Zajímavé časy

Zajímavé časy https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468/bmid_zajimave-casy-3mO-468.jpg 5 953 75

Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovi synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila). Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit – jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: „Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.“ A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách. Úžasná Zeměplocha, kniha 17., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Interesting Times , 1994

Atlantis
30.11.2018 5 z 5

Po několikaleté pauze se nám vrací na scénu Mrakoplaš (naposledy měl větší roli v Erikovi, kterého dělí od Zajímavých časů čtyři roky). A vrací se s plnou parádou. Nebudu asi moc objektivní, protože asijská kultura mě baví a ve spojení se Zeměplochou jde o naprosto fenomenální zjevení. Navíc se zde objevují moje nejoblíbenější vedlejší postavy barbarů seniorů. No prostě výborný díl.

JanaNova
30.10.2018 5 z 5

Močíci pes!

mia.com
24.10.2018 5 z 5

Mrakoplaš patří k spolu se Smrtěm a čarodějkám k mým oblíbenějším postavám Zeměplochy, takže mě příběh moc bavil. Hlavně parodie na revoluce a války.

jaroiva
23.06.2018 4 z 5

I když mágskou sérii nemám až tak ráda, ten Mrakoplaš mě fakt baví:

“Ale jsou přece věci, za které stojí zemřít,” řekla Motýl.
“Ne, to teda nejsou! Protože život máš jenom jeden, zato takovejch věcí, o jakejch mluvíš, najdeš na každým rohu pět!”
“Dobrý bože, jak můžeš s takovou filozofií žít?”
Mrakoplaš se zhluboka nadechl.
“Dlouho.”

Jinak mě ale podobnost (čistě záměrná) s Čínou poněkud děsí... Rudá armáda, Zakázané město, .... Tedy soudružky a soudruzi, o tomhle se mi ani moc nechce číst.
Ani začátek s Neviditelnou univerzitou mě moc nebavil.
Ovšem ráda jsem se zas setkala s Barbarem Cohenem a Dvoukvítkem.

Aha, teď čtu, že ten citát už tu před dvěma komentáři proběhl, nicméně, je podle mě vážně dobrý, proto ho ve svém hodnocení s dovolením nechám :) a přidám ještě jeden kousek:
“A co jste vyučoval?”
“Zeměpis. A hlavně jsem se zajímal o Aurient. Ale nakonec jsem toho nechal a začal jsem se živit mečem.”
“Potom, co jste byl skoro celý život učitelem?”
“Ano, představovalo to pro mě lákavou změnu.”
“Ale… to přece… co ten nedostatek soukromí, strašlivé nervové vypětí, denně v nebezpečí života…”
Pan Čabajka se rozzářil. “Oh, vy jste byl taky učitel, viďte?”

Sasula1
15.03.2018 5 z 5

kniha s mým oblíbeným hrdinou Mrakoplašem, k tomu barbaři, co dodat? strašně zábavná, čtivá

MaxQ
23.02.2018 5 z 5

Mrakoplaš tentokrát na návštěvě v kruté totalitě ne nepodobné Číně. Celkem vážné téma balené v bláznivém dobrodružství neschopného čaroděje a bandy postradatelných dobrodruhů z povolání. A pár citátů:

Odněkud zdáli se ozvaly výkřiky. Císař už zase hrál šachy. Dával přednost živým figurám.

Výsměšek zastával názor, že když lidé mají čas něco napsat, nemůže to být důležité.

"Ale jsou přece věci, za které stojí umřít," řekla Motýl.
"Ne, to teda nejsou! Protože život máš jenom jeden, zato takovejch věcí, o jakejch mluvíš, najdeš na každém rohu pět!"
"Jak můžeš s takovou filozofií žít?"
"Dlouho."

"Co si myslíš, že to je? Homeopatická válka? Čím míň vás je, tím větší máte šanci, že zvítězíte?"

Aleen
27.01.2018 5 z 5

Pošlete něco vyřešit Mrakoplaše a máte o zábavu postaráno!! A když mu pomáhá i barbar Cohen se svou bandou...no je to bžunda a já nepřestanu obdivovat fantazii a představivost některých hlav, nejvíce na celé Zemi a Zeměploše tu páně Pretchtta.

