V pasti

V pasti https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291023/bmid_v-pasti-neotvirej-oci-nebo-zemres-yma-291023.jpg 4 785 238

Bird Box série

TAM VENKU NĚCO JE… Něco děsivého, co člověk nesmí spatřit. Stačí jediný pohled – a podlehneš smrtelnému násilí. Nikdo netuší, co to je ani odkud to přišlo. Pět let poté, co všechno začalo, zbývá už jen hrstka přeživších – včetně Malorie a jejích dvou malých dětí. Malorie žije v opuštěném domě poblíž řeky a už dlouho sní o tom, že uteče někam, kde snad bude s rodinou v bezpečí. Cesta, která ji čeká, je však hrozivá: překonat pětadvacet kilometrů po proudu řeky v malé loďce – poslepu. Stačí jedno špatné rozhodnutí a všichni zemřou. Něco je sleduje. Je to člověk, zvíře nebo stvůra? Ponořena do tmy, obklopena známými i neznámými zvuky, se Malorie vydává na svou hrůznou odyseu – na cestu, která ji zavede do nespatřeného světa i do minulosti, k přátelům, kteří jí kdysi zachránili život. Josh Malerman ve své úchvatné prvotině prolíná přítomnost s minulostí a nabízí čtenáři hrůzný, zároveň však nesmírně poutavý příběh zborceného světa, který budete hltat do poslední stránky.... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Zelený Kocúr

Bird Box , 2014

RadimB.
11.04.2023 5 z 5

Poprvé jsem se kouknul na film. Většinou to mám naopak. Bird box je skvěle napsaný. Mnohem lepší jak filmová předloha. Vtáhne Vás od prvních stránek a nepustí do konce knížky. Prakticky nemá žádné nudné části. Napětí a tísnivá atmosféra graduje až do konce knížky. Vřele doporučuji. Dávám všechny hvězdičky.

preciousek
01.04.2023 5 z 5

Film jsem neviděla, ale od knihy jsem se nemohla otrhnout, skvělé napsaný.... moc se těším na další díl, jdu hned do něj.

ELENtheKNIHOMOL
31.03.2023 4 z 5

Film jsem neviděla, nemám tedy s čím srovnávat.

Některé horory jsou založeny na strachu z věcí, které vidíme a některé naopak ze strachu z věcí, které nevidíme.
Bird Box je trochu jiný druh hororu,je v něm strach z věcí, které nesmíš vidět.

Je to dystopický román odehrávající se v apokaliptickém prostředí, kde lidé vidí "něco" co jejich mozek nedokáže pojmout a oni z toho šílí,nakonec umírají a dost často s sebou berou i ostatní.
Jediná možnost jak se chránit je páska přes oči a život v nevidomosti.
V knize sledujeme Malorie,těhotnou ženu, která musí přihlížet tomu,jak se svět rozpadá na kusy.Musí si najít útočiště a bezpečně porodit své dítě.
Příběh Malorie je nám vyprávěn ve dvou časových osách. Minulost,ve které se to vše pokazilo a současnost, kdy si musí se dvěma dětmi najít nové bezpečné místo.
Malerman nás ponoří do velmi omezené perspektivy hlavní hrdinky a vybuduje svět prostřednictvím všeho kromě vizuálních obrazů. Namísto toho tu máme zvuky,vůně a pocity.Přesto se mu povedlo popsat dost děsivě situaci v níž se Mal nachází.
Velmi silnou stránkou této knihy jsou postavy.Líbily se mi vztahy,které se rozvíjely mezi Malorii a ostatními lidmi v domě, zvláště ten s Tomem.
Skupinka dříve cizích lidí, která se spojila,sdílela spolu své zdroje a neustále vymýšlela způsoby jak si vytvořit v tomto světě lepší život.
Autor píše dobře a v krátkých kapitolách.
Závěr je otevřený, nevíme skoro nic až na pár teorii.
Co je venku? Co to způsobilo?
Snad mi to objasní druhý díl.

