Zajímavé časy

Zajímavé časy https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468/bmid_zajimave-casy-3mO-468.jpg 5 953 75

Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovi synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila). Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit – jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: „Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije.“ A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách. Úžasná Zeměplocha, kniha 17., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Interesting Times , 1994

kurama45
11.12.2020 5 z 5

Mrakoplaš sa asi nikdy nestane mojou obľúbenou Pratchettovskou postavičkou, ale keď sa tam objavil barbar Cohen, následne celá jeho horda, Kolíkov stratený príbuzný (?), potom dokonca Dvoukvítek a v neposlednom rade môj najobľúbenejší kufor na svete, ktorý si dokonca našiel rodinku, zostáva len tlieskať a úctivo sa majstrovi klaňať. Ale až potom, čo konečne prekonáte tie nekonečné záchvaty smiechu.

š.m.i.k
28.11.2020 5 z 5

Jak ráda jsem zase zaskočila na chvíli za "největším Mákem" ;), ...a jsem vděčná, že se opět objevil i Dvoukvítek. Zeměplocha je skvělá, stále velmi vtipná. Mrakoplaš zkrátka nemá chybu.

terimila
13.11.2020 4 z 5

Strašně těžký hodnocení. Když se na to podívám jen trošku objektivně, tak je to dobrý. Příběh má spád, objevují se tam fajn postavy (Stříbrná horda a jejich Profi jsou skvělí!), člověka to drží v lehkém napětí, je tam plno úsměvných momentů a semtam i nějaké ty vážnější, které tomu dodávají to, co má dobrá knížka mít.
Všecko je to fajn. Jenže... mě to ukrutně nebavilo. Asi jsem přezeměplochovaná a musím si dát pauzu. Konzumace audioknihy se mi vlekla snad dva měsíce a já se přistihla, že se vlastně těším, až to budu mít z krku. Úsměvný momenty mě moc nerozesmívaly, ty zajímavý jsem si sice screenshotla, aby mohly jít do sešitu výpisků, ale bylo to spíš jen tak z povinnosti, aby mě jednou nemrzelo, že jsem to zanedbala. Všecko mi to jaksi přišlo opakovaný, nastavovaný, prostě pořád na jedno brdo. Mrakoplaš pořád plaší, pořád prchá, pořád se brání, že on nic. Furt má někoho v patách a furt se mu nic nestane. Zavazadlo je opět komické a jaksi dojemné, ale to taky není nic nového. Shledání s Dvoukvítkem - jo, uznávám, to potěšilo. Nové neotřelé pohledy na kultury zeměplošské, které jsou vlastně celkem aktuální i v horizontu zeměkoulském... jo, fajn, ale té originality už během předchozích snad 15 dílů bylo tolik, že už i ta originalita je otřepaná. Vlastně jsem měla strašnou chuť dát tomu trojku, ale musím uznat, že slabotě v podobě Erika nebo Pyramid se to neblíží. To bych pak musela předělat celý hodnocení i z dřívějška a to se mi nechce. Ale.... od Zeměplochy si fakt asi dám pauzu, nic se nesmí přehánět.

Rajcozrout
16.10.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších Zeměploch

slawa.cap
08.09.2020 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Víc než po roce jsem se vrátil na Zeměplochu a musím říct, že tento návrat doprovázeli návaly nadšení. Návrat Mrakoplaše a Cohena na trochu netradičním místě. Nemůžu říct, že by mě zachvátili výbuchy smíchu, ale rozhodně mě zaplavil obrovský pocit radosti. Mrakoplaš neuvěřitelně hláškuje a okolí mu důstojně sekunduje. A i když se dějem proplétá i trochu smutnější linka je to neuvěřitelně veselý příběh.
S dalším návratem k Pratchettovi rozhodně nebudu tak otálet.

Hadati
04.08.2020 5 z 5

Tenhle díl je opět o Mrakoplašovi, který se tentokrát z donucení ostatních mágů z Neviditelné univerzity objeví na Vyvažovacím světadíle v Agateánské říši, která je parodií na čínskou kulturu trochu okořeněnou kulturou japonskou. Zde se pak setká se svým starým známým, hrdinou barbarem Cohenem, který se rozhodl tuto několikamilionovou říši dobýt se svou Stříbrnou hordou.

Mrakoplaš, Cohen a Stříbrná horda jsou pak tím hlavním, co z této knihy dělá jednu z nejzábavnějších knih z celé série o Zeměploše. A pokud jste Mrakoplaše zrovna moc nemuseli, tohle je kniha, po které byste mohli změnit názor. A jen těžko může být někdo, kdo by si nezamiloval Stříbrnou hordu.

