Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2059 574

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

Vendis
01.07.2022 5 z 5

Skvělá knížka. Četla jsem už 3 od tohoto autora a tahle mi přišla nejlepší.

Aseverova
24.06.2022 4 z 5

Zvláštní kniha, ale přesto měla svoje kouzlo, určitě stojí za přečtení.

aruba
24.06.2022 5 z 5

Skvělá knížka, řadím mezi ty nej, co jsem kdy přečetla. Vtipná, dojemná, zajímavě propojené příběhy jednotlivých postav. Spousta hlubokých myšlenek zabalených ve velmi zábavném příběhu. Viděla jsem i seriál, taky moc hezký, ale knížka stejně jasně vyhrává.

Dolik13
21.06.2022 4 z 5

Po hodině přemýšlení a bloumání, co jsem knihu dočetl, vlastně přemýšlím, zda se mi to líbilo. A musím se přiklonit na tu stranu vah, která ukazuje "Jo líbilo!" Začátek byl pro mě těžký, četl jsem první knihu od tohoto autora a trvalo mi, než jsem se dostal do jeho stylu psaní, které je vskutku originální a nebál bych se říct, že je kniha i výborně přeloženo do češtiny.

Čte se to svižně, rychle a často se budete usmívat. Ne, že byste se popadali za břicho, ale koutky vám budou ujíždět, a to je podle mě to, co tuhle knihu dělá kouzelnou. Nehraje si na komedii, ale vtisknutý a originální důvtip autora pochopíte velmi brzo. Teď otázkou, zda Vám to sedne. Mně jo a určitě se vrhnu na další knihu autora.

PS: Taky Vám přijde, že Švédsko má tak skvělé a světoznámé autory? Neznám jinou zemi, kde bych měl tolik oblíbených autorů, jako ve Švédsku.

janina66
20.06.2022 1 z 5

Tak já to prostě nedala. I když jsem poslouchala audio, tak před půlkou jsem to vzdala. A to Ove se mi tak líbil.

99jana99
17.06.2022 5 z 5

Nádherná kniha, má první od pana Backama. Začátek byl pro mě trochu chaos, než jsem asi pochopila,jak číst tuto knihu. Potom jsem se zorientovala v postavách a začalo vše dávat smysl, kniha je plná vtipu, končí pohádkově a proto doporučuji.

Schullerka
17.06.2022 4 z 5

Moje první kniha od Backmana a od první stránky čtení jen svištělo, témata, postavy a styl vyprávění mě hodně bavil. Propletenost a postupné odhalování pravdy bylo zábavné. Humor, který není úplně temný, spíš takový hořkosladký ze života, mi dost sedl.

Upřímně řečeno se to ale asi od půlky knihy trochu zadrhlo a přišlo mi, že autor sám sebe dost rád poslouchá. Prostě už to nebylo jen "to je ale chytrý co?" ale "to jsem ale chytrý co?" což mi trochu lezlo na nervy. Závěr knihy to zase vytáhnul na ty čtyři hvězdičky, a nebráním se představě, že si od Backmana přečtu i něco jiného.

DitaV.
10.06.2022 4 z 5

Prostě Backman :) Mám ráda jeho styl, absurdní situace, ve kterých dokáže citlivě popsat všední lidi. Nahlas jsem se rozhodně nesmála, ale usmívala jsem se často. Zatím to byla asi jeho nejpraštěnější kniha, kterou jsem četla. Pobavila, potěšila a byla opravdu dobrá.

Lejčís
07.06.2022 4 z 5

Fredrick Backman patří k těm autorům, kterým prostě buď přijdete na chuť, nebo Vás jeho příběhy zkrátka neosloví. A teď už chápu proč.
Ta kniha je plná jinotajů, nad kterými se sice pozastavíte, ale zároveň cítíte, že ta nadsázka je opravdu velká, což sice není vždy na škodu, ale občas bych klidně ubrala.
Celý ten příběh je skutečně absurdní, ale když se nad tím zamyslíte, dojde Vám, že přesně takoví lidé jsou. Figurky, které dříve činí, než myslí, obzvlášť když jsou zoufalé; které myslí především samy na sebe, ale právě v takto absurdních nevinných situacích se najednou umí nezištně postavit za druhé. To je to, co z nás dělá lidi. A to je důvod, proč Vás tato kniha povznese, i kdyby Vám třeba náhodou zrovna nesedla do komfortní zóny.
Mě si nejvíc získala scénou, která mi osvětlila smysl té obálky s králíkem na záchodě. Dostala jsem regulérní záchvat smíchu, který nešel zastavit dobrých 5 minut. A v tu chvíli jsem věděla, že s Fredrickem Backmanem jsem rozhodně neskončila :)

LisbethS
07.06.2022 5 z 5

Milá kniha, která odhaluje, že každý člověk, byť to tak na první pohled nevypadá, má svá trápení, své úzkosti a problémy. A že věci jinak jsou, než vypadají.