Vlk.kh
29.12.2017 5 z 5

Mák Mrakoplaš mě opět rozřehtal na celé kolo a Stříbrná horda také nemá chybu. Jeden z nejzdařilejších dílů Zeměplochy, co jsem zatím četl.

Mates84
05.12.2017 5 z 5

Carodejky jsou naprosto skvele( hlavne SO),nocni hlidka taky , u obou brecim smichy.Ale Mrakoplas to je proste srdecni zalezitost!!!Kdybych mela vypsat uryvky co me pobavily,musela bych opsat celou knihu.
Tak jen na okraj:-)

Ehm,odkaslal si Mrakoplas nejiste a ponekud zmatenym pohledem,zkoumal okoli,je nekteremu z nich pod osmdesat?"

Ale ...to prece...co ten nedostatek soukromi,straslive nervove vypeti,denne v nebezpeci zivota...Pan Cabajka se rozzaril:,,Oh,vy jste byl taky ucitel,vidte?''

Nezkuseny vezen by se dal proste na utek.Ale Mrakoplas mel v oboru preziti postgradual a vedel,ze v podobnych situacich je nejlepsi osvobodit vsechny ostatni vezne,kazdeho poplacat po zadech a rici:,,Rychle!Prijdou pro tebe behem par minut.''a pak si hezky nenapadne sednout nekam do koutka a pockat,az zvuky pronasledovatelu utichnou v dalce.

,,Mrakoplasi jsi to ty?Vazne,uz jsen neveril,ze te jeste nekdy uvidim",rekl clovicek.
,,Jo,ja taky doufal v neco podobneho",prikyvl Mrakoplas.

,,Pochopil jsi i prvni slovo?Vitr?"zaradoval se Mrakoplas.,,Ach ne,to z nas nikomu nedoslo,"odpovedel Dvoukvitek, ale kdyz ta socha predvadela,doprdeledoprdele,ja urcite umru",pochopil to kazdy hned napoprve.

Poslys,vzpominas na to jak jsme spadli z okraje sveta?Casto,prisvedcil Mrakoplas,obvykle kolem treti rano.Nebo jak jsme leteli na drakovi a on se pod nami ve vzduchu ztratil?Veril bys,usekl Mrakoplas,ze kolikrat ubehne cela hodina,behem ktere si na to nevzpomenu?

Welinie
28.01.2017 5 z 5

Docela jsem si to užila. Byla to legrace. Mrakoplaš je prostě týpek ;D

Maanna
24.10.2016 5 z 5

Pratchett mě zkrátka vždy pobaví, zde to měla na svědomí především naprosto neodolatelná Stříbrná horda a pak způsob boje Rudé armády. Jen škoda, že nepřečtených dílů Zeměplochy je méně a méně...

valda
15.10.2016 5 z 5

Jak lze vidět už na obálce, tak v tomhle dílu se vrací mák Mrakoplaš. Ne svým přičiněním se najednou ocitá na Vyvažovacím kontinentu, v Agateánské říši (rozuměj alternativní Čína). Kde ho rebelská Rudá armáda považuje za Velkého Mága z legendární knihy Co jsem dělal o prázdninách. Mrakoplaš se v říši objeví zrovna v době, kdy císař umírá a na jeho místo se chtějí dostat všechny slavné rody, ale hlavně vychytralý Lord Hong. Zároveň do Agateánské říše dorazí barbar Čingis Cohen se svou hordou přestárlých legendárních válečníků, z nichž např. Bláznivý Humoš bojuje na válečném kolečkovém křesle.
Potenciál humoru je opravdu veliký. Konzervativní Agateánská říše, kde největší nadávkou je: Zajímavé časy na tebe! versus barbarská horda versus Mrakoplaš typický produkt prohnilého velkoměsta Ankh-Morporku. Tohle prostě musí být legrace!
PS: A kromě Mrakoplaše se vrátí ještě jedna postava z Barev Kouzel :-)

