Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185908/uzasny-mauric-a-jeho-vzdelani-hlodavci-185908.jpg 4 595 62

Mauric, kocour s kožichem plným lupů, který ví, kdy a jak chytit příležitost za vlasy, si zařídil skvělé živobytí. Má jednoho hloupého kluka jako pištce a vlastní krysí pohromu - krysy, které jsou podivně inteligentní. Tak vzdělané, že na ně už Mauric nedokáže myslet jako na "oběd". Každý zná příběh o krysách a krysaři - a tak jim lidé dávají spoustu peněz... Dokud se nepokusí provést svůj trik v zapadlém městečku daleko v Überwaldu, kde tahle dokonale připravená finta najednou nevyjde. Někdo tady totiž hraje na jinou notu. Ve sklepech čeká něco velmi, opravdu velmi ošklivého... Krysy se musí naučit nové slovo. Zlo.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Amazing Maurice and his Educated Rodents , 2001

mia.com
mia.com
06.04.2020 4 z 5

Ackoliv se mi tema moc nelibilo kvuli bojum zviratek, pribeh to byl hezky poucny. Samozrejme skvele vykreslene postavy, nejlepsi Mauric. A pohadkovy konec byla krasna tresnicka :)

Broukodrak
Broukodrak
06.11.2019 5 z 5

Celé se to mele okolo inteligentních krys, které si dali názvy podle toho, co zrovna po získání inteligence měli kolem sebe, třeba Ďábelský guláš, Zaručeně čerstvá nebo Toxický odpad. Dokonale napsané a velice vtipné, ale na konci to je fakt strašidelné. Odnesla jsem si z toho, že můžeš najít pomoc i tam, kde bys to nečekal.

MadamC
MadamC
11.10.2019 5 z 5

Od prvního přečtení anotace jsem věděla, že to bude dobré a bylo! Pro mě zatím nejlepší (ale moc jich zatím přečteno nemám) a navíc nenavazuje na Zeměplochu přímo, takže nemusíte před tímto úžasným příběhem mít přečteno xxx knih ze Zeměplochy.
Všechny postavy jsem si naprosto zamilovala. Je to vtipné, krásné, chytré až geniální, napínavé a čtivé. Navíc to má opět báječný přesah.
Krásná je např. myšlenka, že veškerá temnota se ukrývá uvnitř naší hlavy, ne kolem nás a je pouze na nás, jestli jí zavřeme dveře a dokážeme ji udržet v určitých mezích.
Rozhodně doporučuji!!! Dávám 10 hvězd.
P. S.: Jestli chcete vidět krysí zápisky, které stojí rozhodně za to, páč jsou to vlastně malůvky, tak stačí otevřít tuto knihu a číst.

knihomolkajanca
knihomolkajanca
25.06.2019 3 z 5

Po této knize jsem sáhla již podruhé - poprvé mi přišla pod ruku v knihovně, když mi bylo asi 15 a podruhé jsem se pro ni rozhodla v rámci čtenářské výzvy. Čekala jsem, že s takovým odstupem se můj názor na knihu bude v něčem lišit, ale nejspíš se můj vkus ani po tolika letech nezměnil :)

Maurice a jeho hlodavce tak hodnotím třemi hvězdami. Kniha se četla dobře, čtení jsem si užila, ale...nějak to není ono. Kniha je vtipná a pobavily mě jména Mauricových hlodavců. Ale tento typ fantasy asi není úplně pro mě. Chybí mi tu napětí, akce i boj... Na nějakou dobu si tedy od Terryho Pratchetta opět dám pohov a v nejbližší době sáhnu po klasickém fantasy.

petrarka72
petrarka72
15.04.2019 5 z 5

Přečteno poněkolikáté, přestala jsem počítat. Vtipné, přitom s přesahem. Ať žijí krysy i krysaři-pištci! (A snovačky příběhů jakbysmet. O kocourech nemluvě. Mauric není Silver, ale stejně...)

