Stráže! Stráže!

Stráže! Stráže! https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 5 1941 204

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Guards! Guards! , 1989

jirka7470
09.10.2020 3 z 5

Mě osobně kniha nenadchla. Možná tím, že jsem dříve četl její pokračování, Muži ve zbrani. Tahle kniha mi, zvlášť ve srovnání s pozdější, přišla prostě jako taková Policejní akademie (včetně na Pratchetta nezvykle vulgárního jazyka).

Elleonora
24.09.2020 4 z 5

„Jsi si jistý, že věž postavená na špatných základech se nechvěje i při mávnutí křídel motýlích?”

Jedna z těch nejlepších knih, co jsem od Pratchetta četla, zároveň byla i mou první. Okamžitě jsem se vezla na vlně humoru a skvěle vykreslených postav. A upřímně - scéna, kdy se bratr Zapětprstů snaží najít setkání Osvíceného bratrstva ebenové noci, je naprosto k nezaplacení.

Kami33
16.09.2020 5 z 5

Souhlasím, souhlasím... městská hlídka je skvělá.

DuSiČíst
16.07.2020 4 z 5

Moje šestá Zeměplošská kniha a první, o které můžu říct, že mě opravdu bavila. Už jsem to s Terrym málem vzdal, ale vždycky mi říkali, ať zkusím tu městskou hlídku. A ono je to vážně zásadně lepší.

Poslouchal jsem jako audioknihu a je to geniálně namluvené Janem Zadražilem, můžu jen doporučit.

terimila
24.06.2020 4 z 5

Šance jedna ku milionu, to by mohlo fungovat!
A Hlídce to fakt funguje. Bezva postavičky, čestný a navzdory náklonnosti k alkoholu svědomitý kapitán Elanius, taťoušovský seržant Tračník... Nobby je prostě Nobby... a do toho jako kulovej blesk vletí nadšenej hyperaktivní Karotka. Parádně rozehráno. U seance spiklenců bratrů jsem se dosti nudila, ale pak najednou bylo akce až až. Jo, udělat si obludu králem, to dovedou snad fakt jen v Ank Morporku. Občas to bylo vtipný, občas pak smích přešel, a já jsem s Hlídkou trnula, co se komu podaří a co ne. Nemohla jsem z Errola! Čekala jsem sebevražedný útok, kdy se nechá spolknout tou obludou a uvnitř pak udělá to, k čemu je odjakživa vzhledem ke své žravosti a zažívacím obtížím předurčen... a ono nakonec samá voda, samá voda. Závěr super. Moc se mi líbil závěrečnej záblesk idealismu a happyendu. Zajímavý, jak se tak pozoruju, tak u postarších postav mi happyendy nevaděj. :)) Lady Barankinová je super, jinak to dopadnout nemohlo!
Paráda a dávám čtyři hvězdy, jen proto, že se to místy trošku vleklo, hlavně ze začátku trvalo, než mě to chytilo. Ale pak to bylo bezva. Těším se na brzkou shledanou s hlídkou.

Mikešš
16.06.2020 5 z 5

První díl kde se setkáváme s Hlídkou a můžeme tedy poznat jednotlivé lidi které vydrží až do konce série. Určitě skvělá a vtipná kniha. Kniha je dobrým úvodem do dalších knih s hlídkou ve kterých jde vidět vývoj postav

kurama45
14.06.2020 5 z 5

Nikto ma nepresvedčí o tom, že Nočná hliadka nie je prezlečená Mackova banda (Steinbeck: Na Plechárně), ktorá sa ocitla v magickom svete. Skvelé.

kokrokr
24.05.2020 5 z 5

Moje druhá nejoblíbenější kniha od Pratchetta. Příběhy o noční hlídce jsou moje krevní skupina.

špulo
15.03.2020 5 z 5

Táto kniha je proste "oook". Kto nevie, čo som tým myslel, mal by si to bleskovo zistiť. Jej prečítaním...

SkillJam
07.03.2020 5 z 5

Mám za sebou první knihu ze Zeměplochy a Stráže! Stráže! mě tak nadchli, že jsem si objednal hned další 4 knihy. Nepamatuji, kdy jsem se naposledy u knihy tak nahlas smál. Velmi krásný a hlavně chytrý humor, originálně vymyšlený svět, příjemné postavy, i dobrá akce. Elánius a jeho parta mi jednoznačně přirostli k srdci, je to prostě dokonalost.

Monini
28.02.2020 4 z 5

Královsky jsem se bavila, ale zhruba v polovině kniha ztratila tempo a těžko se mi četla. Konec to nicméně zachránil, protože byl pekelně vtipný a tak zvyšuju hodnocení o hvězdičku.

iskovsky
27.02.2020 4 z 5

(SPOILER) Po sklamaní z Ľahkého fantastična som dal po rokoch Terrymu šancu na reparát a dobre som urobil... neskutočne zábavné a svižné(...čo nie je u TP samozrejmosťou) čítanie... Pri tejto a nasledujúcej Muži ve zbrani, som mal pocit, že Terry chce hliadku vystavať na Karotkovi a jeho nároku na trón, ale potom sa už sólistou stáva Elánius...
Knihe veľmi pomohlo, že hlavné posolstvo: "Každý si môže privolať draka" autor príliš nevnucuje a nerozpitváva, na rozdiel od neskorších príbehov, kde sa až príliš snaží zdôrazňovať nejakú hlbokú myšlienku, ktorou "nastavuje zrkadlo spoločnosti".

petr_
16.02.2020

(SPOILER) Někdo tuto knihu četl jako první ze Zeměplochy, ja zase tyto knihy čtu na přeskáčku. Takže jsem konečně pochopil koho si vlastně Elanius vzal za ženu.

