Stráže! Stráže!

Stráže! Stráže! https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 5 1943 204

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Guards! Guards! , 1989

Torgal
04.05.2018 4 z 5

Musím priznať, Nočnú hliadku som si zamiloval na prvý pohľad. Toto je skvadra hrdinov, ktorí k Ankh-Morporku sedia ako riť na šerbel – nekompetentní, smradľaví opilci čo radi kontrolujú dvere, či sú poriadne zamknuté aby...no veď viete. A k tomu slobodník-čakateľ Karotka, čo má v malíku všetky zákony mesta (o ktorých existencii netuší ani patricij). No a predstavte si, že sa táto banda zapletie do vyšetrovania kultu privolávajúceho drakov do mesta. Dve tretiny knihy som sa kráľovsky bavil, no od momentu korunovácie nového „kráľa“ sa všetko akoby zadrhlo. Vôbec mi to nesadlo a ešte menej mi sadlo vysporiadanie sa s ním. Nechcem spoilerovať, ale „turbo Errol“ bol až trápny. Škoda, lebo toto malo veľkú šancu stať sa prvou Zeměplochou, ktorej by som dal maximálnu známku. 7+/10

alef
17.04.2018 5 z 5

„Věříte na draky?”
... je tu totiž jedna taková záležitost, která jen zbytečně zneklidňuje lidi ... způsobuje nepříjemné pocity a taky myšlenky, které Vám říkají, že bude nutné to nějak vyřídit ... za starých časů to bývalo prosté ... to stačilo draka zabít :-).

Dnes ale všichni víme, „že draci se už přes tisíc let počítají k vyhynulým zvířatům.“
Otázka ovšem zní: vědí to ti draci? :-)

Že jste ještě nikdy neviděli, jak se zatýká drak? ... v tom případě jste tu správně ... v Ankh-Morporku, který se nijak nevypíná do okolní krajiny, spíš se tak nějak plíží, tiskne se k zemi, jako by se bál, aby ho někdo neukradl :-) ...a že ty obavy jsou celkem oprávněné ... vždyť je to místo magií doslova prolezlé ... je to místo, kde se celý svět najednou jakoby zbortil a zošklivěl, jako když se odráží v pokřiveném zrcadle a pak zase jakoby se zase trochu vrací ke své původní podobě, ale pořád je to jako když se na něj díváte skrze dno láhve :-).

Říká se, že bohové hrají hry s osudy lidí. Jenže ... jaké hry, proč, jaké jsou hodnoty jednotlivých figurek a o čem ta hra je a jaká má pravidla? – těžko říct? ... pravidly se tu nikdo moc neřídí, a vlastně ani zákony ... o čemž se velmi rychle přesvědčil „přerostlý trpaslík“ Karotka, který se do Ankh-Morporku vydal hájit právě právo a zákony ... a taky kapitán Elánius, kterému ze všeho nejvíc hrozí, že z toho všeho přijde o rozum :-).

A pak je tu taky TA knihovna ... což je na Zeměploše velmi nebezpečné místo ... a její naprosto úžasný knihovník :-) ... je to mimochodem velmi bystrý orangutan :-), a taky jeden z mála obyvatel Ankh-Morporku, který dokáže rozpoznat kontrast ... intelektu a hlouposti ... a pak taky, že příčina a účinek na Zeměploše jedou podle vlastních pravidel ... a zejména, že logické úvahy ... tady zásadně končí v paradoxu :-).

Kam bysme taky přišli, kdyby tohle všechno dokázal rozpoznat každý :-) ... „Říkají tomu sféry kompetencí,” doplňoval bratr Štukatér. „To jako že já se jim nebudu míchat do tajemně provázané téhle ... plné příčinných souvislostí, že, a oni nebudou po městě štukovat domy.”

A najednou přišla odpověď ... „byla pěkně umaštěná a špinavá, protože v horách Beraní hlavy se pošta dala tomu, kdo měl alespoň zhruba namířeno směrem k místu, kde žil adresát“ ... přečíst si ji ale musíte sami ... musíte se přeci konečně postavit pravdě tváří v tvář ... a já Vám, milí čtenáři, přeji příjemné prozření :-).