Loxias
Loxias
07.04.2019 4 z 5

Kniha neni dlouha, tak mi prislo, ze do ni Pratchett nestihl priplest zadnou slozitost nebo nudnejsi pasaz, coz se mu dle meho obcas stava. Diky tomu se cte velmi lehce a prijemne a pribehove slape pekne od zacatku az do konce. Jako oddychovka idealni.

Tebby
Tebby
02.03.2019 3 z 5

Do knížky jsem se musela spíš nutit. Začala mě bavit až na úplném konci. Byl to pěkný příběh, ale Prattchetův styl asi prostě není nic pro mně.

david9690
david9690
25.02.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetl za den. Ze začátku jsem byl nadšený a velmi jsem se bavil, fakt vtipné situace, perfektní a šílené myšlenkové kostrukce a neuvěřitelná fantazie Terryho, krásně poskládané paralelní světy dospělých, dětí, krys a kocoura. Zhruba od 3/4 se mi to už jevilo docela překombinované a konec mi až tak moc nepasoval. Ale celkový dojem pozitivní a fakt dobře jsem se pobavil. Prostě velmi dobrá oddychovka

SlamLenka
SlamLenka
01.02.2019 5 z 5

Po Sekáčovi je tohle pro mě zatím nejlepší "Pratchettovka" (přečetla jsem jich dosud 11, tato je 12., ostatní jsou v pořadí). Byť je to skoro pohádkové, rozhodně mi nepřijde, že je to až moc. Mauric byl vykreslený dokonale a jako podnájemník naší kočky mohu potvrdit, že to je přesně ten styl myšlení, který je pro tyhle potvory typický. Vzdělaní hlodavci jsou parádní "gang". Bavilo mě to! =)

Ajrad1981
Ajrad1981
19.01.2019 3 z 5

Hodně dobrý počin! Úžasná byla jména, která si krysy daly, to mě bavilo. Zápletka byla také nakonec mnohem zajímavější, než jsem původně očekávala, to je velké plus. Ale co ten konec, proboha?! Ten je tak pohádkový, že už ani pohádkovatější být nemůže, a zkazil mi požitek z knihy. 1,5 hvězdičky dolů, škoda.

Forest66
Forest66
26.08.2018 5 z 5

Výborná knížka, přečteno skoro za víkend :) Je to krásně vtipné a roztomilé čtení. Na Zeměplochu si nepotrpím, ale jsem moc rád, že jsem se k tomuhle nechal přesvědčit.

Tengrinor
Tengrinor
19.08.2018 4 z 5

Tato kniha se mi zdála poměrně přehnaná a upřímně moc nemusím knihy typu "jak jsou lidé horší než zvířata". Nejsme horší, jen máme důmyslnější prostředky. V přírodě jsou zvířata, která zabíjejí velmi brutálním způsobem zcela běžně. Mnohá zabíjejí jen pro radost. A také zvířata mezi sebou vedou "války". Takže mi tento příběh moc nesedl. Ale za přečtení stojí.

jaroiva
jaroiva
10.08.2018 3 z 5

Připadalo mi zezačátku, že to bude slabší díl... ale postupně mě to víc a víc bavilo. Fakt nechápu, kam na některé věci Terry chodil... I tak mě to nestihlo do konce natolik nadchnout, dala bych takové 3,5*, jsou to lepší 3* než u Pyramid, ale na 4 to není.

kus malého SPOILERu:
“A co jsi jim to dala doopravdy do toho cukru?” ...
“Senný list,” odpověděla Zlomyslena.
“Ale to není jed, že ne?”
“Ne, to je laxativum. Projímadlo!”
...
“A co si jim dala jako protijed?”
“Senný list.”
“Zlomysleno, ty nejsi hodná dívka.”

