Zaslaná pošta

Zaslaná pošta https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481/bmid_uzasna-zemeplocha-zaslana-posta-OWr-481.JPG 5 1136 92

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporkský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešli (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy (!) dřív, než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10... Úžasná Zeměplocha, kniha 30., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Going Postal , 2004

mozkit
09.06.2017 5 z 5

Další přečtená Zeměplocha za mnou. Moc se mi líbila. Knížka némá žádný zdlouhavý, nebo nezáživný pasáže. Vlahoš je borec :)

kaja77
23.05.2017 4 z 5

Nenapadlo by mě, že mi může být sympatický "šmejd". No nakonec to byl polepseny smejd, tak co. Jinak kniha bezva jízda na vlnach fantazie. Co mne pobavilo byly paně grešleho obklady a sira v botách chi chi chi

zaranda
12.03.2017 5 z 5

Další skvost z celé zeměplošské série. Vlahoš von Rosret se hned v této knize stal jednou z mých nejoblíbenějších postav na Zeměploše (i když, ruku na srdce, která z výrazných postav Zeměplochy nepatří mezi mé oblíbené?:))

Mercatino
12.01.2017 4 z 5

Zaslaná pošta aneb geniální zázrak na poli fantaskomična. Zkrachovalá pošta kolem které se vše točilo, mi přišla se všemi těmi staršími pošťáky, golemy, dopisy, známkami nesmírně blízká. K Vlahoši von Rosretovi jsem si během čtení vytvořil pěkný kladný vztah asi proto, že mám také poctivý kus křiváctví v sobě, a jsem na to hrdý.

Jonny
01.01.2017 4 z 5

Tahle se povedla. Vlahoš von Rosret mi přirostl k srdci, dost mi vadilo, že se s jeho příběhem ženeme ke konci tak závratnou rychlostí.

Vlahoš
27.12.2016 5 z 5

Jaká jsem řek, kniha jako od Prachetta.

david5746
05.09.2016 5 z 5

Autor přišel s další skvělou postavou. Vlahoš je sice notorický podvodník, ale víceméně od začátku je to jasnej klaďas, kterej ten poštovní úřad prostě na nohy postaví. Skvěle jsem se bavil.

petulka.sasanka
03.08.2016 4 z 5

Čtivé, nápadité a akční. Ale nějak jsem čekala na něco, co bylo na konci knížky v pár strankách ;-), a přesto to bylo fajn!!! Mám ale oblíbenější knihy od autora.

pajuu
26.07.2016 4 z 5

Moje první kniha od Terryho Pratchetta a určitě ne poslední, prostě úžasná Zeměplocha... těším se na další :-)

BLeeCraleek
21.05.2016 5 z 5

Jedna z mých nej… Vlahoš má prostě něco do sebe… Zachřestěte šuplíky!!!

kubabuba2004
06.05.2016 5 z 5

úžasná kniha

repli2dev
17.04.2016 5 z 5

Klasicky napínavá kniha o tenké hranici mezi podvodníkem a manažerem, jehož zaměstnáním je distribuce ideí, u kterých si ale vlastně moc neuvědomuje jak dalekosáhle mohou tvarovat svět.

Napínavé od začátku do konce, vynikající gradace.

Arlienen
22.03.2016 5 z 5

Terry Pratchett je autor, který nikdy neomrzí. Jeho knihy jsou naprosto geniální s humorem jako bonus. On popisuje věci, se kterými se setkáváme každodenně a my mu to hladově hltáme z ruky, to je jeho dar.
Bylo úžasné si číst o tom,jak (ne)funguje pošta, až do té doby, než se objevil kriminálník Vlahoš, který byl, jako závan čerstvého vzduchu, který byl svými nápady považován za génia, hlavně svými známkami, které vymyslel.
Kniha se řadí mezi mé oblíbené a jsem si jistá, že se k ní opět vrátím a přečtu si ji se stejným nadšením znovu.

