05.2023 5 z 5

Toto je asi emotívne najsilnejšia kniha akú som v živote čítala. Povinné čítanie pre každého, a to pravidelne každých pár rokov, aby sa naozaj nikdy nezabudlo.

ivana1924
31.03.2023 5 z 5

Nevím co napsat...plný počet za to, že pokud knihu vezměte,tak ji nepustíte, dokud nedočtete. Ale to mám ostatně u všech knih tohoto tématu. Neuvěřitelné, odporné.... pravdivé :(

Jacinda123
15.02.2023 4 z 5

Ľudská zloba nemá hraníc a život hrdinu tejto knihy je toho dôkazom.

Jochen77
19.12.2022 4 z 5

Surové, kruté a odlidštěné. Sám si říkám, jak se lidé, co tímhle prošli vůbec dokázali vypořádat s dalším životem? Po tom všem, bez svých blízkých a s tím, že skoro všichni, kteří vhazovali nebo vyráběli Cyklon B, stříleli a jinak vraždili si užívají civilního života. Jak se vůbec mohly miliony těch, kteří prošli peklem front a koncentráku se vším vyrovnat a normálně žít? Dnes se vrátí voják po půl roce z Afgánistanu a běhá kolem něj tým psychologů a terapeutů. Bylo to peklo, tyhle knihy je nutné dostat do seznamu povinné četby v rámci základního a středního školství.

petra4080
11.12.2022 3 z 5

Odehrava se vevstejnem tabore jako cast klihy Mengeleho devce. Vse se krasne doplnuje a je vypraveno z jineho pohledu.
Vypraveni je relativne strucne a odosobnene.

militu
22.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha, přečtená jedním dechem, ale ten obsah... Velice těžké téma, každopádně stojí za přečtení.

NemcovaKN
08.08.2022 5 z 5

Kniha je napsána formou rozhovoru a samotnou mě překvapilo, jak dobře se četla.
Kolikrát jsem si ani neuvědomovala, kolik Shlomovi bylo let, když byl deportován a žasla jsem nad tím, jak to všechno dokázal přežít. Je to neuvěřitelné.

A opět musím napsat, že je nepochopitelné, že vůbec k něčemu takovému v dějinách docházelo.

Lena79
03.06.2022 5 z 5

Jak hodnotit tuto knihu? Napadá mě věta, "pěkná kniha o nehezkých věcech". Přečetla jsem spoustu očitých svědectví přeživších holocaust, ale myslím, že toto jediné bylo podáno formou rozhovoru.

podko_lenka
12.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Silný příběh bezstarostného mladíka, kterému byl ukraden svobodný život a stal se z něj člověk bez silnějších emocí, které by mu neumožnily přežít pobyt v koncentračním táboře. Přesto neztratil určitý smysl víry a po ukončení války byl schopný založit rodinu, vážit si své ženy a uvědomit si její sílu a pochopení.
Oceňuji vyprávění bez zaujetí a popis toho, jak se měnila jeho nátura, pocity, jak se přizpůsoboval prostředí. Je cítit, že z něj vyprchal cit. A přesto (spíš právě proto) není cítit zášť.
Obdivuji, že neměl potřebu po skončení války potřebu říct svým nejbližším, co zažil a celé půlstoletí to nosil v sobě. Málokdo z nás si dokáže představit, jaké démony v sobě takový člověk nosí.
Ač se mi nechtělo do čtení Historického kontextu, teď vím, že jen tuto část si přečtu za čas ještě jednou.
Přečetla jsem několik knih s touto tematikou a svěděctvím z táborů 2. sv. války. Tahle ve mně ale zanechává velkou stopu. Určitě ji budu mít ještě nějakou dobu v hlavě.

AlbionFoxyFox
07.05.2022 5 z 5

Perfektně napsaná kniha bez příkras, po mnoha podobných jsem ocenila i historické souvislosti Řecka za války a nesmírně na mě zapůsobily doprovodné obrazy. Nejsilnější moment knihy pro mě bylo vyprávění o přeživším miminku v komoře, neboť v tu chvíli jsem kojila svou 3 měsíční dceru a byť mám za sebou velkou řádku knih o holocaustu, v tento moment to se mnou velmi otřáslo.

petym
24.04.2022 5 z 5

Tak toto byla moje první kniha s takovouto tématikou. Neuvěřitelně silný obsah knihy. Četlo se to jedním dechem a moc hezky je kniha napsaná. Hrozné zvěrstva čeho se dopustili. Tady nejde jinak než plný počet hvězd.5*.

nicolettkaa
02.04.2022 5 z 5

Přestože všichni známe historická fakta a víme, že vše o čem Shlomo Venezia vypráví, se opravdu stalo, mám problém uvěřit, čeho všeho byl člověk schopen.
Obdivuji ho, že po tolika letech, kdy ho nikdo poslouchat nechtěl a nevěřil mu, ještě dokázal nejhorší chvíle svého života, které si my nedokážeme ani představit, popsat a vyprávět široké veřejnosti. Čest jeho památce.

koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) holokaust, holocaust

Autorovy knížky

Shlomo Venezia
italská, 1923 - 2012
2010  95%V pekle plynových komor

Kniha V pekle plynových komor je v

Přečtených1 164x