Zloděj času

Kniha nás provází dobrodružstvím starého známého Lu-Tze, uklízeče u mnichů historického řádu. Náplní jejich práce je starat se o Čas, který, jak všichni víme, je Zdrojem. Kdo lépe by zvládl uskladnit Čas a pak jej napumpovat do míst, kde se s ním plýtvalo, například pod vodou a také do míst, jako jsou velká města, kde naopak nikdy není času dostatek. Do kláštera Oi Dong přichází nový učeň - Lobsang. A zatím v Ankh-Morporku někdo jiný s obrovským latentním talentem získává velmi zajímavou nabídku. Pro mistra hodináře je to taková třešnička na dortu jeho celoživotní práce - totiž stvořit první absolutně přesné zeměplošské hodiny. Jak se práce na hodinách chýlí ke svému závěru, vlnění času dosáhně až do Oi Dongu a dva budoucí mniši, zatím však jen učni - čekatelé, jsou vysláni do Ankh-Morporku zachránit svět. Zatímco Lu-Tze, Lobsang a Zuzana Stohelitská bojují proti Auditorům za Historii Zeměplochy, Smrť kontaktuje své staré známé - čtyři jezdce Apokalypsy. Koneckonců není jeho prací zachraňovat lidské životy... Opravdový Konec světa si přece zaslouží pořádné sfouknutí svíčky. A kdo lépe by zvládl takový Konec světa než Smrť, Válka, Hladomor a Znečištění a dal tomu všemu takový krásný, hladký a důstojný průběh. Škoda jen, že ti zbylí tři si docela užívají svého důchodu a opravdu nechtějí být otravováni... Zloděj času představuje kompletní sbírku hrdinů, zbabělců, yettiů, válečníků a Ronnieho - pátého jezdce Apokalypsy (který od nich odešel těsně před tím, než se stali slavnými)...
Úžasná Zeměplocha, kniha 26., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/477/zemeplocha-zlodej-casu-477.jpg 4.5478

Úžasná Zeměplocha (26.)

Thief of Time (2001)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

kní

Smrť našel Nákazu ve špitálu v Čalamádosu. Nákaza miloval špitály. Tam se pro něj vždycky nějaká ta práce našla.
V tomto okamžiku se právě pokoušel strhnout ceduli s nápisem "Myjte si pečlivě ruce" pověšenou nad popraskaným umyvadlem. Zvedl hlavu.
"Jó, to seš ty?" řekl. "Mejdlo? Já jim ukážu mejdlo!"

petrarka72

Loučení s Terrym Pratchettem pokračuje... Skleněné hodiny, Lu Tze ("Jaké je první Pravidlo?"), Lobsang, co našel sám sebe, Auditoři, pět (!) jezdců Apokalypsy a Zuzana Stohelitská. Ano, pochoutka i poněkolikáté.

petulka.sasanka

Zloděj času je parádní čtení!!! Naprosto dokonalé je to číst v době, kdy cestujete přes časová pásma.

vajglik
15.10.2016

Při čtení Pratchetta není možné sáhnout vedle. Tuhle knížku už jsem četl asi pětkrát a pořád mě baví jako při prvním čtení.

Marysha
20.09.2016

Příběh se mi líbil, i když mi občas vadilo přeskakování mezi postavami. Slečna Zuzana mě obzvlášť bavila :)

lady Alyss
12.07.2016

opět další skvělá pratchettova knížka, úžasně promyšlená i vtipná.

thezelda
26.06.2016

První pravidlo: „Nikdy nejednej neopatrně, když stojíš tváří v tvář malému, holohlavému, vrásčitému staříkovi, který se usmívá.“

Pidgi
12.06.2016

Jako u všech Pratchettových knih ze Zeměplochy, tak i u této jsem se dosyta nasmál a zapomněl na neduhy všedních dnů. Moje oblíbená postava Smrtě (vlastně dvě, protože je tam i Krysí Smrť) je v příběhu PŘÍTOMNA (představte si zvuk jako když bouchne dubová rakev) a k tomu téma Času. Dokonalá kombinace. Nejde přestat číst, nejde nepřečíst. Je to tak trochu jiný pohled na Svět.

repli2dev
17.04.2016

Tahle kniha mě příliš neoslovila… některé pasáže celkem mě vtáhly, ale pak jsem se dostal spíš do toho, že mě hlavní postavy spíš jen tak tahaly a nějak to celé vyřešili a nic mi to celkem nedalo.

david5746
15.03.2016

Pokud není tato brilantní kniha absolutním vrcholem, tak se určitě k vrcholům celé ságy řadí. Děj dokonale propracovaný, super překlad příjemného vyprávění, chvilku jsem se nenudil a zblajznul to (nevím už poklikáté) jak malinu.

