Zaslaná pošta

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporkský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešli (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy (!) dřív, než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10... Úžasná Zeměplocha, kniha 30., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481/uzasna-zemeplocha-zaslana-posta-OWr-481.JPG 4.7902

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 30.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Going Postal, 2004

Kniha Zaslaná pošta

Vesper001

„Jediný problém se světlými zítřky je ten, že nejdřív musíte přežít tu noc před nimi.“ Asi tak. ;)

Eridan

Nejdříve jsem viděl film a musím říct, že ho pokládám za dosud nejzdařilejší filmovou adaptaci Pratchetta vůbec. Věrně se drží knihy a těch pár změn, které si dovolil udělat, je pochopitelných. Dokonce se mi např. filmový závěr líbí více než ten knižní. Kniha je samozřejmě bohatší v detailech a charakterech hrdinů, má pár příhod navíc. Celkově je to Pratchett jak má být. Inteligentní humor s lehkým ponaučením a spoustou ztřeštěných charakterů.

Shui-Xian

V tomhle případě nemůžu než vychválit skvěle obsazenou a ztvárněnou fimovou adaptaci. Setkala jsem se s ní dřív než s knihou a při čtení jsem si pak už jen libovala, jak se obě verze krásně doplňují. Originální příběh, šťavnatý humor a nezapomenutelné postavy je samozřejmě sjednocují...

Atlantis

Zaslaná pošta pro mne byla smutným dílem. Zeměplocha se totiž touto knihou začala výrazně měnit a svým zvláštním způsobem modernizovat. Semafory mi nikdy nesedly a celý tento úžasný svět pro mě začal ztrácet svoje kouzlo. Vlahoš je navíc neskutečně nesympatická postava. Nechcete ho sledovat, nefandíte mu a každá vedlejší postava, která se ukáže je vítaná, protože rozbíjí Vlahošovu nabubřelost.

hoesch

Nadosah Pozlátko , to je hajzlík. Zaslaná pošta mě dostala.

jean_ralphio
24.12.2019

postavy, co se chovaji jako zlatoslav lockhart mam rad jedine tehdy, kdyz jsou osamocene a muzu se jim spolu s hlavnim posatavami smat a ne ze temi hlavnimi postavami jsou a jeste pry jakoze jsou to kladne postavy.

mrakoplas nebyl nic moc, ale porad byl o level vys, cringeoidni humor se u nej skoro nevyskytoval, za to tady..

Mates84
10.11.2019

Myslím,že k přečtení téhle knihy,není lepší čas než jsou blížící se vánoce a s tím související předpoklad,dárky co mi dorazí poštou objednat co nejdříve:)))Jinak kniha výborná!

PrinceznaLada
13.09.2019

Bohužel pozdní tvorba autora si ani trošku nezadá s ranějšími díly. Kam se poděl vtip a tak trochu zběsilá jízda příběhu? Působí to trochu jako nějaká "agitka". Přeci jen "zplodit" takové množství titulů si vybírá svou daň. Pratcheta miluju, ale v rámci této knihy chci raději věřit, že to už snad ani nepsal on.

tygřík2
05.07.2019

Povinná četba pro všechny pošťáky :-))

Alíša236
10.06.2019

Patří k lepším.

Mikino00
28.04.2019

Již jsem několik zeměplošných příběhů pročetl a musím říci, že tento se mi jevil jako nejzdařilejší. Byla to ideální kombinace silné dějové linky, kterou právě často u Pratchetta postrádám, a nevyčerpatelné autorovy fanzatie, plné nápadů, vtípků a zdánlivě nekonečných možností jím vytvořeného světa.

Mili115
12.02.2019

Tenhle autor prostě nezklame

Imy
19.01.2019

Trochu jsem se jí obávala, jsem spíš na mágy a čarodějky, ale naprosto předčila moje očekávání. Naprosto super.

VesmirnaOndatra
09.01.2019

Vlahoš van Rosret a Nadosah Pozlátko. Dvaja géniovia zločinu stoja proti sebe v boji na život a na smrť. Vyhrať môže len jeden. Samozrejme je to Lord Vetinari.