Vlahoš
07.02.2016 5 z 5

Vše podstatné již shrnul ve svém komentáři trudoš,takže já už jen krátce:
V některých chvílích mě Pratchett dojal,
v některých chvílích mě Pratchett rozesmál ,
v některých chvílích mě Pratchett donutil k zamyšlení
a stále zůstal tím starým dobrým Pratchettem.

evisek
28.01.2016 4 z 5

Jako sběratele známek mě knížka potěšila.

Komet
19.12.2015 5 z 5

Tuto knížku považuji za vrchol Pratchetovy tvorby. Lord Vetinari je zde doveden k dokonalosti. A postava Vlahoše, stejně jako pošťáků, je skvělá. Nadosah Pozlátko opět nemá chybu. Prostě skvost.
Překlad opět dokonalý. Jen s jedinou věcí si Kantůrek neporadil - jak říkal adorátě její bratr - Killer. To se opravdu snad ani přeložit nedá, aby to mělo stejný smysl :-)
A naopak chválím Kantůrkovu invenci s úpravou názvu. Něco, co má jen čeština (s posvěcením páně Pratchettovým).

trudoš
28.11.2015 5 z 5

U Terryho Pratchetta vždycky záleží na tom, zda ho okázale milujete nebo stejně okázale ignorujete. Jen čtenářské vášně mohou být měřítkem každé další knihy z zeměplošského cyklu, neboť co do kvality netrpí spisovatel (ni jeho překladatel) žádných drastických výkyvů.
Zaslaná pošta se odehrává v bahnomalebném metropolitním Ankh-Morporku a sleduje životní osudy podvodníka Vlahoše von Rosreta, který nejdříve skončí na šibenici, aby vzápětí vzkřísil zašlou slávu poštovního úřadu, toho času ve stadiu absolutního rozkladu, a to poté, co se mu zjeví anděl spásy v podobě Patricije. Zní to trochu bláznivě, ale taková už Úžasná Zeměplocha je, a proto ji milujeme/ignorujeme (nehodící se škrtněte). Pozitivní je, že přes dobrodružnou romantiku připomínající potrhlou kombinaci Monte Christa a Costnerova Pošťáka opět nechybí oblíbené parodické ponory do hlubin filosofie a náboženství. A to je důvod, proč na autora nedám dopustit a budu vždy patřit do skupiny těch milujících.

majxik
21.11.2015 5 z 5

Nejdříve jsem k této knížce přistupoval opatrně, to víte, už dlouho neměl Pratchett novou postavu, tak jsem si nebyl jistý co od ní očekávat, nakonec jsem ale zklamaný nebyl, naopak velmi potěšený, protože Zasraná pošta mě velice pobavila a četla se téměř sama, Vlahoš + Vetinary jsou užasná kombinace. Pro jistotu jsem ji už od roku 2008, přečetl asi 4 krát. :o)

Nicki
10.08.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem si naprosto oblíbila. Postavy, které jsou jako živé se všemi myšlenkami, pocity, chybami... V ději nic nechybí, je plný logiky a vše dává smysl. A samotná kniha krom toho, že je plná myšlenek, vás také naprosto vtáhne do svého světa.

knedlik
04.08.2015 5 z 5

Nebudu se dvakrát rozepisovat, víceméně vše podstatné shrnul ve svém komentáři stilgar1 (tímto dávám palec a díky :))
Mně se Zasl(r)aná pošta četla strašně dobře. Tím myslím tak dobře, že opět na úkor spánku, odpočinku, čerpání potřebných sil - nešlo se od ní odtrhnout. To místo si žilo svým životem a jeho kouzlo mě nepustilo tak, jako dopisy chtěly a musely být přečteny. Postavy tyrana, podvodníčků, golemů - všechny fascinující jako vždy (ale golemové nejvíc :-))
Z mého pohledu se tato kniha velmi těsně řadí za Malé bohy, kteří u mě zatím vedou. Jedna z nejlepších.

"Měl poctivou tvář. A měl rád ty lidi, kteří se mu zadívali pevně do očí, aby mu nahlédli do duše a tak do jeho vlastního já, protože Vlahoš měl celou zásobu vlastních já, nějaké pro každou příležitost."

"Na práci u nás nemusíte být blázen. Ale hodně to pomáhá..."