Uzdravení Rose Gold Wattsové

Uzdravení Rose Gold Wattsové https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476601/bmid_uzdraveni-rose-gold-wattsove-qbX-476601.jpg 4 127 36

Rose Gold osmnáct let věřila, že je nemocná. Jenže to její matka jen uměla dobře lhát. Zvracení, padání vlasů, výživové sondy, operace, invalidní vozík… To všechno začalo, když byla Rose Gold ještě malé dítě. Sousedé považovali její matku Patty za světici a snažili se jí ze všech sil pomáhat. Jenže pak Rose Gold přišla na to, že vůbec nemocná není. Matka jí dávala do jídla jed a lhala lékařům i všem okolo — především své dceři. Po pěti letech ve vězení, kam ji dostalo dceřino svědectví, je Patty propuštěna na svobodu. A k úžasu všech se stěhuje zpátky do města Deadwick k Rose Gold a jejímu novorozenému synovi. Zdá se, že všechny křivdy jsou zapomenuty a matka s dcerou si k sobě opět hledají cestu. Jenže dokázala se Patty ve vězení opravdu změnit? A je Rose Gold vážně připravená nechat minulost minulostí a dát své matce druhou šanci?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Darling Rose Gold , 2020

rajcatko
05.03.2022 3 z 5

Opravdu dobře napsáno, čtivě. Celkem jsem si to užila, i když od poloviny příběhu už člověk tuší, kam to směřuje. Ale to vůbec nevadí. Inspirováno skutečným příběhem Gypsy Rose Blanchardové.

Ywonek
01.03.2022 5 z 5

Uz dlouho me zadna knizka takto nechytla.

ZuzkaMolko
20.02.2022 5 z 5

Zajímavé téma knihy, které není obvyklé. Kniha vypráví příběh Rose Gold a její matky Patty. Münchhausenův syndrom ukázaný v zajímavém a čtivém příběhu.
Kniha se mi velmi líbila. Měla skvělý spád a skvěle ukázala psychické dopady Münchhausenova syndromu, kdy i oběť nedokáže vyjít bez újmy. Za mě skvělá věc, kniha mě moc bavila.

Danago
19.02.2022 5 z 5

Překrásná obálka. Zajímavý námět, inspirovaný asi nejednou skutečnou událostí. Kniha vás určitě bude překvapovat na každé druhé stránce , je velice čivá a napínavá. I když sympatie ve mě nevyvolala žádná s postav.
Matka Patty popisuje , jak se její život vyvíjí po propuštění z vězení, Rose Gold popisuje své dětství a následné léta, kdy je matka ve vězení a ona se od ní osvobodí. Vidíme , jak se na ní matčino chování podepsalo. Matka je přesvědčená, že se o dceru starala velmi dobře a neuvědomuje si , že by jí ubližovala. Rose Gold se po uvěznění matky snaží žít běžný život , ale 18 let pod vlivem matky nejde jen tak překonat.

čef
08.02.2022 3 z 5

Není co slavit, i když chápu i oslavné komentáře dalších spisovatelů. Příběh není příliš rozvětvený, jedná se jenom o komplikovaný vztah nemocné matky a dcery, obě jsou pošahané až hanba a celkově se tomu nedá věřit jen podmíněně. Autorka si však vyhrála, rozdrtila děj na dvě různě přeskakované časové úrovně a dvě vypravěčky, takže si vynutila více pozornosti, než by si kniha vlastně zasloužila. Protože jde o miminka je jasné, komu se kniha určitě líbí.

adevis
18.01.2022 5 z 5

Anotace nás naláká na skvělé knižní drama, které je inspirované skutečnými událostmi, konkrétně o Dee Dee a Gypsy Rose Blanchardových. V roce 2019 o tomto případu vydalo HBO minisérii THE ACT, kterou jsem v té době shlédla a bylo mi z toho pekelně úzko. Při čtení knihy jsem si na seriál vzpomněla i přesto, že v knize moc podobností nenajdete. Je to opravdu jen inspirované. Seriál i tuto knihu moc doporučuji!

Neměla jsem od knihy žádná očekávání, ale bylo to neuvěřitelně čtivé. Nevěřila jsem Rose Gold ani její matce Patty. Když bylo Rose osmnáct, odhalila pravdu o tom, že není nemocná a její svědectví dostalo matku za mříže. Po pěti letech se Patty vrací do rodného města k Rose a jejímu novorozenému synovi. Otázkou však zůstává, zda Rose dokázala matce odpustit a jestli se Patty ve vězení změnila. To už budete muset zjistit sami. Není to úplně příjemné čtení, ale i přesto je to výborné!