TERRORDROME
15.04.2018 5 z 5

Morporská nočná hliadka je banda stratených existencii ktorým velí alkoholik čo sa do služby prebúdza v jarku pri ceste. Nie len oni sú šokovaný keď medzi nich nastúpi šialený dvojmetrový kvázitrpaslík Karotka, posadnutý paragrafmi a schopný vymlátiť krčmu u Zašitého Bubnu aj s kamenným trolom. Ostatný nie sú z toho nadšenia nadšený, lebo pravidlo prežitia až dosiaľ znelo - "nebež moc rýchlo, mohol by si podozrivého dobehnúť". Keď sa ale kultistom vymkne spod kontroly vyčarovaný drak, vyhlási sa kráľom a požaduje panny za obeť/obed, pár oplieskaných šialencov sa bude hodiť. Zatiaľ najlepšie vygradovaný zemeplošský príbeh, ktorý skrz vtipy a absurdnosti naozaj niekam smeruje, aj keď sa Elánius s tým svojim alkoholizmom popasuje až moc rýchlo, akoby mal v sebe prepínač alkáč/drsoň. To finále s hliadkou na streche, šancou jedna k milónu a nadzvukovým dráčikom poháňaným turboprdmi ma epicky rozsekalo a donútilo dať aj tú poslednú hviezdu. Plus orangutan s odznakom, lord Vetinari ktorému slúžia ešte aj potkany a terč na šípky ako odmena za záchranu mesta. Táto parta má sakra potenciál.

lushi
02.04.2018 4 z 5

Moje první kniha od Pratchetta, máme doma velkou sbírku, tak jsem se cítila povinná přečíst si aspoň jednu. Obecně moc fantasy nečtu, humorné knihy skoro vůbec ne.
Nicméně musím uznat, že má něco do sebe - minimálně tato kniha.
Je ohromně čtivá, příběh a prostředí dávají smysl a svět je propracovaný opravdu do detailu, i ten humor mi ve většině případů přišel inteligentní. Nakonec i to propojení fantasy a humoru k sobě skvěle ladí.
Takže i když Pratchett není můj šálek kávy, chápu, proč je tak populární.

coquus
18.03.2018 4 z 5

Toto byla moje první kniha z prostředí Zeměplochy. Dobře a srandovně napsaný příběh, na němž má zásluhu i vynikající a nápaditý překlad. Prakticky všechny postavy jsou něčím sympatické. Navíc se autorovi skvěle podařilo do veskrze komického textu propašovat sem tam i nějakou hlubší myšlenku, což oceňuji.

"Řeknete jim lež, a když už ji nepotřebujete, řeknete jim jinou a pochválíte je, jak skvěle pokračují po cestě moudrosti. Místo aby se vám vysmáli, jdou za vámi jako ovce a doufají, že v srdci všech těch lží nakonec přece jen najdou pravdu. A kousek po kousku přijímají nepřijatelné."

meluzena
15.03.2018 5 z 5

Skvělé čtení! Opět velmi inteligentní suchý humor a geniální překlad. Knížka jako by byla složena ze dvou částí - zpočátku je nadupaná „cimrmanovským“ humorem, takže často vyprsknete smíchy nebo se rozřehtáte. Pak přijde dějový zvrat, srandy trochu ubyde a věci naberou rychlý spád. Mistr Pratchett vás natahuje jako kšandy a vy hltáte stránku po stránce, protože chcete vědět, co to na vás ušil.
A musím říct, že to ušil úplně báječně.

„Většina radních celou noc probděla a pokoušela si zformovat alespoň jakous takous politiku vis-à-vis drak, ale Zavoněl vypadal, jako by nespal celé roky. Jeho tvář měla barvu natráveného stolního ubrousku. Nikdy nebyl zvlášť při těle, ale teď vypadal jako něco, co vylezlo z pyramidy.“

BarkaS
23.01.2018 5 z 5

Terry! Terry! Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších. Představení mladého Karotky, který dosud sledoval svět jen z důlní šachty s nízkým stropem; rodící se hrdina a zatím stále těžký alkoholik Elánius; šlechtična se železným srdcem ze zlata Sibyla; skoro člověk Noby Nóblhóch; Vetinari, který se nikdy nestane obětí; a samozřejmě jeden malý a bezbranný a jeden veliký a zlý drak, tedy ehm...

mapet85
07.01.2018 5 z 5

Prvý z minisérie Nočná hlídka má právom vysoké hodnotenia a to nielen vďaka úžasným postavám, s ktorými nás autor zoznamuje. Či už je to kapitán Nočnej hliadky Elánius, seržant Tračník, desiatnik Nóblhoch a slobodník-čakateľ Karotka, ktorý žije v domnení, že je trpaslík. Ale veď, posúďte sami. :-) Práve toto kvarteto sa vydáva po stopách miznutia ľudí v slávnom a nie príliš voňavom hlavnom meste, kde sa okrem iného rozpútavajú mocenské spory o vládu nad mestom. Kniha je prešpikovaná hláškami a scénkami, pri ktorých som sa občas neubránil výbuchu smiechu. Žasnem nad fantáziou a genialitou autora a nad tým, že je schopný vytvoriť niečo tak vtipné a zároveň inteligentné. Takže hor sa na Mužov ve zbrani ! :-) PS : Errol je aj tak najlepší. :D

kpt.Elanius
04.01.2018 5 z 5

Jako kapitán hlídky nemám co bych dodal. Noblhoch přestaň kopat do ležících!

roso.mak
02.01.2018 5 z 5

Přečteno po několikáté a pořád mi připadá Elániovská série stejně skvělá.

