V císařských barvách

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V císařských barvách aneb jak budoucí hrdina Habsburské říše Otto Prohaska málem odvrátil 1. světovou válku. Již svým prvním románem A Sailor of Austria se John Biggins zařadil do pantheonu prvotřídních autorů námořní dobrodružné literatury po bok S. C. Forestra a Patricka O’Briana. Také jeho druhý román (V císařských barvách) o příhodách námořního poručíka českého původu Otto Prohasky sklidil bouřlivé pochvaly jako dílo, jež k tradičním námořním dobrodružstvím přidává vnímavost Hlavy 22 Josepha Hellera nebo filmu M*A*S*H Roberta Altmana. Tématem tohoto napínavého románu (děj se chronologicky řadí před příběhy knihy A Sailor of Austria a proto jej vydáváme jako první) je řetězec dobrodružných příhod poručíka Ottokara Prohasky, počínaje rokem 1914. Otto opustí na dva týdny nedovoleně posádku kvůli nepromyšleným pletkám s polskou herečkou, prožívá pestrá až bizarní dobrodružství na vodě i na souši nejen v Evropě, ale i mimo ni a vrátí se po mnoha měsících s divokou historkou o srbských teroristech a jejich plánu na vraždu arcivévody v místě zvaném Sarajevo. Evropa bezmocně sklouzává do války a Otto s ní, přičemž zaznamenává soumrak této staromódní, byrokracií posedlé říše, jež se kdysi pokoušela sjednotit střední Evropu. Autor obrací daný literární žánr naruby, a každý, kdo přečte prvních pár stránek, bude stržen jeho vypravěčským uměním – lidštějším i veskrze dramatičtějším než téměř jakákoli jiná běžná vojenská beletrie. Mimo jiného ohromí i dokonalou znalostí reálií Evropy na pokraji světové války a nezakrývanými sympatiemi ke staré monarchii, jejíž vady ovšem nezastírá, ale s laskavým pochopením ironizuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344096/big_v-cisarskych-barvach-46H-344096.jpg 4.58
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Elka Press
Originální název:

Emperor´s coloured coat, 1992


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha V císařských barvách

Igor1311
26.09.2021

Áno, áno a ešte raz áno. Boli to vynikajúce spomienky na roky tesne pred vypuknutím veľkej vojny. Obsahovali mnohé vtipné pasáže ako teória guľatosti Zeme, ale aj krutú realitu tej doby, akou boli bezbrehé lovy divej zvery či život slovanských poddaných v monarchii a ich barbraské zvyky. príde mi to až neuveriteľné, aké zážitky prežil, najmä v spojitosti s Čiernou rukou.

nero 13
05.06.2020

Dávám stoprocentně za pravdu Bobymu17, výborná kniha o Rakousko - Uherském námořnictvu, to Uherské jak jsem zde zjistil, se převážně vyskytovalo na Dunaji i když je to řeka tak lodě na Dunaji spadaly pod námořnictvo. Docela mne překvapilo že autor je anglosaský spisovatel který si jako hlavního hrdinu svých knih zvolil Čecha, takových asi moc nebude.
Ze zážitků Otto Prohasky, mně nejvíce pobavilo jeho sestřelení při přeletu Konopištského panství kde zrovna následník trůnu František Ferdinand d'Este s Císařem Vilémem II stříleli holuby. A asi nejvíc mne udivila debata s kapitánem Holandské Loďe který na začátku dvacátého století stále věřil že Země je placatá, ale jak jsem zjistil tak podle posledního průzkumu v roce 2018 si každý šestý Američan není jist že je Země kulatá, což hodně vypovída o americkém školství.


Boby17
21.08.2019

Jsem naprosto spokojen. Autorovi se dle mého soudu podařilo přesně vystihnout krásné okamžiky Evropy těsně před vypuknutím první světové války i poměry v c. a k. námořnictvu a obecně v našem R-U mocnářství. A úspěšné anabáze námořníků při cestě z obleženého čínského přístavu domů nejsou smyšlenkou. Takže popisovaný příběh se takto klidně mohl stát. Dávám všechny hvězdy a doufám, že další přeložené příběhy Ottokara Prohasky budou co nejdříve následovat.
A ještě musím pochválit nádhernou obálku od Jaroslava Velce.

Francois17
27.04.2018

Velice zajímavá a vtipná knížka. Ale také celkem dost rozvleklá a zdlouhavá. Rozhodně se o ní nedá říct, že by se četla "jedním dechem".