Ivan Kučera
01.03.2023 4 z 5

Mne to pripomínalo Kingovu novelu Hmla. V uzavretej budove sa ukrýva skupina ľudí. Oni sú dnu. Príšery vonku. Napriek tomu je otázne, či sa najväčšie zlo v skutočnosti celý čas zákerne neschováva dnu. Spočiatku existuje nádej, ale postupne sa vytráca. Dobrí, múdri, statoční, empatickí a rozvážni nemajú šancu proti čistému zlu, ľudskej hlúposti a pomýleným bláznom, ktorí svoje zvrátené absurdnosti vydávajú za fakty a netrápi ich, koľkým slušným ľuďom kvôli tomu zničia život. Naopak, ešte sa na tom smejú. Bird Box je skvelá kniha, nemá málo strán, ale text nie je nahusto a dej odsýpa svižne, bez výraznej stagnácie. Najskôr som videl film so Sandrou Bullock a preto sa mi nechcelo do knižnej predlohy, ale nakoniec neľutujem. Postavy sympatické, chvíľu síce trvá, kým sa rozhľadíme v zmysle, kto má s kým aké vzťahy (a je pravdou, že v niektorých postavách som mal chaos až do konca), ale potom to frčí, rútime sa dole kopcom a brzdíme minimálne. Trochu ma rušilo, že som sa až do samého konca nedokázal zorientovať v univerze „tvorov“. Niekedy máte otvorené oči sekundu a „zbláznite“ sa, inokedy ich môžete mať otvorené dlhšie a nič sa nestane. Niektorí „infikovaní“ sú pre zdravých smrteľne nebezpeční, iní ako keby však boli až tak enormne šialení, že nikoho vlastnoručne nezabijú. Iný si siahne na život, ďalší je agresor. Vlastne som nepochopil ani len to, čo presne človek uvidí, ak otvorí oči. Každý niečo iné? Majú „bytosti“ jednu konkrétnu podobu? Alebo naopak nedisponujú hmotnou vizážou a je to „nehmotné šialenstvo“? Chápem, že v tom tápu aj samotné postavy. Na svet sa z ničoho nič, bez jediného varovania, zniesla katastrofa, s akou sa ľudstvo nikdy predtým nestretlo. Nečudo, že bezpečnostné a iné štátne zložky nevedeli včas jednať a svet, ako ho poznáme, padol a ponoril sa (konečne?) do ticha. Takže má logiku, že hrdinom chýbajú základné informácie a musia k nim dochádzať nejeden raz na základne trpkej a drsnej osobnej skúsenosti. Aj tak mi to ale vadilo. A splavovanie rieky so zaviazanými očami? Každopádne, Bird Box je silná kniha s tiesnivou, mrazivou atmosférou. Nevraviac o Garym. Toto meno ma ešte dlho bude mátať v nočných morách. Čo ak je stále niekde tam vonku? A pozoruje? Po dočítaní knihy ma prekvapilo, že film sa od nej dosť líši, ale to by bolo na samostatný článok. Nie sú to zlé zmeny, vlastne mi miestami pripadali výborné v zmysle jednoduchšie a teda zrozumiteľnejšie. Naopak sa ale v knihe vyskytovali aj pasáže a nápady, ktoré mi vo filme chýbali.

Thalin
19.02.2023 4 z 5

Velmi čtivá kniha na kterou jsem se vrhla až po filmu. Dějově mě tudíž nic nepřekvapilo. Bylo to dobře napsané, i když jsem doufala, že se tady dozvím něco víc o těch tvorech. Co už. Jen Malorie mi až tak sympatická nebyla, ale příběh mi to nijak nenarušovalo.

Satyrka
12.02.2023 5 z 5

Díky mému novému způsobu rozhodování, jakou knihu si přečtu teď, protože jich mám doma plno nepřečtených, se dostalo na Bird Box.
Já jsem tak nějak tušila, že tohle by měla být bomba. A byla! Styl psaní mě ze začátku trochu překvapil, ale pak jsem si zvykla a k tomu příběhu to prostě sedlo. Přeskakování v ději mi vůbec nevadilo, dá se to stíhat sledovat úplně v klidu. Nebo v klidu... Tohle je jedna z těch knih, co musíte číst, dokud ji nedočtete. Chtěla jsem vědět, co bude dál. A ten nápad, ta myšlenka. Za mě je tenhle "konec světa" děsivější než zombíci. Žít v temnotě, mysl si s vámi pohrává, když nevidíte, co se kolem vás děje... To je daleko strašidelnější. ( Mně stačí, když ve tři ráno slyším myši v domě a kolik fantazie ty zvuky rozvíjí... ) Nikdy neuvidíte vašeho nepřítele, kvůli kterému musíte zavírat oči, ledaže by to bylo to poslední, co uděláte. Tedy... Skoro to poslední.
No... Přemýšlela jsem, kolik hvězd knize dát, a i když jsem původně chtěla dát 5 z 6, myslím, že těch 6 si to nakonec fakt zaslouží. Strhávat hvězdy za nic nechci, děj, styl psaní, postavy, i nepříjemné věci, to tam prostě sedlo.
Opět - važme si toho, co máme, nikdy nevíme, kdy o to můžeme přijít. Zároveň nám ale postavy jako Malorie nebo Tom ukazují, že je potřeba nikdy neztrácet naději. Rozhodně si pořídím i pokračování.

(MINI?)SPOILER: Nevím proč, ale doufala jsem, že na zvířata ten "tvor" nepůsobí, takže když přišla scéna s Viktorem v baru, nebylo to vůbec příjemné. Obdivuji Malorie, že dokázala nechat oči zavřené při takových těžkých situacích. To s dětmi, že jedno z nich neporodila ona, jsem začala tušit jen co do domu vstoupila těhotná Olympia. I její konec nebyl dvakrát příjemný.

