Vôľa k moci

Vôľa k moci https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473411/bmid_v-la-k-moci-5LI-473411.jpg 5 2 1

Friedrich Nietzsche je jedným z najvplyvnejších mysliteľov 19. storočia. Jeho dielo mimoriadnym spôsobom ovplyvnilo nielen vývoj filozofie, ale zásadným spôsobom zasiahlo i viacero sociálno-vedných disciplín a inšpirovalo mnoho významných osobností z rozmanitých oblastí kultúry a umenia. Najkontroverznejšia z jeho prác, posmrtne vydaná Vôľa k moci, zahŕňa jeho zrelé myslenie z osemdesiatych rokov 19. storočia. Nietzsche v nej analyzuje duchovnú situáciu svojej doby, identifikuje príčiny vzniku európskeho nihilizmu, podrobuje kritike európsku morálku, náboženstvo a filozofiu a svoje úvahy završuje pokusom o kladenie nových hodnôt. Preklad z nemeckého jazyka Patrícia Elexová, odborná redakcia Róbert Maco.... celý text

Filozofie

Vydáno: , Petrus

Der Wille zur Macht

DarthSoren
06.10.2021 5 z 5

Vôľa k moci je súbor zozbieraných spisov z Nietzscheho pozostalosti, ktorý usporiadala a vydala Nietzscheho sestra Elizabeth. Nebudeme sa baviť o tom, ako bolo Nietzscheho dielo zneužívané rôznymi indivíduami (mimo iných aj uvedenou Nietzscheho sestrou). Myšlienka vôle k moci ako taká je jedným zo základných stavebných kameňov Nietzscheho neskorého myslenia a predstavuje jedinečný myšlienkový artefakt filozofie 19. a 20. storočia. Bohužiaľ, celý spis Vôle k moci, ktorý mal byť ďalším veľkým opusom magnum, zostal kvôli autorovmu životnému osudu nedokončený.
Prvý slovenský preklad časti tohto diela priniesol slovenský filozofický velikán T. Münz pod názvom Vôľa k moci ako poznanie. Najnovší preklad z dielne P. Elexovej sa však nezameriava len na otázky vôle k moci z perspektívy poznania, ale pokrýva celú šírku zozbieraných spisov vydaných pod menom Der Wille zur Macht.
Moje hodnotenie 100% hovorí za všetko. Ako človek, ktorý sa Nietzscheho prácou zaoberá pracovne aj záujmovo som len rád, keď sa k tuzemskému čitateľovi dostávajú stále nové preklady a práce zaoberajúce sa týmto jedinečným filozofom.