„Jako matka jsem vždycky toužila po tom být potřebná. Prvních pár let života dítěte pro něj není nikdo důležitější, dokonce ani otec. Tenhle biologický imperativ je třeba naplňovat znovu a znovu a znovu. A pak vaše dítě oslaví desáté, dvanácté nebo osmnácté narozeniny a najednou tuhle výsadu ztrácíte. Jak se s tím máme vypořádat? Jako matky děláme pro své děti všechno na světe, dokud se nerozhodnou, že už o to naše všechno nemají zájem.“

Kantynka
12.01.2022 5 z 5

tak tohle byla pecka! zajímavá knížka od začátku až do konce.
knížka má silný příběh o matce, která týrala svoji dceru. když je propuštěna z vězení, snaží se společně k sobě najít cestu. knížka je plná zvratů a neustále vyplývají na povrch nové a nové věci. moc mě to bavilo, nemohla jsem se od čtení odtrhnout a musela jsem vědět, jak to mezi nimi nakonec dopadne. Uzdravení Rose Gold Wattsové je skvělá knížka, kterou moc doporučuju!

dencazrnu
12.01.2022 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Měla opravdu velmi zajímavý námět, místy byla pochmurná, místy až smutná a jindy jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Celkové téma knihy je opravdu hrozné, když si člověk představí, že to je opravdu možné. Hvězdičku ubírám, jelikož jsem cca od poloviny odhadovala kudy se příběh bude odvíjet. Ale i tak byla kniha čtivá, mrazivá a já jí s klidným svědomím doporučím dál.

Lucc93
06.01.2022 3 z 5

Zvláštní, temné, děsivé a psychologicky náročné .. Konec trošku přitažen za vlasy. Hodnotím třemi hvězdami.

L.Helena
31.12.2021 2 z 5

(SPOILER) Komentář obsahuje SPOILER:
Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem to viděla tak na čtyři hvězdičky. Sice by to mohlo být trochu napínavější, místy o něco záživnější, ale i tak se to dobře četlo, bylo to zajímavé, děj vzbuzoval emoce i pochybnosti… Jenže pak přišel závěrečný zvrat a ten mě doslova vytočil. Rázem vyšlo najevo, na jak vratkých základech je celý příběh vystaven. Je to tak nereálné, hloupé, nelogické… To by policie v Indianě musela být totálně vygumovaná, aby dva a půl měsíce pátrala a přitom nešla vyslechnout prvního podezřelého, který se nabízel. Vždyť to přece bylo do očí bijící. Takže až do předposlední kapitoly hodnotím na 4*, ale to rozuzlení to všechno poslalo do kytek, proto opravdu nemůžu dát víc než dvě.

Aiden888
14.12.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Není příběhově moc náročná, ale v tomto případě to nijak zvlášť nevadí. Do vyprávění matky i dcery se ponoříte a až do poslední chvíle nevíte, která je ,,ta špatná", komu máte fandit a jak to celé dopadne. Závěr vás pak nejspíš dost překvapí. Velice mrazivá sonda do vztahů rodičů a potomků/dcer.

Lenka0007
16.11.2021 2 z 5

Příběh, který se inspiroval skutečnou událostí Dee Dee Blanchardové, matky s Münchhausenovým syndromem. Opravdu pouze inspiroval, což bylo na škodu. Nevadilo mi, že žádná postava není kladná, ale jejich nelogické chování, závěr pro mě rozhodně nebyl “nečekaný” ani “šokující”. Za mě nic moc.

markej
16.11.2021 4 z 5

Patty byla odsouzena za to, že několik let trávila svou dceru Rose Gold, teď je propuštěna z vězení a Rose Gold jí dovolí, že může bydlet u ní v domě. Obě ženy vyprávějí svou verzi příběhu, zprvu je to nadmíru zajímavé, protože se obě verze rozcházejí, už od poloviny knihy ale máte dost jasno a já osobně jsem čekala, že ještě nastane nějaký zásadní zvrat, který ovšem nepřišel. Knížka mě zaujala především proto, že mám pocit, že něco takového jsem ještě nečetla, námět byl vskutku originální, konec mě malinko zklamal, ale jinak můžu doporučit, nevadí-li vám, že se ponoříte do nitra dvou hodně psychicky labilních osob a že to žádná velká pohoda logicky nebude.

pohoda58
08.11.2021

Viděla jsem seriál na HBO a bylo to zajímavé, co všechno dokáže matka udělat svému dítěti. Ráda si přečtu i knihu, jsem zvědavá, jak je napsaná.

Knižní střípky
20.10.2021 4 z 5

Pro mě osobně v knize nebylo ani na chvíli nic pozitivního, byla to učiněná depka, ale skvěle napsaná. Nikdo mi tady nebyl sympatický, dokonce ani Rose Gold coby oběť, všichni mi přišli totálně ujetí, to se jinak nedá napsat, přečtěte si knihu a pochopíte, co mám na mysli.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

mysterygirl
20.10.2021 3 z 5

Tak nejak predvitalne, az na 1 prekvapeni na konci. Byl by to skvely psychothriller, ale trochu by to chtelo vypilovat ten pribeh.. Neco mi tam chybelo.. Rozhodovala jsem se mezi 3-4.*
Chvílema jsem se nudila

psychologické romány domácí násilí matky a dcery Münchhausenův syndrom

Autorovy knížky

2021  77%Uzdravení Rose Gold Wattsové