ViktorieMars
04.11.2018

Krásná knížka a vůbec mi v tomto případě nevadilo, že jsem první viděla film.

hurikan123
12.09.2018

vtipná a zajímavá Pratchetovka, akorát slabší konec. možná jsem ho jen nepochopil.

wena3892
20.07.2018

Daleko více než jsem od knížky čekal, bavil jsem se od začátku do konce. Jen jsem čekal pestřejší zakončení.

Sharru-ken
27.06.2018

První a nejlepší Pratchett, co jsem četl. Postavy, příběh, způsob vyprávění, všechno funguje jak má, dává to smysl a je to neuvěřitelně zábavné. Ne vše se mi od Pratchetta líbilo, ale toto dílo může být důvod, proč ho považovat za geniálního autora.

aardvarka
19.06.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších. Neobyčejně svěží, plná šmrncovních postav a prodchnutá skvělým (monumentálním?) prostředím Pošty. A také nápady, které Vlahoš takřka v poklusu realizuje. Taková pošťácká pohádka po zeměplošsku. A to zaokrouhlené pí - kam jen na to ten Pratchett chodil?

jaroiva
25.02.2018

Zaslaná pošta a Nadělat prachy, to musí člověk přečíst obojí! četla jsem nejdřív Nadělat prachy, takže jsem to četla obráceně, ale i tak super! Vlahoše jsem si zamilovala

ZiPur
16.02.2018

Další výborná satira našeho světa přenesená do světa Zeměplochy.

BarkaS
26.10.2017

Vlahoš se už krátce po vydání knihy stal mým oblíbencem a ráda se k němu a slečně Srdénkové vracím :). Paralely příběhu s Českou nebo jinou poštou čistě náhodné.

Hanka_Bohmova
30.06.2017

Svěží učebnice krizového řízení a PR! K tomu první zákon robotiky, kriminalita vrcholového managementu, zrod filatelie, hackerské útoky, dokonce i finanční analytický útvar (s křídami a podlahou... hodně velkou podlahou).
Ještě že jsem Zaslanou poštu dosud opomíjela, v době vydání bych si ji sotva tak dokonale vychutnala, to zkrátka vyžaduje průpravu životní realitou.

mozkit
09.06.2017

Další přečtená Zeměplocha za mnou. Moc se mi líbila. Knížka némá žádný zdlouhavý, nebo nezáživný pasáže. Vlahoš je borec :)

kaja77
23.05.2017

Nenapadlo by mě, že mi může být sympatický "šmejd". No nakonec to byl polepseny smejd, tak co. Jinak kniha bezva jízda na vlnach fantazie. Co mne pobavilo byly paně grešleho obklady a sira v botách chi chi chi

zaranda
12.03.2017

Další skvost z celé zeměplošské série. Vlahoš von Rosret se hned v této knize stal jednou z mých nejoblíbenějších postav na Zeměploše (i když, ruku na srdce, která z výrazných postav Zeměplochy nepatří mezi mé oblíbené?:))

Mercatino
12.01.2017

Zaslaná pošta aneb geniální zázrak na poli fantaskomična. Zkrachovalá pošta kolem které se vše točilo, mi přišla se všemi těmi staršími pošťáky, golemy, dopisy, známkami nesmírně blízká. K Vlahoši von Rosretovi jsem si během čtení vytvořil pěkný kladný vztah asi proto, že mám také poctivý kus křiváctví v sobě, a jsem na to hrdý.

Jonny
01.01.2017

Tahle se povedla. Vlahoš von Rosret mi přirostl k srdci, dost mi vadilo, že se s jeho příběhem ženeme ke konci tak závratnou rychlostí.

