Zaslaná pošta

od:


KoupitKoupit eknihu

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporkský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešli (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy (!) dřív, než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10... Úžasná Zeměplocha, kniha 30., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/481/uzasna-zemeplocha-zaslana-posta-OWr-481.JPG 4.7806
Série:

Úžasná Zeměplocha (30.)

Orig. název:

Going Postal (2004)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (63)

Přidat komentář
VesmirnaOndatra
09. ledna

Vlahoš van Rosret a Nadosah Pozlátko. Dvaja géniovia zločinu stoja proti sebe v boji na život a na smrť. Vyhrať môže len jeden. Samozrejme je to Lord Vetinari.

ViktorieMars
04.11.2018

Krásná knížka a vůbec mi v tomto případě nevadilo, že jsem první viděla film.

hurikan123
12.09.2018

vtipná a zajímavá Pratchetovka, akorát slabší konec. možná jsem ho jen nepochopil.

wena3892
20.07.2018

Daleko více než jsem od knížky čekal, bavil jsem se od začátku do konce. Jen jsem čekal pestřejší zakončení.

Sharru-ken
27.06.2018

První a nejlepší Pratchett, co jsem četl. Postavy, příběh, způsob vyprávění, všechno funguje jak má, dává to smysl a je to neuvěřitelně zábavné. Ne vše se mi od Pratchetta líbilo, ale toto dílo může být důvod, proč ho považovat za geniálního autora.

aardvarka
19.06.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších. Neobyčejně svěží, plná šmrncovních postav a prodchnutá skvělým (monumentálním?) prostředím Pošty. A také nápady, které Vlahoš takřka v poklusu realizuje. Taková pošťácká pohádka po zeměplošsku. A to zaokrouhlené pí - kam jen na to ten Pratchett chodil?

jaroiva
25.02.2018

Zaslaná pošta a Nadělat prachy, to musí člověk přečíst obojí! četla jsem nejdřív Nadělat prachy, takže jsem to četla obráceně, ale i tak super! Vlahoše jsem si zamilovala

ZiPur
16.02.2018

Další výborná satira našeho světa přenesená do světa Zeměplochy.

BarkaS
26.10.2017

Vlahoš se už krátce po vydání knihy stal mým oblíbencem a ráda se k němu a slečně Srdénkové vracím :). Paralely příběhu s Českou nebo jinou poštou čistě náhodné.

Hanka_Bohmova
30.06.2017

Svěží učebnice krizového řízení a PR! K tomu první zákon robotiky, kriminalita vrcholového managementu, zrod filatelie, hackerské útoky, dokonce i finanční analytický útvar (s křídami a podlahou... hodně velkou podlahou).
Ještě že jsem Zaslanou poštu dosud opomíjela, v době vydání bych si ji sotva tak dokonale vychutnala, to zkrátka vyžaduje průpravu životní realitou.

mozkit
09.06.2017

Další přečtená Zeměplocha za mnou. Moc se mi líbila. Knížka némá žádný zdlouhavý, nebo nezáživný pasáže. Vlahoš je borec :)

kaja77
23.05.2017

Nenapadlo by mě, že mi může být sympatický "šmejd". No nakonec to byl polepseny smejd, tak co. Jinak kniha bezva jízda na vlnach fantazie. Co mne pobavilo byly paně grešleho obklady a sira v botách chi chi chi

zaranda
12.03.2017

Další skvost z celé zeměplošské série. Vlahoš von Rosret se hned v této knize stal jednou z mých nejoblíbenějších postav na Zeměploše (i když, ruku na srdce, která z výrazných postav Zeměplochy nepatří mezi mé oblíbené?:))

Mercatino
12.01.2017

Zaslaná pošta aneb geniální zázrak na poli fantaskomična. Zkrachovalá pošta kolem které se vše točilo, mi přišla se všemi těmi staršími pošťáky, golemy, dopisy, známkami nesmírně blízká. K Vlahoši von Rosretovi jsem si během čtení vytvořil pěkný kladný vztah asi proto, že mám také poctivý kus křiváctví v sobě, a jsem na to hrdý.

Jonny
01.01.2017

Tahle se povedla. Vlahoš von Rosret mi přirostl k srdci, dost mi vadilo, že se s jeho příběhem ženeme ke konci tak závratnou rychlostí.

Vlahoš
27.12.2016

Jaká jsem řek, kniha jako od Prachetta.

david5746
05.09.2016

Autor přišel s další skvělou postavou. Vlahoš je sice notorický podvodník, ale víceméně od začátku je to jasnej klaďas, kterej ten poštovní úřad prostě na nohy postaví. Skvěle jsem se bavil.

petulka.sasanka
03.08.2016

Čtivé, nápadité a akční. Ale nějak jsem čekala na něco, co bylo na konci knížky v pár strankách ;-), a přesto to bylo fajn!!! Mám ale oblíbenější knihy od autora.

pajuu
26.07.2016

Moje první kniha od Terryho Pratchetta a určitě ne poslední, prostě úžasná Zeměplocha... těším se na další :-)

BLeeCraleek
21.05.2016

Jedna z mých nej… Vlahoš má prostě něco do sebe… Zachřestěte šuplíky!!!

kubabuba2004
06.05.2016

úžasná kniha

repli2dev
17.04.2016

Klasicky napínavá kniha o tenké hranici mezi podvodníkem a manažerem, jehož zaměstnáním je distribuce ideí, u kterých si ale vlastně moc neuvědomuje jak dalekosáhle mohou tvarovat svět.

