V kleštích dějin: střední Evropa jako pojem a problém

V kleštích dějin:  střední Evropa jako pojem a problém https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31526/bmid_v-klestich-dejin-stredni-evropa-jak-p0B-31526.jpg 3 4 2

Obsáhlá antologie textů zabývajících se střední Evropou je rozdělena do tří částí. První je geopolitická a historická, druhá se věnuje kultuře, literatuře a románu, třetí je nazvána Koncept střední Evropy a jeho dějiny. Publikace soustřeďuje klíčové texty z období po roce 1945 do současnosti. Jejich autory jsou I. Bibó, M. Kundera, E. Busek, K. Kosík, G. Steiner, V. Macura, E. Osers, J. Rupnik, E. Hobsbawn ad. Ve svých studiích zkoumají taková témata, jako je například vymezení pojmu střední Evropy, Jaltská konference a její dědictví, vztah mezi politikou a kulturou, vznik středoevropského románu, G. Lukács, literární identita střední Evropy. Třetí část knihy tvoří historický přehled jednotlivých konceptů z pera editora publikace. Antologii doplňuje bohatý doprovodný materiál (fotografie, mapky, tabulky), anotovaná bibliografie a stovky položek ke studiu střední Evropy a padesát klíčových slov/pojmů.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Host

KejmlP
KejmlP
06.11.2017 3 z 5

Zajímavý sborník textů, který pomůže nahlédnout do problematiky konceptů Střední Evropy, cokoliv to vlastně znamená. Příspěvky s různí, některé odborného charakteru, jiné spíš esejisticky pojaté. Co si z nich ale čtenář určitě může odnést je poznání, že jakkoliv se nám to může zdát přirozené, při hlubším zamyšlení zjistíme, že střední Evropu vlastně nikdo pořádně neumí definovat. Že jde o umělou myšlenku, která slouží hlavně našemu vlastnímu uspokojení, abychom se neocitli na východě, ale byli tím dokonalým zlatým středem, který nás předurčuje ke všemu naráz, dává nám od každého to dobré, a k ničemu nás nezavazuje. Zároveň příspěvky vrhají světlo na populární heslo "patříme na západ", které samo vlastně usvědčuje své hlasatele z toho, že si ani sami nejsou tímto tak úplně jisti. Doporučuji, jistě narazíte i na řadu dalších dilemat vyplývajících z požehnání a prokletí středu toho přívěsku Asie, zvaného Evropa.

Beltrix
Beltrix
22.05.2016 4 z 5

Velmi zajímavá publikace, zabývající se středoevropským prostorem z různých úhlů pohledu. Nacházejí se zde i přepisy dvou konferencí, jednotlivé stati, ale i vývojový přehled pojmu střední Evropa. Pro mě velmi zajímavé a poučné čtení.