Vlahoš
27.12.2016

Jaká jsem řek, kniha jako od Prachetta.

david5746
05.09.2016

Autor přišel s další skvělou postavou. Vlahoš je sice notorický podvodník, ale víceméně od začátku je to jasnej klaďas, kterej ten poštovní úřad prostě na nohy postaví. Skvěle jsem se bavil.

petulka.sasanka
03.08.2016

Čtivé, nápadité a akční. Ale nějak jsem čekala na něco, co bylo na konci knížky v pár strankách ;-), a přesto to bylo fajn!!! Mám ale oblíbenější knihy od autora.

pajuu
26.07.2016

Moje první kniha od Terryho Pratchetta a určitě ne poslední, prostě úžasná Zeměplocha... těším se na další :-)

BLeeCraleek
21.05.2016

Jedna z mých nej… Vlahoš má prostě něco do sebe… Zachřestěte šuplíky!!!

kubabuba2004
06.05.2016

úžasná kniha

repli2dev
17.04.2016

Klasicky napínavá kniha o tenké hranici mezi podvodníkem a manažerem, jehož zaměstnáním je distribuce ideí, u kterých si ale vlastně moc neuvědomuje jak dalekosáhle mohou tvarovat svět.

Napínavé od začátku do konce, vynikající gradace.

Arlienen
22.03.2016

Terry Pratchett je autor, který nikdy neomrzí. Jeho knihy jsou naprosto geniální s humorem jako bonus. On popisuje věci, se kterými se setkáváme každodenně a my mu to hladově hltáme z ruky, to je jeho dar.
Bylo úžasné si číst o tom,jak (ne)funguje pošta, až do té doby, než se objevil kriminálník Vlahoš, který byl, jako závan čerstvého vzduchu, který byl svými nápady považován za génia, hlavně svými známkami, které vymyslel.
Kniha se řadí mezi mé oblíbené a jsem si jistá, že se k ní opět vrátím a přečtu si ji se stejným nadšením znovu.

Vlahoš
07.02.2016

Vše podstatné již shrnul ve svém komentáři trudoš,takže já už jen krátce:
V některých chvílích mě Pratchett dojal,
v některých chvílích mě Pratchett rozesmál ,
v některých chvílích mě Pratchett donutil k zamyšlení
a stále zůstal tím starým dobrým Pratchettem.

evisek
28.01.2016

Jako sběratele známek mě knížka potěšila.

Komet
19.12.2015

Tuto knížku považuji za vrchol Pratchetovy tvorby. Lord Vetinari je zde doveden k dokonalosti. A postava Vlahoše, stejně jako pošťáků, je skvělá. Nadosah Pozlátko opět nemá chybu. Prostě skvost.
Překlad opět dokonalý. Jen s jedinou věcí si Kantůrek neporadil - jak říkal adorátě její bratr - Killer. To se opravdu snad ani přeložit nedá, aby to mělo stejný smysl :-)
A naopak chválím Kantůrkovu invenci s úpravou názvu. Něco, co má jen čeština (s posvěcením páně Pratchettovým).

trudoš
28.11.2015

U Terryho Pratchetta vždycky záleží na tom, zda ho okázale milujete nebo stejně okázale ignorujete. Jen čtenářské vášně mohou být měřítkem každé další knihy z zeměplošského cyklu, neboť co do kvality netrpí spisovatel (ni jeho překladatel) žádných drastických výkyvů.
Zaslaná pošta se odehrává v bahnomalebném metropolitním Ankh-Morporku a sleduje životní osudy podvodníka Vlahoše von Rosreta, který nejdříve skončí na šibenici, aby vzápětí vzkřísil zašlou slávu poštovního úřadu, toho času ve stadiu absolutního rozkladu, a to poté, co se mu zjeví anděl spásy v podobě Patricije. Zní to trochu bláznivě, ale taková už Úžasná Zeměplocha je, a proto ji milujeme/ignorujeme (nehodící se škrtněte). Pozitivní je, že přes dobrodružnou romantiku připomínající potrhlou kombinaci Monte Christa a Costnerova Pošťáka opět nechybí oblíbené parodické ponory do hlubin filosofie a náboženství. A to je důvod, proč na autora nedám dopustit a budu vždy patřit do skupiny těch milujících.

majxik
21.11.2015

Nejdříve jsem k této knížce přistupoval opatrně, to víte, už dlouho neměl Pratchett novou postavu, tak jsem si nebyl jistý co od ní očekávat, nakonec jsem ale zklamaný nebyl, naopak velmi potěšený, protože Zasraná pošta mě velice pobavila a četla se téměř sama, Vlahoš + Vetinary jsou užasná kombinace. Pro jistotu jsem ji už od roku 2008, přečetl asi 4 krát. :o)

