V nepřítomnosti posvátného

V nepřítomnosti posvátného https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34779/bmid_v-nepritomnosti-posvatneho-1i2-34779.jpg 5 11 4

Podtitul: Selhání moderních technologií a zápas indiánských národů o přežití. Jedno z nejdůležitějších děl sociálně-ekologického myšlení devadesátých let. Autor v něm poukazuje na souvislost likvidace přírodních národů (soustředí se zejména na současné osudy původních národů Severní Ameriky a Aljašky) s masivním rozvojem moderních technologií a se stále vzrůstajícím vlivem korporací. Zdařile a pronikavě polemizuje s tezí, podle níž jsou technologie samy o sobě neutrální, a záleží jen na tom, kdo a jak je využívá.... celý text

Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: , Doplněk

In the Absence of the Sacred. The Failure of Technology and the Survival of the Indian Nations. , 1992

INT
04.01.2022 4 z 5

Velice zajímavé dílo, které ocení i technicky založený člověk pravicového smýšlení. Poukazování na problémy technologií ve vztahu k přírodě, obrovskou moc korporací i negativní účinky televizního vysílání na kritické myšlení jsou aktuální témata i dnes. Přesto v knize postrádám jistou objektivitu, která je dána silnou levicovou orientací autora.

kape97
20.06.2020 5 z 5

Velice silná kniha. Každá, kdo si myslí, že pokrok je vždy skvělý by si měl přečíst tohle. Opravdu je pokrok, vždy krokem vpřed? Nezapomněli jsem náhodou při cestě za jednoduššími zítřky na to, odkud pocházíme a že naše Matka Země je stejným živým organismem jako my a stejně tak jako o sebe se musíme starat i o ni? Jsem ráda za to, že jsem si tohle mohla uvědomit i já :)

Petanee
18.05.2020 5 z 5

Jsme tak hluboce přesvědčeni o správnosti západní technologické cesty, že jsme odhodláni "vylepšit" místní podmínky i přes námitky původních obyvatel. Vědomé nevyužití dostupné hospodářské kapacity dohání "bělochy" k šílenství. Neustále je nám předhazováno, že život je dnes snadnější, ale jaksi zapomenou dodat, že už nikoho neuspokojuje. Obsah života se smrsknul na snahu o hromadění majetku... ptáme se zde, zda ještě vůbec dovedeme naslouchat?... můžou mít lidé ještě někdy tolik času, aby se mohli zabývat sami sebou? Forma se nám prozatím stala obsahem...

Timca
14.07.2015

opět musím pochválit a děj se vůle boží jestli se nechytneme za nos a nezačneme něco už dělat !!! Je to síla

Indiáni

Jerry Mander
americká, 1936
2000  80%Čtyři důvody pro zrušení televize
2003  98%V nepřítomnosti posvátného

Kniha V nepřítomnosti posvátného je v