V melounovém cukru

V melounovém cukru https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11414/v-melounovem-cukru-11414.jpg 4 423 73

Něžný a vlídný život v komuně z melounového cukru plyne idylicky, obyvatelé jáMoru se pohybují mezi obrovskými absurdními sochami zeleniny a stovkami řek, vyprávějí si o tygrech, kteří požírali jejich rodiče a nevzrušují se skutečností, že kousek za humny leží Zapomenuté podniky - trosky technické civilizace. V komuně ale žijí i odpadlíci, kteří zpochybňují principy života v melounovém cukru a raději si pálí whisku a jsou pořád opilí. Právě jejich existence naznačuje, že životu v komuně cosi chybí. První vydání poetické prózy, která před námi otevírá podivuhodný svět, kde je všechno zhotoveno z melounového cukru. V tomto světě najdeme tygry, kteří požírají rodiče a děti učí násobilku, stovky řek se světélkujícími hrobkami, nad nimi mosty s lucernami, a o tom všem vypravuje vypravěč: "V melounovém cukru se skutky dály a naplňovaly, jako se můj život děje a naplňuje v melounovém cukru."... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

In Watermelon Sugar , 1968

SuzukiZ
18.01.2014 1 z 5

Asi jsem od knihy čekala něco jiného - asi jsem nebyla naladěna na hippies prolínající se s dada a surrealismem. V doslovu ale byla pěkná myšlenka - kniha nemá hlavu a patu, tu si musíte najít / přimyslet sami.

hlina
01.01.2014 5 z 5

Kniha, bez které nemohu být a často se k ní vracím. Surrealistická, poetická, snová, magická...

miklaras
28.12.2013 5 z 5

Milovaná kniha. Už od dob, kdy jsem poprvé četla verzi přepsanou na psacím stroji.

Eva2412
27.12.2013 5 z 5

Nikdy jsem nic podobného nečetla...:-) Po 25 letech si ji stále vybavuji...

jarmik
26.09.2013 5 z 5

Krásné dílo, které mohu samozřejmě doporučit. Dle mého názoru nezklame ani vysoká očekávání. Dá se číst s plným soustředěním ve vaně, stejně jako se čte pěkně i po kouskách v dopravním prostředku.

Zorka
04.08.2013 4 z 5

Tolik absurdity, skrytých významů, až dadaistických hříček s jazykem v jen tak nějaké knížce nenajdete. Zdánlivě jednoduchý příběh působí chvílemi skoro pohádkově (pár hlavních hrdinů žijících ve vesničce z melounového cukru, dětsky působící kresby, velmi krátké kapitoly), nicméně skrývá hluboké myšlenky smyslu lidského bytí anebo nebytí, žití anebo přežívání, citů anebo necitlivosti, dobra a zla. Nic pro ty, kteří mají rádi dějové knihy se spoustou přímé řeči.

Teesska
04.07.2013 5 z 5

Skvělá, sladce surrealistická, "ta naše"...

Morgainne
21.09.2012 4 z 5

V melounovém cukru se skutky dály a naplňovaly, jako se můj život děje a naplňuje v melounovém cukru. Povím vám o tom, neboť jsem zde a vy vzdáleni.
Ať jste kdekoli, musíme se snažit, seč můžeme. Je to dlouhá cesta a nemáme prostředku, jak ji podniknout, krom melounového cukru. Doufám, že se zdaří.
Žiji ve srubu blízko jáMORU. jáMOR - vidím ho z okna. Je krásný. Mohu ho vidět i s očima zavřenýma, dotýkat se ho. Právě teď chladí a obrací se jako něco v dlani dítěte. Nevím, co by to mohlo být.
V jáMORU vládne křehká rovnováha. Vyhovuje nám.
Srub je malý, ale příjemný a utěšlivý jako můj život, je z borového dřeva, kamenů a melounového cukru jako téměř všechno tady kolem.
Své životy jsme pečlivě zbudovali z melounového cukru a pak se vydali do dálav našich snů, po cestách lemovaných borovicemi a kameny.

(Zajímavé komentáře: knedlik, Fuksinka)

mayinka
06.09.2012

lze si nahodne procitat kapitoly a pokazde je z toho jiny pribeh,... bavi mi to :) citace: Dnes bude den šedých melounů. Nejraději mám zítřek: černé, bezzvuké melounové dny. Když je krájíte, nevydávají sebemenší zvuk a jsou velmi, velmi sladké.

knedlik
29.07.2012 5 z 5

Kniha, při jejímž čtení se vám zastavuje vítr v dlani. Krásná, poetická, idylicky snová. Zároveň jaksi jemně odporně deziluzorní.

white
23.05.2012 5 z 5

neŽitova demonstrativní sebevražda v Jámoru je vrcholem, na který nelze zapomenout

houston
22.02.2012 5 z 5

Úžasná surrealistická show s hlubokým podtextem. Půl palce široké řeky a obří sochy zeleniny.

eseona
13.01.2011 4 z 5

Přesně jak je v závěrečném pojednání o této knize - není tu hlava ani pata, zato je tu spoustu jiných věcí :D

Příběh je spíš vsunut o pozadí a vytlačují ho experimenty autora. Dílo působí úžasně, ale kdyby to mělo více stran, už by to tak úžasné nebylo.