Nicki
10.08.2015

Tuto knihu jsem si naprosto oblíbila. Postavy, které jsou jako živé se všemi myšlenkami, pocity, chybami... V ději nic nechybí, je plný logiky a vše dává smysl. A samotná kniha krom toho, že je plná myšlenek, vás také naprosto vtáhne do svého světa.

knedlik
04.08.2015

Nebudu se dvakrát rozepisovat, víceméně vše podstatné shrnul ve svém komentáři stilgar1 (tímto dávám palec a díky :))
Mně se Zasl(r)aná pošta četla strašně dobře. Tím myslím tak dobře, že opět na úkor spánku, odpočinku, čerpání potřebných sil - nešlo se od ní odtrhnout. To místo si žilo svým životem a jeho kouzlo mě nepustilo tak, jako dopisy chtěly a musely být přečteny. Postavy tyrana, podvodníčků, golemů - všechny fascinující jako vždy (ale golemové nejvíc :-))
Z mého pohledu se tato kniha velmi těsně řadí za Malé bohy, kteří u mě zatím vedou. Jedna z nejlepších.

"Měl poctivou tvář. A měl rád ty lidi, kteří se mu zadívali pevně do očí, aby mu nahlédli do duše a tak do jeho vlastního já, protože Vlahoš měl celou zásobu vlastních já, nějaké pro každou příležitost."

"Na práci u nás nemusíte být blázen. Ale hodně to pomáhá..."

Mako123123
28.03.2015

Dvojfilm Zaslaná pošta som videl 3x v rôznych časových obdobiach na HBO. To bol dôvod prečo som sa rozhodol si zakúpiť Prachetovky. Prečítal som ich už vyše 10 a pred nedávnom som sa konečne pustil do Zaslanej pošty. Film je v niečom lepší (symbolickejší) ale aj kniha je ok a tiež je zase v niečom inom lepšia :)

Samaret
28.02.2015

Zaslaná pošta je můj druhý Pratchett a dozvěděla jsem se o ní vlastně prostřednictvím filmu. Ačkoliv jsem knížku přečetla až po zhlédnutí filmu, onen film mě v porovnání s psaným originálem zklamal. Zaslaná pošta je opravdu mistrovské dílo. Překvapuje mě, jak se autor dokáže vcítit do dané postavy a skrze slova vás přimět uvěřit, že opravdu čtete myšlenky podvodníka a zloděje.
Svět, který je v té knize vytvořen, je dokonalý. Inspiruje, pobaví, je lehce absurdí a přesto v něm existuje spousta logiky a filozofie.
Těším se, až si přečtu další díl Zeměplochy.

TallulahDragon
16.02.2015

Teprve druhá kniha od Pratchetta, ke které jsem se dostala. Nu, mám dojem, že knížky od tohohle chlapíka jsou návykové. Vlahošovi jsem držela palce skoro od začátku do konce a Vetinari mi přišel jako úžasná postava. I přes tloušťku tohoto kousku, která byla oproti ostatním Pratchettovým titulům nabízeným u nás v knihovně poněkud z míry vyvádějící, rozhodně nelituji, že jsem se nakonec pustila právě do Pošty...

hancijar
06.02.2015

Super...

Jennkie
02.01.2015

Klasika od Pratchetta, která se poměrně doplňovala s filmem, který jsem viděla dříve, než jsem se dostala ke knize. Díky tomu jsem byla ovlivněna a už jsem věděla co přibližně mě čeká, ale i tak se mi kniha četla dobře :-)

rabor
01.01.2015

Vybroušený díl zeměplochy, ve kterém vás Pratchett s pomocí skvělého humoru, poštovního úřadu a falešného Alberta Třpytky seznámí se všemi charaktery slova "naděje" a s tím, že je přesto dobré někdy věřit (třeba na anděly). Výborné čtení nejenom pro vyznavače morbidní bibliomancie.