Tom Riddle
03.09.2016 4 z 5

Císař na tajemném Vyvažovacím kontinentě umírá. Ne že by byl snad nemocný, ale když se o císařský post uchází pět mocných rodů, je takřka jisté, že stávající císař umírá. Zlomyslný bůh Osud si vždycky prosadí svoje, ovšem jedině tehdy, pokud se mu do cesty nepostaví Dáma se svou nejoblíbenější hrací figurkou, mákem Mrakoplašem. Ten se zrovinka kdesi v zeměplošském karibiku živí spoustou mnohonohých potvůrek (nikoli Zavazadlem, mořských) a tlupa nádherných amazonek, kterým naneštěstí zrovna vymřeli všichni mužští obyvatelé, hledá nějakého zástupce ošklivějšího pohlaví, kterému by výměnou za jeho služby poskytly nekonečné tělesné rozkoše, a to včetně brambor v jakékoli úpravě, prosím. Dáma má ovšem s Mrakoplašem jiné plány.

Terry Pratchett si od svého prapůvodního hrdiny dal pauzu na celých sedm dílů, a jak se ukázalo, vyplatilo se. Pro Mrakoplaše jsem měl vždycky slabost, se Zeměplochou jsem se seznámil v jejím chronologickém pořadí, a to se čtenářem zřejmě nějak zůstává. Navíc těžko můžu nesympatizovat s lenivým lůzrem, který ze všeho nejvíc chce jenom trochu té staré dobré nudy, které se mu bohužel těžce nedostává. Když se ovšem dívám na svůj seznam dílů podle obliby, je až bolestivě patrné, že všechny starší knížky s Mrakoplašem se řadí k tomu horšímu konci. Zajímavé časy jsou čestnou a vynikající výjimkou, jedná se o první díl s Mrakoplašem, který uspěje i bez ohledu na nostalgii a bez ohledu na slabost pro nej(ne)šťastnějšího máka všech známých světů. Barva kouzel a spol. nejsou nijak špatné, i mistr Pratchett ovšem musel nějak začínat, a jako spisovatel je v současné době (myšleno díly, které zrovna čtu) po formální stránce o poznání lepší, než byl na začátku (logicky). V Zajímavých časech už je ve svojí vrcholné formě, a svého původního hrdinu konečně zasadil do děje, který si zaslouží.

Čtenář prakticky nemá čas se zastavit spolu s tím, jak Mrakoplaš v téhle zeměplošské variaci na Čínu prchá od jednoho místa někam jinam (přičemž kam není nikdy tolik důležité jako od čeho). Po cestě potkává staré dobré známé (zdravíme páprdy z NU i páprdu Cohena), padá do jednoho prů...švihu (zdravíme Ronalda Čabajku) za druhým, a marně se snaží svému dobrosrdečnému partnerovi z Barvy a Fantastična vysvětlit, že skutečně není tím velkým hrdinou a spasitelem, za kterého ho věčný optimista Otevřené dveře zách... Štěbetající dvouhlavá chobotni.... Dvoukvítek považuje. Příště zase až za pět dílů, starý brachu. A teď hurá na čarodějky!

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

shmaic
07.07.2016 5 z 5

posledni veta me sesadila na zem:)

notburga
18.03.2016 5 z 5

Není nad to, když si váš oblíbený autor vezme na paškál oblast, o kterou se opravdu zajímáte. Bavila jsem se královsky a zatím je to můj nejoblíbenější díl Zeměplochy :)

renefer
26.02.2016 5 z 5

Stříbrná horda mě dostala. Jeden z nejpovedenějších dílů.

Lady Dracula
16.08.2015 5 z 5

Mrakoplaš a Cohen se Stříbrnou hordou.
Co více si přát? ;)

Johncze
18.07.2015 5 z 5

Mák Mrakoplaš opět zasahuje. Dvoukvítek, zavazadla, barbaři, mágové a spousta dalších starých známých, co víc si přát? Zatím jeden z nejlepších dílů :)

MGT
10.01.2015 4 z 5

Mrakoplaš mi chyběl. "doprdele,dopredele já tady asi umřu":)
a pan Kulik´e san S.Č.H.

Túrin
10.12.2014 5 z 5

Čína a Japonsko na Zeměploše a její obsazení Hordou :) Zvláště ta Horda mě bavila :)