Zajímavé časy

Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovy synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila). Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit – jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: „Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.“ A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách.

Úžasná Zeměplocha, kniha 17., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/468/zajimave-casy-3mO-468.jpg 4.6497

Úžasná Zeměplocha (17.)

Interesting Times (1994)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

kní

" Za zády se mu ozvaly kroky.
"Tak hele," řekl popuzeně a otočil se. "Už jsem vám řekl, že můžete jít všichni-"
Bylo to Zavazadlo. Vypadalo, jako by se mírně stydělo.
"Ale, tak se nám přece jen nakonec uráčilo se ukázat, co?" utrhl se na ně Mrakoplaš. "Copak se stalo s tím slavným svého pána kamkoliv půjde, následovati budeš?"
Zavazadlo rozpačitě přešlapovalo. Z vedlejší uličky najednou vyšla jeho o něco větší a poněkud ozdobnější kopie. Víko toho druhého Zavazadla bylo vykládáno barevným dřevem a Mrakoplaš měl dojem, že proti mozolnatým a masivním nohám jeho Zavazadla jsou nohy toho druhého mnohem štíhlejší a jemnější. Kromě toho mělo nehty na nohách nalakované. "

Welinie

Docela jsem si to užila. Byla to legrace. Mrakoplaš je prostě týpek ;D

Maanna
24.10.2016

Pratchett mě zkrátka vždy pobaví, zde to měla na svědomí především naprosto neodolatelná Stříbrná horda a pak způsob boje Rudé armády. Jen škoda, že nepřečtených dílů Zeměplochy je méně a méně...

valda
15.10.2016

Jak lze vidět už na obálce, tak v tomhle dílu se vrací mák Mrakoplaš. Ne svým přičiněním se najednou ocitá na Vyvažovacím kontinentu, v Agateánské říši (rozuměj alternativní Čína). Kde ho rebelská Rudá armáda považuje za Velkého Mága z legendární knihy Co jsem dělal o prázdninách. Mrakoplaš se v říši objeví zrovna v době, kdy císař umírá a na jeho místo se chtějí dostat všechny slavné rody, ale hlavně vychytralý Lord Hong. Zároveň do Agateánské říše dorazí barbar Čingis Cohen se svou hordou přestárlých legendárních válečníků, z nichž např. Bláznivý Humoš bojuje na válečném kolečkovém křesle.
Potenciál humoru je opravdu veliký. Konzervativní Agateánská říše, kde největší nadávkou je: Zajímavé časy na tebe! versus barbarská horda versus Mrakoplaš typický produkt prohnilého velkoměsta Ankh-Morporku. Tohle prostě musí být legrace!
PS: A kromě Mrakoplaše se vrátí ještě jedna postava z Barev Kouzel :-)

Tom Riddle
03.09.2016

Císař na tajemném Vyvažovacím kontinentě umírá. Ne že by byl snad nemocný, ale když se o císařský post uchází pět mocných rodů, je takřka jisté, že stávající císař umírá. Zlomyslný bůh Osud si vždycky prosadí svoje, ovšem jedině tehdy, pokud se mu do cesty nepostaví Dáma se svou nejoblíbenější hrací figurkou, mákem Mrakoplašem. Ten se zrovinka kdesi v zeměplošském karibiku živí spoustou mnohonohých potvůrek (nikoli Zavazadlem, mořských) a tlupa nádherných amazonek, kterým naneštěstí zrovna vymřeli všichni mužští obyvatelé, hledá nějakého zástupce ošklivějšího pohlaví, kterému by výměnou za jeho služby poskytly nekonečné tělesné rozkoše, a to včetně brambor v jakékoli úpravě, prosím. Dáma má ovšem s Mrakoplašem jiné plány.