Kackatlacka
20.11.2017 5 z 5

Další fantastický (a za mě možná nejlepší) počin fantastického autora!

KAREL6725
11.11.2017 5 z 5

Tahle kniha snad nepotřebuje ani komentář. Tohle snad zná každý. Kapitán Elánius a Noční hlídka. Tahle kniha by snad měla být povinná školní četba. Nádhera. Děkuju pane Pratchette . Příběhy o hlídce jsou nejlepší.

Mates84
01.11.2017 5 z 5

Vzdycky si myslim,ze uz lepsi kniha byt nemuze a opak je pravdou:-)))uplne uzasny!!!

NemmamSlov
19.09.2017 5 z 5

A mame tu dalsiu Prettchetovu bombu. Uz hned po prvych stranach sa musi clovek zacat smiat. Mrkva (Karotka), nas dalsi Pretchettov adept na hrdinu, ktory bol vychovavany trpaslikmi vstupuje do nocnej hliadky. Hned ako vstupil do sluzieb, tak vymlatil Cech Zlodejov a aj clovek by si povedal, ze to bude masaker, ale pan Pretchett  dal tomu taky humorny nadych, ze sa doteraz smejem nad tou genialitou. Dalsim prekvapenim je nas velitel Elanius, je to asi tretia kniha z Elaniovej partie co som cital, a nikdy by som si nemyslel, ze pan Elanius sa stane z totalneho alkoholika vzorovy velitel. Zatial pribehy hliadky su podla mna najlepsie od pana Pretchetta a dufam, ze ma nesklamu ani ostatne co ma este cakaju. Vrele odporucam.

SONP
08.08.2017 5 z 5

Asi bych nedokázal seřadit zeměplošské knížky podle své oblíbenosti, ale rozhodně dokážu vyjmenovat svých 5-10 nejoblíbenějších. Stráže-Stráže určitě patří mezi ně. A navíc jde asi o první zeměplochu, která v příslušném díle parodicky pojímá některá témata současnosti, což se v dalších dílech stane pravidlem. Zatímco předchozí (a také moje oblíbené) Pyramidy se věnovaly parodování orientálních příběhů, tady se rozjíždí plnokrevná policejní story, v níž najdeme všechny policejní typy (životem znaveného velitele, obtloustlého seržanta, který div že se neživí koblihami, i idealistického nováčka). Jako nádavek dostaneme bohaté paničky pěstující draky s rodokmenem místo psů a konečně toho správného cynického Patricije. 100%

cerna.pet
28.07.2017 5 z 5

Jelikož ve čtení knihy přeskakuju seznámila jsem se s Elániem když už měl charakter, trochu mě na začátku otrávilo že je to ožrala a srab, tak jsem ho z pozdějších příběhů neznala ale musim uznat že chrakter získal, a Karotka bavil hned od začátku, je vidět že se postavy vyvíjejí s každým příběhem. Jako vždy skvělé počtení.

honyczek
13.06.2017 4 z 5

Karotka nastupuje do Noční hlídky v městě Ankhu. Noční hlídka je ve městě nedoceněná a služba u ní je spíše považována za trest. Karotka však u hlídky pracuje rád, s nadšením a ideály, které vyčetl ze staré knihy zákonů. Díky událostem a Karotkově nadšení se hlídka postupně stává jedinou skupinou lidí, kteří můžou zachránit město před zkázou. Dramaticky vtipné čtení.

bydžounek
30.05.2017

Skvělá oddechova kniha

Welinie
28.05.2017 5 z 5

Super!

boxas
02.05.2017 5 z 5

Říct "typický Pratchettovský humor" je v tomto případě málo výstižné. Ano, je to zvláštní humor Terryho Pratchetta, inteligentní, laskavý a hluboce lidský, ale v tomto případě je i jemně kousavý a ironický. A to je dobře! To se mi líbí!
Jednoznačně Terry Pratchett ve své vrcholné formě!
P. S. Terč na šipky, tak to mě definitivně dostalo...

draci Zeměplocha hlídka zfilmováno – TV seriál

Terry Pratchett