Soudné sestry

Soudné sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285796/bmid_soudne-sestry-TmT-285796.jpg 5 1781 167

Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věcí, neboť do královské politiky se zamíchaly tři místopřísežné čarodějky – Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král... Příběh, ne nepodobný Macbethovi, se točí okolo tří čarodějek: Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové, stařešiny rozsáhlého klanu Oggů a majitelky nejhorší kočky na světě (Silvera), a Magráty Česnekové, věřící v nefunkční okultní předměty. Z krále Lancre Verence se stane duch poté, co ho zavraždí jeho bratranec Lord Felmet. Jenže Felmetova krutovláda se třem místním čarodějkám nelíbí a znovu se snaží dostat na trůn pravého krále, Verencova syna Tomjana. (Toho po vraždě Verence ukryjí v kočovné společnosti trpaslíka Mášrechta i s královskou korunou.) Protože ale neví, jak se zbavit vévody Felmeta a jeho manžeky, posunou čas v Lancre o patnáct let dopředu, aby mohl mladý Tomjan vznést požadavky na trůn…... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: ekniha , Talpress

Wyrd Sisters , 1988

E_Lan
09.12.2022 3 z 5

Pro mě taková divná knížka. Nedokázal jsem si hlavní postavy oblíbit, nějak jim fandit. Přitom v knize je několik velmi moudrých postřehů, které jinak lehce podprůměrný příběh zajímavě povznášejí na lepší úroveň. Musím také přiznat, že je to má teprve druhá kniha od Terryho…

Hor89
08.12.2022 5 z 5

Čarodějky poprvé v plné sestavě (Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová, Magráta Česneková a kocour Silver) v šestém díle Zeměplochy. Tentokrát děj paroduje hry Williama Shakespeara - zejména Macbetha s Hamletem. Knihu bych hodnotil jako jednu z nejlepších Pratchettovek - scénka s Tomjanem a zloději je jedna z nejvtipnějších v celé sérii.

NannyOgg24
23.11.2022 5 z 5

Čarodějky nemají chybu. Když chtějí někomu pomoci, tak to prostě stojí za to.

Ahmose
29.10.2022 5 z 5

Moja tretia a posledná Pratchettovka za tento rok. Sestry strigy by sa dali nazvať ako retteling na Shakespearovho Macbetha. Za mňa skvelá voľba. Trochu menej známy príbeh. Kniha obsahuje veľa postrehov zo života, literatúry, politiky a histórie. Trio čarodejníc – Babka Paprčivá, Starenka Oggová a Magráta sú veľmi sympatické postavy. Každá je trafená trošku iným spôsobom a vzájomne sa skvele dopĺňajú. Oproti Čarovným právam je dej zložitejší, pomalší a trošku vážnejší. Nemusíte sa ale báť, typického Pratchettovského humoru je v knihe dostatok. Naozaj veľmi milé čítanie plné symboliky, emócií a hlbších myšlienok. Dúfam, že vydavateľstvo nám prinesie aj ďalší diel o čarodejniciach z Plochozeme. Určite odporúčam !

Meda77
24.10.2022 2 z 5

Za mě jedna z nejslabšich knih. Příběhy o Bábi se táhnou jak žvýkačka na botě, a tenhle je opravdu na zábavný děj velmi skromný. Humoru pouze místy, ale zato absence poutavého odpočinkového čtení ažaž. Tento díl mě až skoro nudil. Takže maximálně 2 hvězdy a klidně jej v sérii můžete vynechat.

MartinvonHau
11.10.2022 4 z 5

Terry Pratchett v nejlepší formě. Pozdější díly už jsou občas takové utahané, tady to má grády a kniha je ukázkou toho nejlepšího z britského humoru. Série s čarodějkami patří společně se Samem Elániem k mým nejoblíbenějším. A proto se k Bábi, Stařence či Magrátě jednou za čas vracím. A i když knihy znám v podstatě nazpaměť, nikdy nejsem zklamaný. Díky Soudným sestrám jsem si přečetl i Macbetha, poslední velké shakespearovské drama, které jsem neznal. Až zase budu mít chuť na něco oddechového a vtipného, knih s čarodějkami mě čeká ještě spousta. Díky Terry.

