Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2055 574

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

Petra21
03.11.2020 5 z 5

Díky bohu, pořád je to TEN Fredrik Backman! A to navzdory tomu, že se poněkud odchýlil od své typické struktury vyprávění, kde v hlavní roli stojí jeden podivínský dobrák. Vždycky dokáže s grácií sobě vlastní tak mile překvapit, vykouzlit opravdický úsměv na rtech, dotknout se srdíčka a chviličku ho podržet. A vlastně psát o těžce vážných tématech s dechberoucí lehkostí a samozřejmostí, až budí dojem, že sám prožil tisíce příběhů. Možná někomu nemusí sednout satiricky laděný vtip provázející každou jednotlivou stránku knihy, ale právě tahle (tragi)komičnost mi připadá každodenní, lidsky normální. No a v poděkování si mě... zase jednou dostal...

gretl74
01.11.2020 3 z 5

Autor toho evidentně ví o životě hodně a má to v hlavě srovnané. A umí to čtenářům také řádně naservírovat. Neskutečně kombinuje věci smutné, veselé i naprosto ujeté. Bylo to zvláštní čtení, spletité osudy, postupné odkrývání, vše do sebe náležitě zapadlo, ale přišlo mi, že chvilkami už prostě příliš tlačí na pilu. Můj názor: Ove ani Babička to nejsou, ale přečtení rozhodně není ztráta času. 3,5*

soukroma
01.11.2020 4 z 5

Moc se mi líbil rozjezd a spletitost příběhu, styl a čtivost, ale poslední třetina byla už hodně pohádková, romantická a uslzená, a to ještě po dlouhé psychologické pasáži. Autor se rozjel, všechna životní témata a traumata (láska všeho druhu, kvalita a cíle života, vztahy a pády všeho druhu, smrt) zaobalil zajímavým komplikovaným příběhem, který se vlastně i může stát (s minimální pravděpodobností, ale vyloučeno to není), ale příběh loupeže a rukojmích a jejich "osvobozování" policií pochopitelně není to hlavní.
Autor vymyslel kouzelný název své knihy - o "blbcích", nejen Stockholmácích a jiných individuích.
Ove u mě ale stále vede. 85%

meluzena
31.10.2020 4 z 5

Tak nám pan Bacman zase o něco „zhollywoodštěl“ :-(
Zatímco v hollywoodských filmech musí být povinně zastoupena dualita žena-muž, běloch-černoch, starý-mladý, pan Backman jako by měl povinnost mít jako (kladné) hrdiny usmýkanou matku samoživitelku, svérázného seniora, uprchlíka a homosexuála (tady máme mj. manželství dvou lesbiček, z čehož jedna je tmavá).
Je to opět dobře napsané, dobře rozehrané, svižné, vtipné (na začátku přímo třeskutě vtipné), každý z hrdinů dostal ranec traumat, s kterými se více či méně úspěšně potýká, vše je zajímavě propojeno a má to lidskou hloubku. Jenže po předchozích Backmanových knihách jako by tu něco začínalo skřípat - jako by to začínalo být trochu vykalkulované, vtipy začínaly tlačit na pilu, jako byste už něco podobného četli; no a ten konec... (SPOILER: konec je jak z vánočního slaďáku).

PS. Z poděkování plyne, že pan Backman se s úzkostí osobně zná, takže knihu chápu jako způsob, jak se s ní umělecky popasoval. S tímto vědomím přimhuřuji oči a dávám 4* (a doufám, že další kniha bude zas parádně šmrncovní).

Evina74
31.10.2020 5 z 5

Tolik jsem se na novou knihu těšila a Fredrik Backman opět nezklamal. Vůbec nevadilo, že děj byl občas trochu předvídatelný. Postavy byly úžasné, každá měla svůj osud, který autor postupně odhaloval. A kvůli té spouště moudrosti si knihu hodlám přečíst ještě jednou.

Ivveta
26.10.2020 5 z 5

Podle názvu nebo obálky bych si asi knížku nevybrala. Ale když jsem se začetla, bavila mě čím dál víc a když jsem dočetla, měla jsem chuť pana Backmana obejmout.

Faila
24.10.2020 4 z 5

Ani mě tato Backmanova kniha neoslovila tak jako ty předchozí. Přesto i ona byla plná jeho laskavého humoru, víry v dobro v lidech, naděje, že vše nakonec dobře dopadne, a poselství, že ani ty nejčernější dny nemusí skončit zle. Nebo aspoň ne všechny. Úzkosti a jejich lidé je kniha, která mě pohladila po duši, několikrát nahlas rozesmála a občas velmi dojala. Rozhodně nezklamala.

Mibaf
23.10.2020 5 z 5

Těšil jsem se na každý další večer kdy se začtu, na každou další stránku, další zvrat v ději. A občas si říkal, tohle by nemusel být vůbec špatný film.
Tak uvidíme, třeba jednou bude.

Kolombus
22.10.2020 3 z 5

Úplné "terno" to nie je. Za mňa chaoticky dej, ktorý sa každú chvíľu mení. Na druhú stranu, je skvele rozdelený na viacero obrazov a pri čítaní mám pocit akoby som mala pred sebou zostrihy filmu. Aj napriek chaosu a pocitu že už naozaj neviete čo sa môže zmenit - pretože sa zmenilo už všetko najmenej dvakrát, nájdete v knihe pár skvelých myšlienok do života a práve to robí knihu knihou - ak Vám niečo do života dá :D

Miro67
22.10.2020 5 z 5

Pan Backman nám všem dokáže nahlédnout až na dno duše, pohladit ji, pomůže najít východ v tunelu. Při čtení jeho knih je třeba tužka a papír po ruce. Celá nůše moudrých myšlenek, vsunutých do absurdního děje, které však skončí elegantním rozuzlením. Skupinka zcela nesourodých hrdinů končící jako nejlepší přátelé, přesto nejde o kýč. Myslím. že skutečnost - 186 komentářů pro knihu vydanou letos - mluví za vše.