BigDeal
06.07.2020 5 z 5

Zatiaľ môj najobľúbenejší príbeh s Mrakoplašom. Nové prostredie, starí známi. Mrakoplaš je hodený do úplne inej kultúry a jeho reakcie na ňu spolu s Cohenovou bandou prinášajú kopec vtipných momentov. Nájde sa tu ale aj zopár silných vážnych chvíľ, ktoré posunú charaktery ďalej než za obyčajné karikatúry. Navyše to rýchlo ubieha a vyvrcholí to do celkom epického záveru. Výborné dobrodružstvo.

špulo
16.03.2020 5 z 5

Bolo stvorených niekoľko základných prototypov fantasy hrdinu. Mrakoplaš a barbar Cohen boli ich protipólmi. Roky. Dnes sú už tiež medzi prototypmi. Fakt zajímavé časy...

Deia
28.01.2020 3 z 5

Pratchettovi stále neviem prísť na chuť. Ale som strašne tvrdohlavá, takže Zeměplochu chcem proste prečítať celú. V tejto knihe sa opäť stretávame s Mrakoplašom (skvelý mák), ktorý je Univerzitou poslaný do ďalekých krajov. Tam sa stretne so zaujímavými ľuďmi - hordou stareckých barbarov, ktorých vedie barbar Cohen, s Dvojkvítkem a má viesť odboj, ktorý si dal za úlohu zvrhnúť cisára. A jedinou Mrakoplašovou starosťou je, samozrejme, prežiť.
Ja mám so zeměplošskými knihami ten problém, že málokedy mi nejaká postava prirastie k srdcu a tiež ten, že to nie je úplne môj druh humoru, občas mi ten humor príde už taký nasilu. Uznávam, že tento diel mal vtipných hlášok až až (a niektoré ma aj pobavili), hlavne od barbarov (Strieborná horda). Ale aj tak, proste ma to nechytá :(.

effa
27.01.2020 5 z 5

Co říct k dalším dobrodružstvím Mrakoplaše. Jméno autora je prostě vždy zárukou špičkové kvality.

petr_
07.01.2020 5 z 5

Opět jsem se pobavil nad zmatky, které dokáže Mrakoplaš způsobit a zase od nich rychle utéct.
Musím obdivovat intuici mágů, když teleportovali zapálený kanón do neviditelné univerzity a zhasli doutnák a zase ho zapálili, když kanón teleportovali zpátky, což mělo také důsledky.

Mrakoplašovo zavazadlo si také přišlo na své akorát si nepamatuji, zda celá rodina zavazadel, nepronáledovala Mrakoplaše.

Je to prostě něco jiného, než-li číst o ruské revoluci.

SBH
07.09.2019 5 z 5

Další z Mistrových lahůdek. Tentokrát se dokonce skamarádil s Mrakoplašem. Stříbrnou hordu vyloženě miluju a první půlku knihy jsem se smála, až mi tekly slzy. Téma revoluce mi není blízké, dokonce ani v tomto zpracování, na druhou stranu musím vyzdvihnout tentokrát jednoznačný a nepřekombinovaný závěr.

NemmamSlov
05.08.2019 5 z 5

No ja asi umrem. Mrakoplaš znova v akcii. Tento krát sa Pratchett zameral na Ázijskú kultúru z ktorej si tak trošku robí srandu, samozrejme tým jeho tipickým humorom. Okrem Mrakoplaša sa tu po dlhej dobe stretávame aj s Dvojkvítkem, nemôže chýbať samozrejme ani truhlica, aj keď v tejto časti je jej po menej, ale najväčší zážitok tejto knihy je Cohen a jeho horda. Pukal som smiechom pri týchto chlapoch. Nebol úsek kde by som sa nezasmial a ktomu legendárna veta ktorá vás sprevádza celou knihou: So říka? No proste tento diel nemá chyby, určite jedna z najlepších Pratchettoviek. A koniec? Že by sa Mrakoplaš dostal do Zemeploskej Austrálie?

Alex.rrr
14.06.2019 4 z 5

Návrat Mrakoplaše a Dvoukvítka se mi líbil, nicméně příběh byl takový zvláštní. Nemohu říct, že narážky a vtipné scénky by se mi nelíbily, ale ani samurajové, terakotová armáda a celkově asijská tematika mi do celku nezapadala. Jak ale nabízí zakončení knihy, těším se, co bude následovat.
Kniha se četla rychle, ale není to jedna z mých top ze série.