Margherita_N
07.09.2022 5 z 5

(SPOILER) První Pratchett, se kterým jsem se kdysi setkala, protože jsem na Soudné sestry docela náhodně šla do divadla. Myslím, že to bylo ABC. Pamatuju si, že to bylo hrozně vtipný, nakonec možná víc než knížka, protože i když Pratchettovy knihy umí rozjet moji představivost, v divadle to byl opravdu živej zážitek. K příběhu - tři zmatený stařenky jsou fajn komický postavy, mě ale u Pratchetta, a možná i obecně, baví víc ty mladší. Myslely to sudičky dobře, když nacpaly sirotka někam, kde dítě chybělo. Okamžik posunutí času o patnáct let dopředu si pamatuju díky rozpačitýmu polibku - já nevím, mně ty Pratchettovy erotický narážky nějak nesedí a v každé knize si říkám, že by byla mnohem lepší, srandovnější bez nich. Díky poskočení času ale mohl malý Tomjan vznést nárok na trůn, který jeho otci ukradli, a ještě předtím ho zavraždili, pak se to tam nějak pomele a na závěr se tři stařenky zase rozejdou a každá si jde po svých bez nějakého loučení, protože čarodějnice se nedruží. Milý, ale četla jsem lepší díly Zeměplochy.

ondrishbooks
09.08.2022

Terry Pratchett to jednoducho so slovami vie úplne geniálne. K tomuto populárnemu autorovi fantasy série kníh o Zeměploše (sorry,ale názov Plochozem fakt nemusím) som sa dostal formou českej (extrémne dobre nahovorenej) audioknihy Čaroprávnost,čo je v podstate prvý diel podsérie o zeměplošských čarodejniciach.

Druhý diel Sestry strigy rozpráva v skratke o tom,ako sa Tetka Oggová,bábi Zlopočasná a Magráta Cesnaková snažia zachrániť Lankreánske kráľovstvo pred samozvaným, bratovražedným lordom Felmetom a jeho zákernou a bezohľadnou ženou lady Felmetovou. Na prvú sa môže zdať,že je to literatúra pre skupinu 8+,ale verte mi,že je to jen pouhé zdání. Kniha je šmrncnutá humorom á la Lasica-Satinský, dvojzmyslami,pri ktorých sa budete červenať a úvahami,ktoré asi ťažko pochopí mladé publikum. No na veci nič nemení,že Pratchett je pán spisovateľ.

JointlieKat94
29.06.2022 5 z 5

To byl super díl, oblíbila jsem si čarodějky. :D

Líbilo se mi popisování a fungování divadla, v jejich podání to byla pecka :D bavila jsem se. Zápletka a rozuzlení na výbornou :)

Těším se na další díl. :)

Cechratka
03.06.2022 5 z 5

Soudné sestry jsou pro mě velkou nostalgií, bylo to první knížka, kterou jsem od Pratchetta četla, a byla to ona, která způsobila, že jsem jeho knihám zcela propadla. Vždycky si ji ráda přečtu a zasměju se u ní. Jediné, co jí mohu vyčíst, je fakt, že tak málo lidí sdílí mé nadšení pro trojici těchto čarodějek.

Oponn
31.05.2022

Hvězdičky neuděluji, kdo chcce hodnocení, nechť čte dál.

Soudným sestrám ohromně pomohla pauza, kterou jsem si od Zeměplochy udělal. Mort mě svým námětem Smrťova učně nadchnul a naopak Čaroprávnost mě znechutila, na čas odradila od Pratchettovy tvorby. Zlopočasná se nikdy nestane mou oblíbenou zeměplošskou postavou, ale s tím už jsem se smířil. Tady jí naštěstí asistovalo celkem solidní množství ansáblu různorodého. Nejen hromada aluzí na Shakespeara, ale i klasický nevtíravý a nenucený Pratchettův humor mě tentokrát zcela pohltily a Soudné sestry jsem zhltl během chvilky.

