V Kalábrii

V Kalábrii https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354693/bmid_v-kalabrii-IJ1-354693.jpg 4 49 11

Proslulý autor Posledního jednorožce přichází s novým, nádherně odvyprávěným příběhem o jednorožcích, bájí vhodnou i pro naši nejžhavější současnost. Claudio Bianchi žije už řadu let v osamění na svahu malebné Kalábrie v jižní Itálii. Drží se svých zažitých způsobů, cítí podezíravost vůči cizím lidem a odjakživa se vzpírá změně; nejraději se věnuje práci na svém statku a psaní poezie. Jednoho chladného rána se však na statku objeví neuvěřitelný návštěvník, jakoby přelud ze snů. Když mu Claudio přijde na pomoc, svým laskavým činem uvrhne svůj svět do chaosu. Najednou musí odhánět zvědavce, dotěrná média a ještě zlověstnější živly. Lyrický, poutavý a duchaplný román příběh V Kalábrii je jen dalším potvrzením přetrvávajícího postavení Petera S. Beaglea jako jednoho z nejosobitějších autorů fantasy literatury.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

In Calabria , 2017

JulianaH.
13.12.2020 4 z 5

Dárek od babičky. První polovina knížky mě okouzlila a měla jsem dojem, že čtu nějaké dílo magického realismu. Kalábrijské reálie zná autor opravdu důkladně, takže jsem si musela pořád dokola připomínat, že mám co dočinění s literaturou americkou, a ne italskou.

[SPOILER] Druhá polovina mě zklamala. Linka Claudia Bianchiho a jeho mladé milenky Giovanny je neoriginální, nebo lépe řečeno je stejně stará jako literatura sama. Jednorožci na Bianchiho statku se mění v pouhou ozvláštňující kulisu romantického příběhu. A závěr mi přišel z celého díla nejhorší; střet jednorožců s kalábrijskou mafií je, ehm, moc i na mě. Nebylo to ani magicky realistické, ani symbolické, ani pohádkové; spíš jako by autor chtěl všechny styly smíchat, takže vznikl bezvýrazný chaos.

Zpočátku jsem „V Kalábrii“ považovala za vhodný dárek pro dítě kolem deseti až dvanácti let. Jenže pak přišla scéna s Giovanninou návštěvou u Bianchiho doma, po které jsem na rozpacích. Kdyby to byla dětská knížka, nevyčítala bych jí, že se postavy téměř nemění, že jsou to nepropracované stereotypy (kromě Falconeho) a že všechny významné podněty vycházejí z vnějšku, od jednorožců, kdežto lidští hrdinové se chovají pasivně, ba skoro nesvéprávně. Ale ona to úplně dětská knížka není. Tím pádem mi chybělo také poselství, autorovo sdělení světu. Bez něj mi vyznění připadá primitivní: jednorožci přišli, přinesli s sebou štěstí a zase odešli. Nic víc?

Přesto hodnotím docela kladně. Nejen za půvabný začátek, ale i za krásný sloh (a dobrý překlad), skvělou znalost prostředí i za několik originálních nápadů (kozel Cherubino, závěť obsahující pokyny pro vinnou révu, představa, že jednorožčí mládě je spíš „kolouch“ než „hříbě“, konfuciánští poutníci stavějící na statku svatyně, ...). A také jsem uvítala, že jsem se po dlouhé době mohla začíst do beletrie, která mě navíc bavila.

DreamerX9
04.08.2020 2 z 5

Kniha mě dějem zas tak nezaujala, styl byl čtivý ovšem je to spíše oddechovka zato nijak zvlášť zajímavá. Co ale musím oceňit jsou krásné ilustrace

KajaProchy
21.02.2020 3 z 5

Z knihy mám dost rozporuplné pocity. Příběh je to zajimavý, tklivě melancholický, podobně jako u jiných jeho knih. Ale tahle mi přijde nejslabší.
Přes italský sexismus, hrdinovu zapšklost a patronizaci jsem se nemohla do knihy pořádně začíst.
Části s jednorožci a poslední kapitola byly hodně čtivé, pro mě to ale knohu bohužel nezachránilo.
Je to prostě krátká oddechovka s morousem a jednorožcem.

Yaromil
14.07.2018 3 z 5

Rozhodně nemám srdce ze žuly, ale takhle kniha a příběh pana Bianchiho mě nechal chladným. Nejedná se o špatné čtení, jen mi postavy příliš nepřirostly k srdci a nezachránil to bohužel ani jednorožec. Stále mám také pocit, že mi ušel nějaký hlubší význam, které jsem nebyl s to na těch 140 stranách zachytit. Každopádně chválím krásnou úpravu knihy a překlad.

trudoš
09.03.2018 4 z 5

Krásné téma a skvělá atmosféra, přesto se přiznám, že jsem u těch sto čtyřiceti stran dvakrát usnul. Trochu v tom hraje roli fakt, že mě motiv stárnoucího muže, co si nabrkne mladou laňku, zas až tak moc nebere, takže romantická linie příliš nedojala. Co naopak funguje fantasticky, je ústřední téma jednorožce, co přijde porodit na farmu zatrpklého bručouna. A přestože dějová zápletka nabídne zajímavý zvrat, naštěstí se nepromění v sérii kejklířských přemetů, takže vyprávění poměrně klidně plyne k finálnímu kataklyzmatu. Peter S. Beagle přitom dovedně pracuje s literární zkratkou, kdy nepotřebuje tisíce slov k vyřčení samozřejmého. Stejně tak je dobrý v poetice samotného slohu, díky čemuž je radost číst každou jednu větu. Navíc postavy si pro jejich obyčejnou lidskost zkrátka nejde nezamilovat.
Ve výsledku nabízí titul báječně nostalgickou novelku, ideální k darování zasněným slečnám, ještě neoperujících s pragmatismem všedního dne. S touhle knížečkou rozhodně žádné rande nepokazíte.

hellena1523
27.01.2018 4 z 5

Peter Beagle fantasy s jednorožkama prostě umí! O tom vůbec nemůže být řeč. A opět musím říct, že poetické vyjadřování je jednoduše pohlazení po duši. Taková jednohubka na odpoledne s několika moc pěknými ilustracemi.

bejan
01.01.2018 5 z 5

Tak jsem četl fantasy knihu a ani jsem o tom nevěděl, dokud jsem si to nepřečetl na přebalu knihy...
Krásný, poetický příběh z Kalábrie. S jednorožcem...

Nevimm
27.12.2017 2 z 5

Na mě moc romatika, moc ,,magické,, a poetické. Čekal jsem, kdy tam příjde pořádný démon a všechno to vyřeší :)

Boboking
07.12.2017 5 z 5

Naprosté pozitivní překvapení. Knížka s "infantilními" jednorožci, a tak skvělá. Postava Claudia mne dostala. Opravdu neobvyklé fantasy, které se četlo samo.

tonysojka
13.11.2017 5 z 5

Ach jo,tady by každý superlativ byl urážkou autora.Takhle se má psát.Takhle se mají vyprávět příběhy.Pro takové knihy má život smysl.

piquillio
05.11.2017 5 z 5

Kniha křehká jako měsíční světlo. Dlouho jsem ji vyhlížel a moc se těšil. Tohle není knížka do autobusu, na rychlé zhltnutí. Ta se musí procítit.