Mergirus
Mergirus
23.05.2018 5 z 5

Jako vždycky Terry Pratchett nezklamal. Naprosto úžasný příběh o úžasném Mauricovi a jeho hlodavcích, i když to nebyla Zeměplocha, jak ji známe. Líbí se mi, když p. Pratchett vezme nějaký příběh a rozebere ho do detailů a postaví ho na hlavu. Stejně tak udělal i s bratry Grimmy. Budu se k téhle knížce vracet i díky bezvadnému překladu Jan Kantůrka, budiž jim oběma země lehká.

Tom Riddle
Tom Riddle
21.01.2018 4 z 5

Mauric je inteligentní kocour, který má na víc, než hledat svůj příští oběd v odpadkovém koši. Má kolem drápků omotaného svého "páníčka" a tlupu spolupracujících krys, a především má plán. Jak už to ale bývá, plány jsou tu od toho, aby se kazily.

Další samostatná Zeměplocha si narozdíl od posledních několika předchozích nebere na paškál žádné závažné téma jako náboženství nebo svobodu slova, tentokrát se jedná "jenom" o parodickou variaci na známý příběh pro děti. Nebyl by to ovšem Terry Pratchett, kdyby pohádku nezkřížil s něčím neočekávaným, v Mauricově případě s válečným románem (z pohledu krys!). Výsledkem je díl, který je od všech ostatních odpojený možná úplně nejvíc, nicméně mu to není nijak na škodu, a pořád se jedná o vysoce čtivou a příjemnou záležitost. A takových milých a veselých knížek je někdy potřeba.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Pravda, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Zloděj času, Stráže! Stráže!, Sekáč, Úžasný Mau®ic a jeho vzdělaní hlodavci, Poslední hrdina, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pátý elefant, Pohyblivé obrázky

VeronikaZ
VeronikaZ
17.01.2018 4 z 5

Na Zeměplochu takový temnější, znepokojivější příběh. Umím si představit Pratchettovo duševní rozpoložení, když jí psal. 4* dávám jen když porovnávám s ostatními Pratchettovkami.

toni-az
toni-az
22.08.2017 3 z 5

Měl jsem chuť na Pratchetta, takže sedla. Sice to není úplně klasická Zeměplocha, ale Pratchettův styl to rozhodně je. Nicméně za mě spíš z těch slabších, nějak se mi nepovedlo najít něco, co by mě vyloženě nadchlo.

mirektrubak
mirektrubak
05.06.2017 4 z 5

„Svět není žádné spiknutí. Věci se prostě... dějí... přicházejí, jedna po druhé.“

Někdy se prostě přihodí, že tu nejchytřejší větu, kterou si za celý rok přečteš, nenapsal ani Orwell, ani Havel. Ale že ji autor knih o placatém světě vloží do úst mluvícímu kocourovi, který cestuje po světě s organizovanou skupinou krys :-D. Ale to už je prostě sir Terry: je to zábavné, je to napínavé, ale zároveň je to inteligentní komentář k našemu světu.

Přečetl jsem si nějakou knihu Terry Pratchetta po opravdu dlouhé době (přestěhoval jsem se a ztratil kontakt s tou milou osobou, která mi každou novou Zeměplochu půjčovala) a byl jsem stejně spokojen jako zamlada. A v téhle knížce to fungovalo i bez hlavních hvězd zeměplošského světa.
Kdybych už musel něco vytknout, tak snad trochu větší počet stran, než by bylo nutné - hlavně poslední část už se mi zdála trochu natahovaná. Ale i tak se budu těšit na další Pratchettův kousek.

Samaret
Samaret
28.12.2015 5 z 5

lepší než Johny a duchové ale horší než Otec prasátek. Ale bavila jsem se :D

iv.86
iv.86
24.12.2015 3 z 5

Pěkná fantasy, ale raději se vracím k Zeměploše. Možná je to o zvyku.

kočky parodie krysy

Terry Pratchett