Benjiki
21.01.2016

Po dlouhé době jsem se pustil do Pratchetta a doplnil tak Sirovu poličku ve své knihovničce o další položku. Je to ten lepší Pratchett, to rozhodně. Navíc celá myšlenka, na které dílo stojí, je jak už to u Terryyho bývá, strašně moc chytlavá, strašně moc fascinující a přitom tak jednoduše logická. Co se postav týče, hlavní tahoun je rozhodně legendární Metař a jeho kult, plus JÁCHCITAKOVOUUČITELKU Zuzanka, kteří nechávají tentokrát Smrtě hrát trochu víc v pozadí. A Auditoři jsou jedni z nejlepších záporáků vůbec. 8/10

Komet
19.12.2015

Toto je pro mě jedna z nejlepších Pratchettovo knížek. Parádně pormyšlená, skvěle zpracovaná. Napínavý svižný děj, neotřelé myšlenky, vnitřní filozofie díla důkladně promyšlena. Nedokážu nic vytknout, i kdybych se snažil sebevíc.

Lolisha
23.08.2015

Kniha sa mi zo zaciatku tazsie citala, prislo mi ze Pratchett to uz prekombinoval...asi v polovici to zacalo byt napinave a dociatala som jednym dychom.
Filozoficka pratchettovka, treba sa trochu viac sustredit, ale moze byt :)

Mako123123
18.02.2015

Trocha ma to sklamalo. Skrátka už to nebolo ono. Ano fajn, bolo to filozofické, úsmevné atd... ale mám dojem že som čítal o zemeploche aj lepšie. Akcia pre akciu, plno vecí nevysvetlených, dej následoval další dej bez aspoň solídneho vysvetlenia alebo spojiva (nikdy to nebolo úplne normálne - práve preto mám tohto autora rád- má svoje charakteristické čaro písania) ale toto/táto konkrétne kniha mi skrátka nesadla. Zdôvodnil by som to asi tak že Terry má obrovskú fantáziu a je nesmierne ťažké ju opísať pomocou slov. On vidí svet zázrakov ale slová v tejto knihe už skrátka nestačia.Ten Lutzo-Lonsangovský predzáver bol zbytočne dlhý. Skrátka a dobre všetko alebo aspoň podobné som už čítal v predchádzajúcich častiach a toto ma neohromilo. Niečo podobné ako u predchádzajúcej časti: zmätené a pre čítajúceho málo vysvetlené. Napríklad Zuzanka vie/vidí vdaka ,dedičnosti, skoro všetko ale ja nie. Ona pochopí, lebo to vidí a sa s tým už ,,v budúcnosti,, stretla ale ja netuším o čom je reč, a podobné. Filozofické veci mi nevadia skôr naopak. ved filozofiu študujem a zároveň je to môj koníček ale toto bolo trošku ani nie tak filozofické (ako sa tu často vyjadrujete) ale skôr oplašené, detinské a naivné (v zmysle dôvodov, logických návezností a motívu konania postav) Napr: ako je možné že sa Kvik mohol dostať do Hodín-paláca, ale Smrť nie? Na akej povesti si Lutze zakladal ked v skutočnosti nič neurobil? Ramená viem robiť aj ja, aj ja viem machrovať a kecať aký som hustý ale očakávať že sa mi to prepečie je dosť naivné. Nie filozofické (i ked do istej malej miery) ale skôr detinské.
P.S:
Ešte že mám doma sériu o Mestskej Hliadke. Mrakoplaš bol Ok, Smrť (vrátane tejto knihy bol celkom fajn, niekedy lepší -najmä prvé časti, niekedy horší -tie posledné časti vrátane tohto) a ešte dokončím Hliadku. ... sa teším, ale budem si to šetriť :)

Kaštaka
09.10.2014

Já chci do třídy slečny Zuzany!
Bylo tam všechno co má podle mé mámy být ve správné knize: humor, románek, dobré jídlo a to vše okořeněno hlubokou myšlenku.

