V pekle plynových komor

V pekle plynových komor https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39223/bmid_v-pekle-plynovych-komor-a7T-39223.jpg 5 799 199

Podtitul: Svědectví přeživšího člena osvětimského sonderkommanda „Až doted’ jsem to nikomu nevyprávěl. Je to tak tíživé a děsivé, že mluvit o tom, co jsem viděl, mi stále dělá potíže…“ Autentické svědectví někdejšího člena židovského sonderkommanda v Osvětimi – jednoho z mála těch, kteří osvětimské peklo přežili, a jediného, kdo podal ucelenou pravdivou výpověď o smrticí mašinérii, které musel sloužit. Shlomo Venezia se odvážil otevřeně popsat i ty nejděsivější stránky své „práce“ a vynesl na světlo šokující podrobnosti, jež odhalují spáchaný zločin v celé jeho obludnosti. Jak konstatuje spoluautorka knihy Béatrice Prasquierová, Veneziovo svědectví je historický dokument, který vrhá světlo na nejtemnější stránku našich dějin.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Rybka Publishers

Sonderkommando - Dans l´enfer des chambres á gaz , 2007

Jitty82
06.05.2020 5 z 5

S tématikou holokaustu jsem přečetla již mnoho knih, ale musím říci, že tato je pro mne doposud nejtíživější a nejbrutálnější. Hluboce mě zasáhla a silně mnou otřásla. Poslední věty Venezia hovoří za vše.

,,(...) Život. Pak už jsem nikdy nežil normálně. Nikdy jsem se nemohl tvářit, že je všechno v pořádku, a jít si jako ostatní bezstarostně zatancovat, za zábavou... Všechno mě vrací zpátky do tábora. Cokoli dělám, cokoli vidím, v mysli jsem pořád na tom samém místě. Jako by mi ta ,,práce”, kterou jsem tam musel dělat, nikdy nevyšla z hlavy celá...
Z krematoria člověk nikdy nevyjde celý”.

Děkuji panu Veneziovi, že našel odvahu předat nám své vzpomínky, abychom nezapomněli.

Lotka
03.05.2020 4 z 5

Autentická výpověď autora formou rozhovoru.

kiki11
19.04.2020 5 z 5

Příšerné, nechutné, mrazivé. Nikdy nepochopím, kde se v lidech mohla vzít taková nenávist, že se mohli chovat jako zrůdy, jak mohli bez špetky lítosti zabíjet všechny ty nevinné lidi, malé děti... Neskutečně odporná doba. U knih o holokaustu si člověk nejvíce uvědomí, jak se dnes máme dobře.

ivoiro
12.04.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl na dva zátahy. Co k ní napsat? Strašné, strašné, strašné, kam až může lidstvo padnout. Ty zvěrstva snad ani není možné vymyslet. Knihu bych nařídil jako povinnou literaturu pro dospívající mládež. Je potřeba, aby mládež věděla, že kromě pohádkových Hvězdných válek zde byla i válka skutečná, která přinesla tyto hrůzy. Ty se již nikdy nesmí opakovat. Na tuto dobu se nikdy nesmí zapomenout!!!

PanTydlitát
03.04.2020

Eh. Mám úplně sucho v krku! Děsivé.
Co všechno ti lidi neměli a stejně přežili a my, MY, co bychom měli být rádi za dobu, ve které žijeme, si stěžujeme, že nám na Facebooku dal někdo palec dolů. Tu knihu ani nehodnotím, protože je mi těžko
u srdce, když bych měla říct že kniha je pěkná. Ona pěkná je, ale my si ji tu čteme pěkně v teplíčku, s kakaem a marshmallows , a autorovi ve stejnou chvíli před 80lety zel žaludek prázdnotou.
Nestačím se divit, co ti náckové dokázali napáchat.

Uf!

martineden
28.02.2020 5 z 5

Děsivé svědectví, které ukazuje na šílené a promyšlené zabíjení v Osvětimi.

Lucie985
28.02.2020 5 z 5

Moc pěkné a smutné.

katka3118
19.02.2020 5 z 5

Moc hezké

Easenka
19.02.2020 4 z 5

Výpověď Shloma Venezia Žida, který přežil koncentrační tábor za druhé světové války. Příběh je napsaný formou rozhovoru se Simon Veilovou a pojednává o krutosti toho místa, lidech a situací, které musel řešit.

Dyrmon
05.02.2020 5 z 5

Opravdu síla kam je až schopná zajít lidská mysl. Děsivý pohled vyjádřený tím nejhodnotnějším svědkem činů koncentračních táborů. Bude vás mrazit čím vším si museli ty lidi projít. Představte si že by jste na jejich místě byli vy, to je něco naprosto šíleného.
Tato a další podobné knihy jsou podstatným varováním a měli by se číst pravidelně, aby se už podobné hrůzy nikdy neopakovaly.

Srni
28.01.2020 5 z 5

Obdiv a díky panu Veneziovi, že dokázal vše, co prožil předat dalším generacím. Hrůza, bezmoc a bolest, kterou musel snášet každý den nejen v koncentračním táboře ale až do konce svého života je nepředstavitelná.

