Stráže! Stráže!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 4.61234
Série:

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (8.)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
Orig. název:

Guards! Guards! (1989)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (123)

Kniha Stráže! Stráže!

Přidat komentář
IvaKo
20. června

Teprve druhé moje setkání s tímto autorem, ale teď už jsem navždycky chycená. Kniha, u které jsem se po dlouhé době smála nahlas! Mimořádně vtipný příběh s draky, dráčky a svéráznými lidskými postavami, které čtenáře nutně okouzlí. Naprosto fantastický překlad dělá z této knihy opravdové čtenářské potěšení:)

girdi
18. června

Dělám si občas radost opakovaným čtením mého milovaného Terryho Pratchetta. Tentokrát jsem si vytáhla díl o noční hlídce a užila si to stejně jako poprvé. Nepřestává mě udivovat kolik humoru, vymazlených detailů a hlubokých myšlenek se v každé zeměplošské knize skrývá. Elánius je užásná postava, svým způsobem takový zeměplošský Harry Hole mě teď napadlo. :-) No prostě parádní čtení. Pratchett ve své nejdokonalejší ryzosti.

ADE138
03. června

Návrat k T. Pratchettovi po více než 20 letech.
Stráže! Stráže! jsem tentokrát ale poslouchala jako audioknihu.
Noční hlídku, Knihovníka, Lorda Vetinariho, Lady Berankinovou nejde nemít rád.
Knížku načetl Jan Zadražil.Skvěle jsem se bavila, na poslech jsem se těšila.

Dobrá práce, pane Zadražile! Sir Pratchett i Jan Kantůrek by z vás měli radost...

Mona-Amel
06. května

První zeměplošská kniha s tématem noční hlídky je jedním slovem dělo, stejně jako celá noční hlídka samotná :) Všechny postavy si člověk nutně musí zamilovat - správňáckého ožralu kapitána Elánia, nelidského Nobyho, seržanta Tračníka i spravedlivého Karotku. Výborně vypracovaná zápletka s překvapivým rozuzlením v tajemném Ankh-Morporku, kde řádí magií přivolaný drak, který místní obyvatele mění v hromádky popela. To vše korunují Karotkovy depeše do rodného dolu: ...Řekl jsem Nobymu o vyhlášce o hazardních hrách a on mi řekl, aby ses neposral, a já si myslím, že to bylo porušení nařízení o pohoršování slovem na veřejnosti z r. 1389, ale nakonec jsem se rozhodl, že proti němu nevznesu obvinění...Váš milující syn Karotka.

Gilnien
02. května

Moje první seznámení se Zeměplochou. Byl to velký, několikaletý rest a nakonec jsem se ke knize dostala díky čtenářské výzvě. Nemůžu se ale zcela rozhodnout, jestli mě kniha spíš nadchla, nebo zklamala. Příběh mi přišel nijaký a čekala jsem asi víc od takového omílaného autora. ALE totálně mě dostala vyjadřovací schopnost a celkově sloh a stylistika. Z velké části díky za to překladateli, ale všechny ty "hlody" v knize poukazují samozřejmě na skvělého spisovatele. Jestli se ale pustím do dalších knih, to zatím nevím.

Ranuncul
14. dubna

Opět spoustu vtipných hlášek a popisů,ale mezi moje nejoblíbenější knížky autora patřit nebude.Četla jsem ještě lepší.

slawa.cap
04. dubna

Poslouchal jsme jako audioknihu. Pěkně kompaktní příběh, na rozdíl od prvních dvou v sérii, ale tak nějak jsem od začátku tušil, jak to všechno dopadne - hlavně s kapitánem, ale čekal jsem to mnohem dřív. Možná mohl autor trochu víc využít zmatenosti Karotky. Děj je uvěřitelnější, než u předchozích knih a tak nějak je mi to všechno přirozenější. Těším se až se prokoušu k dalším dílům s Hlídkou.

Hadati
04. dubna

Je to kniha, kterou doporučuji, když se mě někdo zeptá, jakou Zeměplochu by měl číst jako první. Pratchett už zde má ucelenou představu o tom, jak jeho parodistický svět má fungovat, a také si ujasnil, jak se mají některé z postav jako je Patricij nebo Smrť, chovat. Také je to začátek série o Hlídce, takže nový čtenář nijak netápe, kdo je kdo.

Stráže! Stráže! pak také patří do období, které bych nazval zlatou érou Zeměplochy, protože má skvělý a fungující příběh, ale také spoustu humoru, kdy téměř na každé straně je něco, co vás může rozesmát nebo alespoň pobavit.

Navíc se tu poprvé objevuje můj nejoblíbenější zeměplošský hrdina kapitán Elánius, který je parodií na klasické noirovské detektivy, kteří zahodili svou kariéru po ztrátě své lásky, a místo toho se dali na pití.

Příběh je pak o skutečném hrdinství, kdy se i navzdory strachu postavíte nebezpečí, přestože víte, že šance na vítězství je jen jedna ku milionu. A také o cti, když bojujete za správnou věc, i přes tak malou šanci na úspěch.

A vím, že mnoho lidí nečte věnování, ale tentokrát udělejte výjimku, a přečtěte si první stranu textu (v tiráži), protože Pratchett dokáže pobavit i v tomhle.