Průvodce po Zeměploše

Průvodce po Zeměploše https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17180/pruvodce-po-zemeplose-17180.jpg 4 158 10

Zeměplocha je nepředvídatelné místo. A jak by ne, když tam najdete řeky, na jejichž hladině se dá jezdit na skateboardu (pokud ovšem nejsou příliš hrbolaté), kameny, které si večer rády vyjdou na procházku a místa, přetékající syrovou magií tak silnou, že člověku stačí na ni jen pohlédnout a mohl by se obrátit doslova naruby. Z bezpečnostních důvodů tady člověk potřebuje průvodce. A právě takového pro vás připravili Terry Pratchett a Stephen Briggs – tedy kronikář a kartograf. Průvodce oním plochým světem, který se pohybuje vesmírem ukotven na zádech čtyř slonů stojících na krunýři obrovské želvy.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The New Discworld Companion , 2003

Elea
09.06.2023 4 z 5

Zajímavý doplněk k sérii.

Set123
20.03.2022

Upřímně? Vůbec si nejsem jist do jaké míry má tato kniha reálný smysl. Aby bylo jasno, není špatně napsaná, já ji využil, celkem rád jsem si v ní listoval když jsem si zrovna nemohl vybavit některé detaily ohledně jednotlivých postav. Ale… V zásadě existují dva typy lidí, kteří by mohli knihu využít.

Jednak to jsou šílenci jako já, kteří si pročítají celou Zeměplochu několikrát a snaží se ji zapamatovat více méně zpaměti (a Bůh ví, že já jsem ještě celkem v pohodě, ale existují lidé…) a sem tam si prostě nemohou nějakou informaci vybavit. Tehdy by mohli sáhnout po této knize… ale upřímně, nepřečte si tento druh šílenců raději znova celou potřebnou knihu?

Druhým typem je ten, který prolézá Zeměplochou náhodně, nesouvisle. Tento typ lidí který si dejme tomu Noční hlídku přečte nějaké čtyři roky po Strážích, mohl by potřeboval osvěžit své povědomí o Elániovi. Ale bude mít takový člověk doma Průvodce? No spíš ne, že ne. Bude kvůli tomu lítat do knihovny? Patrně také ne.

Takže ne, tato kniha není… užitečná. A může ji reálně chtít jenom fanoušek, sběratel Zeměploch. A nic proti tomu! Já ji doma mám, stejně jako čtyři vydání Barvy kouzel. Ale prosím, nekupujte ji s předpokladem, že přinese něco nového, přidá detailní informace a podobně. Nepřinese a nepřidá. Je to zkrátka tlustá kniha, kterou můžete a nemusíte chtít přidat do řady knih s obálkou od Kirbyho.

Atlantis
11.07.2020 3 z 5

Pamatuji si, že jsem kdysi Průvodce (stejně jako všechny díly Zeměplochy) skoro nábožensky přečetl od začátku do konce, ale tohle opravdu není kniha, se kterou byste měli podobně zacházet. Jestli jste fanda této série, Průvodce nepotřebujete. Pokud začínáte, čtete knihy tak, jak vám přijdou pod ruku, tak se asi bude tato publikace hodit k doplnění mezer. Ale není to nic světoborného.

Magrata15
09.08.2019 5 z 5

Jak je psáno v názvu "průvodce". Tahle kniha se nedá číst popořádku, není to souvislý příběh, je to takový lexikon vysvětlující jednotlivé postavy a místa Zeměplochy. Je užitečné ji mít při ruce, když čtete některou ze Zeměplošských knih a potřebujete nějaké dovysvětlení.

Karathen
03.08.2019 5 z 5

Tohle je výborný, když někdo čte Zeměplochu na přeskáčku a neví, která bije. Jinak samo o sobě to na čtení moc není.

bouncer
05.02.2019 5 z 5

Parádní průvodce Zeměplochou. Výborný doplněk ke knihám.

Liana
15.10.2015 4 z 5

ako tu už písali predo mnou, je to skôr detailný slovník písaný a zoradený podľa abecedy. Je to super doplnok, keď si chce človek niečo nájsť a pozrieť, je naozaj podrobný. Nie je to však vhodné na samostatné čítanie.

knihomolové
30.05.2015 3 z 5

Člověk musí mít opravdu obrovskou představivost, což se mi tak úplně nedařilo a po asi 2/3 jsem to vzdala.

Alma-Nacida
13.08.2014 3 z 5

100%ní souhlas s Azizi, prostě slovník, samo o obě se to moc číst nedá, leda tak prolistovat...

Azizi
15.06.2011 4 z 5

Ako príručka je to dobré, keď niečo potrebujem vedieť, tak si to tu pozriem. Ale samo o sebe to podľa mňa nie je až tak zaujímavé čítanie. Sprievodca je skôr niečo ako taký detailnejší slovník.

Zeměplocha almanachy

Autoři knihy