Už dávno jsem si všiml, že šašci, klauni a jiná individua, která vše obrací v žert, hrají si se slovy, formulacemi, situacemi a tím i s lidmi okolo sebe, jsou to, co mám v literatuře nejraději. Proto i zde mi nejmilejším byl králův "blázen", který svou "hloupostí" nastavuje zrcadlo širému okolí.

kaffa
07.05.2022 4 z 5

povídání o divadle se mi líbilo a konečně sem se nahlas zase zasmála - při rozhovoru šaška a krále, ale stejně mi tam chybí takový ten moment uchvácení :-)

Elion
25.04.2022 5 z 5

Terryho Pratchetta mám jako autora moc ráda a jeho knihy jsou podle mě naprosto geniální. Vlastně zbožňuju celou jeho Zeměplochu.
Tento autor dokázal vytvořit neskutečně nádherný a propracovaný svět. Na jeho základech pak napsal obrovské množství knih, které jsou jedna lepší než druhá.
Soudné sestry jsou jednou z knih vyprávějících o čarodějkách. Tady máme hned tři. Stařenku Ogovou, bábi Zlopočasou a Magrátu Česnekovou.
Každá z nich je úplně jiná a mají diametrálně rozdílné názory. Společne pak tvoří neskutečně vtipnou a hašteřivou trojku. Navzájem se občas nesnáší, tolerují a občas možná i mají rády. Nikdy to nepřiznají, ale každá z nich půjde ty druhé bez zaváhání zachránit.
Pokud jste od tohoto autora ještě nic nečetli, vyzkoušejte to. Ať už sáhnete po této nebo jakékoli jiné knize, rozhodně alespoň jednu vyzkoušejte. Tento autor si to rozhodně zaslouží.

freejazz
06.04.2022 5 z 5

úplně nejlepší byly ty exkurze do říše pohádek, díky kterým dostávají obecně známé informace úplně nové parametry.
díky za možnost aspoň na chvilku se odpoutat od blbé reality.
je fajn vědět, že i čarodějky jsou jen lidi:)

Set123
28.02.2022

Á, bohové dobří! Pratchett mi dokáže vždy zlepšit náladu. Je to už poměrně dávno co jsem četl Soudné sestry a teď přišly na řadu při druhém pročítání série, tentokrát pěkně chronologicky. Abych byl zcela fér, já Zeměplochu ještě nedočetl, v knihovně na mě koukají poslední čtyři knihy a tak nějak se mi do nich vůbec nechce. Ale to sem nepatří.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o parodii, či prostě reinterpretaci Macbetha. Tomu napovídá úvodní scéna, celý charakter knihy a vůbec. Ale Hamleta lze ze hry nevyčíst jen hodně těžko. Mohlo by se tvrdit, že se tedy jedná o přepsání těchto dvou historicky spojovaných her. Ale to není pravda. Já nepřečetl všechny Shakespearovy hry, jak tak počítám přečetl jsem jich asi…patnáct. Myslím patnáct. A v Soudných sestrách jsem našel víceméně doslovné aluze na… osm. Víc jsem jich nenašel buď pro mou špatnou paměť, nebo prostě proto, že 15 není ani polovina Shakespearova díla. Nedivil bych se však, kdyby jich tam bylo víc. Pokud vás to zajímá, našel jsem odkazy konkrétně na již zmíněného Hamleta a Macbetha, dále pak na Kupce Benátského, Richarda III., Othella, Krále Leara a, tuším, Dobrý konec všechno spraví a Marnou lásky snahu. Z toho lze myslím vyvodit, že pokud o nic jiného, jedná se o hold Shakespearovu dílu jako celku a Shakespearovi osobně. Konec konců i toho v knize máme. Ne že by tak bylo odkazům konec. Minimálně dva jsou tam ještě na Pána prstenů. Jedná se o složitou a geniální spleť aluzí na díla a témata, která Pratchett naprosto geniálně splétá a proplétá.