Terry Pratchett si od svého prapůvodního hrdiny dal pauzu na celých sedm dílů, a jak se ukázalo, vyplatilo se. Pro Mrakoplaše jsem měl vždycky slabost, se Zeměplochou jsem se seznámil v jejím chronologickém pořadí, a to se čtenářem zřejmě nějak zůstává. Navíc těžko můžu nesympatizovat s lenivým lůzrem, který ze všeho nejvíc chce jenom trochu té staré dobré nudy, které se mu bohužel těžce nedostává. Když se ovšem dívám na svůj seznam dílů podle obliby, je až bolestivě patrné, že všechny starší knížky s Mrakoplašem se řadí k tomu horšímu konci. Zajímavé časy jsou čestnou a vynikající výjimkou, jedná se o první díl s Mrakoplašem, který uspěje i bez ohledu na nostalgii a bez ohledu na slabost pro nej(ne)šťastnějšího máka všech známých světů. Barva kouzel a spol. nejsou nijak špatné, i mistr Pratchett ovšem musel nějak začínat, a jako spisovatel je v současné době (myšleno díly, které zrovna čtu) po formální stránce o poznání lepší, než byl na začátku (logicky). V Zajímavých časech už je ve svojí vrcholné formě, a svého původního hrdinu konečně zasadil do děje, který si zaslouží.

Čtenář prakticky nemá čas se zastavit spolu s tím, jak Mrakoplaš v téhle zeměplošské variaci na Čínu prchá od jednoho místa někam jinam (přičemž kam není nikdy tolik důležité jako od čeho). Po cestě potkává staré dobré známé (zdravíme páprdy z NU i páprdu Cohena), padá do jednoho prů...švihu (zdravíme Ronalda Čabajku) za druhým, a marně se snaží svému dobrosrdečnému partnerovi z Barvy a Fantastična vysvětlit, že skutečně není tím velkým hrdinou a spasitelem, za kterého ho věčný optimista Otevřené dveře zách... Štěbetající dvouhlavá chobotni.... Dvoukvítek považuje. Příště zase až za pět dílů, starý brachu. A teď hurá na čarodějky!

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

shmaic
07.07.2016

posledni veta me sesadila na zem:)

notburga
18.03.2016

Není nad to, když si váš oblíbený autor vezme na paškál oblast, o kterou se opravdu zajímáte. Bavila jsem se královsky a zatím je to můj nejoblíbenější díl Zeměplochy :)

renefer
26.02.2016

Stříbrná horda mě dostala. Jeden z nejpovedenějších dílů.

Lady Dracula
16.08.2015

Mrakoplaš a Cohen se Stříbrnou hordou.
Co více si přát? ;)

Johncze
18.07.2015

Mák Mrakoplaš opět zasahuje. Dvoukvítek, zavazadla, barbaři, mágové a spousta dalších starých známých, co víc si přát? Zatím jeden z nejlepších dílů :)

MGT
10.01.2015

Mrakoplaš mi chyběl. "doprdele,dopredele já tady asi umřu":)
a pan Kulik´e san S.Č.H.

Túrin
10.12.2014

Čína a Japonsko na Zeměploše a její obsazení Hordou :) Zvláště ta Horda mě bavila :)

Felsenberg
14.09.2014

Nepatří mezi mou Elitu Terryho geniálního díla, ale Mrakoplaš, Rudá armáda a hlavně Stříbrná horda jsou naprosto jedineční!

Pelerine
07.07.2014

moje první knížka od Pratchetta, která mě přivedla k Zeměploše...takže srdcových 5 :)

Mako123123
17.02.2014

Ten záver, trocha rozcuchaný... čakal som lepšiu pointu ale i tak celkom slušné... už čítam pokračovanie... slabé 4z5 .
Jaksik som v tomto dieli nemohol zachytit že Dvoukvítek má 4 oči... bolo mu síce ku koncu hovorené 4-oký ale to bola narážka na to že vraj nosil okuliare... tak neviem, dokonca i tá ilustrácia na obálke o tejto nezrovnalosti svečí... A ten čabajka- chudák, to som si nepredstavoval taký koniec... hmm, ako píšem jemné sklamanie, najmä v tom ako sa to vyvŕbilo- napr: čo robila červená armáda v podzemí? - to ani nebolo vysvetlené, ale všetko ostatné bolo v pohode. Napríklad vykreslenie tej úradníckej spoločnosti- nepotrebujú biče, oni majú niečo ešte horšie než biče...., alebo lúbil sa mi HEX- i ked mám pocit že o tom budem ešte počuť, čítať už teraz ma dosť zaujal. Najlepšia bola stríbrná horda- mali skúsenosti s tým ako neumrieť :D alebo ,,so že? so žeto?,, :D

wooloong
29.09.2013

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

"Mysli na něco, co tě vždycky hodně namíchne. Aby se ti začala vařit krev! Představ si, že v řadách nepřítele je všechno, co nenávidíš."
"Ředitele škol," řekl pan Čabajka.
"Výborně."
Tělocvikáři!" vykřikl pan Čabajka.
"Jasně."
"Žáci, kteří žvýkají!" zasípal pan Čabajka.
"Koukněte na něj, už mu jde z uší pára," upozorňoval Cohen. "První v posmrtným životě počká na ostatní u brány. Vpřed!"