SONP
18.05.2019 5 z 5

Když jsem Zajímavé Časy četl asi před 24 letech v angličtině, nevěděl jsem nic ani o samurajích ani o terakotové armádě ani o asijských historických filmech, a tak mi to přišlo nějaké celé zmatené a nezanechalo to ve mě nějakou významnější stopu. Ale ona je to ve skutečnosti velká taškařice, když víte, o čem to celé je!V mém druhém cyklu zeměplošského čtení, který jsem zahájil po smrti páně Pratchetta, je 17. díl asi tím nejzábavnějším zážitkem, asi proto, že jsem si pamatoval jen tolik, že kniha je parodií na Asii a v podstatě jako bych tuhle knížku nikdy nečetl. Je tu všechno - parta více či méně senilních postarších barbarů (So říká?), z nichž jeden je pensionovaný učitel ze základky, slavičí podlaha, nindžové, acházští úřednící píšící básně o ponících, pádících přes rýžová pole a samozřejmě Velký Mák a mistr útěků odkudkoliv Mrakoplaš. Celé je to pojato jako pokračování prvních dvou dílů a čte se to opravu skvěle. 90%! P.S. Tvoje žena je obrovský hroch (znak pro močícího psa)!

zuzana4291
03.05.2019 4 z 5

Tak hned na začátkumi přišlo úplně zbytečné natahování než se konečně něco děje. Mrakoplaše mám ráda a jeho "osud", a když knížka se četla velmi dobře a příběh byl fakt poutavý, tak celý příběh byl zbytečně protkán zbytečnými a nudnými pasážemi. Ať již na zmíněném začátku, tak i během celé knihy. Např. některé rozmluvy a úvahy Cohana a spol, které prakticky byly o ničem tuto knihu trochu kazilo.

Torgal
22.04.2019 4 z 5

Mrakoplaš sa po dlhšom čase vracia na scénu a svoju polohu “ómôjbožezachráňsaktomôžeš” dotiahol touto knihou do dokonalosti. Kráľovsky ma bavila aj Cohenova Strieborná horda - partia barbarských hrdinov po dátume expirácie zasväcovaných do tajov “kultúry”. Príbeh sa tentokrát točí okolo mocenských bojov na tajomnom Vyvažovacom kontinente, ktorým sa chce Mrakoplaš vyhnúť zubami-nechtami a do ktorých teda logicky zapadne až po uši. Socialistická revolúcia v Zeměplošskom ekvivalente Číny môže začať! U Pratchetta to mám ako na húpačke, slabšie knihy striedajú tie lepšie, Zajímavé časy ale určite patria medzi vydarené kúsky. 8-/10

druzickaster
22.04.2019 5 z 5

Opravdu zajímavé časy se dějí na Zeměploše. U pana Pratchetta je velmi pozoruhodné to, že ať si vybere jakoukoliv problematiku na Zeměkouli, dokáže ji nádherně a vkusně parodovat na Zeměploše. Vyvažovací kontinent jako kompilát režimů Číny a KLDR nemá prostě chybu. Hlavní hrdinové Mrakoplaš, Dvoukvítek, barbar Cohen a jeho skvadra, Prófa atd. Nelze vyjmenovat všechny postavy, ale bavil jsem se opravdu královsky. Příběh je napěchovaný hláškama, které prostě zůstanou v hlavě.
Nezbývá nežli poděkovat autorovi a překladateli a podívat se na další díl. Ano a držet palce Mrakoplašovi, myslím, že ho čeká zase jedno velké, nevyžádané, dobrodružství....

Mergirus
07.04.2019 5 z 5

Jako učitelka jsem se tímto příběhem pobavila. Děkuji, pane Pratchette, že jste i ostatním přiblížil, jak těžký úděl má učitel. A kde je Mrakoplaš, tam je taky o zábavu postaráno. Některé jeho citáty mi ještě dlouho zůstanou v hlavě. Co věta, to perla.

TERRORDROME
02.12.2018 3 z 5

Aj keď je Mrakoplaš mág čo nevie čarovať, tak som z neho, respektíve jeho Zaujímavých Časov celkom rozčarovaný. Terry sa síce snaží, ale jeho rýpanie do Číny mi neprišlo moc iskrivé, aj keď malo svoje jasné momenty. Mrakoplaš je kvázi povolaný aby spasil vyvažovací kontinent kde sa schyľuje ku komunistickej revolúcii a po prvý krát mi naozaj pripadal ako postava ktorá sa v celom deji potáca iba tak naverímbuddhu, bez toho aby mala čo povedať, okrem tradičných a nekonečných útekových úmyslov ktoré sa proste nakoniec zunujú a to hovorím ako človek pre ktorého bol Mrakoplaš top maník zo Zemeplochy. Aj samotný príbeh pôsobil dojmom neveľmi sofistikovaného zhluku náhod, vrcholiaci nájdením armády terakotových androidov, čo považujem za jeden z najhorších a najhoršie podaných nápadov. Prostriedok knihy ale celkom fachčí a to hlavne a takmer výlučne zásluhou striebornej hordy diamantozubého Džingis Cohena a jeho hrôzostrašnej barbarskej úderky zoschnutých, smrtiacich a smrdiacich gerontov, tí boli jednoznačne excelentný a mali našťastie toľko priestoru aby predviedli stupídnym nindžom kto je šéf. Takže sorry, Zaujímavé časy neboli z môjho pohľadu až tak zaujímavé, ako skôr náhodné a preto budem jeden z mála čo dajú menej ako štyri hviezdy.