KatkaLas
21.10.2020 5 z 5

Je to lehce absurdní, lehce depresivní, lehce legrační, prostě to má v sobě všechno dohromady. Kniha se mi líbila, stejně jako Muž jménem Ove, je velmi čtivá a příběh neotřelý.

Kočičáci
18.10.2020 5 z 5

"Víš, jak sníst slona, chlapče?"...
"Kousek po kousku, mami."
Máma se po desetitisící rozesmála, jako to rodiče dělávají. Pak mu pevně sevřela ruku a řekla: "Nedokážeme změnit svět, často nedokážeme změnit ani lidi. Jedině kousek po kousku. A tak pomáháme, kdekoli máme příležitost, chlapče. Zachraňujeme, koho můžeme. Snažíme se, co to jde. A pak hledáme způsoby, jak přesvědčit sami sebe, že to... stačí. Abychom se naučili s našimi nezdary žít a neutopili se v nich."

Typický backmanovský příběh, který tentokrát svede dohromady nesourodou skupinku - lupiče, rukojmí a policisty a začne rozplétat jejich osudy. Čekají na vás pasáže nejen humorné a praštěné, ale také dojemné a moudré. Na mě příběh působil spíše smutným podtónem, ovšem užila jsem si každé slovo! Děkuji...

perpe2a
18.10.2020 5 z 5

Můj top autor opět nezklamal. Zase naprosto úžasný příběh ze života, někdy smutný, někdy legrační, ale vždycky se emočně vrývající do srdce. ANO, ano a stokrát ano. Doporučuji moc.

VéjaTarabová
18.10.2020 5 z 5

Nevěděla jsem, co od knihy očekávat, ale postupem příběhu mě nepřestávala překvapovat. Fredrik Backman má skvělý humorný styl psaní. Dokázal semnou dokonce manipulovat. Vsunout mi do hlavy domněnku, kterou zrovna chtěl a následovně mi jí úplně vyvrátit. Což mělo za následek spoustu nečekaných zvratů. Líbilo se mi, jak do sebe vše hezky zapadá, i když to na začátku u výslechů působilo dost zmateně, což byl vlastně účel. Nic podobného jako toto dílo jsem doposud nečetla. Postavy byly naprosto výborné, postupně nám odkrývaly své osobnosti a já si to moc užívala. Autor sem zvládl příjemným, nenásilným způsobem zakomponovat i trochu té sociální psychologie. Vše zároveň působilo ztřeštěně a svým způsobem jako rodinná komedie. Touto knihou mě Backman přesvědčil o tom, abych si přečetla i další jeho díla.

,, Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení sebe sama."

raty
17.10.2020 5 z 5

Smích a pláč nad jednou stránkou? To dokáže snad jen Frederick Backman. A tato kniha není jiná. Tedy, je úplně jiná než jeho ostatní knihy, ale emoce vyvolává velice podobné.

em75
17.10.2020 5 z 5

Krásná, vtipná, ztřeštěná, ale hlavně moc milá kniha. A odkazy na krizová centra a linky důvěry v ČR na konci knihy - "Kdybyste někoho potřebovali", to mě dostalo. Nevím, co napsat víc. Jsem dojatá. A králík na wc ..?

Aleen
17.10.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, načtená panem Brouskem. Ten si pěkně pohrál s charaktery a jejich hlasy. Jedná se o naprostou backmanovskou klasiku, která si ladně pohrává s mými emocemi. Po tradiční počáteční zmatenosti, přichází postupné rozuzlování všech příběhů. Ty jsou, samozřejmě jako vždy, nenápadně propojené a souvisí spolu nejen osudy, ale hlavně pocity a názory protagonistů. Humor je takový nenápadný, téměř skrytý, ale o to vlídnější. Dostala jsem, co jsem čekala v tradiční kvalitě!

Adelaidee
16.10.2020 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale místo toho, abych se převážně smála, jsem se převážně strachovala, jestli náhodou netrpím úzkostmi, kniha na mě nepůsobí moc dobře, ale špatná není.

Gabetka
14.10.2020 5 z 5

Životní pravdy zabalené v humorném kabátě. U málokteré knihy se zároveň hlasitě směji a vzápětí slzím dojetím, ale Backman je v tomto sázka na jistotu. V jeho popisu lidských slabostí a pochybností se člověk poznává a tak nějak ho to dokáže uklidnit, že v tom vlastně není sám. Každý příběh, každé slovo a každá postava měla svůj smysl a i když jsem měla tušení a často správné, kterým směrem se vyprávění vydá, ani trochu mi to nezkazilo dojem ze čtení. Pro mě největší poučení, že za každou lidskou podivností je silný příběh a každý má ke svému byť neobvyklému chování důvod. Závěrem mohu doporučit, i když chápu, že kniha nemusí hlavně v začátku sednout každému. Já bych ocenila víc takových.

Aktij605
12.10.2020 5 z 5

Moc se mi knížka líbila.Vypsala jsem si plno zajímavých myšlenek.Během čtení jsem se nahlas smála i brečela...měla jsem si ji přečíst...nic není náhoda...

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Úzkosti a jejich lidé je v

Přečtených2 679x
Chystám se číst1 031x