Do této doby jsem si ji představoval, jako drobnou starostlivou ženu z lepší společnosti, která dostala Elánia do lepší společnosti. Hlavně jsem si myslel, že je naprosto vzdálená jakýchkoliv dobrodružství i když se občas k nějakému přichomýtla.

Tato kniha mi ukázala skutečnost, hlavně v tom, že to nebyla žádná třasořitka, ale ten fakt, že si oblíbila Nóbldocha mě přesvědčuje, že lidi kolem sebe posuzuje jinak než ostatní, a nebo že je naivka (ale to nebude ten případ).

Dále si nedovedu představit Elaniuse jako věčně opilého velitele Noční hlídky. Vždyť v ostatních dílech je tak cílevědomý a vždy dokáže vtipně udělat správnou věc.

Ale Karotka ač byl u trpaslíků pouze vychováván, je jejich vzorem a jde si za svým jako buldozer bez ohledu na to co by se mu mohlo stát. Takže se člověk nediví, že dokáže zatknout i draka.

Rowana
14.02.2020 4 z 5

Nečetla jsem, poslouchala jsem. Ve skvělém podání Jana Zadražila, opravdu se na tom vyprávění vyřádil. Příběh jako takový je pěkný, zajímavý. Obsahuje draky, což je obrovské plus. Ale to čtení tomu dodalo ty správné grády. Doporučuji.

Kočičáci
26.01.2020 5 z 5

Úplně se stydím přiznat, že je to moje první setkání s magickou Zeměplochou a geniálním panem Pratchettem. Dala jsem na doporučení svého taťky, který je letitým fanouškem a jako první kousek jsem zvolila Stráže! Stráže! ... a udělala jsem dobře!!
Zamilovala jsem se na první dobrou, líbili se mi naprosto všichni - v čele se svobodníkem - čekatelem Karotkou. Královsky jsem se bavila a nemůžu se dočkat dalších příběhů.

zaphod3846
20.01.2020 5 z 5

Pokud bych si měl zvolit moji nejoblíbenější "zeměplochu", byla by to nejspíš tahle. První díl se Samem Elániem, první díl te nejlepší série os sira Terryho Pratchetta.

effa
17.01.2020 5 z 5

Začátek série noční hlídky je skvělý. Stejně, jako všechny autorovy knihy.

Corpy
05.01.2020 5 z 5

Má vůbec první přečtená kniha od Pratchetta, ze série Noční hlídky. Opravdu moc dobře jsem se bavil. Kniha je napsaná čtivě a vždy jsem se těšil na další "hlod". :-D
Doporučuji přečíst.

HerrPilot
03.12.2019 4 z 5

Tato kniha mi potvrdila, že Úžasná Zeměplocha asi nebude mým světem. Na druhou stranu hodně napravila můj, po Barvě kouzel dosti negativní, názor na celou sérii.

Hlavní postavy jsou v této knize poměrně zajímavě dobrány- ochmelka se smyslem pro povinnost, filuta opičího vzezření se smyslem pro podpásové načasování, bodrý řezník s receptem na šťastné manželství, trpasličí obr se smyslem pro nekompromisní využití své síly ve prospěch zákona a konečně knihovník, jako jediný vidící za roh vzdor svému lidoopství. K tomu spousta zajímavých menších postav (osobně favorizuju jistého bratra Dveřníka za intelektuálně-praktické poznámky).

Co mi ale tak trochu nesedlo bylo prostředí. Pro někoho Ankh Morpork může být Svatým Grálem knižních míst, ale já osobně ve fantasy upřednostňuju čisté prostředí (čest výjimkám v podobě např. Zaklínače). Možná mi vadilo to neustálé připomínání, jak je AM spolu se svými obyvateli zasmrádlým a zaplivaným lánem...

V každém případě tato kniha poměrně nenásilně servírovala celou řadu mouder (co zkusit zkopčit Pratchetta, senore Coelho?), nejúdernější se mi pak zdálo moudro o ezo-šarlatánech.

Jak jsem psal na začátku, ÚZ asi mým světem nebude, ale možná dám šanci knize z nějaké jiné řady této série.
4* a velká pochvala pro pana Kantůrka.

Bezkyne9
20.11.2019 5 z 5

Upozorneni: komentar bude ciste osobni! - Ach nebe! Jaka nadhera! Ja pana Pratchetta miluju a na jeho kouzelnych knihach neni nic, co bych nezboznovala :D ... Beru jeho knihy do rukou s laskou vzdy v podzimnim case, kdy atmosfera za okny dovadi magicky ctenarsky zazitek k dokonalosti... To je proste laska :D ... a ma slova nestaci, na jeho humor, jeho nadsazku, jeho kouzla a hloubku a nezmerne uzasny preklad pana Kanturka, pred obema smekam klobouk pokorne az na zem :)

Tak jsem nechala malou ctenarku ve me vyradit...

Ted vazne: vrele doporucuji nechat se jim okouzlit :)

draci Zeměplocha hlídka zfilmováno – TV seriál

Terry Pratchett