V každom okamihu sme ešte stále nažive

V každom okamihu sme ešte stále nažive https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412379/bmid_v-kazdom-okamihu-sme-este-stale-naz-J6C-412379.jpg 4 12 3

Surová autobiografická spoveď o stratách a netušenej vnútornej sile, ktorá sa skrýva v človeku a vyplaví sa na povrch v hraničných životných situáciách. Silný príbeh bývalého hokejistu Toma Malmquista o najťažších chvíľach jeho života. Tom čaká so svojou dlhoročnou partnerkou Karin prvé dieťa. Karin však náhle vážne ochorie a Tom ako v zlom sne behá podzemnými nemocničnými chodbami medzi jednotkou intenzívnej starostlivosti a neonatológiou – medzi životom a smrťou. Kým Karin uvedú do umelého spánku, Tom jej sľúbi, že pre ňu priebeh udalostí zaznamená. Malmquist sa zároveň retrospektívne vracia k svojmu zoznámeniu s Karin, rozoberá jej vzťah s rodičmi a neschopnosť oddeliť sa od nich a žiť vlastný dospelý život. Rozpráva o ich láske a spoločnom živote pred tehotenstvom, o oslavách Silvestra so starnúcimi rodičmi, o kľúčových situáciách v svojom detstve, o otcovom alkoholizme a matkinom ťažkom rozhodovaní, či manžela opustiť.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lindeni

I varje ögonblick är vi fortfarande vid liv , 2015

anet_z
26.07.2019 3 z 5

Dielo V každom okamihu sme ešte stále nažive slúži okrem autorovej potreby pokánia a vypovedania svojho príbehu verejnosti a možného ,,vnútorného očistenia" i ako sonda do života obyčajného človeka potýkajúceho sa s ťažkým osudom (smrť partnerky, sám vdovec s dieťaťom), ktorý však nerezignuje, nachádza v sebe netušiacu psychickú a fyzickú silu a snaží sa prežiť a nájsť nový zmysel života či nové ciele.

Claire8073
27.01.2019 4 z 5

Hrdina a jeho motivy chování na začátku knihy se nám poodkrývají postupně. Velmi intimní a na dreň syrová zpoveď truchlícího člověka, který se postupně zžívá s rolí otce a neoficialniho - avšak reálného vdovce. Parafrází teto knihy: Člověk Tom Malmquist je vyvoláván v té z nejtemnějšich komor.

bookcase
23.08.2018 5 z 5

Velmi zvláštně napsaná kniha, poměrně chaoticky, jako by autor všechnu svou zlost a frustraci vtiskl do příběhu. Navíc na mě nepůsobil moc příjemně a sympaticky, takový dost urputný člověk. Ale svou partnerku miloval neskutečně moc, je to z knihy znát. Na čtení je opravdu potřeba se soustředit, dialogy jsou trochu hrr, jakoby je vychrlil, takový slovní ping pong. Jsem fanda delších souvětí, ale to co je tady, to jsem už dlouho neviděla, souvětí přes půl stránky. Nečte se snadno, ale o to víc zůstane v paměti.

Kniha V každom okamihu sme ešte stále nažive je v