Mnoho motivů však Pratchett nejen přebírá, ale rovněž násobí do extrémů. Násobení ad absurdum je ostatně pro autora postup dost typický. Konkrétně narážím na vévodu. To je úplně neskutečně hyperbolizovaná postava, ne že by na tom jeho ženuška byla lépe. Nejočividněji se to projevuje u jeho obsese s krví na ruce. A skelným papírem. A struhadlem. Tyto věci dovolují autorovi prohlubovat kontrast šílenství a zdravého, ač trochu pokřiveného rozumu čarodějek. Opět bravurní.

Ale hlavně je to prostě celé prča. Dostal jsem u knihy několik záchvatů smíchu a nemohu tvrdit, že bych obecně byl v nynějším stavu světa zrovna veselý. Pratchett byl prostě naprostý génius a mistr pera jakých je jen málo. Budu muset hodně odolávat, abych si sedl zase k učebnicím a nepokračoval Pyramidami. Nebo Obléknu si půlnoc, ale… Ale mě se fakt nechce Zeměplochu dočíst…

Mimochodem, ať na mě někdy někdo zkouší, že je Zeměplocha čtení pro děti. Jen na sérii Čarodějek je potřeba znát de facto celé Shakespearovo dílo, Dámy a pánové, koukám na vás. O další klasické literatuře a filosofii ani nemluvím.

Nikeda_Wolfer
16.02.2022 5 z 5

Zpočátku jsem se upřímně bála toho, zda mě vůbec knihy od daného autora zaujmou. Nevím proč, ale měla jsem to pod pohádkami pro děti.
Ale musím říct, že jsem se už dlouho nenasmála tak jako u tvorby Terryho Pratchetta a ještě víc právě u Soudných sester (tohle čarodějnické trio asi už navždy bude vyryto v mé paměti =D)

beowafle
13.02.2022 2 z 5

Uf. To bylo fakt něco. Asi fakt nemá cenu, abych tuhle sérii četl dál. Mně prostě ten jeho styl psaní nesedí. Kniha vždycky začne zajímavě, a pak následuje každých 5-10 stran dobrý vtip nebo moudro. Všechno ostatní je nezajímavá výplň, je to absolutně o ničem. Většina postav nemá žádnou osobnost. Četl jsem to MĚSÍCE.

IVANA0123
05.02.2022 5 z 5

Vždy, když začnu číst další knížku od Pratchetta, tak si říkám, proboha do čeho jsem se to zase pustila. Je to bláznivé zamotané šílené... a ve výsledku skvělé. A když jsou u toho Čarodějky, je to to nejlepší. Samotný příběh je v těchto knihách vlastně druhořadý, spíše to množství bláznivých postav a jejich ještě bláznivějších dialogů je skvělé. Obzvláště hašteření čarodějnické trojice nebo spíše dvojice a někdy i jen té jedné, protože bábi Zlopočasná si občas vystačí i sama. Prostě příjemně strávené chvíle u knížek, které nikdy neomrzí. Za mě 4,5*
(2/22)

Rony70
18.01.2022 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila a myslel jsem, že ji odložím. Pak se ale děj rozběhl, zaujal mě a vydržel jsem bez problémů až do konce. Zdá se mi, že humor v této knize je trochu jiný než v prvních dílech a že jsou to spíš takové ironické narážky na to, s čím se setkáváme v běžném životě.

Taj-ka
24.12.2021 5 z 5

Před lety jsem Pratchetta odložila jako pro mne nečitelnou knihu. Asi před rokem jsem se přemluvila prokousat se Barvou kouzel a teď už jsem mu propadla. Čtu je postupně a baví mě to čím dál víc.