Túrin
30.11.2014

Vlahoš prostě bavil! Další zajímavý charakter ze Zeměplochy! :) a tolik druhů špendlíků! :-D

vojteem
25.11.2014

Znáte ty pocity u knížky: Uff, nějak se do toho nemůžu dostat. Neni to špatný, ale mám to vůbec dočíst..? NE, tak tyhle myšlenky Vás u téhle knížky opravdu nenapadnou. Tohle je excelentní dílo, které přidává k autorově úchvatně barevné fantazii, skvělému stylu umocněnému vyjímečným překladem, velký a zábavný příběh. Děkuji

Majulenkaa
19.11.2014

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Pratchetta. Vlahoš je takový příjemný "antihrdina", který se ze všeho vždycky dostane, i když občas je to jen o chloupek.

Martin_Eli
30.10.2014

Moje jednoznačně nejoblíbenější kniha od Terryho Pratchetta. Ano, je velmi snadná na čtení, nejsou tu žádné filosofické úvahy, ale Vlahoš je prostě sympaťák a člověk mu drží palce ještě více, než Mrakoplašovi.

ChocoKiller
15.08.2014

Báječně jsem se bavila, stejně jako u všech Pratchettových knih.

pobijecmuch
30.05.2014

Terry Pratchett může být pro někoho těžké čtení, ale zrovna Zaslaná pošta je báječný a hlavně humorný. Filmové zpracování také neudělalo ostudu.

gomaki
24.04.2014

Báječná kniha.
Když čtete Zeměplochu opravdu postupně, tak vidíte vývoj některých postav, dále vidíte vývoj samotného pana Pratchetta. Už Vám není jen do smíchu, už i přemýšlíte.

Vlahoš je sice takovej malej šmejd, co si budeme povídat a taky myslí především na sebe, ale když dostane druhou šanci na život a jistotu, že jiná šance už nepřijde, tak začne hrát hru svého života. Konečně vidí, co skutečně napáchal a jak to vypadá, když je na té druhé straně břehu, tedy ten, se kterým si někdo zahrává. Někdo, kdo je skutečně mistrem v jeho oboru.

Přeji příjemně strávené chvilky ve společnosti Bodliny, Vlahoše, pana Pumpy, pana Grešleho a hlavně s Havelockem :)

Alexis28
28.02.2014

jako pošťák velice oceňuji :-) zase jsem se nasmála :-)

SimonaZ
01.10.2013

,,Desetkrát pokousán a stále ve službě!"

Donika
30.08.2013

Viděla jsem film Zaslaná pošta a rozhodla jsem se, že si to musím přečíst. Myslím, že Vlahoš bude moje oblíbená postava. Líbilo se.

Filmové zpracování hodnotím též velmi zdařile, ale kniha je kniha...

Mayanea
13.08.2013

Povinná četba pro každého pracovníka České pošty.
Pošta musí proudit!

Verrrunka
12.08.2013

Jeden z novějších dílů Zeměplochy. Bála jsem se, že mě nebude tolik bavit, ale rozhodně nezklamal :-) opět velmi promyšlené a zábavné čtení.

Filmové zpracování je také velmi zdařilé!

MalMiki
28.06.2013

Jedna z mých prvních a nejoblíbenějších Pratchettovek, film taky není k zahození :)

Hedwik
21.05.2013

Kdo nevěří ať tam běží, veliká sranda, která umí nadchnout i nePratchettovce.

helmiczka
29.03.2013

No teda! Už-už som chcel opustiť svet Zemeplochy sira Terryho, pretože niekoľko predchádzajucich dielov bolo takých nemastných-neslaných, ale toto ma posadilo na zadok! Pripomínalo mi to Pravdu.

hoopoo
18.02.2013

Skvelý díl Zeměplochy, ke kterému jsem se už nekolikrát vrátil.

juvelinokivi
23.01.2013

Upřímně řečeno, Zeměplochu moc nemusím, ale tahle knížka mě dostala.

lanusinka
21.12.2012

Moc pěkné, mám ráda hrdiny, kteří jsou alespoň trochu záporáci, a čím víc, tím líp....

vhumanik
29.10.2012

Já ani nevím co říct. Prostě Pratchett v té nejlepší formě. Teda alespoň pro mne.