Napínavé od začátku do konce, vynikající gradace.

Arlienen
22.03.2016

Terry Pratchett je autor, který nikdy neomrzí. Jeho knihy jsou naprosto geniální s humorem jako bonus. On popisuje věci, se kterými se setkáváme každodenně a my mu to hladově hltáme z ruky, to je jeho dar.
Bylo úžasné si číst o tom,jak (ne)funguje pošta, až do té doby, než se objevil kriminálník Vlahoš, který byl, jako závan čerstvého vzduchu, který byl svými nápady považován za génia, hlavně svými známkami, které vymyslel.
Kniha se řadí mezi mé oblíbené a jsem si jistá, že se k ní opět vrátím a přečtu si ji se stejným nadšením znovu.

Vlahoš
07.02.2016

Vše podstatné již shrnul ve svém komentáři trudoš,takže já už jen krátce:
V některých chvílích mě Pratchett dojal,
v některých chvílích mě Pratchett rozesmál ,
v některých chvílích mě Pratchett donutil k zamyšlení
a stále zůstal tím starým dobrým Pratchettem.

evisek
28.01.2016

Jako sběratele známek mě knížka potěšila.

Komet
19.12.2015

Tuto knížku považuji za vrchol Pratchetovy tvorby. Lord Vetinari je zde doveden k dokonalosti. A postava Vlahoše, stejně jako pošťáků, je skvělá. Nadosah Pozlátko opět nemá chybu. Prostě skvost.
Překlad opět dokonalý. Jen s jedinou věcí si Kantůrek neporadil - jak říkal adorátě její bratr - Killer. To se opravdu snad ani přeložit nedá, aby to mělo stejný smysl :-)
A naopak chválím Kantůrkovu invenci s úpravou názvu. Něco, co má jen čeština (s posvěcením páně Pratchettovým).

trudoš
28.11.2015

U Terryho Pratchetta vždycky záleží na tom, zda ho okázale milujete nebo stejně okázale ignorujete. Jen čtenářské vášně mohou být měřítkem každé další knihy z zeměplošského cyklu, neboť co do kvality netrpí spisovatel (ni jeho překladatel) žádných drastických výkyvů.
Zaslaná pošta se odehrává v bahnomalebném metropolitním Ankh-Morporku a sleduje životní osudy podvodníka Vlahoše von Rosreta, který nejdříve skončí na šibenici, aby vzápětí vzkřísil zašlou slávu poštovního úřadu, toho času ve stadiu absolutního rozkladu, a to poté, co se mu zjeví anděl spásy v podobě Patricije. Zní to trochu bláznivě, ale taková už Úžasná Zeměplocha je, a proto ji milujeme/ignorujeme (nehodící se škrtněte). Pozitivní je, že přes dobrodružnou romantiku připomínající potrhlou kombinaci Monte Christa a Costnerova Pošťáka opět nechybí oblíbené parodické ponory do hlubin filosofie a náboženství. A to je důvod, proč na autora nedám dopustit a budu vždy patřit do skupiny těch milujících.

majxik
21.11.2015

Nejdříve jsem k této knížce přistupoval opatrně, to víte, už dlouho neměl Pratchett novou postavu, tak jsem si nebyl jistý co od ní očekávat, nakonec jsem ale zklamaný nebyl, naopak velmi potěšený, protože Zasraná pošta mě velice pobavila a četla se téměř sama, Vlahoš + Vetinary jsou užasná kombinace. Pro jistotu jsem ji už od roku 2008, přečetl asi 4 krát. :o)

Nicki
10.08.2015

Tuto knihu jsem si naprosto oblíbila. Postavy, které jsou jako živé se všemi myšlenkami, pocity, chybami... V ději nic nechybí, je plný logiky a vše dává smysl. A samotná kniha krom toho, že je plná myšlenek, vás také naprosto vtáhne do svého světa.

knedlik
04.08.2015

Nebudu se dvakrát rozepisovat, víceméně vše podstatné shrnul ve svém komentáři stilgar1 (tímto dávám palec a díky :))
Mně se Zasl(r)aná pošta četla strašně dobře. Tím myslím tak dobře, že opět na úkor spánku, odpočinku, čerpání potřebných sil - nešlo se od ní odtrhnout. To místo si žilo svým životem a jeho kouzlo mě nepustilo tak, jako dopisy chtěly a musely být přečteny. Postavy tyrana, podvodníčků, golemů - všechny fascinující jako vždy (ale golemové nejvíc :-))
Z mého pohledu se tato kniha velmi těsně řadí za Malé bohy, kteří u mě zatím vedou. Jedna z nejlepších.

"Měl poctivou tvář. A měl rád ty lidi, kteří se mu zadívali pevně do očí, aby mu nahlédli do duše a tak do jeho vlastního já, protože Vlahoš měl celou zásobu vlastních já, nějaké pro každou příležitost."

"Na práci u nás nemusíte být blázen. Ale hodně to pomáhá..."