jarka7698
05.06.2022 5 z 5

V knihách od Fredrika Backmana je všechno beznaděj, láska, naděje, dobro i zlo. Každá kniha je jina a každá kniha je vyjímečná. Za mě nádherná kniha.

vladka321
03.06.2022 3 z 5

Takovýto příběh by se asi kdy nemohl především z právního hlediska stát, nicméně lidsky je přímo dokonalý. Prolínání osudů jednotlivých postav i jejich charakterů jsou velice mile popsány. S takovou tou lidskou gracií, která dokáže obhájit zločin, byť páchaný v dobrém úmyslu a za záležitost pochopitelnou.
Je to pohádka pro dospělé.

allebra
27.05.2022 5 z 5

Příběh se mi zdál zpočátku poněkud chaotický. Musela jsem se také nejprve zorientovat v postavách. Když se pak začaly rozplétat osudy jednotlivých rukojmí a později i onoho individua, dostalo vyprávění úplně jiný rozměr. Ze skupinky poněkud rozhádaných cizích lidí byla najednou parta známých, která držela za jeden provaz a chtěla udělat dobrý skutek. Každý se přece může někdy ocitnout v nepříznivé životní situaci a udělat špatné rozhodnutí. Nakonec z toho byl takový zvláštní, ale milý, lidský příběh o jedné neobvyklé loupeži.

EmokeII.
27.05.2022 4 z 5

Vtipná knížka. Je trochu absurdní, dojemná, moudrá a praštěná. Všechno dokupy:) od autora jsem četla ještě My proti vám a to mi sedlo líp. Styl psaní podobný, ale není to tak přitažené za vlasy. Ale chválím, pobavila jsem se.

KatyM.
23.05.2022 4 z 5

Vtipný, a přitom dojemný příběh, kdy se prolíná mix různých osobností a životních příběhů, které se v jednom okamžiku protnou. Ukazuje, že trocha lidství nikoho nezabila a dobrá vůle zmůže hodně.

Akťavs
18.05.2022 3 z 5

Vybrala jsem si knihu podle zdejšího hodnocení, ale zas tak moc mě nezaujala. Hlavní zápletka nebyla špatná, ale podle mého zapadlo do kolejí vše až příliš jednoduše a hladce. Velké problémy se samy vyřešily, deprese skončily a vše je ok.
Nějaké životní moudro je v ní určitě schováno, ale hodnocení na zadní straně knihy-jeden vtip stíhá druhý- je poněkud přehnané. Asi to nebude můj šálek čaje.

Ivanule
13.05.2022 5 z 5

Tohohle autorka začínám mít moc ráda:) Zatím jsem přečetla asi 3 knihy,ale všechny byly velice dobré... O této knize můžu říct, že jsem od začátku vůbec ale naprosto vůbec nevěděla o čem to vlastně bude,až postupem času v knížku přicházíme na to, jak vlastně všechno bylo a to je na tom to nejlepší, za mě rozhodně palec nahoru:)

stavinohova
13.05.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, načetl O.Brousek, a opravdu jsem se velmi bavila ;)))) a vtip a moudro “kousek po kousku…” si odnasim a budu pouzivat v beznem zivote ;)

Andulino
05.05.2022 5 z 5

Nečekala jsem to, ale tato kniha mě dostala. Zábavná a rychle ubíhající od první stránky, plná absurdních momentů a vtipných vět, které mě rozesmály. Jenže! Do tohoto absurdního příběhu byla sem tam nahozena pasáž plná moudrosti, například perfektní popis toho, jaké je to být dospělý. Jednotlivá hodnocení a zamyšlení navíc byla často velmi pravdivá a překvapivě bolavá. A potom přišel příběh jednoho individua. Každý z nás má příběh, který z něj dělá jedinečného. A tak to, co mi nejdřív přišlo jako úplně stupidní přepadení, získalo najednou jiný nádech. Čím víc jsem totiž individuum poznávala, tím víc jsem soucítila a chápala ho. Nic není černobílé. Na konci knihy jsem si i trošku poplakala, což jsem nečekala už vůbec.

Mimochodem, velmi silná věta z knihy, která v pár slovech přináší obrovskou pravdu (ti, kteří četli, vědí): "Na smrti je nejtěžší gramatika."

Misa101
03.05.2022 5 z 5

V první půlce knihy jsem myslela, že dám hodnocení nižší, jelikož postav bylo opravdu hodně a nevěřila jsem, že bych si s nimi tedy dokázala vytvořit takový vztah jako např. s Ovem, ale ne, Backman mě už v půlce měl přilepenou na každém slově a s každou postavou jsem cítila vše, co dnešní "normální" život dovede přinést. Navíc autor dokáže psát s takovou geniální lehkostí, že i když se lidem semele co může, čtení doprovází vlna optimismu a vtipu. Dokonce i nesympatické postavy jsem musela mít nakonec ráda!

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Úzkosti a jejich lidé je v

Přečtených2 682x
Chystám se číst1 033x