Zaslaná pošta

Zaslaná pošta https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481/bmid_uzasna-zemeplocha-zaslana-posta-OWr-481.JPG 5 1136 92

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporkský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešli (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy (!) dřív, než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10... Úžasná Zeměplocha, kniha 30., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Going Postal , 2004

helmiczka
29.03.2013 5 z 5

No teda! Už-už som chcel opustiť svet Zemeplochy sira Terryho, pretože niekoľko predchádzajucich dielov bolo takých nemastných-neslaných, ale toto ma posadilo na zadok! Pripomínalo mi to Pravdu.

hoopoo
18.02.2013 5 z 5

Skvelý díl Zeměplochy, ke kterému jsem se už nekolikrát vrátil.

juvelinokivi
23.01.2013 5 z 5

Upřímně řečeno, Zeměplochu moc nemusím, ale tahle knížka mě dostala.

lanusinka
21.12.2012 5 z 5

Moc pěkné, mám ráda hrdiny, kteří jsou alespoň trochu záporáci, a čím víc, tím líp....

vhumanik
29.10.2012 5 z 5

Já ani nevím co říct. Prostě Pratchett v té nejlepší formě. Teda alespoň pro mne.

Barbastelle
11.08.2012 5 z 5

Tak tahle zeměplošská kniha mě pro Zeměplochu definitivně nadchla! Je úžasná, dokonalá, trochu sarkasticky vtipná (ale tak hezky - "Nevěřil na anděly." =D), má moc pěkný příběh!
Za sebe doporučuji k začátkům se Zeměplochou. Já se třeba nemohla nadchnout pro první knížky, a tak mi trvalo dlouho, než si mě Pratchett získal. Ale jsem moc ráda, že se tak stalo.

Raksa.A
24.06.2012 5 z 5

Je to vůbec fantasy? Teď koukám na Kalouska v Otázkách Václava Moravce, a ze všeho nejvíc mi to připomíná interwiew Nadosaha Pozlátka pro Kometu.

ŽabákDokvákal
16.03.2011 5 z 5

Příběhy s Vlahošem Von Rosret mají jednu chybu - čtou se tak dobře, že vám těch 500 stránek knihy téměř zmizí před očima.
Skvěle jsem se u čtení bavil a líbilo se mi, jak je příběh propracovaný.
Doporučuji přečíst obě zeměplošské knihy s Vlahošem, ale určitě bych začal Zaslanou poštou. Já jsem první četl Nadělat prachy a prorotože jsem nebyl seznámen s dřívějšími činy Vlahoše, tak jsem si nebyl úplně tak jistý s kým mám tu čest. Teď už to vím a musím říct, že Vlahoš je frajer :)

"Člověk musel obdivovat způsob, jakým byla dokonale nevinná slova zdeformována, rozporcována, přemleta a zbavena svého původního významu a smyslu a vyslána šlapat špinavý chodník pro Nadosaha Pozlátka, i když slovo "synergistický" bylo nejspíše děvkou už od začátku."

stilgar1
01.03.2011 5 z 5

Terry Pratchett válí - je neuvěřitelné, že si člověk u třicátého dílu jedné série knih může říct: "Tohle je to nejlepší, co jsem ze Zeměplochy zatím četl" - abych byl přesnější ...je to téměř stejně skvělé, jako Noční hlídka, kterážto vlastně byla dílem č. 27. Pratchett prostě zraje a s ním i jeho příběhy. Nejsou už tak vtipné, že bych se téměř u každé stránky válel smíchy. Za to jsou mnohem komplexnější, příběhově bohatší a velkým dílem přispívají k tvorbě jedinečného univerza, kterým svět Zeměplochy vskutku je. Zaslaná pošta je snad nejpolitičtěji zaměřeným románem ze všech dílů - jako hlavní téma sice na první pohled vystupuje Pošta a postava podvodníčka Vlahoše. Nicméně jakožto celek lze knihu chápat jako vynesení postavy Vetinariho na post dokonalého politika.

st.me
26.02.2011 5 z 5

Tahle Pratchettovka se mi moc líbila. Dobře jsem se u ní bavila a přála si, aby přečtené stránky nepřibývaly tak rychle.

luciferrus
30.11.-0001 5 z 5

Můj nejoblíbenější Pratchett, za všech knížek, který jsem od něj četl je tahle nej!

Okřídlená li
30.11.-0001 5 z 5

Vetinari, to je hlava a ví jak zabít dvě mouchy jednou ranou. :) Tahle knížka prolíná světy podvodníků, pošty a signálních věží. Nevěříte? ;) Tak si to přečtěte... Mimochodem byl podle toho natočen dvoudílný film, ze kterého nevyjdete neposkvrněni. :)