Šárka88
06.02.2023 4 z 5

Velmi čtivá knížka u které musíte číst pořád dál a dál, byla jsem zvědavá co jsou zač ty tvorové. Prolínání přítomnosti s minulostí je celkem fajn, jen jsem se místy vytratila z děje. Nejvíc mi vadilo opakující se její jméno ,, Malorie” za to strhávám jednu hvězdu, někdy mi to lezlo na nervy. Určitě si přečtu pokračování.

Majuš333
31.01.2023 3 z 5

'Jak daleko může člověk slyšet?'

Pútavé, napínavé, mrazivé! Jedným slovom: Perfektné :)
Ale zvyk je železná košeľa, a tak strhávam dve hviezdičky za všetky zlé scény s hafanmi :(

'Váš strach vás udrží v bezpečí, jen abyste se mohli dál bát.'

barcamilujecist
28.12.2022 5 z 5

Nedokázala jsem knihu odložit, dokud jsem nedočetla až do konce. Jak je zezadu napsáno, úhlavním nepřítelem v této knize je vaše mysl.

mareksevc
03.11.2022 4 z 5

zaujímavé prostredie a čítanie, inak by som odprisahal že knihu pisala žena, autor (muž) vedel veľmi dobre popísať ženské pocity

boruf
29.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Styl psaní naprosto perfektní. Nemohl jsem se od ní odtrhnout.
Musím to nechat sednout .........

CharlesWard
22.10.2022 4 z 5

Naprosto luxusní záležitost.

Gilnien
13.09.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dlouho nemohla dokopat. Viděla jsem nejdřív film, takže dějově mě nemělo nic už překvapit. Ale byla to bomba. Přeskakování z přítomnosti do minulosti a zpět mě bavilo a drželo v napětí.

AkiB
12.09.2022 5 z 5

Naprosto super příběh, s radostí si přečtu druhý díl. Utíkat a nevědět před čím je naprosto bezvadný námět.
Ke konci jsem si vzpomněla na knihu Hostitel, viděla jsem tam jistou podobnost.

petra5588
18.08.2022 4 z 5

Myšlenka s nepřítelem, na kterého se nesmíte nikdy podívat, byla fakt dobrá, jen jsem si musela chvíli zvykat na poněkud strohý styl psaní, který tomu ale ve finále opravdu pasoval.

Roxxi
15.08.2022 5 z 5

Přečteno za vikend, napětí se pomalu stupnovalo až nešlo knihu odložit, i když se dal zaver ocekavat. Styl psani mi vyhovoval, naopak to dle meho presne vyjadrovalo pocity Malorie a to, co se ji odehrava v hlave. Presne takto totiz mozek ve stresu funguje. Prestoze chapu, ze deti musely byt vycviceny dobre, tak ma za prilisnou prisnost Malorie bodik sympatie dolu:-)

Leena
25.07.2022 3 z 5

Byla jsem na to hodně zvědavá, ale kniha mě až tak moc v napětí nedržela, asi to bylo i tou psanou formou, která mi moc nesedla:-(
Ale jdu na Malorie, nebotˇse chci dozvědět, a doufám, že dozvím, co jsou ti tvorové zač:-)

richard7959
10.07.2022 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která dokázala po všech těch klišé provařených konceptech zaujmout. Josh Malerman dostal skvělý nápad; vymyslet originální příběh a přizpůsobit jeho jedinečnost k vlastnímu stylu psaní. Kniha se odehrává především "za zavřenýma očima", takže se autor nemusí nijak zvlášť crcat s podrobnými popisy - o ně tu v zásadě nejde, tématem je nezaměnitelná hrůza z neznámého (asi nejsilnější ze všech lidských strachů). Děj tak rychle odsýpá, je svižný, napínavý, zajímavý, a to způsobem, že čtenář se chce dozvědět víc a víc a těžko se mu kniha odkládá. Vše postupně graduje do strhujícího finále. Tahle kniha je skutečně sui generis v hororovém žánru. Ano, daly by se textu vytknout jeho zkratkovitost a vágní popis, ale k ústřednímu tématu knihy, kdy se hlavní hrdinové musí s nebezpečím popasovat se zakrytýma očima, by se to ani nehodilo.

KateTheBlogger
29.05.2022 4 z 5

Něco tak hrůzu nahánějícího jsem snad ještě nečetla. Nejedná se totiž o žánr, kterému holduji. Také jsem neviděla film, takže jsem neměla tušení, co mě čeká. I proto mě příběh překvapil a místy mi bylo nepříjemno, úzko a nevolno. Vlastně po celou dobu čtení mi nebylo zrovna hej. Tak moc jsem se ponořila do děje. Během dvou dní jsem knihu přečetla a rovnou jdu pokračovat čtením Malorie.

Kami33
08.05.2022 4 z 5

Tajemný příběh se četl dobře, ale ... na konci jsem si připadala trochu ošizená. Čekala jsem nějaké to wau a ono nic. Nicméně pokud přijdu k druhému dílu, tak si ho přečtu. Už jen proto, aby mi vyplnil bílá místa.