Túrin
08.10.2014

Příběh měl svoje kouzlo a rozhodně je to trochu "jiná" Zeměplocha, ale stále je to Zeměplocha (Anděl, který čekal na apokalypsu a nebyla úplně podle představ mě naprosto odrovnal :-D ), ale mohlo to mít o 100 stránek méně :) Bylo méně humoru a více "filosofie" :)

Aktenanka
22.09.2014

Mě se tato Pratchettovka líbila. Jiní zas byli opačného názoru. Tak nevím. Podle mě ale stojí za to si ji přečíst :)

Azizi
11.12.2013

Perfektná Zeměplocha ako napísaná pre mňa. Veľmi rada sa zaoberám vedecko-filozofickými otázkami typu ako dlho trvá prítomnosť a páči sa mi aj východná filozofia a zenové koany. Okrem iného má táto kniha aj množstvo veľmi vtipných nápadov. Či už citovanie z Cesty, potreba Hladomora "pauzírovať" práve počas apokalypsy a mnohé iné. Jednoducho dokonalá kombinácia.

makovec.h
25.10.2013

Bezpochyby ma nejoblibenejsi kniha od Terryho Pratchetta. Velmi doporucuji :)

LucieRej
31.07.2013

Ze začátku jsem byla trochu zmatená, že co se tam nakonec bude dít, moc tam přeskakovaly scény a kde nic tu nic, ale vyklubala se z toho skvělá Prattchetovka.

lucifuk
19.02.2013

Keďže pracujem v hodinárstve, táto kniha sa ma bytostne dotýka :-). Jedna z najlepších Pratchettoviek.

helmiczka
02.12.2012

Veľmi netradičná Pratchettovka. A to je možno dobre. Také mám najradšej. Podobne ako u Muži ve zbrani, tu je v popredí príbeh.

Ďalej je tu trocha viac filozofie, a je tu predovšetkým menej pop-kultúrnych narážiek. Skrátka, vítaná zmena v zabehnutom, trochu nudnom, duchu. Áno, a koniec bol vydarený :-)

lanusinka
01.12.2012

Trochu vážnější nota, ale i tak pěkné...

gomaki
26.09.2012

Ano ano, Smrtě málo, ale i tak to je jedna z těch lepších...přečetla jsem ji jedním dechem...

EDIT:
Nějak mi to nedalo a musela jsem se vrátit k této knize, nejraději bych si dala facku za to, jak jsem ji odflákla:)

Zloděj času je jedna z nejlepších knih ze Zeměplochy. Její příběh je naprosto originální a když se to vezme kolem a kolem, tak ne úplně nemožný.

Miluji jak Terry zakomponoval do tohoto příběhu pojem času, genovou výbavu a vtip.
Setkáváme se zde s Lu-Tzem, mnichem historie, Ronniem, 5. jezdcem Apokalypsy a ... víte co? Mazejte si to přečíst! :)

vhumanik
16.09.2012

trošku komplikovanější příběh, ale přesto dosud jedna z nejlepších a nejzajímavějších Pratchettovek

Weiler
13.04.2012

Hodnocení je relativní k ostatním Zeměplochám, jinak bych dal jako nepříčetný fanda pět. Ale jednak jsem četl Zloděje času hned po Pravdě a jednak mě znervózňovalo, jak s časem nakládají mniši. A Smrťe bylo na můj vkus málo. Naopak Válka pod pantoflem byl velice geniální moment a seznamování Auditorů s lidským tělem táhlo obsah hrozně nahoru. Takže pro mě měla kniha výrazně stoupavou tendenci.

Candid
30.03.2011

Je mi líto, ale tohle je zatím nejslabší příběh, který jsem ze Zeměplochy četla. Možná to je i tím, že při čtení Zloděje času jsem byla Pratchettem už trošku "přešlehnutá", pravděpodobnější ale je, že je to knihou samotnou. Ke konci jsem vyloženě bojovala s tím, abych ji neodložila na neurčito.

Mayanea
04.03.2011

,,Cokoliv je stejně důležité jako cokoliv jiného."
,,Právě proto jsem nikdy neměla ráda filosofy. Když mluví, zní to všechno nádherně a prostě, ale pak vykročíte do světa a ten je plný složitostí. Víte, co tím myslím. Stačí se rozhlédnout."

Soptinka
03.03.2011

Tak pan Terry Pratchett je vynikající. Byla to má první Pratchettovka a musím říci že se mi moc líbila.Sice mi na začátku knížky chvilku trvalo než jsem se začetla do děje, ale potom to stálo zato.Některé části byly vynikající a moc jsem se u nich pobavila. Zejména u Igora a pana Války:-)

st.me
27.02.2011

Pro mě jeden ze slabších příběhů. Nijak moc mě nebavil. Myslím si, že pan Pratchett má i lepší kousky.