Liina
09.09.2013

Můj nejoblíbenější díl Zeměplochy!

Verrrunka
12.08.2013

Tentokrát si autor vzal na paškál Čínu a opět to byla velká sranda… :-)

p.a.
24.06.2013

Mrakoplaš, Zavazadlo, barbar Cohen, Stříbrná horda a zase hroznej chaos a sranda. Co by kdo potřeboval víc?

LucieRej
12.06.2013

Mrakoplaš! Prostě Mrakoplaš! :D Nic víc není třeba dodávat. Pět hvězdiček, to nejde jinak.

yueh24
08.05.2013

Tohle je Pratchett v nejlepší formě. Kombinace barbara Cohena a Stříbrné hordy a Mrakoplaše nemůže dopadnout snad jinak než stoprocentně. Skvělý vtipný příběh a určitě jendna z nejlepších knih o Zeměploše.

Erezka
27.01.2013

Tuto prachettovku považuji za nejlepší ze všech.

Wesley
20.11.2012

Nejlepší pratchettovka ze všech. Skvělej příběh, vtipný do začátku do konce. U žádný jiný pratchettovky jsem se tolik nenasmál. Mrakoplaš s Dvoukvítkem a Zavazadlem v nejlepší formě a Stříbrná horda...Je tu Humoš?SOŽÉÉÉ...

HTO
10.04.2012

Pro mne po geniálních Malých bozích nejlepší díl Zeměplochy. Mám pro to dva důvody: 1. skvělé vykreslení totalitní společnosti, lidí lámaných tak, že dozorci už ani nepotřebují biče. 2. neuvěřitelnou Stříbrnou hordu, skupinku prastarých barbarů a jednoho učitele ve výslužbě (jemuž bylo čtyřicet, když zjistil, že orální sex neznamená, že se o tom mluví). Stříbrná horda je zdrojem neskutečné zábavy; nebudu vás zaplavovat citáty, prostě mi to věřte; ale, a to je pro mne důležitější, je na ní vidět, jak Pratchett své hrdiny miluje a jak dokáže nepokazit tímto faktem celou knihu. Popis boje s nindži, u nějž se užaslý domorodec upamatuje na to, jak s dědečkem hrával deskovou hru, a nikdy nevyhrál, protože dědeček jejím hraním strávil celý život, je jedním z nejlepších příkladů toho, jak ukázat autorskou náklonnost k vlastním výtvorům.

Chválit Jana Kantůrka se stalo už jakousi nevyslovovanou samozřejmostí, ale tady (i navzdory nepřeložené hříčce se slovem eunuch) si zaslouží přímo políbení ruky za to, že použil (když se Horda učí civilizovaně nadávat) kouzelné, staropřekrásné „i čermáka!" Bravo, pánové!

Denaille
09.09.2011

Pár knih ze Zeměplochy už mám přečteno a ne jednou se stalo, že mě děj nijak neoslovil. Tohle je jedna z těch, které za přečtení stojí a opravdu mě bavila...

st.me
26.02.2011

Bavila jsem se nad trampotami čaroděje Mrakoplaše. Příběhy s mágy nepatří k mým favoritům, ale tahle knížka se mi líbila moc.

Selhan

Díl, který se vrací ke kořenům! Tedy, znovu se zde setkává Barbar Cohen s Mrakoplašem, tentokrát při tažení na Vyvažovacím kontinentu (ano, domovina Dvoukvítka), kterýžto je celý parodií na Čínu. Barbar Cohen zde se svými přáteli hrdiny exceluje. U tohohle dílu se stále směju, i když na něj jen vzpomínám.