2512
27.01.2020

Zcela bezpečně nejautentičtější čtení o holocaustu, které mi prošlo rukama. Žádná jiná kniha vám nepředá tak autentický zážitek, jako rozhovor přeživšího sonderkomanda, kterého našla mladá historička, a který se po konfrontování s realitou se rozhodl, že už nebude svou historii tajit, ani před rodinou, a odjel do kavárny v Římě, kde se celý rozhovor odehrál. Silnější ta zpráva už být nemůže.

MartinKaunowa
25.01.2020 5 z 5

No, drsné čtení. Několikrát jsem knihu při čtení zavřel a zahodil. K tomu nemělo lidstvo nikdy dopustit.

Radunnie
25.01.2020 5 z 5

Neuvěřitelné, jak hluboko musela klesnout lidská důstojnost. Neuvěřitelné, že se najdou tací, kteří holokaust a jeho hrůzy zpochybňují.
Díky za každé další svědectví, za statečné znovuotevření ran těch, jichž se toto téma bytostně týká, kteří nemají šanci zapomenout. Ani my díky nim nezapomeneme.

pedobro
20.01.2020 5 z 5

Snad to nevyzní divně, ale Holocaust je mým oblíbeným tématem. Ať už jde o obecná historická fakta, nebo knihy postavené na příbězích přeživších... Díky nim mám možnost uchopit tuto tématiku z různých úhlů pohledu. Opravdu mě baví srovnávat si pak v hlavě poznatky slovenské či maďarské Židovky, polských Židů, našich krajanů či Řeka a člena Sonderkommanda v jedné osobě, jako v případě S. Venezii. Každý příběh, který jsem četla je ojedinělý, všechny však mají jedno společné... prohlubují můj vděk za dobu v níž mohu žít a nepochopení vůči době, jež je (doufejme) minulostí...
Bonusem této knihy jsou kresby Davida Olèra, o jehož existenci jsem, přiznávám, neměla dosud ponětí a o němž bych ráda zjistila víc...

ivettfox
11.01.2020 5 z 5

Velmi dobrá kniha, ikdyž "zvláštní zacházení" se mi líbilo víc.

SSTknihy
08.11.2019 5 z 5

"Z krematoria člověk nikdy nevyjde celý," říká Shlomo Veneia, muž, který přežil a podal osobní svědectví o neskutečných hrůzách, kterých byl svědkem, jako člen speciálního sonderkommanda v koncentračním táboře v Osvětimi. Každodenní práce u plynových komor a spalovacích pecí byla tak děsivá, že o svých zážitcích dokázal promluvit až téměř padesát let po válce. Jeho svědectví je věcné, bez emocí, přesné a neuvěřitelně působivé.
Byla jsem se podívat v Březince, stála na místě bývalých krematorií a vnímala tichou děsivost toho místa. Čtení knihy pak bylo o to působivější. Je dobře, že podobné příběhy jsou zaznamenány. Nemělo by se nikdy zapomenout.

1Booklover
24.10.2019 5 z 5

Miluji knihy tohoto tématu a ani s touto knihou jsem nešlápla vedle.
Kniha je pravdivé vyprávění Shloma Venezii, který byl deportován do Osvětimi a následně se stal členem sonderkommanda. Viděl to nejhorší, co se v táboře odehrávalo, a to plynování a následné pálení lidí z transportů.
Kniha je vedená jako Shlomova výpověď na kladené otázky. Musím říct, že díky tomuto je kniha ještě osobnější. Je to jako kdyby Shlomo hovořil přímo k Vám.
Příběh je opravdu silný, bez jakékoli úpravy. Prostě ,,syrový."
Chvílemi se mi dělalo opravdu špatně. Tato kniha je asi nejsilnější a nejděsivější, kterou jsem zatím kdy četla.

Olous1
05.10.2019

Odkládám, bohužel na mě je to moc silná káva. Hrozně moc moc smutné.

Cecylus
19.09.2019

Moje asi pátá "osvětimská" kniha.
Musím se přiznat, že od té doby, co jsem začala číst tyhle knihy, a tohle téma studovat blíže, jsem se hodněkrát přistihla, jak u jídla přemýšlím o tom, jak by ty nebohé duše byly vděčné za jediný hlt toho jídla. Od to doby už si na jídlo neštěžuju ( psala už jsem to myslím v komentáři ke knize NARODILI SE, ABY PŘEŽILI).

Začala jsem si vážit tolika věcí. A mnohem víc se těším na lidi, které mám ráda.
Myslím, že by si to měli přečíst všichni lidé středoškolského věku.

Jsem člověk s notným sklonem k černému humoru, ale v roce 2016 v Osvětimi mě před tou bránou veškerý elán přešel. A odolala jsem touze vyfackovat dvě nástiletá děvčátka, která si před tím kovovým nápisem nad branou dělala vysmátá selfíčka.
Na tom místě je ta smrt a ten strach tak zakořeněná, že tam je hrozně, i když je slunečný jarní den.

Až o víkendu přijedu domů, obejmu naše, bráchu a synovečka, a dám si na snídani chleba s máslem a s medem. Považuju to za veliké štěstí.

koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) holokaust, holocaust

Autorovy knížky

Shlomo Venezia
italská, 1923 - 2012
2010  95%V pekle plynových komor

Kniha V pekle plynových komor je v

Přečtených1 164x