Barbastelle
11.08.2012

Tak tahle zeměplošská kniha mě pro Zeměplochu definitivně nadchla! Je úžasná, dokonalá, trochu sarkasticky vtipná (ale tak hezky - "Nevěřil na anděly." =D), má moc pěkný příběh!
Za sebe doporučuji k začátkům se Zeměplochou. Já se třeba nemohla nadchnout pro první knížky, a tak mi trvalo dlouho, než si mě Pratchett získal. Ale jsem moc ráda, že se tak stalo.

Raksa.A
24.06.2012

Je to vůbec fantasy? Teď koukám na Kalouska v Otázkách Václava Moravce, a ze všeho nejvíc mi to připomíná interwiew Nadosaha Pozlátka pro Kometu.

ŽabákDokvákal
16.03.2011

Příběhy s Vlahošem Von Rosret mají jednu chybu - čtou se tak dobře, že vám těch 500 stránek knihy téměř zmizí před očima.
Skvěle jsem se u čtení bavil a líbilo se mi, jak je příběh propracovaný.
Doporučuji přečíst obě zeměplošské knihy s Vlahošem, ale určitě bych začal Zaslanou poštou. Já jsem první četl Nadělat prachy a prorotože jsem nebyl seznámen s dřívějšími činy Vlahoše, tak jsem si nebyl úplně tak jistý s kým mám tu čest. Teď už to vím a musím říct, že Vlahoš je frajer :)

"Člověk musel obdivovat způsob, jakým byla dokonale nevinná slova zdeformována, rozporcována, přemleta a zbavena svého původního významu a smyslu a vyslána šlapat špinavý chodník pro Nadosaha Pozlátka, i když slovo "synergistický" bylo nejspíše děvkou už od začátku."

stilgar1
01.03.2011

Terry Pratchett válí - je neuvěřitelné, že si člověk u třicátého dílu jedné série knih může říct: "Tohle je to nejlepší, co jsem ze Zeměplochy zatím četl" - abych byl přesnější ...je to téměř stejně skvělé, jako Noční hlídka, kterážto vlastně byla dílem č. 27. Pratchett prostě zraje a s ním i jeho příběhy. Nejsou už tak vtipné, že bych se téměř u každé stránky válel smíchy. Za to jsou mnohem komplexnější, příběhově bohatší a velkým dílem přispívají k tvorbě jedinečného univerza, kterým svět Zeměplochy vskutku je. Zaslaná pošta je snad nejpolitičtěji zaměřeným románem ze všech dílů - jako hlavní téma sice na první pohled vystupuje Pošta a postava podvodníčka Vlahoše. Nicméně jakožto celek lze knihu chápat jako vynesení postavy Vetinariho na post dokonalého politika.

st.me
26.02.2011

Tahle Pratchettovka se mi moc líbila. Dobře jsem se u ní bavila a přála si, aby přečtené stránky nepřibývaly tak rychle.

Selhan

Nerozumím jedinému: Proč ji točili? Ta kniha je naprosto nezfilmovatelná! Film je taky nakonec vpodtě zcela jiný příbéh. A tím nemyslím jen vystřihnuté části, zde je to i prohozený sled událostí či kompletní přestavba děje. Viděl jsem film před pár dny, načež jsem se hned pustil do knihy, abych mohl porovnat.
Ale to je vlastně úplně jedno, film je i tak dobrý a kniha je úchvatná. Terry je čím dál tím lepší. Nejen skvělý humor, ale i skvělé myšlenky.

luciferrus

Můj nejoblíbenější Pratchett, za všech knížek, který jsem od něj četl je tahle nej!

Okřídlená li

Vetinari, to je hlava a ví jak zabít dvě mouchy jednou ranou. :) Tahle knížka prolíná světy podvodníků, pošty a signálních věží. Nevěříte? ;) Tak si to přečtěte... Mimochodem byl podle toho natočen dvoudílný film, ze kterého nevyjdete neposkvrněni. :)

Pravda
Pravda